Bizi Takip Edin

SAĞLIK

KALBİNİZ İÇİN 7 EMİR

-

 

Bu emirleri uygulayarak kalp krizinden korunabilirsiniz.

Kalbinizi korumak için dikkat etmeniz gereken ipuçlarını İstanbul Üniversitesi
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalından Prof. Dr. Hakan Karpuz’dan öğrendik.

1KİLONU KONTROL ET…
Şifre:
25 (vücut kitle indeksi, 25) 25-30 arası iseniz fazla kilolu, 30 üzeri iseniz obez yani şişkosunuz! Hesap basit: Vücut ağırlığını, boy uzunluğunun karesine böl. Örneğin, 1.70m boyunda ve 81 kg ağırlığında iseniz vücut kitle indeksiniz 28, yani şimdilik obez değilsin ama böyle devam edersen..!

2 BEL ÇEVRENİ KONTROL ET…
Şifre:
102-88  (bel çevresi erkekte 102 cm, kadında 88 cm). Bunlar daha iyi günleriniz; bizim toplumumuz için erkekte 94 cm, kadında 80 cm altında olması çok daha sağlıklı gibi görünüyor. Bu arada ölçümünüzü, belinizin en geniş yerinden nefesinizi içine çekmeden yapın. Bel çevreniz 6 cm genişlerse kalp hastalığı riskiniz % 24, 12 cm artarsa %53 artış gösteriyor. Beyler, göbeksiz daha yakışıklı olacağınızı da aklınızdan çıkarmayın.

3 FİZİK AKTİVİTENİ KONTROL ET…
Şifre:
5-45-100 (haftada 5 gün, 45 dakika süreyle,  nabız hızı dakikada 100 olacak şekilde egzersiz). Ben size minimumları veriyorum; siz isterseniz her gün, gücünüzün yettiği sürece egzersiz yapın. Egzersiz yaparken nabız hızınız -yaşa göre değişir- 100’ün üzerinde ise temponuz iyi demektir. Bu arada hemen belirtelim sabit hızda yürüme, yüzme gibi kardiyo egzersizlerinin yerine aralıklı kardiyo çalışması yapın.  Ayrıca ağırlık çalışmasını da asla ihmal etmeyin.

4 KAN BASINCINI KONTROL ET…
Şifre:
12-8 (daha bilimsel olarak 120/80 mm Hg). Özellikle sistolik yani büyük tansiyonun 140 ve/veya diyastolik yani küçük tansiyonun 90’ın üzerinde olursa mutlaka doktora git. Unutma, 55 yaşına kadar kan basıncın normal olsa bile, bu yaştan sonra hipertansif olma riskin %90!. Kilo kontrolü, egzersiz, alkol ve tuz kısıtlaması, sigara içilmemesi, sebze-meyve ağırlıklı beslenme gibi önlemler en az ilaçlar kadar etkili. Örneğin obezlerde 10 kg vermek, ilaç almadan tansiyonu 20 mm Hg azaltabiliyor.

5 KAN YAĞLARINI KONTROL ET…
Şifre:
200-100-150 (total kolesterol 200 mg/dl, LDL yani ”lanetli” kolesterol 100 mg/dl ve trigliseridler 150 mg/dl). Bu değerleri aşma!. HDL yani ”hayırlı” kolesterolünü de yüksek tutmayı unutma (erkekte 40mg/dl, kadında 50 mg/dl üzerinde olmalı). Diyet yap ama sadece diyete güvenme doktoruna danışarak ilaç kullanmak (örneğin statinler) faydalı olabilir.

6 KAN ŞEKERİNİ KONTROL ET…
Şifre:
100 (açlık kan şekeri 100 mg/dl). Bu değeri aşma! Az ye, sık ye, sakın kendini aç bırakma! Unutma, sadece açlık değil, tokluk kan şekerin de yüksek olmasın; yemekten 2 saat sonra kan şekerin 140 mg/dl üzerinde ise hemen doktoruna görün, diyabet olma riskin çok artmış demektir. Yine unutma, diyet + egzersiz, en az ilaçlar kadar etkili… Ekstra bilgi: Yukarıdaki risk faktörlerinden birine sahip, hele bir de 50 yaşını geçmişsen kalp Aspirini’ni (100 mg) mutlaka almaya başla!

7 KALBİNİ KONTROL ETME…
Şifre:
Bu emir şifresiz! Bir tane kalbin var, sen onu sev o da seni sevsin, bırak istediğini sevsin, insanları sevsin, hayatı sevsin.

 

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Ödem atıcı çay tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Az su içiyor ve su içme alışkanlığı kazanamıyorsanız, bunun nedeni az ve sık su içmeyi denemiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Su içmeyi alışkanlık edinmek için düzenli bir şekilde, su içmeyi gün içine yayın. Günde en az dört küçük pet şişe (500 ml) su içmeye başlayın. Sürahi içerisine, limon ve sevdiğiniz meyveleri ekleyerek biraz tatlandırıp, renklendirmenizde bir sakınca yoktur. Ancak siz fazla abartmayın.

