Bizi Takip Edin

SAĞLIK

KADINLARI ÖRNEK ALIN

-

 

Konu sağlığımıza dikkat etmeye geldiğinde, erkeklerin kadınlardan öğreneceği çok şey var.

Araştırmalara göre erkekler sağlık problemlerini kadınlara kıyasla daha çok görmezden geliyor. ABD’li Prof. Dr. Will Courtenay, erkeklerin ne kadar risk altında olduklarını kavrayamadıklarını söylüyor. Ve bu algı noksanlığı, ciddi hastalıkların fark edilmesini zorlaştırıyor.

DOKTOR ZİYARETLERİ

Gerçekler: ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi(CDC) tarafından 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, son bir yıl içinde hiç doktora gitmediğini belirten erkeklerin sayısı, kadınların iki katı. Erkekler diş hekimlerini ziyaret etme konusunda da kadınların gerisinde kalıyor.

Örnek Alın: Örneğin kadınlar her yıl düzenli olarak jinekoloğa giderler. Ancak erkekler için böyle bir rutinin olmadığının altını çizen Courtenay, “Bu rutin kadın olmanın bir parçasıdır. Erkekler içinse böyle bir gerekçe yok. Biz oğullarımızı alıp her yıl doktora götürerek, ‘Sağlık kontrolünden geçmek gerçekten çok önemli’demiyoruz” diyor. Ama aslında demeliyiz. Siz de düzenli aralıklarla aile hekiminize gidin. Kan testleri yaptırıp, kontrolden geçin. Yılda bir kez doktora gitmek sizi öldürmez. Ama doktora gitmemek öldürebilir.

DİYET

Gerçekler: CDC’nin gerçekleştirdiği bir ankete göre, kadınların yüzde 36’sı günde ikiden fazla meyve yediğini söylerken, bu oran erkeklerde yüzde 29. Günde üçten fazla sebze yediğini söyleyen kadınların oranı ise yüzde 31’ken, erkeklerin oranı yüzde 21.

Örnek Alın: Pennsylvania Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Prof. Dr. Paul Rozin, kilolarına dikkat eden kadınların, sebze gibi düşük kalorili besinler tercih ettiğini söylüyor: “Kadınlar, kendilerini olduklarından daha kilolu görmeye yatkınlar. Erkeklerde ise durum tam tersi. Genellikle olduklarından daha zayıf ve fit olduklarını sanıyorlar.” Ayrıca erkeklerdeki kalbe zararlı olan kötü kolesterol seviyesi yükseklerde seyrediyor. 45 yaşından önce yüksek tansiyon ve 60 yaşından önce kalp hastalığına yakalanma riskleri de hayli yüksek. Bunun çözümü ise Yunanistan’da geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada gizli. Araştırmaya göre, balık, fındık, sebze, meyve ve zeytin yağı bakımından zengin olan Marmara diyeti en ideal beslenme biçimi.

RUH SAĞLIĞI

Gerçekler “Depression and Anxiety” dergisinde bu yıl yayımlanan bir araştırmaya göre, majör depresyon yaşayan ve profesyonel yardım alan kadınların oranı yüzde 75. Yardım almayı kabul eden erkeklerin oranı ise yalnızca yüzde 26.

Örnek Alın Wellesley College’da psikoloji dersleri veren Prof. Dr. Linda Carli, bu farkın sebebini şöyle açıklıyor: “Kadınlar duygusal problemlerini anlatarak paylaşmayı tercih ederken, erkekler metin olup zayıflıklarını belli etmemek için sosyalleşmeyi seçiyor.” Courtenay’a göre, erkekler öfke ve asabiyetin gizli depresyona işaret edebileceğini kavramaktan yoksunlar. Psikolojik rahatsızlık da fiziksel hastalıklar gibi meşru kabul ediliyor. Nasıl ki kolunuzu kırdığınızda alçı takıyorsunuz, ruhsal problemleriniz için de bir psikoloğa başvurun.

DERİ KANSERİ

Gerçekler: Amerikan Kanser Birliği’nin verilerine göre, 2012 yılının sonuna geldiğimizde, 44 bin 250 erkeğe melanom teşhisi konmuş, 6 bin 60 kişi ise bu nedenle hayatını kaybetmiş olacak. Bu sonuçlar, kadınlar için öngörülenden 12 bin 250 fazla hastalık vakası ve 2 bin 940 fazla ölüm anlamına geliyor.

