Bizi Takip Edin

SAĞLIK

KALP ÇARPINTISININ NEDENLERİ

-

 

Arada sırada kalbinizin hızla çarptığını mı hissediyorsunuz? Peki kalp çarpıntısının nedeni ne olabilir?

1Kalbin aniden hızlı atmaya başlaması, kalp çarpıntısı olarak adlandırılıyor ve çarpıntı durumunda büyük bir duyarlılık, hızlı bir baskı ya da çarpıntı meydana geliyor. Çoğu insan için bu durum tamamen normal; ancak o garip çarpıntı hissi aniden donup kalmanıza neden olabilir. Kalıcı olduğu takdirde de daha ciddi sorunlara işaret edebilir. O halde, kalp çarpıntısı konusuna tüm detaylarıyla eğilelim, nedenleri ile birlikte hangi durumlarda ciddi bir vaka olarak ele alınması gerektiğini ve tedavisinin nasıl olduğunu inceleyelim.

Kalp çarpıntısı neden olur?

Biraz garip gelebilir; ancak kalp çarpıntısı çoğunlukla bir kalp probleminden ötürü meydana gelmiyor. UCLA tarafından 2014 yılında yapılan bir çalışma, kalp çarpıntısı şikayeti ile hastanelerin acil servisine başvuranların sadece %34’üne kalp hastası teşhisi konulduğunu belirtiyor.

Kalp çarpıntısı genellikle kalpten bağımsız olan stres, anksiyete, korku, yoğun egzersiz, belirli tedaviler, tiroid problemleri gibi hormonal değişimlere yol açan etkenlerden kaynaklanır. Bu etkenler neticesinde çarpıntı hissi meydana gelebiliyor.

Her ne kadar çalışmalarda günde 1-2 fincan kahvenin çarpıntıya neden olmayacağını belirtilse de, düzenli olarak kafein hapları ve enerji içeceklerinin tüketilmesinin kalp çarpıntısına neden olabileceğinin altı çiziliyor. Uyarıcı konumundaki bu ürünler kalbin daha hızlı çarpmasını sağlıyor ve bu da çarpıntı hissini tetikliyor. Ayrıca, kalıtımsal kalp hastalıkları ve genetik yapı da çarpıntı hissinin sıklığı üzerinde etkili oluyor.

Kalp çarpıntısı ne zaman ciddi bir hal alır?

Sorunun ciddi olduğundan endişelenmeye başlanmadan önce iki sorunun yanıtlanması gerek: Çarpıntılar ne sıklıkta oluyor ve çarpıntı ne kadar süre devam ediyor.

Eğer çarpıntılar kısa sürüyorsa, yani, diyelim ki 2-3 dakikadan kısa sürüyor ve zaman aralığı açısından da haftada 1 ya da daha az sıklıkta oluşuyorsa, doktora gitmek için acele etmenize gerek yok. Ancak, zaman aralığı bu kadar geniş değilse, yani daha sık karşılaşıyorsanız, mutlaka bir randevu almanız gerekiyor.

NYU School of Medicine’dan Dr. Robert Applebaum, göğüste rahatsızlık ya da ağrı, nefes darlığı, baş dönmesi ya da bayılma hissi gibi durumlarda acil servise gidilmesi gerektiğini belirtiyor.

Semptomlar olsun ya da olmasın, uzun süren ve sık rastlanan çarpıntıların kalp ritmi bozukluğuna işaret edebileceği de belirtiliyor. Kalbin sıkça düzensiz attığı artiral fibrilasyon durumu da insanları felç riski ile karşı karşıya bırakabilir. Bunun nedeni ise kalpte düzenli ve yeterince güçlü kasılmaların meydana gelmeyişi ve buna bağlı olarak da kalpte kan birikmesi nedeniyle pıhtılaşmanın oluşması olarak açıklanabilir. Bu durumda pıhtılar beyne pompalanabilir ve kan akışı engellendiği için de felç oluşabilir.

