Bizi Takip Edin

BESLENME

İŞTAHINIZI KONTROL ALTINA ALIN

-

 

Hayat boyu genç ve dinamik kalmayı kim istemez ki? O halde kolları sıvayın! Çünkü bugün yeni ve sağlıklı bir diyete başlıyorsunuz…

İradenizi kontroledememek, kan şekerinizleilgili bir durum. Eğer kan şekeri seviyeniz güniçinde düzgün bir şekilde seyrediyorsa, yemekyeme isteğiniz de buna paralel olarakistikrarlılık gösteriyor. Ancak gün içinde kendinizi saatlersüren açlığa mahkûm ediyorsanız, vücudunuz bu kez yemeğe karşı aşırı istek gösteriyor.  Dört saat kadaraç durduğunuzda kan şekerinizde düşme gerçekleşebilir. Bu yüzden, kendinizi mutfakta buzdolabının önünde yiyecekararken bulmanız içten bile değildir! Böyle durumlarda özellikle kan şekerinizin artmasına sebep olan karbonhidratlı besinlere yönelirsiniz.

Buradaki asıl problem, kan şekerindeki hızlı artışın pankreasın insülin akışını engelliyor olması. Yani bu hormon kan şekerinizin düşmesine sebep olmakla kalmıyor, vücutta yağın depolanmasına da neden oluyor. Çoğu insandaki insülin, kan şekerinde aşırı değişkenliğe yol açıyor. Bu durum bu değişkenliği tetikliyor, sizi şeker ve nişastalı yiyeceklere yönlendiriyor. Kan şekerinizi kontrol altına almanın en etkili yolu ise, tabii ki meyve suyu ve unlu mamuller gibi şekerli yiyeceklerden kaçınmaktır. Bunları yeme-içme listenizden tamamen çıkarabilirsiniz. Nişastalı besinler zengin ölçüde vitamin ve lif kaynağıdırlar. Ancak kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeklerinde alınan karbonhidrat miktarının yaklaşık olarak 30 ila 40 gram arasında olması gerekir. Gün içinde atıştırılan abur cuburlar da ise bu miktar 10 ila 20 gram arasında olmalı.

Düzenli yemek yiyin.

Yaklaşık 3 saatte bir açlığınızı bastırmak için ufak porsiyonlu yiyecekler yiyin.

Her öğün protein ve yağ tüketin.

Bunları tüketmek, kan şekerinin yükselmesini önlemede yardımcı olan karbonhidratların sindirimini yavaşlatır.

Doğal tahıllara yönelin.

Marketlerden aldığınız ekmek, makarna, pirinç gibi tahıl ürünlerinin doğal olduğundan emin olun! Doğal tahıllar lif içerdiğinden kan şekerinizi olması gereken seviyede tutar.

İştahınızı kontrol altına almanın 8 yolu

1 Başarıyı garantileyin

Yeni bir şeyi planlarken üzerinde ne kadar düşünürsünüz? Bir işi başardığınızdan yüzde 100 emin olduğunuz zamanı bilmek gerçekten önemli, değil mi? O halde hedeflediğiniz zaman aralığını belirleyip, bu süreci başlatın! Bu yalnızca başarılı olduğunuz bir fikri saptamak anlamına gelmiyor. Aynı zamanda sizi daha iyi hissettirecek bir yeme-içme düzeni sağlayarak, yeme konusundaki isteklerinizin de devamını sağlıyor.

2 Motive edecek şeyler bulun

Sizi motive edecek ekstra şeyler bulmalısınız. Yeni şeyler bulmak, gerçekten işe yarar. Ne gibi mi?  Diyetinizi tanımlayarak, yaşamınızın kalitesini belirleyebilir ve sağlığınızı daha güçlü kılabilirsiniz. Çünkü migren, mide ekşimesi, sivilceler, ağızda oluşan yaralar, uyku düzeni gibi rahatsızlıklar dolaşım sistemi ile ilgili olarak, ortak bir şekilde oluşur. Ancak pozitif olmak her zaman daha iyi hissetmenizi sağlayarak, güven kazanmanızda size yardımcı olacaktır; emin olun!

3 Hatalarınızı düşünün
Pekâlâ, herkes gibi siz de zaaflarınıza boyun eğiyorsunuz. Peki, ya sonraki adımınız ne olabilir? Şöyle bir düşünelim: Öncelikle, tek bir öğünün diyetinizi belirlemediğini belirtmeliyiz. Bu yüzden bir öğünde aşırıya kaçtığınızda başarısız olduğunuzu ve bunun hep böyle devam edeceğini zannetmeyin. Bunu şöyle de değerlendirebiliriz: Gün içinde atıştıracağınız 5 hafif öğün ve sağlıklı yiyeceklerle bir günün yüzde 80’ini sağlıklı beslenerek geçirebilirsiniz. Bizden söylemesi…

4 Kahvaltı yapın
Bunu daha önceden de duyduğunuzdan eminim. Ancak, 6 ila 8 saat arasında uyur ve hemen sonrasında kahvaltı yapmadan işe giderseniz, vücudunuz buna tepki göstereceğine emin olabilirsiniz. Bu durumda vücudunuz, çok kolay tedarik edilebilinen, bir şeker arayışına giriyor. Uzmanlar, en tehlikeli yiyeceklerin kaçınmak zorunda olduğumuz zararlı yiyecekler olduğunu belirtiyorlar. Çünkü bu yiyecekler genellikle şekerli ya da yağ oranı yüksek karbonhidratlı yiyecekler oluyor.

