Bizi Takip Edin

anaslide

KARANLIK VE TEHLİKELİ

-

 

Son zamanların adından en çok söz ettiren oyuncularından biri olan Pedro Pascal, bu kez karşımıza Kingsman: Altın Çember filminde “Whiskey” olarak çıkıyor.

Pedro Pascal’a bakınca bazılarınız, Game of Thrones dizisinde nefes kesen bir kılıç dövüşüyle ve sürpriz sonuyla hafızalara kazınan Oberyn Martell karakterini
görüyordur. Bazıları ise Kolombiya sokaklarında Pablo Escobar’ı avlayan ajan Javier Peña’yı. Her iki karakterle de sergilediği etkileyici performansla, birkaç
yıldır televizyon dünyasında konuşulan bir isim. Ve şimdi Şili doğumlu Amerikalı aktör, Kingsman: Altın Çember filminde Ajan Whiskey olarak karşımıza çıkıyor. Pascal ile filmde elinden düşmeyen kamçısı, Burt Reynolds’un rolü üzerindeki etkisi ve dengesini kaybetmeme çabası üzerine sohbet ettik.

Bize biraz Ajan Whiskey’den bahseder misin?

Ajan Whiskey, Kingsman’ın ABD’deki eşdeğeri olan Statesman’da bir ajan. Kingsman’ın ilk filmdeki varlığının kültürel bir temsil olması, bu filmde de Statesman için geçerli. Onlar kılıf olarak bir terzi dükkânı kullanıyorlardı, bizse bir damıtma tesisi. Ajanlarımızın isimleri likörlere dayanıyor. Ben Whiskey’im, Channing Tatum Tequila, Jeff Bridges şampanya anlamındaki Champ, Halle Berry ise Ginger Ale. Biz kovboylarız.

İsimler özelliklerinize işaret ediyor mu? Whiskey olarak adlandırılmanızın karakterinizle bir ilgisi var mı?

Evet, kesinlikle var. Biraz karanlık, biraz tehlikeli.

Buzlu mu?

Ben sek alırdım.

Bu filme nasıl dahil oldun?

Matthew Vaughn (yönetmen) aracılığıyla. Beni Narcos’un ilk sezonunda görmüş ve Ajan Whiskey rolü için aradığı karakterle uyumlu olduğumu düşünmüş. Sürecin başlarında benimle bu konu hakkında konuşmaya başladı ve rolü alıp alamayacağımı bilmeden, oyuncu seçmeleri süresince karakter üzerinde benimle birlikte çalıştı. Sonunda da rol benim oldu.

Rolün, 1970’lerde Burt Reynolds’ın canlandırdığı klasik rollerle, kaba mizacı ve bıyığı da buna dahil, büyük benzerlikler taşıyor. Bu kimin fikriydi?

Sanırım Matthew beni buna ikna etti. Ben de son derece istekliydim. Eğer Burt Reynolds kadar havalı görünüyorsam, bu benim için büyük bir başarı hikâyesidir.

Burt Reynolds filmlerini izledin mi? Onu taklit etmediğin çok belli ama belki de biraz kişiliğinden esinlenmek istemişsindir.

Hayır, Burt Reynolds’ı oynamıyorum ama tabii ki filmlerini seyrettim. En sevdiğim filmi The Longest Yard oldu. O filmde bıyığı yoktu. Smokey and the Bandit filmi var, bir de bir dublörü canlandırdığı Hooper filmi. Ona bayılıyorum. Fakat sanırım Matthew ile yaptığım konuşmalarımda benim için en önemli olan şey, Whiskey’nin çaba sarf etmeden sakin ve tehlikeli oluşuydu. Ona bulaşmak istemezsiniz. Matthew ile hemfikir olduğumuz bir konuydu. Bana ise bu beklentiyi karşılamak için işimi iyi yapmak kaldı.

Whiskey ile Eggsy’nin ilişkisi nasıl başladı?

Bu ilişki aslında ikilinin görevlerinin bir parçası haline geldi. Bu ikili dünyayı kurtarmak için ortak çalışmak zorunda oldukları bir durumda buldular kendilerini.
İlk filmde Colin ile Taron arasında akıl hocası-çekirge ilişkisi vardı. Whiskey ve Eggsy arasındaysa biraz rekabet olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden ilişkileri çok daha kırılgan ve tehdide açık.

