Bizi Takip Edin

BESLENME

İHTIYACINIZ OLAN BESİN DESTEK ÜRÜNLERİ

-

 

Folik asit
Besin destek ürünleri içinde haklı bir şöhrete sahip çünkü Alzheimer’a yakalanma ihtimalini azaltıyor. Faydasını şu şekilde açıklayalım; homosistein, kanın pıhtılaşma ihtimalini artıran bir amino asittir. Ancak kandaki yüksek homosistein seviyesi, aynı zamanda Alzheimer hastalığının göstergelerinden de biridir. Folik asit ise homosistein seviyesini azaltarak beynin rahatça beslenmesini ve damarların tıkanmasını engeller. İsveç’te yapılan bir araştırma, Alzheimer hastalarının günlük beslenme düzenin, çok az folik asit içerdiğini ortaya koydu. Günde sadece 500 mikrogram kullanmak bile homosistein seviyesini yüzde 18 düşürüyor. Sizin hedefiniz de bu miktarı tutturmak olsun.

Selenyum

Uzmanların hem fikir olduğu bir konu var; besin destek ürünleri ve vitaminler içinde kanseri önlemekte en etkili olanı selenyumdur. Çünkü selenyum, kanser hücrelerini intihara sürükleyerek vücudumuzu temizliyor adeta. Yine araştırmalara kulak verelim; günlük aldığınız selenyum miktarı arttıkça, prostat, akciğer ve kolon kanserine yakalanma oranınız azalıyor. Günlük olarak 200 mikrogram kullanmanız yeterlidir.

E Vitamini
Vitaminler için de yaşlanmanın etkilerini yok etmek konusunda en etkili olanı E vitaminidir. E vitamini tam bir antioksidan deposudur. Yaşlanma ile beraber oluşan göz ve kalp sorunlarını, alzheimer’a ve kansere yakalanma ihtimalini azaltır. Bütün bu yararlarının üstüne antrenmanlardan sonra kas ağrılarını azaltması da cabası. Multivitaminler yaklaşık 40 miligram içerir. Sizin ihtiyacınız olan ise 800 miligramdır. Yani ekstradan bir E vitamini takviyesi almak çok önemli.

Glukozamin
Eklemleriniz 20 yaşındaki kadar güçlü değil, belki siz de fark etmişsinizdir. Yengeç ve ıstakozların kabuklarından elde edilen glukozamin, eklemlerdeki kıkırdağı güçlendirerek, sizi gençlik günlerinize geri döndürür. Eklem problemi olan 200 kişi üzerinde, üç yıl boyunca yapılan bir araştırma da bunu kanıtlıyor. Söz konusu araştırmaya göre glukozamin eklem ağrısını ve eklemlerdeki sertleşmeyi yüzde 25 oranında azaltıyor.

Koenzim Q10
Gün içerisinde kendini halsiz hissedenler için biçilmiş kaftan. Koenzim Q10’nun asıl görevi vücudun enerji merkezlerini yönetmektir. Tabii yaşımız ilerledikçe, vücudumuzda doğal olarak bulunan koenzim Q10 miktarı azalır ve enerji merkezlerimiz başıboş kalır. Bizim de besin destek ürünlerinden faydalanmamız gerekir. Araştırmalar, günde 100 miligram’ın yeterli olacağını gösteriyor. Ancak Q10’u yediğiniz besinlerden ya da multivitaminlerden almanız mümkün değil. Bu yüzden ayrıca bir Q10 takviyesi kullanmanız gerekiyor.

Continue Reading
Advertisement

BESLENME

Sporcu beslenmesi nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Sporcu beslenmesi konusunda son zamanlarda değişik öneriler duyuyorsanız eğer, bunların bir kısmını birlikte inceleyelim.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Yüksek kaliteli bir spor salonu size bunlardan ikram edebilir, ancak araştırmacılar hidrasyon için bildiğiniz normal sudan daha iyi olmadığını düşünüyor. Susadınız mı? Sebile yönelin.

AVOKADO

Araştırma üstüne araştırma, meyvenin kalp sağlığına faydalarını doğruladı. Ayrıca yüksek lif içeriği tok tutmaya yardımcı olabilir.

KIVIRCIK LAHANA

Turpgillerden olan bu sebze, âdeta doğanın CrossFit’çisi gibi pek çok şeyi başarır. Vitamin bakımından zengindir ve ayrıca kanserin büyümesini ve yayılmasını önleyebilecek kükürt bileşikleri içerir.

ACAİ ÇİLEĞİ

Bu meyveler sadece antioksidanlarla dolup taşmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir antienflamatuvar görevi görüyor. Onları diyetinize dâhil etmek, egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir ve kas hasarını sınırlayabilir.

KOMBU ÇAYI

Bağırsak sağlığını destekleyici bu içecek, homeopatik sahnenin temelini oluşturuyor. Ancak bilimsel jüri hâlâ yararları üzerinde fikir birliğine varamadı. Tadı da bir acayip.

KİNOA

Bu kadim tahıl, esansiyel amino asitleri içeren eksiksiz bir protein kaynağı. Kas büyümenizi hızlandırmak için beyaz pirinç yerine deneyin.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çaydaki kateşinlerin uzun süreli tüketimi metabolik sendromla savaşır (tip 2 diyabetin öncüsü) ve koroner hastalık riskinizi azaltabilir. Demliğin altını yakın.

ISPANAK

Yapraklı yeşillerin kaslara yardım eden demir içeriğine ek olarak, günde bir porsiyon yiyenler üzerinde yapılan bir çalışma, kalp hastalığı riskini yalnızca bir haftada azalttığını buldu.

BADEM SÜTÜ

Mineral içeriği bakımından süt ile karşılaştırılabilir, ancak protein içermez (bu yüzden yine de süt içiyorsunuz, değil mi?). Bir bardak inek sütü, bademden yapılandan beş kat fazla protein içerir.

ÇİYA TOHUMU

Etiket üzerindeki iddialarına rağmen, bu tohumlarda vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu omega-3 türü bulunmuyor. İyi bir lif kaynağı olmakla birlikte, omega almak için yağlı balık yemeniz daha iyi olur.

Devamı

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com