Örnek Alın: ABD Cilt Kanseri Vakfı’ndan Dr. Michael W. Steppie, kadınların ciltlerine önem verip, erkenden önlem aldıklarını belirtiyor. Siz de önlem almalısınız. Cilt kanseri, erkekler arasında en yaygın olan kanser türü. Mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanın. Vücudunuzdaki bir benin renk, boyut ve doku değiştirdiğini fark ederseniz, hemen bir doktora başvurun.

SAĞLIK

Buzdolabında bozulan besinler

Umut Doğan Yıldız

-

Buzdolabına girince bozulan ve hastalıklara neden olan besinleri sizin için sıraladık.

Besinler nasıl saklanır?

Kahve

Buzdolabının içerisindeki nemli ortam kahvenin tadını, yapısını ve görüntüsünü bozar. Kahve ışık görmeyen bir yerde oda sıcaklığında saklanabilir.

Sarımsak

Sarımsağı 2 gün boyunca dolapta bekletirseniz eğer bu onun bakteri üretmesini sağlayacaktır. Sarımsakları, güneş görmeyen bir yerde oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.

Patates

Kesilmiş ancak kullanılmadan buzdolabına koyulmuş patatesler 1.günün ardından bozulur ve bu şekilde tüketilmesi, bağırsak problemlerine neden olabilir.

Reçel ve bal

Bu tarz besinler buzdolabında saklandığında organik içeriklerini kaybedelerler ve sadece şekerden ibaret bir yiyecek olarak kalırlar. Güneş görmeyeni kuru ve serin b,r yerde saklamakta fayda var.

Devamı

SAĞLIK

Anksiyetenin 7 işareti

Umut Doğan Yıldız

-

Anksiyete sadece panikataktan ibaret değildir. Anlamak için bakmanız gereken daha küçük ayrıntılar var.

Derleyen: Uğur Mutlu

Bir kişinin anksiyete bozukluğu yaşayıp yaşamadığını anlamak oldukça zordur. Herkesin duygularını sözlü olarak ifade etmeyi sevmediği gibi, birçok insan acılarını gizlemeyi tercih eder.

Zihinsel sağlık kuruluşu Mind tarafından yapılan bir araştırmada, 18-34 yaş aralığındaki kişilerin beşte dördü anksiyete problemi yaşadığında üzülmüyor gibi davrandığını söyledi. Ayrıca, çocuklar anksiyete sorunlarını yetişkinlerden farklı şekilde gösterebilir; bir ebeveynseniz bu işaretleri mutlaka bilmeniz gerekiyor. Bu yedi belirtiyle ailenizin, dostlarınızın ya da çalışma arkadaşlarınızın bu tarz bir sorunla boğuşup boğuşmadığını anlayabilirsiniz.

1- Fiziksel rahatsızlıklar

Anksiyete sıklıkla baş ve mide ağrısı gibi fiziksel sorunlara yol açar. Kişi panikatakla birlikte göğüs ağrısı ve nefes darlığı yaşasa da panikatak geçirdiğinin farkında olmayabilir. Öte yandan anksiyete, egzama gibi daha belirgin hastalıkları da beraberinde getirebilir.

Mind’ın bilgi yöneticisi Rachel Boyd, “Anksiyete bazı kişiler için ciddi bir hastalığı olabileceğine dair kaygılanma ya da fiziksel bir sorun yaşadığını düşünme şeklinde baş gösterebilir,” diyor.

2- Uyku bozukluğu

Anksiyete sorunundan muzdarip insanlar genellikle yorgun hissederler. Bunun nedeniyse vücutlarının aşırı derecede adrenalin üreterek onları kaç ya da savaş moduna sokmasıdır. Öte yandan, Anxiety UK’e göre, anksiyete sorunu yaşayan insanlar bunun etkilerini dikkat dağıtan etkenlerin daha az olduğu gece saatlerinde, uykuya dalma konusunda da görüyor.

Anksiyeteyle boğuşan insanların çok fazla uyuyabileceği gibi, uykuya dalma konusunda da problem çekebildiğini belirten Nightingale Hospital’dan Dr. Joanna Silver, “Kimileri gece defalarca uyanırken kimileri de kâbuslara ya da karabasana maruz kalabilir,” diyor.

3- Sürekli onaylanma isteği

Anksiyetenin etkileri hem fiziksel hem zihinseldir. Psikolojik semptomlar kaygı verici bir durumu tekrar tekrar düşünmek ve diğer insanların anksiyetenizi fark ettiğini hissetmek gibi rahatsız edici ve gergin hisler şeklinde kendini gösterebilir. Boyd, “Bu kişilerin sürekli onaylanmak istediğini ya da normalde iyi oldukları konularda daha güvensiz davrandıklarını fark edebilirsiniz,” diyor.