Fiziksel becerilerini sergilemen gereken bir rol müydü?

Evet, oldukça. Matthew bu konuda beni sürekli uyardı, elimden geldiğince hazır olmaya çalıştım ama hiçbir şey yeterli değildi. Bu filmde inanılmaz bir dublör ekibi var ama bu filmin bu kadar özel olmasının nedenlerinden biri de, mümkün olan her şeyi dublörlere bırakmadan kendimiz yapmaya çalışmamızdı. Özellikle dövüş sahnelerinde biz rol aldık, bu olağanüstü zordu. Rolü kabul ettiğimde çekimler sırasında canımın feci halde yanacağını düşünüyordum, öyle de oldu.

Pek çok silahın eğitimini almak zorunda kaldınız.

Kırbaç, kement, tabancalar. Eğitim aldığım Loop Rawlins adlı bir kovboy akrobasi uzmanı var ve bana her şeyi o öğretti. İnanılmaz bir adam. O bir kement, kırbaç ve silah döndürme uzmanı. Bu adam her şeyi yapabilir ve şaşırtıcı olan şeyse, aynı zamanda çok rahat ve kolay bir adam olması. İspatlayacak hiçbir şeyi olmadığı için becerileriyle ilgili oldukça özgüvenli ve tüm bunları öğrenebileceğin adam da ancak onun gibi biri olmalı. Temel olarak bana her şeyi o öğretti.

Kement ve kırbaç kullanmaya dair neler öğrendin?

İlk gün hiçbir şey bilmiyordum.Sadece dövüş koreografisini iyi biliyordum. Indiana Jones’a takıntılı olduğum için çocukluğumda bir kamçım vardı ama nasıl kement atılacağını ya da silahları nasıl döndürebileceğimi bilmiyordum. İlk başladığımda hiçbir şey bilmiyordum. Kırbaçta kendimi gerçekten çok geliştirdim. Kement atma konusundaysa rezalettim.

Whiskey ve Eggsy’nin hızla dönen gondolun üzerinde sıkışsıkıştığı uzun bir sahne var. Bu sahneyi nasıl çektiniz?

Oldukça zordu. İnsanların böyle filmlerde oldukça zor olduğundan bahsettikleri sahnelerden biriydi. Dengeme tekrar kavuşmam günler aldı diyebilirim.

Gerçekten bir gondolun içinde miydin?

Evet! Alpler’de bir gondolda görünüyoruz ama aslında stüdyoda sonsuza kadar dönen bir gondolun içindeydik. Günlerce başım döndü ve kendime gelmem
biraz zaman aldı.

İlk filmin hayranı mıydın?

Evet, kesinlikle. Önceki deneyimlerimde Matthew’dan çok memnun kaldım. Layer Cake’i gördüm, Stardust’ı gördüm. Kick-Ass benim en sevdiğimdi, bu yüzden Kingsman’a girmenin eğlenceli olacağını biliyordum. Üst seviyede eğlenceli, nostaljik, yaratıcı ve orijinaldi. “Aman Allah’ım, her şey oluyor” diye düşünüyorsun, bu da eğlencenin bir parçası. Oldukça öngörülemez bir süreçtesin ve filmdeki karakterleri önemsiyorsun, bu da filmin başarısı için en önemli şey.

Matthew ile çalışmak nasıldı?

Çok teknik bir yönetmen ve onunla çalışacaksanız, belli zorluklara göğüs germek zorundasınız. Gerçekten iyi bir gözü var. Kaçınması zor bir göz. Hiçbir şeyden kurtulamazsın. Bir açıdan zor olsa da aslında harika bir şey.

anaslide

BACAK KASLARI İÇİN EFSANE PROGRAM

Umut Doğan Yıldız

-

Bu efsane hareketle bacak ve merkez bölgesi kaslarınızı güçlendirirken denge ve hareket kabiliyetinizi de geliştireceksiniz. Bacak kaslarını geliştirmek için haftaları atlamayın.

HAFTA 1

Reverse lunge

(bir adımınızı geri atın, o dizinizi bükün ve gövdenizle yere doğru alçalın) ve her iki bacakla SPLIT SQUAT (Bir ayağınızı öne atın ve gövdenizi yere yaklaştırın) yapın.

