KAÇ KİLO OLDUĞUNUZUN ÖNEMİ YOK

Gelişiminizi tartıdan izleme hatasına düşmeyin ve 2018’de kendinizi aşmayı öğrenin.

Bir zahmet tartıdan inin. Şimdi de onu gözden uzak bir yere kaldırın. Nasıl hissettiğinizi biliyoruz. Yeni yıl, yeni başlangıçlar modundasınız. Üstelik yılbaşı kutlamaları ve tatil derken yiyip içtikleriniz durumu daha da kötüleştirdi. Haliyle harekete geçmek istiyorsunuz. Gayet normal ve tahmin edilebilir bir durum. Yeni bir sene başladığında yeni kararlar alınır, spor salonlarına kayıt yaptırılır ve Men’s Health’e üye olunur. Milyonlarca insan sağlık, fitness ve bel çevrelerinin kaderini ellerine almak ister. Bu harika bir şey, tabii birçoğunun kısa bir süre sonra yoldan döndükleri gerçeğini saymazsak.

Şubeleri İngiltere ile sınırlı bulunan bir spor salonunun kayıtlarına göre, salona geçtiğimiz ocak ayında 379 bin yeni üye katılmış. Ancak bir sonraki ayın Men’s Health’i raflara çıktığında, yeni başlayanların yüzde 92’si spor salonuna gitmeyi bırakmış bile.

Bazıları zamanı, bazıları para yetersizliğini bahane eder, ama bırakanların birçoğu tartıda arzu ettikleri değişimleri göremedikleri için egzersiz yapmaktan vazgeçer. Hâlbuki sağlıkla kilo sanıldığı gibi eşanlamlı değildir. Amerikan futbolu oyuncusu Cody ‘The Continent’ O’Connell’i ele alalım. 2,06 m boyu ve 161 kg olan kilosunu VKİ hesaplayıcısına girdiğimizde hastalıklı bir obez olduğu sonucunu alabiliriz. Gerçekteyse bir elit sporcudur kendisi. Buna karşılık zayıf ve yağlı kategorisine giren, kilosu boy ve yaşına göre normal değerde olan (düşük kalori alımından kaynaklanıyor) bir adamı düşünelim. Otobüse yetişmek için koşma
düşüncesi bile mutsuz olması için yeterli olabilir. Üstelik organları fena hâlde yağla kaplıdır (1). Yani, gelişiminizi kilonuz üzerinden ölçemezsiniz. Ancak ne istediğinizi biliyorsanız, ölçebilirsiniz.

Fitness -anlamlı bir fiziksel aktivite yapmayı mümkün kılan kalp, akciğer ve kaslarınızın güç toplamı- bir erkeğin en gerçek ölçüsüdür. Bu kendinizi daha güçlü ve daha iyi hissedeceğiniz ve daha uzun yaşayacağınız anlamına geliyor. Plos Medicine’de yer alan ve fitness seviyelerini geliştirmeye odaklanmış 650 bin kişiden alınan verilerin incelenmesine dayanan bir çalışma, haftada 150 dk egzersiz yapanların ortalama yaşam sürelerini 3,4 yıl artırdıklarını ortaya koydu.

Kilonuzu düzenli olarak ölçmek ruh hâlinizde dengesizlik yaratırken, fitness düzeyinizi düzenli aralıklarla ölçmek sizi hedeflerinize yaklaştırır. Bunu ölçmenin en etkili yolu ise bleep testidir (2). Testi yapın. Antrenmanlarınıza devam edin. Dört hafta içinde yeniden uygulayın ve ne kadar mesafe kat ettiğinizi görün.

Eğer test sırasında çıkan ‘bip’ seslerine tahammül edemiyorsanız, kendinize 5K’lık bir koşu belirleyip, periyodik olarak onu tekrarlayın. Veya bir Wattbike’ın üzerine çıkın ve 20 dakikalık bir egzersizle ne kadar güç ürettiğinizi not edin. Press-up ve pull-up gibi vücut ağırlığı egzersizleriyle kaç tekrar yapabildiğinizi test edin ve bir sonraki ay bunu ne kadar artırabildiğinizi izleyin. Ayrıca gösterdiğiniz gelişimi Instagram’dan paylaşmanız konusunda sizi destekliyoruz. Yola devam etmenize yardım eder (3).

Egzersiz yapmaya ve performansınızı ölçmeye devam edin; kas inşa edip yağ yaktığınızı göreceksiniz. Tartıda gördüğünüz rakamlar değişmese bile vücut kompozisyonunuz değişecektir. Bedeninizde daha fazla enerji üretilecek ve siz kendi iradenizle bırakmak istemeyeceksiniz. Bu yıl öncelikle fit olmaya konsantre olun. Bu tartıda da hoşunuza gidecek düşüşler yaratacaktır.

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!