Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

KAFA VURUŞU BEYNE ZARAR MI VERİYOR?

-

 

Birleşik Krallık araştırmacıları, futbolcuların profesyonel kariyerlerinde yaptıkları kafa vuruşlarının uzun vadede beyne hasar verebileceğini ortaya koydu.

inzaghi

Birleşik Krallık araştırmacılarına göre, futbolda sıkça yapılan kafa vuruşları, futbolcuların ilerleyen yıllarda bunama sorununa daha yatkın hale gelmelerine yol açabilir.

İngiltere Futbol Feredasyonu, konuyu daha yakından takip edeceğini açıkladı.

Araştırmacılar ise profesyonel olmayan kişilerin daha az tehlike altında olduklarını belirtiyorlar.

West Bromwich Albion’un ve İngiltere Milli Takımı’nın eski forveti Jeff Astle’ın kızı Dawn Astle, 59 yaşında bunamaya bağlı olarak hayatını kaybeden babasının ölümünün futbolculuk kariyeri ile ilişkili olduğunu iddia etmişti. 2002 yılında, Astle’ın ölüm nedeninin araştırılması kapsamında ise futbolculuk yıllarında ağır toplarla yaptığı kafa vuruşlarının beyninde travmaya neden olduğu anlaşılmıştı.

Dawn Astle, BBC’ye verdiği demeçte, 55 yaşındayken babasının fiziksel açıdan bir hayli fit olmasına karşın, doktor tarafından kendisine erken bunama teşhisi konulduğunu söylemişti. Astle’a her şeyini kazandıran futbol, aynı zamanda her şeyini elinden alan şey olmuştu.

University College London ve Cardiff Üniversitesi araştırmacıları ise profesyonel futbolculuk geçmişi olan 5 kişi ile bir zamanlar amatör futbol oynayan 1 kişi üzerinde bir dizi araştırmalar yaptılar.

 

Bu kişiler ortalama 26 yıl futbol oynamış ve altısında da 60’lı yaşlarında bunama meydana gelmişti.

Yapılan uygulamalar sonucunda, bilim insanları katılımcılardan 4’ünde pugilistik demansa rastladılar.

Pugilistik demans hafıza kaybı, depresyon ve bunama ile ilişkilendiriliyor ve diğer sporlarda da görülebiliyor.

University College London’dan Profesör Huw Morris, bu kişilerin beyinleri üzerinde yapılan incelemelerde rastlanılan beyin değişmelerinin, beyin sorunlarını sıkça yaşayan eski boksörlerde gözlemlenen değişimler ile benzer olduğunu söylüyor.

Öyleyse, erken yaşta yaşanan kafa sakatlıkları, ilerleyen yıllarda bunamaya yol açabilir.

Fakat bu futbolcularda bunamanın tek nedeni kafa vuruşları değil. Çünkü incelenen kişilerde Alzheimer belirtileri ile damar değişimleri de gözlemlenmiş. Araştırmacılar, imza attıkları çalışmanın futbol ile bunama arasında direkt bir bağlantı kurma amacı taşımadığını da söylüyorlar. Zira bunamaya giden yolda birçok etken birlikte hareket edebilir. Bunlar arasında yaşam stili, yaş ve genetik faktörleri de saymak mümkün. Fakat yine de futbolcu sağlığı açısından daha geniş kapsamlı çalışmaların yürütülmesi şart.

 

 

Yine de kafaya sıkça darbe alınan boks ya da Amerikan Futbolu gibi sporlarda uzun dönemli beyin hasarları meydana gelebiliyor.

 

Konuyu hem bilim insanlarının hem de İngiltere Futbol Federasyonu’nun yakından incelediğini ekleyelim. İlerleyen günlerde futbolcu sağlığı ile ilgili yeni gelişmelerle karşılaşabiliriz.

ERKEK AKLI

Mango’dan stil ikonuyla işbirliği

Umut Doğan Yıldız

-

Mango’nun işbirliği yaptığı stil ikonu David Gandy; bir modelden çok daha fazlası!

Eşsiz tarzı ve vintage arabalara olan tutkusuyla tanınan süper model David Gandy’nin ilgi alanları aslında çok daha fazla. Girişimci kimliği ve hayır işlerine ilgisiyle de tanınan David Gandy yeni projelere atılmaktan keyif alıyor.

Tarz sahibi olmak için genel bir bakış açısına sahip olmak gerektiğine inanan David Gandy bunun sadece kıyafetlerle ilgili olmadığını söylüyor. Materyelleri, renkleri veya tasarım ile ilgili olan her şeye duyulan ilgi insanın genel tarzını yansıttığına inanıyor. Arabalara olan tutkusunu ise şu sözlerle anlatıyor; ‘araba alırken bunu yatırım amaçlı yapmıyorum. Beğendiğimi alıyorum ve onu yenileyerek gelecek 60 yıl boyunca yaşatmaya devam ettirmek istiyorum’ diyor.

Hayır işlerine olanilgisine de köpeği Dora aracılığı ile anlatıyor. Sokak hayvanlarına yardım edenve kar amacı gütmeyen kurumlara destek olan David Gandy köpeği Dora’yı da buşekilde evlat edindiğini anlatıyor.

‘Kendime sürekli meydan okumayı seviyorum. Bilinmeyenin korkusunu hissetmek kendimi geliştirmeme izin veriyor. İş için, bir proje için olsun ya da kişisel hayatım ile ilgili olsun – pişmanlık duymamak için elimden geleni yapıyorum’ diyen David Gandyherkese ilham verebilecek bir süper modelden çok daha fazlası.

Devamı

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

ERKEK AKLI

Türkiye Instagram’da beşinci

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyada yaklaşık 1 milyara Instagram kullanıcısı var. Türkiye’nin 37milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, sosyal medya platformu Instagram’ın takipçi sayısına yönelik araştırmayı inceledi Ajans Press’in Statista verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 37 milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü. Dünya üzerindeki bütün ülkeler baz alınırken, listenin birinci sırasına 121 milyon aktif kullanıcı sayısı ile ABD’nin yerleştiği saptandı. ABD’yi de ikinci sıradan 71 milyon kullanıcı ile Hindistan, 64 milyon ile Brezilya, 59 milyon ile de Endonezya takip etti. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler ise; Rusya, Japonya, İran, Birleşik Krallık ve Meksika olarak kaydedildi.

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde sosyal medya ve platformların medyada ne kadar konuşulduğuna yönelik yapılan incelemede,araştırmaya konu olan Instagram’ın 16 bin 158 haberle konuşulduğu görüldü.Sosyal medya başlığında ise 150 binin üzerinden haber yansıması olduğu tespit edildi.

Devamı

Popüler