Bizi Takip Edin

anaslide

KADINLAR NEDEN ALDATIR?

-

 

İlişkiniz sallantıdaysa, başka kollara koşması an meselesi olabilir. Mike Darling’in yazısı.

1

Ashley Madison isimli çöpçatanlık sitesinin karıştığı hack’lenme skandalını duymuşsunuzdur. Evli insanların eşlerini aldatmak için partner aramaya giriştiği bu enteresan siteyi hack’leyen kişiler, tüm profil ve e-posta bilgilerini internet ortamında yayınlayınca, üyeliği olan herkesin paçaları tutuştu, kimi yuvalar bu yüzden dağıldı. Sitenin ortaya saçılan kayıtlarına bakıldığında, hesapların çoğunluğunun erkeklere ait olduğu ortaya çıktı. Var olan kadın hesaplarının bir kısmının ise site yönetimi tarafından oluşturulan sahte profiller olduğu öne sürüldü. Bu durum evli erkekleri bir nebze olsun rahatlatsa da, bu haberi hazırlamak için görüştüğümüz evli kadınlar, bize duygusal boşluğa düşen bir kadının düşünmeden aldatabileceğini gösterdi. Cinsellik üzerine araştırmalar yapan Dr. Kristen Mark, “Sadece kadınlar bizden farklı nedenlerle bizi aldatıyor. Ve bunu bizden daha gizli yürütebiliyorlar” diyor. Yani kişisel bilgilerini bir aldatma sitesinde paylaşmayacak kadar akıllılar. İçinize karınızın duygusal ihtiyaçlarını karşılayamadığınıza dair bir his doğduysa, yazımızı okusanız iyi olur. Geç kalmadan evliliğinizi kurtarabilirsiniz.

Yaş Faktörü
Avukat asistanı olan Marsha isimli kahramanımız, bir adamın eşinde isteyeceği her özelliğe sahipti: Güzeldi, akıllıydı, komikti ve yıllardır yoga yaptığı için bir erkeğin hayal gücünü zorlayacak kadar esnekti. 40’lı yaşlara merdiven dayadığı günlerde yoga eğitmeniyle yattı. Evlilik terapisti Dr. Paul Hokemeyer, “Güzelliğinin kaybolmaya başladığını düşünüyordu. Yaptığı kaçamak ona hâlâ arzulanan bir kadın olduğunu hissettirdi” diyor. İyi hoş da, her yıl milyonlarca insan yaşlandığını fark etmesine rağmen bir yabancıyla yatağa girmiyor. Marsha neden yaptı? Bir teorimiz şöyle: 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bilinçaltımızda sonu dokuz rakamıyla biten yaşlara ayrı bir önem atfediyoruz. Yaşımızın ilk rakamı değişmek üzereyken gençliğimizin farkına daha çok varıyor, zamanın akıp gittiği hissine kapıldığımızda aptalca şeyler yapıyoruz.
ÖNLEM ALIN Ajandanızı doldurun. Geçen 10 yılda neleri başarıp neleri başaramadığımızın muhasebesini yaptığımızda kasvete kapılıyoruz. O yüzden muhasebe yapan değil, bir şeyleri isteyip gerçekleştiren adam olun. Seyahat etmeyi seviyorsanız, ne zamandır ikinizin de hayalini kurduğu paraşütle atlama planını gerçekleştirin. Adrenalin ve yeniliğin heyecanıyla aranızdaki ilişki de kuvvetlenecek; aklına başka adamların gelmeyeceğine eminiz.

