Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

İTFAİYECİNİN İLHAM VERİCİ HAYATI!

FITNESS

İTFAİYECİNİN İLHAM VERİCİ HAYATI!

-

 

Lee Phillips için kahramanlık günlük bir iş. 42 yaşındaki itfaiyeci yanan binalara koşuyor ve başkaları için kendi hayatını riske atıyor.

Güçlü ve fit oluşu dergi kapaklarına çıkmak için değil, kurtardığı kişilerle birlikte binadan dışarı çıkacağından emin olmak için. İşte, Lee’nin gücünün ve formunun sırrı:

 

Lee’nin güç antrenmanları tutkusu, 16 yaşındayken kendisine Noel hediyesi olarak ağırlık seti alındığında başladı. Beş yıldır ragbi oynuyordu ve atletik performansını bir adım ileri taşımanın vaktinin geldiğini hissetti. Babasının garajında ağırlık antrenmanlarına başladı. “Ne yaptığımı bilmiyordum ancak bu bir başlangıçtı,” diyor. O zamanlar, fitness’a dair düşüncelerin ve antrenman ipuçlarının paylaşıldığı geniş bir kaynak, internet yoktu. Bunun yerine, Lee kitaplarda bulduğu egzersizleri uyguladı. Erken başlangıcı meyvelerini vermeye başlamıştı. Lee itfaiyeci olmaya karar verdiğinde zaten buna uygun bir formdaydı ve daha da önemlisi antrenman disiplini ve düzeni de oturmuştu, artan gücü gibi çalışma etiği de daha en başından yerleşmişti.

    

  1. Fitness bir yaşam savaşıdır

İtfaiyeye katılmak için yapılan başvuru sürecinde zorlu bir fitness unsuru vardır. Adayların, işin gerektirdiklerini yapabileceklerini kanıtlamalarını gerekiyor, hem de iyi bir sebeple. Bir itfaiyecinin hayatı ve çevresindekilerin hayatı, kendi fitness seviyesine bağlıdır. Lee, daima formda olduğundan emin olmak için haftada altı gün, bazen ise günde iki kez antrenman yapıyor. “Ne kadar fit olursanız işteyken gördüklerinizle o kadar iyi başa çıkabilirsiniz ve o kadar güvende olursunuz,” diyor. Her vardiya farklı sorunlar getirir. “İtfaiyeci olmak, ne beklemeniz gerektiğini asla bilemeyeceğiniz anlamına gelir, bir sonraki vardiyada ne yaşanacağını bilmezsiniz,” diyor Lee. Bazı vardiyalarında hayat kurtarmak için yanan bir binaya koştuğunu görürsünüz, diğerlerinde ise ekipmanlarıyla antrenman yaptığını ve yangın güvenliği kontrolleri yürüttüğüne şahit olursunuz. Ancak belirsizlik Lee’yi hep tetikte tutar.

  1. Kendinizi sürekli olarak zorlayın

Lee’nin antrenmanları, işi için formunu korumanın da ötesine geçiyor. Kendini test etmek için bir yol ararken, 2007’de London’s Fittest Firefighter yarışmasına katıldı. Londra İtfaiye Teşkilatı tarafından düzenlenen etkinlik, katılımcıların uzun hortum taşımak ve 75 kg ağırlığındaki cansız kazazede mankeni taşıma gibi işle ilgili görevlerde yarışmasını gerektiriyor. Lee’nin formu yarışma için yeterli değildi; daha fit, daha güçlü itfaiyeciler onu geçti. Ancak kötü performansıyla cesaretini kaybetmek yerine kazanma isteği daha da güçlendi. Kendi istasyonundaki itfaiyeciler de onunla birlikte egzersiz yapmaya ikna olmuştu ve Lee’nin kendini adadığı antrenman programının karşılığını alması çok uzun sürmedi: Bir sonraki yıl, Londra’nın En Fit İtfaiyecisi tacını takmıştı.

Yeni bir mücadele arayışıyla, Lee geçen yıl World Police and Fire Games’e katıldı. “Dünyanın kalanıyla karşılaştırıldığımda nasıl olduğumu görmek istedim,” diyor. Neredeyse on bin atlet oyunlara katıldı, okçuluktan voleybola, 50’den fazla etkinlikte azimlerini test ettiler. “Harika bir deneyimdi ve yarışma oldukça sertti,” diye belirtiyor Lee. Ancak zorlu yarışma galip çıkmasına engel olmadı. Yarışmadan, CrossFit ve Ultimate Firefighter dallarında iki altın madalyayla ayrıldı.

  1. Ne zaman yön değiştirmeniz gerektiğini bilin

Lee, üç yıl önce ragbi oynamayı bıraktı. Artık gençken olduğu kadar hızlı toparlanamıyordu. “Sakatlıkların iyileşmesi daha uzun sürüyor ve oyun içinde daha iyi sonuçlar almak daha çok zaman alıyordu,” diye açıklıyor. Kenara çekilmenin zamanı gelmişti. Ancak çok uzun süre boşta kalamazdı. Lee, bu sporu bıraktıktan kısa bir süre sonra CrossFit’e başladı. “Ragbinin yarışmacı yönünü özlemiştim ve CrossFit bu boşluğu dolduran iyi bir değişimdi,” diyor.