5 Düzenleyici bir cihaz edinin
Rejiminiz için mutfağınızda farklı bir devrim yapmaya hazır mısınız?
O halde ne duruyorsunuz? Buzdolabınızı temizleyin ve sonrasında içini badem, fındık, peynir, meyve, sebze, konserve balık, tavuk ve somon balığı ile doldurun. Aynı şeyi iş yerinde de yapın!  Abur cubur yiyecekleri ortadan kaldırmak, diyetiniz için çok önemli. Bu nedenle artık kafelerde olur olmaz şeyler yemeye ara verseniz iyi olur.

6 Bir uzman gibi düşünün
Tatlı yiyecekleri kim sevmez ki? Tabii ki herkes sever… Özellikle kurabiyeleri herkes sever. Ancak, organik şekerden yapılsalar da kurabiyeler abur cubur olarak değerlendiriliyor. Eğer bir kurabiye yiyecek olursanız, diyet planınızın saptığını kabul ederek, kaldığınız yerden devam edin! Bunun sağlıklı olduğuna kendinize inandırmak, kötü bir alışkanlıktan başka bir şey olmayacaktır. Zararın neresinden dönülse kârdır!

7 Açlığı tanımlayın
Açlık size ne ifade ediyor? Bir saat kadar önce yemek yemiş olsanız bile tatlı bir şeyler atıştırmayı deneyin. Bakalım ne olacak? Kızarmış, kocaman bir biftek yediğinizi hayal edin.  Eğer gerçekten açsanız, biftek gözünüze gerçekten güzel görünecek ve yemek isteyeceksiniz.
Eğer iyi görünmüyorsa, beyniniz sizi kandırıyor demektir. Size önerimiz, farklı işlere odaklanmayı deneyin ve çevrenizi tamamen değiştirin! (maviyesil)

8 Mantıklı yollar arayın
Her ne kadar yemek yemek sizimutlu etse de, yemek yemeden önce, bu yemeğin sizi amaçlarınıza ne kadar yaklaştırdığını ya da uzaklaştırdığını düşünün! Bu durum sizi yalnız kaldığınızda yapmış olduğunuz zayıf seçimlerden kurtaramaz elbette.  Fazla yenilen yemek sizi rahatsız edebilir. Ancak, şimdi yediğiniz doğru yiyeceklerle ilgili olarak uzun vadede düşünmeniz için sizi cesaretlendirecektir. Biraz sabır!

BESLENME

Hindi füme sandviç tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Biliyoruz son dönemde hindi füme işine girdiniz. Hindi fümeyi sevenler için işte tarifimiz. Kinoa ve çiyalı hindi füme sandviç.

Sporcu beslenmesinin en güncel adresi Men’s Health Türkiye, sporcu tarifleri ermeye devam ediyor.

1/ Tam buğday ekmeği (İçine bir tutam çiya ve kinoa tohumu ekleyin

2/ Hindi füme

3/ Soya filizi ( İsteğe bağlı)

4/ Fesleğen yaprağı (Nane de olur)

5/ Beyaz peynir, dilimlenmiş

6/ Domates, dilimlenmiş

7/ Maskolin yeşillik (Yerine sevdiğiniz bir yeşilliği ekleyebilirsiniz)

Hardallı sos tarifi

1 Yumurta sarısı, Yarım yemek kaşığı hardal, Zeytinyağı, Limon

YAPILIŞI

Bir yumurta sarısı, yarım yemek kaşığı hardal, biraz zeytinyağı ve limon suyunu bir kâsede iyice çırpın. Karışımı ekmeğinize sürün. Domates ve yeşillikleri yıkayın, domatesi ve peyniri isteğinize göre dilimleyin. Geriye kalan tek şey ise tüm malzemeleri sandviç ekmeğinize doldurmak. Hızlı bir öğün için paketleyip yanınıza alın.

Devamı

BESLENME

Mandalinanın 10 faydası

Umut Doğan Yıldız

-

Mandalinanın vücuda faydaları nelerdir? İşte kış aylarının vazgeçilmez meyvesi mandalinanın sağlık açısından olumlu etkileri.