Kalp çarpıntısı tedavisi

Doktorun ilk olarak kalp atışı ile ilgili bir sorun olup olmadığını belirlemek isteyecektir. Eğer stres ya da kafein ilaçları gibi kardiyak olmayan bir etken varsa, bu etkenler önlenerek çarpıntılar azaltılabilir. İlk tedavi sonrasında, eğer tanımlanabilirse, çarpıntıya neden olan etkenler devre dışı bırakılabilir. Teşhis edilemezse, kalp ritmine bakılır. EKG uygulanabilir ve kalp ritmi birkaç gün izlenebilir. Eğer aritmi, yani kalp ritmi bozukluğu söz konusuysa, önünüze iki seçenek çıkacaktır. Birincisi, pıhtılaşmayı önleyen antikoagülan ilaçların kullanılmasıdır. Aynı zamanda beta blokerler ya da kalsiyum kanal blokörleri de kullanılabilir. Diğer seçenek ise ablasyon olarak tanımlanır.

SAĞLIK

Ofiste uyumayı önleyen besinler

Umut Doğan Yıldız

-

Yorgun uyanmak, işe başlayacak enerjiyi bulamamak, öğleden sonra çöken uyku hali gibi sorunlar, çalışanların sıklıkla tekrarladığı şikâyetlerin başında geliyor.

Bu sorunlarla başa çıkmak, zinde bir gün geçirmek, aktif ve üretken olmak sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve beslenme düzeni ile mümkün. Çalışanların en büyük sorunu, işe yetişme telaşı yüzünden kahvaltıyı atlamaları, çok geç yapmaları ya da sağlıksız seçimlerle geçiştirmeleri oluyor. Kahvaltı yapacak zaman bulamamaktan muzdaripseniz bir bardak süt içmek, peynirli bir sandviç ya da tost yemek hem vakit kazandırıyor hem de güne sağlıklı başlamanızı sağlıyor. Kahvaltı, sadece karbonhidrat ve yağ içeren besinler yerine protein, lif, vitamin ve mineral kaynağı besinlerin de olduğu dengeli bir öğün içeriğine sahip olmalı. Poğaça, simit ve çay yerine peynir, yumurta, sebze içeren tam tahıl ekmekli sandviçler, süt, meyve gibi tamamlayıcılardan oluşan dengeli bir kahvaltı gününüzü daha iyi kontrol etmenize yardımcı oluyor. Ara öğünler ise sağlıksız atıştırmalıklar ile yapıldığında büyük kaloriler içeriyor. Atıştırma ihtiyacınız varsa yanınızda bulunduracağınız taze ve kuru meyveler, ceviz, kavrulmamış tuzsuz badem, fındık gibi kuruyemişler sağlıklı, besleyici ve beslenme kalitesini iyileştiren seçenekler arasında bulunuyor. Masanızda sürekli su bulundurmanız ve çay-kahve gibi içecekler dışında 6-8 bardak su tüketmeniz de sağlıklı beslenme açısından yararlı oluyor.

Devamı

SAĞLIK

GAPS Diyeti nedir?

Umut Doğan Yıldız

-

GAPS, bağırsak ile beyin /beden arasındaki ilişkinin, nöroloji ve beslenme doktoru Natasha Campbell-McBride tarafından uluslararası tescilli ifadesidir.

 GAPS diyetinin asıl amacı bağırsak duvarını ve mikroflorasını iyileştirmek ve devamlılığını sağlamak için beslenme alışkanlığı yaratmaktır. Sızdıran bağırsak sendromuyla beraber eşlik edebilecek hastalıkların da tedavisinde çok önemlidir.

GAPS Diyetine Giriş

Giriş diyeti; bağırsak iç yüzeyinin ihtiyacı olan amino asitleri, vitaminleri, yağı, glukozamini sağlayarak hasarlı bağırsak duvarını iyileştirecek besinleri içeren başlangıçta düşük posalı ve sınırlı besin çeşitliliği olan bir dönemdir. Sonrasında yavaş yavaş açılır. Giriş diyetinde amaç bağırsaklardaki hasarı tamir etmektir böylece sindirilmeyen besinler, toksinler, ağır metaller, katkı maddeleri bağırsak duvarından geçemeyecektir.

Tam GAPS Diyeti

3-5 yıl belki daha uzun sürmesi gereken bir dönemdir. Bağırsak florasının zenginliği ve hücrelerin devamlılığının sağlanması hedeflenir. Bir yandan zor bir dönem değildir aslında. Yaşam şeklimizi ve alışkanlıklarımızı uzun vadede değiştirmiş olacağımızdan sağlıklı besin çeşitliliği ile sürekli yapılabilir bir diyet halini alır.