Para Meselesi
İkinci kahramanımız Emily (35), kocasına kızmakta sonuna kadar haklı olan bir kadındı. Kredi kartıyla harcama limitini biraz aşan Emily’nin kocası, onu küçümseyen bir tavırla gözünün önünde plastik kartı elleriyle kırıp paramparça etti. “O günden sonra nereye gidiyorsam rapor verdim, o da gittiğim yere göre bir harcama limiti belirledi” diyor. Eşi bütçe kontrolü yapayım derken, sınırı aşmış ve kabalaşmıştı. Ergen çocuğuna harçlık verir gibi eşinin harcamasını kontrol altına almak oldukça onur kırıcı bir davranış. Dr. Hokemeyer da aynı fikirde ve “Böyle bir durumda eşiniz intikam duyguları beslemeye başlar” diyor. Nitekim Emily de bu olaydan birkaç ay sonra lisedeki aşkıyla birlikte oldu.
ÖNLEM ALIN Parmak sallayıp kontrolü ele geçirmeye çalışmayın. Finans yönetimi konusunda ikinizi de sorumlu kılmak için Cep Bütçem gibi telefon aplikasyonları kullanın ve harcama sınırını aştığınızda uyarı gelmesini sağlayın.

Beyaz Atlı Prens Beklentisi
Size göre eşiniz mükemmel erkek diye bir şey olmadığını bilmeli. Ama bir adam çıkagelir, şiirler yazıp çiçekler gönderir, duygusallığıyla gözleri yaşartır. İşte bu adamlar, 30 yaşındaki üçüncü kahramanımız Sarah gibi kadınları evliliklerini sorgulamaya iter. Ancak insanlar eşlerinin kusursuz olmasını beklediklerinde ve bunu onlardan istediklerinde, uzun vadede hayal kırıklığı yaşamaya mahkum oluyorlar. Bu önemli tespit, 2014 yılında yapılan ve Journal of Experimental Social Psychology dergisinde yayımlanan bir araştırmada ortaya kondu. Sarah da yaşadığı durumu
şöyle açıklıyor: “Eşim hayatıma giren romantik adamın yanında yetersiz görünmeye başladı. Onunla yattım çünkü hayatımdaki boşlukları doldurabileceğine inandım.” Eh, bunu bir anlamda başarmış sayılır çünkü kısa süre sonra Sarah ve eşi soluğu aile mahkemesinde aldı.
ÖNLEM ALIN Ona her şeyi veremezsiniz. Öncelikle bu gerçeği siz de, o da kabul etmeli. Yine de olabileceğinizin en iyisi olmak için biraz çaba göstermeniz hiç fena olmaz. Böyle bir konuda tartışmaya başladığınızda, ilişki danışmanı Jay Heinrichs’in şu kritik önerisini uygulayın: “Kavgalar genellikle geçmiş veya şimdiki zaman çekimiyle yapılır. Siz bunun yerine gelecek zaman kipi kullanın. Örneğin akşam yemeğini kimin hazırlayacağına dair tartışıyorsanız, ‘Eğer yumurta yemeye hayır demeyeceksen, sana güzel bir sebzeli omlet yaparım’ deyin.” Beyaz atlı prens olmayabilirsiniz ama kadınını mutlu etmeye çalışan bir adam olursunuz.

Kötü Kadın Olma İsteği
Evliliği çatırdamaya başlayan 25 yaşındaki Alicia, kendini hayatı boyunca uzak duracağı cinsten kabadayı tipli bir adamın kollarında buldu. “Onunla tanıştığım an, bizim seks yapmamızın kaçınılmaz olduğunu hissettim” diyor. Nasıl yani? Akıllı kadınlar serseri tipli adamlarla nasıl birlikte olabiliyor? Araştırmacılar bu fenomeni “yumurtlama dönemi hipotezi” olarak adlandırıyor. Buna göre kadınlar yumurtlama dönemindeyken daha erkeksi, kalın sesli alfa erkeklerini veya gece yolda görse korkacağı cinsten tipleri çekici bulabiliyor. İlişkiler üzerine kitap yazan Dr.
Vinita Mehta, bunun kadınların suçu olmadığını söylüyor ve şöyle açıklıyor: “Hayatta kalma içgüdülerimiz bize bunu yaptırıyor. Maskülen genler çocukların sağlıklı bünyeye sahip olma şansını artırıyor. Daha da kötüsü, bir araştırmaya göre bir kadının beğenileri toplumsal standartların dışındaysa, gözünün dışarıya kayma ihtimali daha yüksek oluyor.”
ÖNLEM ALIN İçgüdülerini bırakıp, daha gelişmiş olan beynine hitap edin. Eğitimli, başarılı, kendine güvenen, sadık bir adam olduğunuzu ona gösterin. Dr. Mehta, belgesellerde dişi kuş için kabaran erkek kuşların yöntemini, modern yollardan izlemenizi öneriyor. İyi olduğunuz alanlardaki aktivitelere birlikte katılın. Örneğin film izlerken birikiminizi gösterin, birlikte koşmaya hatta spor yapmaya gidin. Tek gecelik bir ilişki için sizi harcamaya kalktığında iki kez düşünecek.