Yapılan araştırmalar, gün içinde dişini fırçalıp,sade naneli sakız çiğneyenlerin daha çok su içme ihtiyacı duyduğunu ortaya koydu. Bu taktikleri deneyerek, su içme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bitki çayları da vücuttan toksin atımı ve iştah kontrolünde size destek olur. Her gün aynı çayı içmek yerine, elinizin altında farklı bitki çayları bulundurmayı deneyin. Yeşil çay, beyaz çay, mate, rooibos, oolong gibi çaylar metabolizmanızı hızlandırırken; rezene, ıhlamur, melisa ve papatya gibi çaylar sindiriminizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ödem attıran çay tarifi de veriyoruz. Deneyin ve farkı gör.

Ödem atıcı çay tarifi

1 litre suya 1 yeşil elmayı doğrayın; 2 çubuk tarçın, 3 adet karanfil ve 2 adet kakule ekleyip 5 dakika kaynatın. Ateşi kapatıp içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz çay, bir tutam ıhlamur, 20 adet kiraz sapı, bir avuç içi mısır püskülü ilave edin. 4 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra gün boyu sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Devamı

SAĞLIK

Anksiyete tedavisi: Pilates

Umut Doğan Yıldız

-

Pilates yaparak kaygılarınızla başa çıkabilirsiniz. İşte pilatesin anksiyeteye iyi gelen etkisi.

Anksiyete çağımızın sık rastlanan rahatsızlıklarından. Bir dönem kendisi de anksiyete ile mücadele eden Pilates Eğitmeni Hollie Grant, pilatesin bunun için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili fikirlerini dile getiren Pilates Eğitmeni Hollie Grant; “20’li yaşlarımdayken kafamdaki karmaşayı asla yoluna sokamıyordum. Dikkatimi toplamamı sağlayacak bir spor arayışındaydım. Pilates bu açıdan yardımcı oldu. Çünkü egzersiz esnasında konsantre olmak zorundasınız. Nefesinize, çalıştırdığınız kaslara, aktif olmayan kaslara ve hareketler esnasında duruşunuzda yapmanız gereken değişikliklere odaklanmanız gerekiyor.” diyor.

Psikoloji düzelten spor: pilates

Pilates yoğun bir dikkat gerektirdiği için göndermeyi unuttuğunuz e-posta veya nasıl ödeyeceğinizi kara kara düşündüğünüz faturalar o esnada aklınıza gelmiyor. Egzersiz yaparken kurmanız gereken beden ve zihin bağı anksiyeteyi azaltıyor. Hâliyle sağlığınıza daha iyi odaklanıyorsunuz.

Devamı

SAĞLIK

Uykunun yağ yakımına etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Eski ve yeni kurallar dosyamızın bugünkü konusu uyku. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun yağ yakımına yardımcı olduğunu söylüyor.

GEÇ SAATE KADAR YATIN

“Erken kalkan yol alır” zihniyeti, ilerlemeniz söz konusu olduğunda erteleme tuşuna basıyor olabilir. Şimdi, bu konuyu masaya yatıralım.

ESKİ KURAL

Siz yataktan çıkana kadar, The Rock kas kazanma çabalarını Instagram’a yüklemiş oluyor. Büyü, şafaktan önceki süreçte gerçekleşiyor, biliyorsunuz.

YENİ KURAL

Uyku üzerinde çalışan bilim adamı Matthew Walker’ın söylediklerini aktaracak olursak;

Doğa Ana’nın “sekiz saat uyku” kavramını bize kazandırması 3,6 milyon yılını aldı ve bizim bunu tersine çevirmemiz yalnızca onlarca yıl sürdü. Şimdilerde, ortalama bir kişi yalnızca yaklaşık yedi saatini uyuyarak geçiriyor ve bu sizin sadece yorgun olmanıza neden olmuyor, aynı zamanda vücut yağ oranınızda görünür farka yol açıyor. “Uyku, yağ kaybının adı duyulmamış kahramanıdır,” diyor Londra’daki antrenman salonu Workshop Gymnasium’un performans koçu Artur Zolkiewicz. “Daha az uyuyan kişilerin kortizol seviyelerinde artış görünüyor, bu da kas kaybına ve iştah düzenlemesinde hayati bir faktör olan insülin hassasiyetinde düşüşe neden olur.” Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, katılan erkekler 5,5 saatin ardından uyandıklarında, 8,5 saat uyudukları zamana kıyasla diyetleri fark etmeksizin yarı miktarda yağ kaybetti. Aynı zamanda, sekiz saatten az uyuyan atletlerin antrenman sırasında yaralanma ihtimali yüzde 70 daha fazladır. Az uyuyan, fazla esneyen bir erkek için, spor salonunda çalışmak başından savması gereken keyifsiz bir misyona dönüşüyor.
Sürekli olarak yedi saatten az uyuyorsanız, öğle yemeğinde veya işten sonra 30 dakikalık bir antrenman, şafak sökmeden zombi gibi yaptığınız bir saatlik hareketlerden iyidir. Uykuyu yeni durağan kardiyonuz sayın.

Devamı

Popüler