PAZARTESİ 6 TEKRARDAN 3 SET
SALI 6 TEKRARDAN 3 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 3 SET
PERŞEMBE KNEE TO WALL: DUVARIN BİR ADIM ÖNÜNDEYKEN ÖNDEKİ DİZİNİZİ DUVARA DEĞDİRİN. BU BİR TEKRARDIR. 6 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.
CUMA 10 TEKRARDAN 3 SET
CUMARTRSİ 12 TEKRARDAN 3 SET
PAZAR TEST: HER HAREKETİ HER İKİ TARAFA 15 TEKRAR YAPIN. YAPAMIYORSANIZ HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 2

Pistol negative

Sol ayağınız bir box’un üzerinde, sağ ayağınız havada olacak şekilde durun. Sol dizinizi sağ ayağınız yere değene kadar bükün ve tekrar doğrulun. Bu 1 tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE CLOSED-FEET SQUAT:
AYAKLARINIZ BİTİŞİK SQUAT YAPARAK ALÇALABİLDİĞİNİZ KADAR ALÇALIN. 10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.CUMA 10 TEKRARDAN 4 SET CTS. 12 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAK İÇİN ÜÇ TEKRARDAN 1 SET YAPIN. YERE 3-5 SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ, BU HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 3

Single leg wall sit

Sırtınızı duvara yaslayın, ayaklarınız 60 cm kadar önde olsun. Dizleriniz 90 derece olana kadar alçalın. Sonrasında doğrulun ve bir bacağınızı düz hale getirerek 15 saniye bekleyin.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE PIGEON POSES: DİZLERİNİZİN ÜZERİNDEYKEN SAĞ BACAĞINIZI ARKANIZA SOL BACAĞINIZI ÖNE UZATIN. 15 SANİYE BEKLEYİN.
CUMA 6 TEKRARDAN 4 SET
CUMARTESİ 8 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: 3 TEKRAR WALL SIT YAPIN. (HER İKİ BACAKLA 20 SANİYE) OLMADI MI? 3. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 

HAFTA 4

Assisted pistol

TRX bandının 60 cm önünde durarak tutacaklarını kavrayın. Sağ ayağınızı yerden kaldırarak bacağınızı öne doğru uzatın ve sol dizinizi kırarak kalçanızı yere yaklaştırın. Bu bir tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 2 SET
SALI 6 TEKRARDAN 2 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 2 SET
PERŞEMBE CROSSED LEG SQUAT: SOL AYAĞINIZI SAĞ AYAĞINIZIN ARKASINA GÖTÜRÜN VE PARMAK UCUNDA ALÇALIN.10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.

CUMA 10 TEKRARDAN 2 SET
CUMARTESİ 12 TEKRARDAN 2 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAKLA 12 TEKRARDAN 2 SET YAPIN. ÜÇ SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ 4. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 HAFTA 5

Pistol Squat yapmak için bir ayağınızı yerden kaldırın ve öne doğru uzatın. Diğer dizinizi bükün ve kalçanız yere iyice yaklaşana kadar devam edin. Şimdi doğrulun. Tebrikler!

Devamı

anaslide

BURPEE YAPARKEN BAŞ DÖNMESİ!

Umut Doğan Yıldız

-

Burpee yaparken başın dönüyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir.

Egzersiz programına yeni eklediysen, bu hareket yapabilirlik seviyene bağlı olarak sana şiddetli gelebilir. Eğer zorlanıyorsan, egzersizi basitten zora doğru olacak şekilde aşamalandır. Burpee öncelikle bir box / kutu kullanılarak yapılmalı. Ellerini yerden daha yüksek bir yere koyarak açıyı daha uygun hâle getirebilirsin.

Ayrıca antrenmanının hangi kısmına, hangi yoğunlukta eklediğin de önemli. Aerobik ve anaerobik kapasiten yeterli değilse, nabzının aşırı yükselmesi de baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca yanlış ve yetersiz beslenme sonucu kan şekerinde düşme yaşanabilir; bu da baş dönmesine yol açar. Bunları dikkate alarak egzersiz ve beslenme planlamanı yeniden oluşturman gerekebilir.

