Bizi Takip Edin

BESLENME

İşlenmiş yiyecekler düşmanımız mı?

Umut Doğan Yıldız

-

 

Hearst Big Book kazananımız Anthony Warner, fabrikada üretilmiş yemekleri şeytan gibi göstermenin neden tehlikeli derecede mantıksız olduğunu açıklıyor.

Neredeyse tüm yemek yazarlarının, eylemcilerin ve şeflerin katıldığı bir konu varsa, o da işlenmiş, fabrikada üretilmiş yiyecekler tüketmenin zararlı olduğudur. Maksimum sağlığı korumak için işlenmemiş yiyeceklere odaklanmalı ve bizi şişman ve hasta yapan fabrika üretimi çöpleri atmalıyız. Temiz beslenen biri, New Age sağlık bloggerı, ünlü bir şef ya da ünlü, çalışmaları yaygın bir şekilde yayımlanan bir araştırmacı olmanızın önemi yok; mesaj her zaman aynı. En sağlıklı seçenek, “gerçek” yiyecekleri yemektir.

Kendimi popüler olmayan biri yaptığım yer tam da burası. Fabrika üretimi ürünleri kötüleyerek geçici her yiyecek modasının altında yatan aynı hatayı tekrarlıyoruz ➊: Yiyecekleri “iyi” ve “kötü” olarak sınıflandırmaya çalışıyoruz ve bunu yaparak yediğimiz şeyle aramızdaki ilişkiye büyük bir zarar veriyoruz.

İşlenmiş yiyecekler, genel olarak aromasını, kompozisyonunu ve raf ömrünü değiştirmek amacıyla işlemden geçmiş tüm yiyecekler olarak tanımlanır. Ancak bu tarz bir tanımlama, birçoğu kendini beğenmiş sağlık bloggerlarının bile kaçınmamızı önermeyeceği gıdalar olan, yaygın olarak bilinenden çok daha geniş çeşitlilikteki yiyecekleri kapsar. Baklagiller, fasulye türevleri, mercimek, kinoa, pirinç, un, glütensiz un, süt, yoğurt, makarna, zeytinyağı, saf Hindistan cevizi yağı, baharatlar, kuru bitkiler, çikolata ve kuskus – tüm bu yiyecekler bir şekilde işlenmiştir.

Yediğimiz yemeğin bizi sağlıklı yapan özellikleri, büyülü bir köken hikâyesiyle değil, kimyasal kompozisyonuyla belirlenir. Evde pişirilen (veya belki de evde işlenen) yiyecekleri fabrikada yapılanlardan daha iyi yapan büyülü bir doğallık tozu yok. İnsanların yediği yiyeceklerin kalitesini ve sağlıklılığını iyileştirmedeki anahtar nokta, yiyecek üreticileriyle olan bağlantıda yatar, onların reddedilmesinde değil.

Yiyecek üreticileri ve perakendecilerin, insanların beslenme planlarının iyileştirilmesinde tüm ünlü şeflerden çok daha büyük güçleri var. Modern yaşamlara uyan, mantıklı ve realistik çözümler sunabilirler. İşlediği suçlar nedeniyle endüstrinin kesinlikle sorumlu tutulması gerekse de, pozitif bir şey yaptığında yalnızca bir kez, bir şef ya da eylemci bunun yanında olsaydı çok mutlu olurdum. Eylemcilerin ve üreticilerin birleşmiş bir cephe oluşturduğu, iyi yapılmış işler için birbirlerini övmekten mutlu, ancak samimi olmayan iddialar ortaya atıldığında birbirlerini sorumlu tutacak kadar özgür olduğu bir zamanı iple çekiyorum. İnsanların hayatını iyileştirmek için mantıklı çözümler sunma ve bu çözümleri onaylamanın, değişim için ne kadar büyük bir güç olacağını hayal edin ➋.

Tüketime hazır yiyecekler zaten bizimle, hayatlarımıza iyice dâhil oldu; onları güçlendiriyor, canlandırıyor ve dolu dolu tüketiyoruz ➌. Onları ve temsil ettikleri modernliği reddetmek tamamen gerçekdışı olur. Onlara suçluluk ve utanç etiketi yapıştırmak, onları seçenlerle ilgili etik yargılamalarda bulunmak tehlikeli bir yol. En iyi ihtimalde dahi insanları olumsuz davranışlara iten bir tür suçluluk döngüsü yaratacaktır. En kötü ihtimalde ise yiyeceklerle olan ilişkimizi kalıcı olarak zedeleyecektir.

BESLENME

Sindirim hızlandırıcı smoothie

Umut Doğan Yıldız

-

Diyetisyen Yrd. Doç. Dr. Gamze Şanlı Ak’ın hazırladığı enfes smoothie tariflerine bir yenisi daha eklendi: Sindirim hızlandırıcı smoothie

Gamze’nin Fit Notu: Polen, bilinen en eski doğal besin takviyeleri arasında yer alır. Polenin en büyük özelliği doğal bir alerji önleyici olmasıdır. Fiziksel performansın artırılmasında kullanılır.

MALZEMELER
3 orta boy taze kayısı
Yarım orta boy şeftali
Çeyrek papaya
3 yemek kaşığı süzme yoğurt
1 yemek kaşığı chia tohumu
1 tatlı kaşığı şekersiz ham kakao

Süslemek için
1 çay kaşığı polen

YAPILIŞI
Chia tohumunu, ham kakao ve yarım çay bardağı suda bekletip şişirerek chia pudingi hazırlayın. Smoothie yapımı için kalan tüm malzemeleri blender’a veya mutfak robotuna aktarın. Kıvamlı hâle gelene dek karıştırın. Kâseye smoothie ekleyip üzerine chia puding koyun ve süsleyin.