4- Yeme bozukluğu

Anksiyetenin pençesindeki insanlar beslenme alışkanlıklarında da değişiklik yaşayarak önceki hâllerinden daha az ya da daha çok yiyebilirler. Çocuklarda ise stresin bir sonucu olarak iştah kesilmesi, aşırı yeme ya da yedikten sonra kusma problemleri de görülebilir. Anksiyete seviyesi yüksek insanların genellikle iştahsızlık yüzünden yemek yiyemediğini ifade eden Dr. Silver, “Bazılarıysa endişelerini azaltabilmek için çok fazla yeme ya da kısıtlı beslenme yöntemlerine başvurur,” diyor.

5- Mükemmelliyetçilik eğilimi

Anksiyete problemi yaşayan bazı insanlar görünümü konusunda takıntılı hâle gelebilir ve “kusursuz” görünmek için kesenin ağzını açabilir. İş hayatında ise anksiyete sorunu yaşayan kişiler çok fazla mükemmeliyetçi olabilirken, bu doğrultuda verilen görevleri tamamlamaları uzun sürebilir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerin genellikle doğal insanlardan hoşnut olan, detaylı düşünen, merhametli, akıllı ve sorumlu olma eğiliminde olan insanlar olduğu söylenebilir. Yani, bu davranışları mercek altına alarak herhangi bir artış olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Anksiyetenin başka bir belirtisi ise takıntılı davranışlardır. Dr. Silver, “Aşırı temizlik ve kontrol çılgınlığı, sevdiğiniz bir kişinin anksiyeteyle boğuştuğuna dair daha az belirgin bir işarettir,” diyor.

6- Odaklanma güçlüğü

Anksiyete bozukluğu yaşayan bir kişi olumsuz olayları sık sık ve uzun uzadıya düşünmeye meyillidir. Bu durum da konsantrasyon kaybını beraberinde getirir. Anksiyete sorunu yaşayan kişileri işe sıklıkla geç kalmasından ya da normalde rahatlıkla yapabileceği bir işe odaklanma güçlüğü yaşamasından anlayabilirsiniz.

7- Sosyal izolasyon

Sevdiğiniz bir tanıdığınızın yapmayı sevdiği aktivitelerden uzak durduğunu ve yalnız başına daha fazla zaman geçirdiğini fark ettiyseniz, anksiyetenin işaretlerinden bir diğerini yakalamış olabilirsiniz. Kaygı bozukluğu yaşayan kişilerin bir şeylerden kaçıyormuş gibi hissedebileceğini ya da endişelendikleri durumları çözebilmek için çok fazla vakit ve enerji harcayabileceklerini söyleyen Boyd, “Sosyal anksiyeteden muzdaripseniz arkadaşlarınızla buluşmak, alışverişe çıkmak ve hatta telefonları açmak gibi anksiyetenizi tetikleyebileceğini düşündüğünüz durumlardan da uzak durmak istersiniz,” diyor

Devamı

SAĞLIK

Hangi benler kanser riski taşıyor?

Umut Doğan Yıldız

-

Masum gördüğümüz benle ne yazık ki kanser riski taşıyabiliyor. Peki benler nasıl kansere dönüşür?

Benlerin kansere dönüşmesini tetikleyen faktörleri basitçe sıralarsak eğer; kontrolsüz ve korumasız bir şekilde güneşe maruz kalmak, genetik yatkınlık ve sürekli travmalardan bahsedebiliriz.

Benlerin renk değişitirmesi ve büyümesi

Kahverengi ya da siyah renkte olan benler, renk değiştiriyor ya da kabarıklık oluşmaya başladıysa, vücudunuzdaki bir ben büyüyorsa, mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekmekte.

Benlerde dikkat edilmesi gerekenler:

1. Benler ya da ben düzensiz bir şekle doğru kayıyorsa

2. Benin içinde birden farklı renk tonu bulunmaya başladıysa

3. Benlerde kanama meydana geliyorsa

4. Ben kaşınması şikayetleri başladıysa

5. Benin üzerinde yara çıkıyor ve iyileşmiyorsa

Bu tarz şikayetler yaşadığınız zaman, tedbiri elden bırakmamak için, kanser riskine karşı bir uzmana görünmenizde fayda var.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com