Egzersiz yaparken doğru nefes alıp vermek de işin en önemli kısımlarından biri. Kaslarının en iyi performansını sergilemesi için oksijene ihtiyacı vardır ama bu oksijeni kaliteli bir şekilde alman gerekir. Çok sık ve hızlı nefesler alıp verirsen bu da bir süre sonra mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir. Tüm bunlara dikkat etmene rağmen baş dönmesi devam ediyorsa, tabii ki doktora görünmende fayda var.

Çağdaş Cemre Kılıç, Burn & Joy’un Kurucusu, Egzersiz Danışmanı

Devamı

anaslide

ÇARPINTININ NEDENİ SADECE KALP DEĞİL!

Umut Doğan Yıldız

-

Kalpte çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı kalbimizin bize yolladığı sinyallerin başında geliyor. Bu sinyallerden çarpıntı, kalbin hızlı çalışması anlamına geldiği için bu sorunu yaşayanlar çoğunlukla kalp hastalıklarına yönelik muayene oluyor, şikayetleri çözümsüz kalabiliyor. Bunun nedeni ise toplumdaki yaygın inanışın aksine, kalpte çarpıntının sadece kalp hastalıklarının belirtisi olmaması.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut; ilk planda kalp hastalığı habercisi olarak düşünülse de, çarpıntının aslında tüm vücuttaki sorunlar için bir belirti olabileceğine işaret ederek, sanılanın aksine her çarpıntının nedeni kalpteki bir sorundan kaynaklanmadığını belirtiyor. Kalbimiz hızlı çarparak aslında vücudumuz için bize sinyal göndermeye çalışıyor. Bu nedenle çarpıntıya yönelik araştırma yapılırken kalp dışındaki faktörlerin de dikkate alınması çok önem teşkil ediyor.  Çarpıntı gelişimine yol açan ve doğrudan kalbi ilgilendirmeyen nedenleri öğrenmeye hazır mısın?

Kansızlık 
Genç yaşlı her yaş grubunun ortak sorunlarından biri olan kansızlık genellikle tedavisi ihmal edilen bir hastalık. Kansızlıkta kalp vücudun oksijen ihtiyacını karşılamak için daha çok çalışıyor ve bu tablo da kendini çarpıntıyla belli ediyor.

Guatr
Boyunda bulunan tiroit bezinin anormal derecede hızlı çalışması vücudun metabolizmasını hızlandırıyor. Bu tablo sıklıkla kendini çarpıntıyla gösteriyor. Sebebi bulunamayan çarpıntı şikayetlerinde mutlaka tiroit hormonlarına bakılması gerekiyor.

Hipoglisemi
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut kan şekerinin düşmesi anlamına gelen hipogliseminin genç yaşlı herkesi tehdit ettiğini vurguluyor. Çarpıntı, yemek yedikten hemen sonra aşırı insülin salınmasına bağlı olarak da gelişebiliyor. Hipoglisemi kendini sıklıkla halsizlik ve çarpıntıyla gösteriyor.

Uyku bozuklukları
Uyku bozuklukları çarpıntının sık görülen sebeplerinden biri. Vücut uyku sırasında metabolizmasını yavaşlatıyor ve dinleniyor. Düzenli ve kaliteli uyku uyumayan kişilerde kandaki stres hormonlarının seviyesindeki artışa paralel olarak gün içerisinde kalp hızı daha yüksek seyrediyor ve çarpıntı daha sık gözleniyor.

Sigara ve alkol tüketimi
Tütün ürünleri ve aşırı alkol tüketimi vücudun metabolizmasını etkiliyor ve stres hormon seviyelerinde artış yapıyor. Bu durum da sıklıkla çarpıntı ataklarına yol açıyor.

Hipotansiyon
Tansiyon düşüklüğü anlamına gelen hipotansiyon daha çok uzun boylu ve zayıf gençler ile yaşlılarda görülüyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut aşırı yorgunluk, ayakta durma ve az su içilmesiyle bağlantılı olan tansiyon düşüklüğünün genelde halsizlik, baş dönmesi ve çarpıntıyla ortaya çıktığını söylüyor.