GAPS Diyeti’nden Çıkış

Bağırsak sorunlarının en az 6 ay yaşanmadığı görüldükten sonra Gaps Diyeti’nden çıkılabilir. Ancak sağlıklı beslenme şeklini dönemsel gördüğümüzde ve bize zarar veren eski beslenmemize döndüğümüzde iyileşmenin de kalıcı olamayacağını bilmekte fayda var. Genel beslenmemizde sağlıklı seçimler yapmaya her zaman özen göstermeliyiz.
Sızdıran bağırsak diyetinde iyi gelen yiyecekler ve takviyeler;

•Omega-3, sardalya, hamsi, somon gibi balıklarda ve keten tohumu, ceviz, avokado, semiz otunda zengin bulunur ve hücre yapılanmasında çok önemlidir.

Probiyotikler, alınması gereken en önemli takviyedir. Bağırsak flarasını zenginleştirir ve kötü bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Hem probiyotik gıdaları hem de takviye olarak probiyotik almayı öneriyorum.
•L-Glutamine, bağırsak duvarının onarımı için gerekli olan önemli bir amino asit takviyesidir.

Çimlenen tohumlar; filizlenen chia tohumları, keten tohumları, faydalı bakterilerin büyümesini desteklemeye yardımcı olabilecek mükemmel lif kaynaklarıdır.

Kemik suyu; kollajenin artması ve hasarlı hücre duvarlarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek amino asit, proline ve glisin içerir.

•Probiyotik süt ürünleri, bağırsakların iyileşmesine yardımcı olabilecek hem probiyotikler hem de prebiyoikler içerir. Kefir, çökelek, yoğurt ve tereyağı en iyileridir.

•Hindistancevizi; MCFA’lar (çoklu doymamış yağ asitleri) bulunur.

•Aloe Vera; sindirim sistemini iyileştiriyor.

•Kudret narı; antioksidan ve yara iyileştirici olarak sindirim sistemini onarıyor.

•Zerdeçal; güçlü bir antienflamatuar ajandır, iltihaplanmayı ve oksidatif stresi engellemek için mekanik bir potansiyele sahiptir.

•Prebiyotikler; probiyotik bakterilerin bağırsaktaki yemeğidir. Pırasa, yer elması, bamya, enginar, kereviz, domates, soğan, sarımsak, hindiba, kuşkonmaz, hardal bitkisi gibi sebzelerde bulunur.

•Zerdeçal; güçlü bir antienflamatuar ajandır, iltihaplanmayı ve oksidatif stresi engellemek için mekanik bir potansiyele sahiptir.

•Prebiyotikler; probiyotik bakterilerin bağırsaktaki yemeğidir. Pırasa, yer elması, bamya, enginar, kereviz, domates, soğan, sarımsak, hindiba, kuşkonmaz, hardal bitkisi gibi sebzelerde bulunur.

  • Kurubaklagillerden fasulye, mercimek, bezelye, nohut.
  • Tam tahıllardan; tam buğday, yulaf, kara buğday, arpa, kepekli pirinç.
  • Yağlı tohumlardan; ceviz, badem, fındık, ketentohumu.
  • Meyvelerden; zeytin, muz, üzüm, çilek, elma.

Devamı

SAĞLIK

Bağırsak sağlığımızı etkileyen faktörler

Umut Doğan Yıldız

-

Bağırsak sağlığımızı etkileyen faktörleri sıraladık. İşte bilinmesi gerekenler.

-Şekerli, nişastalı gıdalar

-Sağlıksız yağlar: trans yağlar, (endüstriyel) bitkisel yağlar

-Tatlandırıcılar

-Stres

-Uykusuzluk

-Antibiyotikler (ilaç olarak alınanlar ve yenilen gıdalar yoluyla alınanlar)

-Sık kullanılan ilaçlar; antidepresanlar, kaygı gidericiler (anksiyolitikler), antasitler, proton pompası inhibitörleri, ağrı kesiciler

-Genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) içeren gıdalar; mısır, soya, şeker pancarı gibi)

-Endüstriyel yağlar; kanola (kolza), ayçiçeği, mısırözü, pamuk gibi sıvı nebati yağlar ve margarinler (trans yağlar)

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com