Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

İŞ GÖRÜŞMELERİNİN USTASI OLUN

-

 

‘O’ pozisyon için en uygun aday olduğunuzu ispatlayın.

MUTLAKA YAPIN

Hazırlık

Başvurduğunuz şirket hakkında ev ödevinizi iyi hazırlayın. “Şirketimiz hakkında neler biliyorsunuz?” sorusu boşuna değildir. O işe ne kadar ilginiz olduğunu gösterir. Sektör ve şirket hakkında internetten ya da arkadaşlarınızdan bilgi alın. Bu sayede görüşmenin ilk raundunu kazanmış sayılırsınız. Zira hazırlık süreci kendinizi gösterirken rahat hissetmenizi sağlar. Görüşmede yapmacık görünmek istemiyorsanız iyi olduğunuz konuların bir listesini yapın ve doğal olana kadar yüksek sesle okuyun. En güçlü 5 özelliğiniz daha sandalyeyi çekerken aklınızda olmalı.

Soruşturun

Sizin de merak etmeye ve cevap istemeye hakkınız olduğunu aklınızda tutun. Pozisyon ile ilgili aklınıza takılan her şeyi sorun. Karşı tarafın iznini beklemenize gerek yok. insan kaynakları uzmanlarına göre bu tip sorular aslında oldukça iyi. Özellikle “Sizinle çalışmaktan ne umabilirim?” ya da “Terfi imkânları nelerdir?” gibi sorular kariyer hırsınızı gösterecek ve iyi bir izlenim verecek.

Açık olun

Diyelim ki mevcut işinizden neden ayrılmak istediğiniz soruldu. Cevap verirken sakın kaçamak cevaplar verip mırıldanmayın. Neyin yanlış gittiğini açıkça belirtin. Zaten iş harika olsaydı, orada olmazdınız değil mi? Aynı şekilde neden o şirkete başvurduğunuzla ilgili de hazır bir cevabınız olmalı. Tüm insan kaynakları uzmanları için bu soru vazgeçilmezdir. “Bu iş bana daha fazla para ve olanak sağlıyor,” cümlesi bile yeterince iyi bir cevaptır.

Planınız olsun

Kendine güvenerek kariyer planının ana hatlarını çizen ve geçmiş deneyimlerinin bu planla ne kadar uyum içinde olduğunu gösteren adaylar oldukça iyi bir puan alır. Çünkü görüşmeyi yapan kişi kendi sunduğu pozisyonun sizin kariyer yolunuzda ne kadar mantıklı bir durak olduğu kararına varır.

 

SAKIN YAPMAYIN

Tek kelime cevaplar

Bunlar kesinlikle tabu sayılıyor. Karşınızdaki size sordukça siz de ona sorun. Her suskunluk anı dezavantajınız olacaktır. Görüşmenin %50-60’ında konuştuğunuza emin olun. Daha azı diğer adayın avantajı olabilir.

Gerginlik

Karnınıza kramplar giriyor dahi olsa, belli etmeyin. Baskı altında nasıl bir performans göstereceğinize dair doğru izlenimi vermenize engel olur. İşverenlerin, sürekli gergin olan insanların çalışmasından hoşlanmayacağı kesin.

Tereddüt

Görüşmeyi yapan kişiye artık özel hayatınıza daha fazla zaman ayıracağınızı ve saat 18:00’de spor salonunda olmayı planladığınızı söylemeyin. İşverenler her şeyini işe vermek isteyen çalışanlardan hoşlanır. Ayrıca kafanızda şehir değiştirmek gibi planlar varsa, bunu da kendinize saklayın. Sizin için önemli bir karar aşaması olabilir, ama masanın karşısında oturan kişi için bu çoktan verilmiş bir karardır. En güzeli buna işe başvurmadan önce karar vermiş olmaktır.

Samimiyet

Görüşmeniz olağanüstü gidiyor. İyi iş çıkardınız. Ancak sınırı korumakta fayda var. Yani el şakaları yapmak ya da daha rahat oturmak için tek ayağınızı kalçanızın altına almak gibi garip hareketlerden kesinlikle uzak durun. Arkadaşça davranın, sadece doğru zamanlarda gülümseyin; ancak her zaman profesyonel duruşunuzdan vazgeçmeyin. İkinizin de orada bulunuş amacı hâlâ aynı. Ayrıca klasik kurallar yine geçerli: Dinden, seksten ve politikadan söz açmayın. Ya görüşme kötü gidiyorsa? Belki de kibirli bir kişiye denk geldiniz. CV’inizi doğru dürüst okumamış, tek ayağı masada cep telefonuyla gevezelik ediyor, hatta size yanlış isimle sesleniyor ve hangi iş için orada olduğunuzu bile size soruyor olabilir. Soğukkanlılığınızı koruyun ve düşünerek hareket edin.