Stres ve kaygı bozukluğu
Vücutta oluşan her türlü fiziksel ve duygusal stres çarpıntıyı tetikliyor. Bunun yanında kaygı bozukluğu, evham ve depresyon da çarpıntının temel sebeplerini oluşturuyor.

Mineral ve su dengesizliği
Vücuttaki su ve tuz miktarının az olması çarpıntıyı tetikleyebiliyor. Bu duruma sıklıkla halsizlik ve tansiyon düşüklüğü de etki ediyor.

Hormonal değişimler
Kadınlarda oluşan hormonal değişimler kendini çarpıntı olarak gösterebiliyor. Özellikle menstrual periyotlar öncesinde ve menopoza geçiş sürecinde çarpıntı atakları sık gözleniyor. Hamilelik sürecinde de kalp atım hızı yükseliyor ve çarpıntı şikayetleri sıklaşıyor.

Kondisyon düşüklüğü
Çarpıntının en sık sebeplerinden biri de vücudun efor yapmaması sonucu oluşan hamlama ve kondisyon düşüklüğü. Genç yaşlı herkesi etkileyen bu durum yokuşta ve merdivenlerde çarpıntı ile nefes darlığıyla kendini gösteriyor.

Kafein ve çay
Prof. Dr. Ahmet Karabulut kafeinli enerji içecekleri ile yoğun kahvelerin genellikle çarpıntıyı tetiklediklerine işaret ederek, “Aşırı koyu siyah çay da çarpıntıyı tetikleyen içecekler arasında yer alıyor. Yeşil çay ise tam tersine kalbi sakinleştiren ve çarpıntıyı azaltan bir içecek olarak nitelendiriliyor” diyor.

Ateşli hastalıklar
Ateş yüksekliği çarpıntıyı tetikleyen temel etkenlerden biri. Sıklıkla enfeksiyon ya da romatizmal hastalıkların eşlik ettiği ateş yüksekliği sırasında kalbin üzerindeki yük artıyor ve kalp daha çok çalışıyor. Bunun sonucunda da çarpıntı oluşuyor.

Gıda takviyeleri
Özellikle vücut geliştirme için kullanılan bitkisel gıda takviyelerinin çoğunda vücudu tetikleyecek maddeler bulunuyor ve bu durum çarpıntıya yol açabiliyor.

Aşırı spor ve egzersiz
Hazır olamayan bir vücudun yoğun spor yapması sıklıkla çarpıntıya neden oluyor. Zaman zaman bu durum ciddi ritim bozukluklarını tetikleyebiliyor. Bu nedenle sıfırdan spora başlayacak kişilerin ilk ay ısınma şeklinde spor yapmaları gerekiyor.

Alerji
Besin alerjileri sık görülen çarpıntı sebeplerinden biri. Deniz mahsullerinde daha sık görülen bu durum yemek sırasında sıklıkla çarpıntı ve halsizlikle ortaya çıkıyor. Ağır yemek sonrasında hazımsızlığa bağlı çarpıntı atakları da sık görülüyor.

Kronik hastalıklar
Yüksek tansiyon, KOAH gibi kronik hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve kanser türleri de vücutta iltihabi reaksiyon oluşturarak çarpıntıya yol açabiliyor.

Olumsuz yaşam koşulları
Çok tozlu, havasız iş ve ev koşulları da çarpıntıyı tetikleyebilen etkenlerden. Deniz seviyesinden yüksek rakımlara giden kişilerde oksijen açlığına bağlı çarpıntı şikayetleri de sık görülüyor.

Böbrek üstü bezlerinin hastalıkları
Böbrek üstü bezleri vücuttaki stres hormonlarını salgılayan temel organlar. Hastalık nedeniyle bu bezden aşırı salınan hormonlar çarpıntı ve tansiyon yüksekliğiyle sinyal veriyor.

Ağrı
Vücutta gelişen baş ağrısı, diş ağrısı, böbrek ağrıları, bel ağrıları ve kireçlenme ağrıları vücuttaki stres seviyesini yükselterek çarpıntıyı tetikleyebiliyor.

İlaçlar
İlaç kullanımı, çarpıntıya yol açan en önemli dış etkenlerden biri. Özellikle grip ve astım ilaçları, guatr ilaçları, antibiyotikler ve depresyon ilaçları ciddi çarpıntı atakları yapabiliyor

Devamı

Popüler