Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

İKİ TEHLİKELİ BEYAZ

FITNESS

İKİ TEHLİKELİ BEYAZ

-

 

Sürekli yemek, meyve ve sebzenin faydalarını ve zararlarını anlatıyoruz. Bu yazıda ise yemeklerde en çok kullanılan iki katkı maddesine, tuz ve şekerin uzun vadedeki etkilerine bir göz atacağız.

ŞEKER

Teknik olarak tüm karbonhidratlara basit veya kompleks şeker olarak ayrılsa bile, biz yazıda genel olarak tatlı beyaz kristalleri ve benzerlerini kastediyor olacağız. Aldığınız ürünlerin içindekiler listesine göz atarken şunu aklınızdan çıkarmayın:

Glikoz: Şeker

Früktoz: Şeker

Sakaroz: Şeker

Maltoz: Şeker

Laktoz: Şeker

İŞLEVLERİ

Kalori bakımından zengin ve hızlı bir enerji sağlarken, ihtiyacınızdan fazla olduğu için vücut tarafından yakılmayan şekerler hemen yağ olarak depolanıyor. Yağ olarak depolandıktan sonra, siz yoğun egzersizlerle (tavsiye ederiz) veya aç kalarak (tavsiye etmeyiz) yakana kadar öyle kalmaya devam ediyor. Tat vermesi dışında, herhangi bir vücut fonksiyonu için diğer kaynaklardan elde edemeyeceğiniz hayati bir işlevi yok.

FAZLA

Genç nesil fazla şeker tüketiminin zararları ve obeziteye direkt katkısı konusunda gittikçe daha bilinçli olmaya başlıyor. Yalnızca ABD’de son yirmi yıldaki şeker tüketimi yılda kişi başına 12 kilodan sarsıcı bir şekilde 61 kiloya çıktı. Bu da tam tamına beş katı bir artış anlamına geliyor. Yüksek miktarda şeker alımı pankreasınızı zorlar. Bu da kan şekeri değerlerinizi etkileyip diyabete yol açabilir. Çürüyen dişlerden bahsetmeye bile gerek yok. Diğer etkileri arasında ruh hali değişkenlikleri, kalp hastalığı, safra taşı, felç riskinin artması yer alıyor.

YETERLİ DEĞİL

Yeterli şeker alamamak hiçbir zaman sorun olmaz. Minimum enerji ihtiyacınız, toplam kalori tüketiminizle karşılandığı sürece vücudunuz sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirecektir. Kendinizi kandırmayın, şeker de yağ gibi bir bağımlılık haline gelebilir. Şeker almak için pek çok zararsız ve doğal kaynak var. İşlenmiş yiyeceklerden uzak durmak ve toplam şeker alımınızı kontrol altında tutmakta fayda var.

TUZ

Sodyum klorür de denilen yemek tuzundan bahsediyoruz. Egzersiz sırasında terle birlikte vücudunuzdan atılıyor ve vücudunuz için önemli bir rol oynuyor.

İŞLEVLERİ

Vücudumuzdaki en temel görevi su seviyelerini ayarlamak ve kaslarınızdaki kasılmaları rahatlatmaktır. Bacaklarınıza kramp girdiği ve ardından kaslarınızın ağrıdığı son seferi hatırlıyor musunuz? İşte o an sodyum seviyeniz düşüktü ve susuz kalmıştınız.

FAZLA

Şekerin aksine, tuzda sıfır kalori var ama bu dikkatsizce tüketebileceğiniz anlamına gelmemeli. Aşırı tuz idrar yoluyla vücuttan atılır ama yüksek seviyede tuz yine de vücuda zarar verir. Şişkinlik hissi verir (çok fazla su tuttuğu için), tansiyonu yükseltir, kilo almaya yol açar ve uzun vadede böbreklere zarar verir.

YETERLİ DEĞİL

Yetersiz sodyumun semptomları dehidrasyon durumunda yaşananlarla aynıdır. Baş ağrısı, odaklanma problemi, dikkat dağınıklığı, zihinsel ve fiziksel tükenmişlik ve kramp gibi olaylar bu semptomların arasında.

Yeteri kadar tuz tükettiğinizi nasıl anlarsınız? Muhtemelen her zaman alıyorsunuz. Batıda yaşayan çoğu insan vücutlarına giren tuzun yüzde 90’ını fazla geldiği için vücutlarında atıyor. Şekerde olduğu gibi, işlenmiş yiyeceklerden veya tabağınıza bir tutamdan fazla tuz eklemekten kaçının.

Hızlı ve yüksek tempolu antrenmanlar düzenli su tüketimi ve yüksek enerji seviyesi gerektirir. Ama spor yapmaya bağlı olarak yapılan su tutma/sodyum planları, sadece dayanıklılık antrenmanları yapanlar ve 90 dakikadan uzun programlar uygulayanlar için önemlidir.

Anladınız değil mi? Haydi şimdi egzersiz yapın ve terleyin.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

FITNESS

Yüklenmeme haftası nedir?

-

Yüklenmeme (deloading),” onarımın ve iyileşmenin desteklenmesi için antrenmanlarınızın gücünün ve yoğunluğunun azaltılması demektir.

Biraz yorgunuz, değil mi? Sizi suçlamıyoruz. Yaz bedenini korumak için harcadığınız onca efor oldukça yorucu olabilir. Geceler günlerden uzunken ayağınızı gazdan çekmek ve tempoyu hafifletmek için doğru zaman olabilir.

Güç ve kondisyon koçu Sam Pepys, “Uygun bir şekilde dinlenmeden vücudunuzun güç üretme kabiliyeti engellenir ve sonuç alamamaya başlarsınız,” diyor. Kaslarınız iyi hissetse bile, ağırlık çalışmak vücudunuzdaki çoklu fonksiyonlardan sorumlu olan merkezi sinir sisteminize (CNS) zarar verir. CNS’niz yıpranmışsa, enerjinizi toplamakta ve günlük yaşamınızda odaklanmakta güçlük çekersiniz.

Her beşinci haftada bir yüklenmeme haftası yapın. Zamanlamanızı ofis partileri sezonuna göre ayarlayabilirsiniz: “Geceleri geç saatlerde eve alkollü dönüp ertesi gün yorucu antrenmanlar yapmak tükenmişliğe giden en kısa yoldur,” diyor Pepys. Tamamen bırakmadan nasıl yavaşlayacağınızdan emin değil misiniz? İpuçlarımız (sağda) işinizi kolaylaştıracaktır.

Yüklenmeme tembellik için bir bahane değil. Pepys’in adımlarını takip edin ve sonuçlarını görün.

AZALTIN

Standart bir antrenman haftasında genellikle kaldırdığınız ağırlıkları ve tekrarları yüzde 50 oranında azaltın.

SAKİN OLUN

Yüksek yoğunluklu antrenmandan vazgeçip sürekli ve sabit kardiyo için maksimum kalp atış hızınızın yüzde 70’ini hedefleyen bir antrenman yapın.

YENİ ŞEYLER DENEYİN

Bu haftayı jimnastik veya yoga gibi farklı idmanları denemek için bir fırsat olarak kullanın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com