Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

İŞİNİZİ KURTARMA REHBERİ

-

 

Yaptığınız utanç verici hatalardan itibarınızı ve işinizi kaybetmeden kurtulabilirsiniz.

İş yerinizde yaptığınız hatalar kariyerinizi ve işinizi tehlikeye atabilir. Herkes hata yapabilir, siz de. Belki iş yerinizdeki stajyer kıza aşık olacaksınız ve bir aylık ihtiras dolu ilişkiden sonra köşe bucak kaçmak isteyeceksiniz. Yanlış kişilere yanlış kişiler hakkında dedikodu yapacaksınız. İşlediğiniz kabahat her ne olursa olsun, birinci sınıf, telafi edilemez ve katıksız bir aptallık olacaktır. Yine de bu olaylardan canlı kurtulabilirsiniz. Çünkü nasıl başa çıkacağınızı yazımızı okuyarak öğreneceksiniz.

1 – Zarar Tespiti Yapın

Çözüm üretmeden önce durumun ne kadar kötü olduğuna bakın. İlk olarak, yaptığınız şeyin kovulmanıza yol açacak kadar ciddi olup olmadığını düşünün. Eğer şirket yönetimi sizi zaten kovmak istiyorduysa, artık onlara bir bahane vermiş oldunuz. Eğer sizi kaybetmek istemiyorlarsa, muhtemelen onlar da sorunu çözmek isteyecektir.

Yaptığınız uzun bir periyoda yayılan bir hata mıydı, yoksa bir seferlik bir durum muydu? Eğer ikincisiyse, başınız dertte olmayabilir. Kısa bir süre önce, en sevdiğimiz asistanlardan biri, güzelliğiyle başını döndüren kadın bir gazeteciye şirketimizle ilgili “kayıt dışı” olmak kaydıyla bazı bilgiler vermişti. Tabii gazeteci bu bilgiler hakkında hemen bir haber yaptı. Asistan bu duruma çok üzülmüştü. Şirket onu cezalandırmasa da, o kendi kendisine işkence ederek cezalandırıyordu.

Tabii bir de iş yerinde ne kadar kıdemli olduğunuz önemli. Büyük adamlar büyük sorunlardan daha kolay sıyrılır. Sizi sorgulayacak olanlar kimler? Bu kişiler sizi seviyor mu? Sevmiyorlarsa, bunu aklınızdan çıkarmasanız iyi edersiniz. Olayı herkes öğrenmeden önce siz kime söylemelisiniz? Yaptığınız akılsızlığı örtbas etmenin pek çok yolu var. Olayın kontrolünüz altında olması için, mümkün olduğunca az kişiye anlatın.

2 – Kabullenin

Ben bu adımın önemine çok inanıyorum. Onurunuz için savaşıp bahaneler üretmeyin. Yaptığınız şeyi cümleye dökerek kabul edip arkasında durmak, uzlaştırıcı ve rahatlatıcı bir adımdır.

3 – Dikkat edin

Şansınız varsa, iş arkadaşlarınız sizi seviyordur. Benim durumumda, yöneticilerim bana bir süre işkence etmeye karar vermişlerdi. Ama sonra zararı uygun şekilde tazmin edince beni rahat bıraktılar. Benim yargıcım konumunda olsalar da, onlar benim müttefiklerimdi. Sizin de etrafınızda böyle insanlara ihtiyacınız var. Eğer gerekiyorsa, patronunuza gidip onun desteğini isteyin. Sonuçta sizi kovma yetkisi olan tek kişi patronunuz.

İş yerinizdeki birinin müttefikiniz olduğunu düşünseniz de, dikkatli olun. Birkaç yıl önce, benim için çalışan bir adam vardı. Bir önceki yönetimden kalmıştı ve benden iliklerine kadar nefret ediyordu. Üstelik bunu dile getiriyordu da. Bir gün, olmasını dört gözle beklediğim bir hata yaptı. Kendisiyle dost olduğunu sandığı bir yöneticiye karşı benim hakkımda atıp tuttu. Dost sandığı yönetici ise hemen bana geldi ve “Bu adamdan hemen kurtulmalısın. Senin kuyunu kazmaya çalışıyor” dedi. Düşmanımın müttefiki, benim müttefikim olmuştu. İş arkadaşınızın dostunuz olmadığını unutmayın. Bu kişisel bir durum değil, sadece iş.

4 – Cezanızı çekin

Zorlu bir süreç olacak ama her şeyi düzeltmenin bir yolunu bulmanız gerekiyor. Özrünüz dolu dolu, açık yürekli ve şirketin ve patronunuzun istediği gibi herkesin içinde dile getirilmiş olmalı. Sızlamalı, ağlamaklı, üst dudağınıza sümük bulaşmış bir şekilde günah çıkarıp, bir daha yapmama sözü verebilirsiniz. Eğer söz konusuysa maddi tazminat da ödemelisiniz.