Daha Fazlasını İstemek
Hangi erkek birlikte dışarıya çıkarken karısının usulca kulağına yaklaşıp, “Eteğin altına hiçbir şey giymedim. Otoparkta veya restoranın tuvaletinde işimiz kolay olsun istedim” diye fısıldayıp tatlı bir öpücük kondurmasını istemez ki? Ancak gerçek hayatta her gün, bu heyecan seviyesinde yaşanmıyor. Son kahramanımız da bu gerçeği öğrenmek zorunda kaldı. Erkek arkadaşıyla her akşam sevişmek isteyen 31 yaşındaki Lisa, hevesine karşılık bulamadığı gibi, haftada yalnızca bir akşam ödüllendiriliyordu. “Ne bekliyordu ki? Tabii ki aldattım” diyor. Eh, muhtemelen bunu beklemiyordu. Ama cinsel beklentilerin uyuşmadığı ilişkide, tatsız son kaçınılmazdır.
ÖNLEM ALIN Seks araştırmacısı Dr. Debby Herbenick, “Kadınların aldatmasının en büyük iki nedeni, arzulanmadıklarını veya çekici bulunmadıklarını hissetmeleridir, özellikle de yaşları ilerledikçe” diyor. Bu hisleri engellemenin yollarından biri, iyi bir seks yaşantısıdır. Ama bununla yetinmeyi, onun tüm özelliklerini sevdiğinizi hissettirin. Klişe iltifatlar yerine detaylarına övgüler yapın. Özel bir kadın olduğunu bilmesini sağlayın.

anaslide

BACAK KASLARI İÇİN EFSANE PROGRAM

Umut Doğan Yıldız

-

Bu efsane hareketle bacak ve merkez bölgesi kaslarınızı güçlendirirken denge ve hareket kabiliyetinizi de geliştireceksiniz. Bacak kaslarını geliştirmek için haftaları atlamayın.

HAFTA 1

Reverse lunge

(bir adımınızı geri atın, o dizinizi bükün ve gövdenizle yere doğru alçalın) ve her iki bacakla SPLIT SQUAT (Bir ayağınızı öne atın ve gövdenizi yere yaklaştırın) yapın.

PAZARTESİ 6 TEKRARDAN 3 SET
SALI 6 TEKRARDAN 3 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 3 SET
PERŞEMBE KNEE TO WALL: DUVARIN BİR ADIM ÖNÜNDEYKEN ÖNDEKİ DİZİNİZİ DUVARA DEĞDİRİN. BU BİR TEKRARDIR. 6 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.
CUMA 10 TEKRARDAN 3 SET
CUMARTRSİ 12 TEKRARDAN 3 SET
PAZAR TEST: HER HAREKETİ HER İKİ TARAFA 15 TEKRAR YAPIN. YAPAMIYORSANIZ HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 2