Kış aylarının vazgeçilmezi ve turunçgillerin baş tacı olan mandalina C vitamini başta olmak üzere içerdiği A, B vitaminleri, kalsiyum, lif, potasyum, demir, fosfor ile tam bir sağlık deposu. Bağışıklık sistemini güçlendirmekten kanser riskini düşürmeye, iştah kontrolünü sağlamaktan yüksek kan basıncını önlemeye kadar sağlığımız üzerinde pek çok önemli faydalar sağlıyor.Bu nedenle sofralarımızda düzenli olarak bulunmayı fazlasıyla hak ediyor. Ancak mandalinanın faydalarından en etkili şekilde yararlanmak için bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor. Örneğin bol gözenekli bir kabuğa sahip olan mandalina diğer turunçgillere göre daha çabuk su kaybettiği için aldıktan sonra 2-3 gün içinde tüketmeniz biyo yararlılığı açısından önemli. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik mandalinanın sağlığımız üzerindeki önemli yararlarını anlattı, tüketirken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulundu!

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Zengin C vitamini içeriği ve flavonoidler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlıyor.

Yeni hücrelerin oluşumunu destekliyor

B vitamininden de oldukça zengin olan mandalina vücutta DNA ve RNA oluşumunda görev alarak yeni hücrelerin oluşmasını destekliyor.

Kansere kalkan oluyor

İçeriğindeki folat sayesinde kansere yol açabilecek DNA değişikliklerini önleyerek akciğer, meme, kolon, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinin gelişimini önlemede etkili oluyor.

İştah kontrolünü sağlıyor

İçeriğindeki çözünür lif olan pektin daha uzun süre tokluk sağlıyor. Yapılan çalışmalara göre, mandalina obezite sorunu olan kişilerde iştah kontrolüne katkıda bulunarak kalori alımını azaltıyor.

Yüksek kan basıncını önlüyor

Mandalinanın potasyum içeriğiyle yüksek kan basıncını önleyerek kalp krizi riskini azalttığı da, yapılan çalışmalar sonucunda tespit edilen faydaları arasında yer alıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik ayrıca içeriğindeki flavonoidler sayesinde kolesterolün düşmesinde de etkili olduğunu belirtiyor.

Kemik erimesine karşı etkili

Potasyum aynı zamanda kemik sağlığı için de gerekli olan bir mineral. Mandalina içerdiği potasyum ve A vitamini sayesinde sağlıklı kemik gelişiminin sağlanmasında ve kemik erimesinin önlenmesinde etkili oluyor.

Yaraların daha hızlı iyileşmesine katkı sağlıyor

Mandalinada bolca bulunan C vitamini vücutta kollajen sentezi için önemli. Kollajen yaraların hızlı iyileşmesini sağlıyor.

Demirin emilimini artırıyor

C vitamini aynı zamanda besinlerle alınan demirin vücuttaki emilimini artırıyor.

Göz hastalıklarını geciktirebiliyor

Mandalinada bolca bulunan A vitamini göz sağlığı için de önemli. A vitaminin yeterli alınması başta gece körlüğü olmak üzere makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu geciktiriyor.

Kan şekeri dalgalanmalarına karşı etkili

Mandalinada bulunan flavonoidler diyabetle savaşmada da rol oynuyorlar. Flavonoidler hastalığa neden olan molekülleri nötralize eden antioksidanlar. Uygun porsiyon tüketildiğinde (1 porsiyon meyve=2 küçük mandalina) kan şekerindeki dalgalanmaları önleyerek tatlıya olan ihtiyacı azaltıyor.

Devamı

BESLENME

Doğal Kolajen: İlikli Kemik Suyu

Umut Doğan Yıldız

-

Sağlıklı beslenmenin temel taşlarından biri de ilikli kemik suyu tüketmek.

Gurvita İlikli Kemik Suyu antibiyotik,hormon, GDO kontrollü hayvanların ilikli kemikleri kullanılarak özel bir pişirme tekniği ile taze, jöle kıvamında hazırlandı.  Sağlıklı cam kavanozlarda soğuk zincir ile Migros,Macro Center  mağazalarında kasap bölümünde +4 derece dolaplarda ayrıca, markanın internet sitesinde satışa sunuldu.

Aynı şekilde taze, jöle kıvamında Paça,Kelle Paça, İşkembe Çorba çeşitleri de Gurmeler için satışa..

Şifa kaynağı İlikli Kemik Suyu ve sakatatçorbalarını neden kullanmalıyız?

 • Yüksek Protein, Kolajen, Amino Asit içerir,
 • Bağışlıklık sisteminin güçlenmesi
 • Çocuk gelişimi
 • Güçlü kemikler ,
 • Eklem, kıkırdak, bağdoku sağlığı ,
 • İlik üretimi ,
 • Sağlıklı kan,
 • Damar sağlığı,
 • Cilt, saç, tırnak, diş sağlığı ,
 • Selülit tedavisi ,
 • Güç ve kas gelişimi ,
 • Yaşlanma karşıtı ,
 • Kilo kontrolü ,
 • Kireçlenme ,
 • Romatizmal hastalıklar,
 • Sedef hastalığı ,
 • Yaraların iyileşmesi , 
 • Bulaşıcı hastalıklar , 
 • Sindirim bozuklukları ,
 • Akıl, beyin, sinir sistemi hastalıkları , 
 • Ağrı ve iltihapları azaltma,
 • İyi uyku.

Devamı

Popüler