Bizi Takip Edin

SAĞLIK

KADINLARI ÖRNEK ALIN

-

 

Konu sağlığımıza dikkat etmeye geldiğinde, erkeklerin kadınlardan öğreneceği çok şey var.

Araştırmalara göre erkekler sağlık problemlerini kadınlara kıyasla daha çok görmezden geliyor. ABD’li Prof. Dr. Will Courtenay, erkeklerin ne kadar risk altında olduklarını kavrayamadıklarını söylüyor. Ve bu algı noksanlığı, ciddi hastalıkların fark edilmesini zorlaştırıyor.

DOKTOR ZİYARETLERİ

Gerçekler: ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi(CDC) tarafından 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, son bir yıl içinde hiç doktora gitmediğini belirten erkeklerin sayısı, kadınların iki katı. Erkekler diş hekimlerini ziyaret etme konusunda da kadınların gerisinde kalıyor.

Örnek Alın: Örneğin kadınlar her yıl düzenli olarak jinekoloğa giderler. Ancak erkekler için böyle bir rutinin olmadığının altını çizen Courtenay, “Bu rutin kadın olmanın bir parçasıdır. Erkekler içinse böyle bir gerekçe yok. Biz oğullarımızı alıp her yıl doktora götürerek, ‘Sağlık kontrolünden geçmek gerçekten çok önemli’demiyoruz” diyor. Ama aslında demeliyiz. Siz de düzenli aralıklarla aile hekiminize gidin. Kan testleri yaptırıp, kontrolden geçin. Yılda bir kez doktora gitmek sizi öldürmez. Ama doktora gitmemek öldürebilir.

DİYET

Gerçekler: CDC’nin gerçekleştirdiği bir ankete göre, kadınların yüzde 36’sı günde ikiden fazla meyve yediğini söylerken, bu oran erkeklerde yüzde 29. Günde üçten fazla sebze yediğini söyleyen kadınların oranı ise yüzde 31’ken, erkeklerin oranı yüzde 21.

Örnek Alın: Pennsylvania Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Prof. Dr. Paul Rozin, kilolarına dikkat eden kadınların, sebze gibi düşük kalorili besinler tercih ettiğini söylüyor: “Kadınlar, kendilerini olduklarından daha kilolu görmeye yatkınlar. Erkeklerde ise durum tam tersi. Genellikle olduklarından daha zayıf ve fit olduklarını sanıyorlar.” Ayrıca erkeklerdeki kalbe zararlı olan kötü kolesterol seviyesi yükseklerde seyrediyor. 45 yaşından önce yüksek tansiyon ve 60 yaşından önce kalp hastalığına yakalanma riskleri de hayli yüksek. Bunun çözümü ise Yunanistan’da geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada gizli. Araştırmaya göre, balık, fındık, sebze, meyve ve zeytin yağı bakımından zengin olan Marmara diyeti en ideal beslenme biçimi.

RUH SAĞLIĞI

Gerçekler “Depression and Anxiety” dergisinde bu yıl yayımlanan bir araştırmaya göre, majör depresyon yaşayan ve profesyonel yardım alan kadınların oranı yüzde 75. Yardım almayı kabul eden erkeklerin oranı ise yalnızca yüzde 26.

Örnek Alın Wellesley College’da psikoloji dersleri veren Prof. Dr. Linda Carli, bu farkın sebebini şöyle açıklıyor: “Kadınlar duygusal problemlerini anlatarak paylaşmayı tercih ederken, erkekler metin olup zayıflıklarını belli etmemek için sosyalleşmeyi seçiyor.” Courtenay’a göre, erkekler öfke ve asabiyetin gizli depresyona işaret edebileceğini kavramaktan yoksunlar. Psikolojik rahatsızlık da fiziksel hastalıklar gibi meşru kabul ediliyor. Nasıl ki kolunuzu kırdığınızda alçı takıyorsunuz, ruhsal problemleriniz için de bir psikoloğa başvurun.

DERİ KANSERİ

Gerçekler: Amerikan Kanser Birliği’nin verilerine göre, 2012 yılının sonuna geldiğimizde, 44 bin 250 erkeğe melanom teşhisi konmuş, 6 bin 60 kişi ise bu nedenle hayatını kaybetmiş olacak. Bu sonuçlar, kadınlar için öngörülenden 12 bin 250 fazla hastalık vakası ve 2 bin 940 fazla ölüm anlamına geliyor.

Örnek Alın: ABD Cilt Kanseri Vakfı’ndan Dr. Michael W. Steppie, kadınların ciltlerine önem verip, erkenden önlem aldıklarını belirtiyor. Siz de önlem almalısınız. Cilt kanseri, erkekler arasında en yaygın olan kanser türü. Mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanın. Vücudunuzdaki bir benin renk, boyut ve doku değiştirdiğini fark ederseniz, hemen bir doktora başvurun.