Pistol negative

Sol ayağınız bir box’un üzerinde, sağ ayağınız havada olacak şekilde durun. Sol dizinizi sağ ayağınız yere değene kadar bükün ve tekrar doğrulun. Bu 1 tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE CLOSED-FEET SQUAT:
AYAKLARINIZ BİTİŞİK SQUAT YAPARAK ALÇALABİLDİĞİNİZ KADAR ALÇALIN. 10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.CUMA 10 TEKRARDAN 4 SET CTS. 12 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAK İÇİN ÜÇ TEKRARDAN 1 SET YAPIN. YERE 3-5 SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ, BU HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 3

Single leg wall sit

Sırtınızı duvara yaslayın, ayaklarınız 60 cm kadar önde olsun. Dizleriniz 90 derece olana kadar alçalın. Sonrasında doğrulun ve bir bacağınızı düz hale getirerek 15 saniye bekleyin.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE PIGEON POSES: DİZLERİNİZİN ÜZERİNDEYKEN SAĞ BACAĞINIZI ARKANIZA SOL BACAĞINIZI ÖNE UZATIN. 15 SANİYE BEKLEYİN.
CUMA 6 TEKRARDAN 4 SET
CUMARTESİ 8 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: 3 TEKRAR WALL SIT YAPIN. (HER İKİ BACAKLA 20 SANİYE) OLMADI MI? 3. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 

HAFTA 4

Assisted pistol

TRX bandının 60 cm önünde durarak tutacaklarını kavrayın. Sağ ayağınızı yerden kaldırarak bacağınızı öne doğru uzatın ve sol dizinizi kırarak kalçanızı yere yaklaştırın. Bu bir tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 2 SET
SALI 6 TEKRARDAN 2 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 2 SET
PERŞEMBE CROSSED LEG SQUAT: SOL AYAĞINIZI SAĞ AYAĞINIZIN ARKASINA GÖTÜRÜN VE PARMAK UCUNDA ALÇALIN.10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.

CUMA 10 TEKRARDAN 2 SET
CUMARTESİ 12 TEKRARDAN 2 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAKLA 12 TEKRARDAN 2 SET YAPIN. ÜÇ SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ 4. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 HAFTA 5

Pistol Squat yapmak için bir ayağınızı yerden kaldırın ve öne doğru uzatın. Diğer dizinizi bükün ve kalçanız yere iyice yaklaşana kadar devam edin. Şimdi doğrulun. Tebrikler!

Devamı

anaslide

BURPEE YAPARKEN BAŞ DÖNMESİ!

Umut Doğan Yıldız

-

Burpee yaparken başın dönüyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir.

Egzersiz programına yeni eklediysen, bu hareket yapabilirlik seviyene bağlı olarak sana şiddetli gelebilir. Eğer zorlanıyorsan, egzersizi basitten zora doğru olacak şekilde aşamalandır. Burpee öncelikle bir box / kutu kullanılarak yapılmalı. Ellerini yerden daha yüksek bir yere koyarak açıyı daha uygun hâle getirebilirsin.

Ayrıca antrenmanının hangi kısmına, hangi yoğunlukta eklediğin de önemli. Aerobik ve anaerobik kapasiten yeterli değilse, nabzının aşırı yükselmesi de baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca yanlış ve yetersiz beslenme sonucu kan şekerinde düşme yaşanabilir; bu da baş dönmesine yol açar. Bunları dikkate alarak egzersiz ve beslenme planlamanı yeniden oluşturman gerekebilir.

Egzersiz yaparken doğru nefes alıp vermek de işin en önemli kısımlarından biri. Kaslarının en iyi performansını sergilemesi için oksijene ihtiyacı vardır ama bu oksijeni kaliteli bir şekilde alman gerekir. Çok sık ve hızlı nefesler alıp verirsen bu da bir süre sonra mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir. Tüm bunlara dikkat etmene rağmen baş dönmesi devam ediyorsa, tabii ki doktora görünmende fayda var.

Çağdaş Cemre Kılıç, Burn & Joy’un Kurucusu, Egzersiz Danışmanı

Devamı

anaslide

ÇARPINTININ NEDENİ SADECE KALP DEĞİL!

