Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

İYİ HİSSETMEK Mİ İSTİYORSUNUZ? HÜZÜNLÜ ŞARKILAR DİNLEYİN

-

 

Yeni bir araştırma, kederden aldığımız hazzı gözler önüne seriyor.

Moralinizin bozuk olduğu zamanlarda, genellikle iki tür müzik dinleme yoluna gidersiniz: Ya gürültüden patlayan metal benzeri şarkılara vurursunuz kendinizi, ya da gönlünüzü daha melodik işlere emanet edip gözyaşlarına boğulursunuz. O an geldiğinde çok da mantıklı şarkı seçimleri yapmanızı beklemiyoruz. Fakat bilim insanları, vereceğiniz kararı kolaylaştırmanızı sağlayacak bir çalışmaya imza attılar.

Scientific Reports‘ta yer alan yeni bir araştırmaya göre, hüzünlü müzikler dinlemeniz, aslında kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Bu durum, özellikle de boğazında bir şeyler düğümlenip yanaklarından gözyaşı damlaları süzülen kimseler için geçerli. 

Söz konusu araştırmada, bilim insanları, tepkileri ele aldılar ve katılımcıları iki ayrı gruba böldüler. Grubun birisi sakin, diğeri ise kederli kişilerden oluşturuldu. Ardından, katılımcılardan 6 şarkı dinlemelerini ve bu şarkılardan duygusal tepki çıkarmaları istendi. Şarkı seçiminin tamamından ziyade, katılımcılar, sadece 3 şarkıyı kendileri seçtiler. Katılımcılardan, reaksiyon hissettikleri anda butona basmaları ve önlerinde bulunan mouse aracılığı ile ne kadar zevk aldıklarını göstermeleri istendi. Araştırmacılar, bu kişilerin kalp hızlarını da görüntülediler ve katılımcıların, müziğe verdikleri diğer fiziksel tepkileri de gözlemlediler. Çalışmanın son ayağında ise katılımcılardan, duygularını ne kadar yoğun hissettiklerini ve şarkının duygusallığı hakkında ne düşündüklerini söylemeleri istendi.

Her iki gruptaki katılımcılar da şarkıları dinlerken daha derin nefes alıyor ve zevk alıyorlardı. Fakat araştırmacılara göre, insanları gözyaşlarına boğan şarkılar, aslında bu kişilerin eskisine göre daha sakin hissetmelerini sağlıyordu. Yani, ağlatan şarkılar, düşünülenin aksine, insanların sakinleşmelerini ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlıyordu.

Artık kendinizi kötü hissedip de moral bulmak istediğiniz zamanlarda ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Türü her ne olursa olsun, müzik iyidir. Hem modunuza hem de sağlığınıza iyi gelir. Bolca dinleyin.

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

ERKEK AKLI

Türkiye Instagram’da beşinci

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyada yaklaşık 1 milyara Instagram kullanıcısı var. Türkiye’nin 37milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, sosyal medya platformu Instagram’ın takipçi sayısına yönelik araştırmayı inceledi Ajans Press’in Statista verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 37 milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü. Dünya üzerindeki bütün ülkeler baz alınırken, listenin birinci sırasına 121 milyon aktif kullanıcı sayısı ile ABD’nin yerleştiği saptandı. ABD’yi de ikinci sıradan 71 milyon kullanıcı ile Hindistan, 64 milyon ile Brezilya, 59 milyon ile de Endonezya takip etti. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler ise; Rusya, Japonya, İran, Birleşik Krallık ve Meksika olarak kaydedildi.

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde sosyal medya ve platformların medyada ne kadar konuşulduğuna yönelik yapılan incelemede,araştırmaya konu olan Instagram’ın 16 bin 158 haberle konuşulduğu görüldü.Sosyal medya başlığında ise 150 binin üzerinden haber yansıması olduğu tespit edildi.

Devamı

ERKEK AKLI

Netflix’ten yeni diziler!

Umut Doğan Yıldız

-

Netflix, Brazil Comic Con 2018’de gelecek yapımlarından yepyeni fragmanlar paylaştı!

Netflix, 6-9 Aralık tarihlerinde gerçekleşen Brazil Comic Con 2018 fuarında gelecek dönemde gösterime girecek yeni ve devam eden orijinal yapımlarından yepyeni duyurular paylaştı.

THE UMBRELLA ACADEMY

2019 yılının en ses getiren yapımlarından biri olmaya aday, yeni Netflix orijinal dizisi The Umbrella Academy’nin tanıtım fragmanı ve afişi paylaşıldı.

TRIPLE FRONTIER

Ben Affleck, Oscar Isaac,Charlie Hunnam, Garrett Hedlund ve Pedro Pascal başrolu paylaştığı, Mart ayındagösterime girecek Netflix orijinal yapımı Triple Frontier’in resmi fragmanıpaylaşıldı.

Devamı

Popüler