SAĞLIK

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Umut Doğan Yıldız

-

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir hiç merak ettiniz mi? İşte detayları veriyoruz.

  • Temizlik yaparken, hava yoluyla yayılan polenleri ve alerji yapan maddeleri evinizden uzaklaştırmak için klima filtrelerini temizleyin, havalandırma kanallarının tozunu dikkatlice alın.
  • Neleri atacağınızı gözden geçirirken ilaç dolabını da ihmal etmeyin. Tarihi geçmiş ve bozulmuş ilaçları derhal atın. Böylece hem yanlış ilaç kullanımına bağlı riskleri bertaraf etmiş olursunuz hem de dolabınızda yer açılır.
  • Bodrumu, ardiyeyi ya da garajını temizlerken artık boya, solvent, tiner, makine yağı gibi zehirli maddeleri taşıyan eski teneke kutuları bir kenara ayırın. Diğer çöplerden ayrı olarak zehirli atık konteynerlerine atın.
  • Aynı şekilde lavabo altlarını, dolapları kontrol edip zehirli olabilecek eski temizlik malzemelerinden kurtulun.
  • Banyo, tuvalet gibi ıslak ve nemli alanlardaki küf ve mantarları zehirli madde içermeyen temizleyicilerle temizleyin. Mantar ve küf hassasiyeti olan kişilerde alerjilere hatta daha ciddi hastalıklara sebep olabilir.
  • Düşmelere ve kazalara engel olmak için halı ve kilimlerinin kaymasını engelleyen tabanlıkların sağlam olduğunu kontrol edin, eskiyenleri değiştirin.
  • Çocuklarının oynadığı alanlarda ya da arka bahçenizde kazalara sebep olabilecek kırık korkuluk, çit, merdiven ve açıkta kalmış inşaat artıklarını ortadan kaldırın.
  • Havyan besliyorsanız hijyen konusunda daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü dışarıdan eve giren bir köpek ya da kedi eve mikrop taşıyabilir, böylece evin hijyeni bozabilir.

Devamı

SAĞLIK

Alkol kilo yapar mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Alkol ve kilo ilişkisini inceliyoruz. Alkol kilo yapar mı?!

Bilim insanları genelde alkolün zararları üzerine daha çok dikkat çekiyor; ancak alkollü içeceklerin günlük kalori alımına ne kadar etki ettiği pek fazla incelenen bir konu değil. Araştırmacılar, 2007 – 2010 yılları arasında National Health and Nutrition Examination tarafından yapılmış anketleri inceleyip alkol ve kalori arasındaki bağlantıya bakmış. Sonuçta erkeklerin yüzde 30’unun, kadınların ise yüzde 18’inin her gün alkol aldığı tespit edilmiş. Bu kişilerin aldığı günlük kalorinin yüzde 16’sı alkollü içeceklerden geliyor. Her gün (çok az bile olsa) içki içmek, zaman içinde kilo almana sebep olur. St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nin Beslenme Bölümü Direktörü Connie Diekman’e göre, her gün normal alınan kalorilere bir 100 kalori de alkolden eklemek, yılda fazladan beş kiloya tekabül ediyor.

DÜŞÜK KARBONHİDRATLI DİYETLER

Düşük karbonhidratlı diyetler popülerliğini devam ettiriyor. Yapılan araştırmalar da bunların altı ya da 12 aylık süreçlerde düşük yağlı diyetlerden daha etkili olduğu yönünde. Ancak bu çalışmalar, bu tür diyetlerin uzun vadedeki etkilerini değerlendirme konusunda yeterli değil. Sadece insülin direnci olan kişilere faydaları biliniyor. Elde edilen bazı veriler, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin artması ile düşük karbonhidratlı diyetler arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Devamı

SAĞLIK

Soğan keserken gözler nasıl korunur

Umut Doğan Yıldız

-

Soğan oldukça faydalı bir besin ancak keserken gözleri yaşlar içinde bırakabiliyor. Peki soğan keserken gözler nasıl korunur?

Sarımsak ve soğan sağlığın için oldukça faydalıdır. Doktor Matthew Kadey, bu ayki hikayesinde sarımsak ve soğanın göğüs ve kolon kanseri riskini azalttıklarından ayrıca C Vitamini ve kesretin gibi antioksidanlar içermeleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirdiğinden ve hastalıklara karşı savunma sağladıklarından bahsediyor.

Ancak bu kadar faydalı özelliğe sahip olmalarına karşın koku bakımından gerçekten rahatsız ediciler. Ayrıca seni ağlatabilirler. Kadey, bunun nedeninin içeriklerinde bulunan sülfür olduğunu söylüyor. Aynı madde soğanı keserken gözlerinin yanmasına da neden olur. Bunu önlemek istiyorsan işte sana bir tavsiye: Soğanları kesmeden önce bir miktar soğut. Böylece sülfürün havaya yayılma süresini uzatmış olursun ve gözlerin yanmaz.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com