Umut Doğan Yıldız

-

Kalpte çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı kalbimizin bize yolladığı sinyallerin başında geliyor. Bu sinyallerden çarpıntı, kalbin hızlı çalışması anlamına geldiği için bu sorunu yaşayanlar çoğunlukla kalp hastalıklarına yönelik muayene oluyor, şikayetleri çözümsüz kalabiliyor. Bunun nedeni ise toplumdaki yaygın inanışın aksine, kalpte çarpıntının sadece kalp hastalıklarının belirtisi olmaması.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut; ilk planda kalp hastalığı habercisi olarak düşünülse de, çarpıntının aslında tüm vücuttaki sorunlar için bir belirti olabileceğine işaret ederek, sanılanın aksine her çarpıntının nedeni kalpteki bir sorundan kaynaklanmadığını belirtiyor. Kalbimiz hızlı çarparak aslında vücudumuz için bize sinyal göndermeye çalışıyor. Bu nedenle çarpıntıya yönelik araştırma yapılırken kalp dışındaki faktörlerin de dikkate alınması çok önem teşkil ediyor.  Çarpıntı gelişimine yol açan ve doğrudan kalbi ilgilendirmeyen nedenleri öğrenmeye hazır mısın?

Kansızlık 
Genç yaşlı her yaş grubunun ortak sorunlarından biri olan kansızlık genellikle tedavisi ihmal edilen bir hastalık. Kansızlıkta kalp vücudun oksijen ihtiyacını karşılamak için daha çok çalışıyor ve bu tablo da kendini çarpıntıyla belli ediyor.

Guatr
Boyunda bulunan tiroit bezinin anormal derecede hızlı çalışması vücudun metabolizmasını hızlandırıyor. Bu tablo sıklıkla kendini çarpıntıyla gösteriyor. Sebebi bulunamayan çarpıntı şikayetlerinde mutlaka tiroit hormonlarına bakılması gerekiyor.

Hipoglisemi
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut kan şekerinin düşmesi anlamına gelen hipogliseminin genç yaşlı herkesi tehdit ettiğini vurguluyor. Çarpıntı, yemek yedikten hemen sonra aşırı insülin salınmasına bağlı olarak da gelişebiliyor. Hipoglisemi kendini sıklıkla halsizlik ve çarpıntıyla gösteriyor.

Uyku bozuklukları
Uyku bozuklukları çarpıntının sık görülen sebeplerinden biri. Vücut uyku sırasında metabolizmasını yavaşlatıyor ve dinleniyor. Düzenli ve kaliteli uyku uyumayan kişilerde kandaki stres hormonlarının seviyesindeki artışa paralel olarak gün içerisinde kalp hızı daha yüksek seyrediyor ve çarpıntı daha sık gözleniyor.

Sigara ve alkol tüketimi
Tütün ürünleri ve aşırı alkol tüketimi vücudun metabolizmasını etkiliyor ve stres hormon seviyelerinde artış yapıyor. Bu durum da sıklıkla çarpıntı ataklarına yol açıyor.

Hipotansiyon
Tansiyon düşüklüğü anlamına gelen hipotansiyon daha çok uzun boylu ve zayıf gençler ile yaşlılarda görülüyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut aşırı yorgunluk, ayakta durma ve az su içilmesiyle bağlantılı olan tansiyon düşüklüğünün genelde halsizlik, baş dönmesi ve çarpıntıyla ortaya çıktığını söylüyor.

Stres ve kaygı bozukluğu
Vücutta oluşan her türlü fiziksel ve duygusal stres çarpıntıyı tetikliyor. Bunun yanında kaygı bozukluğu, evham ve depresyon da çarpıntının temel sebeplerini oluşturuyor.

Mineral ve su dengesizliği
Vücuttaki su ve tuz miktarının az olması çarpıntıyı tetikleyebiliyor. Bu duruma sıklıkla halsizlik ve tansiyon düşüklüğü de etki ediyor.