Bu egzersiz planını programına eklemek, Lee’nin antrenmanlarının yıllar içindeki değişimlerinden biriydi. Hiçbir şey yapmadan yalnızca yüksek ağırlıklar kaldırmanın doğru olmadığını da fark etti. Artık daha çok mobilite ve esnemeye odaklanıyor. “Hareketlerimi geliştirmek için çok yoga yapıyorum,” diye açıklıyor. “Daha iyi pozisyonlara girmenizi sağladığından güç antrenmanlarına yardımcı oluyor.” Antrenman yapma biçimini değiştirmesi, Lee’nin şimdiye kadarki en fit haline ulaşmasını sağladı.

  1. İyi toparlanmak için doğru beslenin

İyi beslenme, Lee’nin antrenmanlarının tamamlayıcısı. İşlenmemiş yiyeceklerden oluşan bir beslenme düzeni, fitness rutinini iyileştirmekle kalmıyor, ayrıca toparlanma sürecini de hızlandırıyor. “Her zaman iyi beslenirim, toparlanmayla ilgili ana kural budur. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besini aldığından emin olmalısınız.” Dengeli bir beslenme düzenine uymak, diğerlerinin güvenliğini sağladığınız bir işte çalışırken zor olabilir. Lee, günlük yağsız et ve sebze kotasına ulaştığından emin olmak için yemek hazırlama şirketlerinden yardım alıyor. “Tüm yemeğimi benim için hazırlayıp günlük olarak getiriyorlar, bu da bana büyük bir zaman kazandırıyor,” diyor.

 

  1. Elinizdeki her şeye önem verin

Lee’nin elindeki ilk nasırlar, babasının garajında ağırlık kaldırırken ortaya çıktı. O zamanlar, onlara nasıl bakım yapacağını bilmiyordu. “Eskiden sadece sert deriyi soyardım ki bu, yapılacak en iyi şey değildi,” diye gülüyor. O günden bu yana iyi bir el bakımının önemini kavradı.

“Ellerinizi parçaladığınızda düzgün bir şekilde antrenman yapamazsınız, bu yüzden onlara iyi bakmanız gerekir,” diyor. Nereye giderse gitsin el kiti de onunla birlikte seyahat ediyor. İçinde nasırları düzeltmek için kullandığı bir törpü ve dağ tırmanıcılarının kullandığına benzer bir el kremi bulunuyor. Lee, törpülediği nasırlarına kremi sürüyor, ihtiyaçları olan besleyici maddeleri onlara vererek düzgün bir şekilde iyileşmelerine yardımcı oluyor. Birkaç CrossFit yarışmasına katılmak üzere çalıştığını düşünürsek, ellerinin, bulabileceği her türlü besleyici maddeye ihtiyacı var. Bu yılın ilerleyen aylarında French Throwdown’a ve Avrupa Şampiyonası’na katılmayı planlıyor. Avrupa dikkatli olsa iyi eder!

Yazı Megan Flemmit / Fotoğraflar Byron Keulemans

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

FITNESS

Yüklenmeme haftası nedir?

-

Yüklenmeme (deloading),” onarımın ve iyileşmenin desteklenmesi için antrenmanlarınızın gücünün ve yoğunluğunun azaltılması demektir.

Biraz yorgunuz, değil mi? Sizi suçlamıyoruz. Yaz bedenini korumak için harcadığınız onca efor oldukça yorucu olabilir. Geceler günlerden uzunken ayağınızı gazdan çekmek ve tempoyu hafifletmek için doğru zaman olabilir.

Güç ve kondisyon koçu Sam Pepys, “Uygun bir şekilde dinlenmeden vücudunuzun güç üretme kabiliyeti engellenir ve sonuç alamamaya başlarsınız,” diyor. Kaslarınız iyi hissetse bile, ağırlık çalışmak vücudunuzdaki çoklu fonksiyonlardan sorumlu olan merkezi sinir sisteminize (CNS) zarar verir. CNS’niz yıpranmışsa, enerjinizi toplamakta ve günlük yaşamınızda odaklanmakta güçlük çekersiniz.

Her beşinci haftada bir yüklenmeme haftası yapın. Zamanlamanızı ofis partileri sezonuna göre ayarlayabilirsiniz: “Geceleri geç saatlerde eve alkollü dönüp ertesi gün yorucu antrenmanlar yapmak tükenmişliğe giden en kısa yoldur,” diyor Pepys. Tamamen bırakmadan nasıl yavaşlayacağınızdan emin değil misiniz? İpuçlarımız (sağda) işinizi kolaylaştıracaktır.

Yüklenmeme tembellik için bir bahane değil. Pepys’in adımlarını takip edin ve sonuçlarını görün.

AZALTIN

Standart bir antrenman haftasında genellikle kaldırdığınız ağırlıkları ve tekrarları yüzde 50 oranında azaltın.

SAKİN OLUN

Yüksek yoğunluklu antrenmandan vazgeçip sürekli ve sabit kardiyo için maksimum kalp atış hızınızın yüzde 70’ini hedefleyen bir antrenman yapın.

YENİ ŞEYLER DENEYİN

Bu haftayı jimnastik veya yoga gibi farklı idmanları denemek için bir fırsat olarak kullanın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com