Devamı

BESLENME

Spor sonrası smoothie

Umut Doğan Yıldız

-

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şanlı Ak tarafından hazırlanan efsane smoothie tariflerini vermeye devam ediyoruz. İşte karşınızda spor sonrası smoothie tarifi!

Gamze’nin Fit Notu: Buğday kepeği, B grubu vitaminlerden zengindir. Özellikle kabızlık sorununu önlemede etkilidir. Yüksek lif ve düşük kalori içeriğiyle tok kalma ve kilo kontrolünü sağlamaya yardımcıdır.

MALZEMELER
1,5 orta boy donmuş muz
1 tatlı kaşığı şekersiz fıstık ezmesi
1 tatlı kaşığı şekersiz ham kakao
1 yemek kaşığı buğday kepeği
1 çay kaşığı kahve
100 ml protein süt

Süslemek için
10 adet çiğ fındık
1 çay kaşığı chia tohumu
Yarım orta boy donmuş muz

YAPILIŞI
Smoothie yapımı için tüm malzemeleri blender’a veya mutfak robotuna aktarın. Kıvamlı hâle gelene dek karıştırın ve üzerini süsleyin.

Devamı

BESLENME

Yemek yemeden duramıyorum!

Umut Doğan Yıldız

-

Yemek yemeden duramayanların, doyduğunda bırakmalarını sağlayacak 6 öneri!

Yeme davranışını kontrol etmek ve ipleri eline almak isteyenler için 
Dr. Diyetisyen Gamze Şanlı Ak‘ın tavsiyeleri!

Hedeflediğiniz kiloya ulaşmanızdaki en büyük engel, hesaba katmadığınız fazla kalorilerdir. Hiçbir şeyden mahrum kalmadan, porsiyonları azaltarak bilinçli yediğinizde, bu kalorileri en kolay yoldan saf dışı bırakmış olursunuz. Bilinçli yemek, bir diyet çeşidi değildir.Ne yediğinize değil, nasıl yediğinize yönelik davranış değişiklikleri ile ilgilidir.Yeme davranışını kontrol ederek neler başarabileceğinizi öğrenmek ister misiniz?

1- Her lokmada çatalı bırakın

Bir lokma aldıktan sonra yutmayı bile beklemeden yenisi için tabağa mı yöneliyorsunuz? Yemek yerken otomatik olarak elimiz ağzımıza gidiyor ve 5 dakikada tabağımızı silip süpürüyoruz ancak beynimiz yemek yediğini 20 dakika sonra anlar. Bu nedenle yemek yemek için kendinize zaman ayırmanızı öneririm. Lokmalar arası çatalı bırakmak, doyup doymadığınızı anlamanız için size zaman verir. Çünkü bilinçli beslenmede amaç tıka basa yemek değil doyduğunu hissetmektir.

2- Yarım Porsiyona Ne Dersin?

“Ben doydum, gözüm doymadı” lafını hepimiz hayatımız boyunca en az bir kez söylemişizdir.  Tabağımızdaki her şeyi yemeye programlı olmamız bu güdü ile birleşince ortaya pek de hoşlandığımız sonuçlar çıkmıyor.Aslında tabağınızı yarım doldurursanız gözünüzün midenizden büyük olmadığını anlayacaksınız. Unutmayın, gerçekten doymazsanız kimse yemeği sizden kaçırmayacak.

3- İlk Lokmanın Tadına var

Yemek, sanılanın aksine sadece lezzetle ilgili değil tüm duyularla ilgilidir. Çoğunlukla yemek yerken, yemeğimiz hariç her şeyi düşündüğümüz için vasat denecek birçok şey yememize rağmen bunu fark etmeyiz. Yemeğe başlamadan birkaç saniye bekleyin ve gerçekten yemeğinize odaklan. Neye benziyor? Nasıl kokuyor? Tanımlamanız için 3 kelime seçmeniz gerekirse ne olurdu? Yemeğin dokusuna ve yerken çıkan seslere konsantre olun. Ağzınızdan midenize inene kadar geçecek süreyi hayal edin. Böylece tokluk sinyallerinin aşırı yemenize fırsat vermeden salınmasına zaman tanımış olursunuz.

4- Televizyonu kapat

Yemek yerken televizyonu açmak %14 daha fazla yemeye zemin hazırlar. Yediğinizle bağ kurun ve ekrana bakmak yerine tabağınıza bakın. Çünkü yemek molası, başka şeylerle de uğraşılacak boş zaman değildir.

5- Yemekten 30 dakika önce su için

Susamanın açlıkla karıştırabildiğini biliyor muydunuz? Yani yeteri kadar su içerseniz boş yere açlık hissetmezsiniz.

6- Yerken yumruğunu sık

Ne kadar garip olduğunun farkındayım ama gerçekten işe yarıyor. Fiziksel hareketler zihnimizi de etkiler. “Hayır”denilen şeye karşı duyarlılık oluşur ve elimizi yumruk yaparız. Çünkü bu “dur”demektir. Bu psikoloji ile alakalı “şekillenmiş biliş”  teorisi olarak bilinir. Elini yumruk yapmak,yemeğin her anında açlığınızı sorgulamanızı ve gerektiği yerde durmanızı hatırlatır.

Dr. Dyt.(PhD) Gamze Şanlı Ak 

Devamı

Popüler