ERKEK AKLI

Yeni yılda mutlu olmanın 10 yolu

Umut Doğan Yıldız

-

Uzman Psikolog Selin Karabulut, yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktalarını sıraladı.

Uzman Psikolog Selin Karabulut’a göre yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktaları!

· Şikayet etmekten, söylenmekten vazgeçin. “Sorunu çözebilmek için benim bir etkim olur mu, ben neler yapabilirim?” diye düşünün ve sorunlarınızı çözmeyi ertelemeyin.
· Daha sağlıklı yaşayabilmek adına rasyonel adımlar atın. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve vakit buldukça egzersizler yapın.
· Kötü alışkanlıklarınızı geride bıraktığınız bir yıl olsun. Örneğin, sigarayı bırakın. Sağlığınızı, zihninizi ve cebinizi ele geçiren sigara esaretine bir son verin.
· Kendinize daha çok vakit ayırın. Hayata bir defa geliyorsunuz, onu başkaları adına ipotek etmekten vazgeçin. Yapmaktan keyif aldığınız işlere zaman yaratın. Özellikle zamanınızı çalan, sizi yoran ve ele geçiren şeyler için artık vakit harcamayın.
· Sevginizi, mutluluğunuzu ve neşenizi çevrenizdekilerle paylaşın. Onları önemsediğinizi her fırsatta dile getirmeye, iyi ve kötü günde yanlarında olmaya özen gösterin.
· Hedefler belirleyin ve o hedefleri gerçekleştirebilmek adına kısa ve uzun vadeli planlar yapın. Hedeflerinizi ertelememeye dikkat edin.
· Klişelerden uzak durun, klişelerin hayatınızı yönlendirmesine izin vermeyin.
· Uzun zamandır ertelediğiniz işleri yapmak için harekete geçin. Ertelemeden ve üşenmeden bu işleri azaltmaya çalışın. Zamanınızı iyi yönetmek, ertelediğiniz işleri hayata geçirmenizi kolaylaştırabilir.
· Sevmekten korkmayın! Eşler arasındaki en temel sorunların sevgiyle ve sevmeyle çözülebileceğini unutmayın.
· Çocuklarınıza keşfetmeleri, denemeleri için fırsatlar yaratın. Hayatlarının sizin onlara sunduğunuzdan çok daha farklı olabileceğini unutmayın.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango’dan stil ikonuyla işbirliği

Umut Doğan Yıldız

-

Mango’nun işbirliği yaptığı stil ikonu David Gandy; bir modelden çok daha fazlası!

Eşsiz tarzı ve vintage arabalara olan tutkusuyla tanınan süper model David Gandy’nin ilgi alanları aslında çok daha fazla. Girişimci kimliği ve hayır işlerine ilgisiyle de tanınan David Gandy yeni projelere atılmaktan keyif alıyor.

Tarz sahibi olmak için genel bir bakış açısına sahip olmak gerektiğine inanan David Gandy bunun sadece kıyafetlerle ilgili olmadığını söylüyor. Materyelleri, renkleri veya tasarım ile ilgili olan her şeye duyulan ilgi insanın genel tarzını yansıttığına inanıyor. Arabalara olan tutkusunu ise şu sözlerle anlatıyor; ‘araba alırken bunu yatırım amaçlı yapmıyorum. Beğendiğimi alıyorum ve onu yenileyerek gelecek 60 yıl boyunca yaşatmaya devam ettirmek istiyorum’ diyor.

Hayır işlerine olanilgisine de köpeği Dora aracılığı ile anlatıyor. Sokak hayvanlarına yardım edenve kar amacı gütmeyen kurumlara destek olan David Gandy köpeği Dora’yı da buşekilde evlat edindiğini anlatıyor.

‘Kendime sürekli meydan okumayı seviyorum. Bilinmeyenin korkusunu hissetmek kendimi geliştirmeme izin veriyor. İş için, bir proje için olsun ya da kişisel hayatım ile ilgili olsun – pişmanlık duymamak için elimden geleni yapıyorum’ diyen David Gandyherkese ilham verebilecek bir süper modelden çok daha fazlası.

Devamı

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

Popüler