Hormonal değişimler
Kadınlarda oluşan hormonal değişimler kendini çarpıntı olarak gösterebiliyor. Özellikle menstrual periyotlar öncesinde ve menopoza geçiş sürecinde çarpıntı atakları sık gözleniyor. Hamilelik sürecinde de kalp atım hızı yükseliyor ve çarpıntı şikayetleri sıklaşıyor.

Kondisyon düşüklüğü
Çarpıntının en sık sebeplerinden biri de vücudun efor yapmaması sonucu oluşan hamlama ve kondisyon düşüklüğü. Genç yaşlı herkesi etkileyen bu durum yokuşta ve merdivenlerde çarpıntı ile nefes darlığıyla kendini gösteriyor.

Kafein ve çay
Prof. Dr. Ahmet Karabulut kafeinli enerji içecekleri ile yoğun kahvelerin genellikle çarpıntıyı tetiklediklerine işaret ederek, “Aşırı koyu siyah çay da çarpıntıyı tetikleyen içecekler arasında yer alıyor. Yeşil çay ise tam tersine kalbi sakinleştiren ve çarpıntıyı azaltan bir içecek olarak nitelendiriliyor” diyor.

Ateşli hastalıklar
Ateş yüksekliği çarpıntıyı tetikleyen temel etkenlerden biri. Sıklıkla enfeksiyon ya da romatizmal hastalıkların eşlik ettiği ateş yüksekliği sırasında kalbin üzerindeki yük artıyor ve kalp daha çok çalışıyor. Bunun sonucunda da çarpıntı oluşuyor.

Gıda takviyeleri
Özellikle vücut geliştirme için kullanılan bitkisel gıda takviyelerinin çoğunda vücudu tetikleyecek maddeler bulunuyor ve bu durum çarpıntıya yol açabiliyor.

Aşırı spor ve egzersiz
Hazır olamayan bir vücudun yoğun spor yapması sıklıkla çarpıntıya neden oluyor. Zaman zaman bu durum ciddi ritim bozukluklarını tetikleyebiliyor. Bu nedenle sıfırdan spora başlayacak kişilerin ilk ay ısınma şeklinde spor yapmaları gerekiyor.

Alerji
Besin alerjileri sık görülen çarpıntı sebeplerinden biri. Deniz mahsullerinde daha sık görülen bu durum yemek sırasında sıklıkla çarpıntı ve halsizlikle ortaya çıkıyor. Ağır yemek sonrasında hazımsızlığa bağlı çarpıntı atakları da sık görülüyor.

Kronik hastalıklar
Yüksek tansiyon, KOAH gibi kronik hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve kanser türleri de vücutta iltihabi reaksiyon oluşturarak çarpıntıya yol açabiliyor.

Olumsuz yaşam koşulları
Çok tozlu, havasız iş ve ev koşulları da çarpıntıyı tetikleyebilen etkenlerden. Deniz seviyesinden yüksek rakımlara giden kişilerde oksijen açlığına bağlı çarpıntı şikayetleri de sık görülüyor.

Böbrek üstü bezlerinin hastalıkları
Böbrek üstü bezleri vücuttaki stres hormonlarını salgılayan temel organlar. Hastalık nedeniyle bu bezden aşırı salınan hormonlar çarpıntı ve tansiyon yüksekliğiyle sinyal veriyor.

Ağrı
Vücutta gelişen baş ağrısı, diş ağrısı, böbrek ağrıları, bel ağrıları ve kireçlenme ağrıları vücuttaki stres seviyesini yükselterek çarpıntıyı tetikleyebiliyor.

İlaçlar
İlaç kullanımı, çarpıntıya yol açan en önemli dış etkenlerden biri. Özellikle grip ve astım ilaçları, guatr ilaçları, antibiyotikler ve depresyon ilaçları ciddi çarpıntı atakları yapabiliyor

Devamı

Popüler