5 – Konuyu kapatın

Bir süre sonra, konunun kapandığından emin olmanız gerekiyor. Resmi olarak affedilmediyseniz, peşinizde kara bulutlar dolaşmaya devam eder. İş arkadaşınızla konuşmanız şu şekilde ilerlerse iyidir:

 

Siz: Hakan, hani test etmemiz için gönderilen ama benim eve götürdüğüm oyun konsolu vardı ya. Onu yetkili firmaya geri yolladım ve özür diledim. Artık sorun kalmadı değil mi?

Hakan: Evet, tamam.

Siz: Ama aramızın gerçekten düzelip düzelmediğini duymak istiyorum.

Hakan: Tamam dedik ya, sorun yok.

Siz: Süper bi’ adamsın.

Hakan: Tamam kaybol hadi, şapşal herif.

Şimdi her şeyi unutun gitsin ve en azından bir yıl daha aptalca bir şey yapmamaya çalışın, olur mu?

ERKEK AKLI

Yeni yılda mutlu olmanın 10 yolu

Umut Doğan Yıldız

-

Uzman Psikolog Selin Karabulut, yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktalarını sıraladı.

Uzman Psikolog Selin Karabulut’a göre yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktaları!

· Şikayet etmekten, söylenmekten vazgeçin. “Sorunu çözebilmek için benim bir etkim olur mu, ben neler yapabilirim?” diye düşünün ve sorunlarınızı çözmeyi ertelemeyin.
· Daha sağlıklı yaşayabilmek adına rasyonel adımlar atın. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve vakit buldukça egzersizler yapın.
· Kötü alışkanlıklarınızı geride bıraktığınız bir yıl olsun. Örneğin, sigarayı bırakın. Sağlığınızı, zihninizi ve cebinizi ele geçiren sigara esaretine bir son verin.
· Kendinize daha çok vakit ayırın. Hayata bir defa geliyorsunuz, onu başkaları adına ipotek etmekten vazgeçin. Yapmaktan keyif aldığınız işlere zaman yaratın. Özellikle zamanınızı çalan, sizi yoran ve ele geçiren şeyler için artık vakit harcamayın.
· Sevginizi, mutluluğunuzu ve neşenizi çevrenizdekilerle paylaşın. Onları önemsediğinizi her fırsatta dile getirmeye, iyi ve kötü günde yanlarında olmaya özen gösterin.
· Hedefler belirleyin ve o hedefleri gerçekleştirebilmek adına kısa ve uzun vadeli planlar yapın. Hedeflerinizi ertelememeye dikkat edin.
· Klişelerden uzak durun, klişelerin hayatınızı yönlendirmesine izin vermeyin.
· Uzun zamandır ertelediğiniz işleri yapmak için harekete geçin. Ertelemeden ve üşenmeden bu işleri azaltmaya çalışın. Zamanınızı iyi yönetmek, ertelediğiniz işleri hayata geçirmenizi kolaylaştırabilir.
· Sevmekten korkmayın! Eşler arasındaki en temel sorunların sevgiyle ve sevmeyle çözülebileceğini unutmayın.
· Çocuklarınıza keşfetmeleri, denemeleri için fırsatlar yaratın. Hayatlarının sizin onlara sunduğunuzdan çok daha farklı olabileceğini unutmayın.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango’dan stil ikonuyla işbirliği

Umut Doğan Yıldız

-

Mango’nun işbirliği yaptığı stil ikonu David Gandy; bir modelden çok daha fazlası!

Eşsiz tarzı ve vintage arabalara olan tutkusuyla tanınan süper model David Gandy’nin ilgi alanları aslında çok daha fazla. Girişimci kimliği ve hayır işlerine ilgisiyle de tanınan David Gandy yeni projelere atılmaktan keyif alıyor.

Tarz sahibi olmak için genel bir bakış açısına sahip olmak gerektiğine inanan David Gandy bunun sadece kıyafetlerle ilgili olmadığını söylüyor. Materyelleri, renkleri veya tasarım ile ilgili olan her şeye duyulan ilgi insanın genel tarzını yansıttığına inanıyor. Arabalara olan tutkusunu ise şu sözlerle anlatıyor; ‘araba alırken bunu yatırım amaçlı yapmıyorum. Beğendiğimi alıyorum ve onu yenileyerek gelecek 60 yıl boyunca yaşatmaya devam ettirmek istiyorum’ diyor.

Hayır işlerine olanilgisine de köpeği Dora aracılığı ile anlatıyor. Sokak hayvanlarına yardım edenve kar amacı gütmeyen kurumlara destek olan David Gandy köpeği Dora’yı da buşekilde evlat edindiğini anlatıyor.

‘Kendime sürekli meydan okumayı seviyorum. Bilinmeyenin korkusunu hissetmek kendimi geliştirmeme izin veriyor. İş için, bir proje için olsun ya da kişisel hayatım ile ilgili olsun – pişmanlık duymamak için elimden geleni yapıyorum’ diyen David Gandyherkese ilham verebilecek bir süper modelden çok daha fazlası.

Devamı

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

Popüler