Bizi Takip Edin

BESLENME

İHTIYACINIZ OLAN BESİN DESTEK ÜRÜNLERİ

-

 

Folik asit
Besin destek ürünleri içinde haklı bir şöhrete sahip çünkü Alzheimer’a yakalanma ihtimalini azaltıyor. Faydasını şu şekilde açıklayalım; homosistein, kanın pıhtılaşma ihtimalini artıran bir amino asittir. Ancak kandaki yüksek homosistein seviyesi, aynı zamanda Alzheimer hastalığının göstergelerinden de biridir. Folik asit ise homosistein seviyesini azaltarak beynin rahatça beslenmesini ve damarların tıkanmasını engeller. İsveç’te yapılan bir araştırma, Alzheimer hastalarının günlük beslenme düzenin, çok az folik asit içerdiğini ortaya koydu. Günde sadece 500 mikrogram kullanmak bile homosistein seviyesini yüzde 18 düşürüyor. Sizin hedefiniz de bu miktarı tutturmak olsun.

Selenyum

Uzmanların hem fikir olduğu bir konu var; besin destek ürünleri ve vitaminler içinde kanseri önlemekte en etkili olanı selenyumdur. Çünkü selenyum, kanser hücrelerini intihara sürükleyerek vücudumuzu temizliyor adeta. Yine araştırmalara kulak verelim; günlük aldığınız selenyum miktarı arttıkça, prostat, akciğer ve kolon kanserine yakalanma oranınız azalıyor. Günlük olarak 200 mikrogram kullanmanız yeterlidir.

E Vitamini
Vitaminler için de yaşlanmanın etkilerini yok etmek konusunda en etkili olanı E vitaminidir. E vitamini tam bir antioksidan deposudur. Yaşlanma ile beraber oluşan göz ve kalp sorunlarını, alzheimer’a ve kansere yakalanma ihtimalini azaltır. Bütün bu yararlarının üstüne antrenmanlardan sonra kas ağrılarını azaltması da cabası. Multivitaminler yaklaşık 40 miligram içerir. Sizin ihtiyacınız olan ise 800 miligramdır. Yani ekstradan bir E vitamini takviyesi almak çok önemli.

Glukozamin
Eklemleriniz 20 yaşındaki kadar güçlü değil, belki siz de fark etmişsinizdir. Yengeç ve ıstakozların kabuklarından elde edilen glukozamin, eklemlerdeki kıkırdağı güçlendirerek, sizi gençlik günlerinize geri döndürür. Eklem problemi olan 200 kişi üzerinde, üç yıl boyunca yapılan bir araştırma da bunu kanıtlıyor. Söz konusu araştırmaya göre glukozamin eklem ağrısını ve eklemlerdeki sertleşmeyi yüzde 25 oranında azaltıyor.

Koenzim Q10
Gün içerisinde kendini halsiz hissedenler için biçilmiş kaftan. Koenzim Q10’nun asıl görevi vücudun enerji merkezlerini yönetmektir. Tabii yaşımız ilerledikçe, vücudumuzda doğal olarak bulunan koenzim Q10 miktarı azalır ve enerji merkezlerimiz başıboş kalır. Bizim de besin destek ürünlerinden faydalanmamız gerekir. Araştırmalar, günde 100 miligram’ın yeterli olacağını gösteriyor. Ancak Q10’u yediğiniz besinlerden ya da multivitaminlerden almanız mümkün değil. Bu yüzden ayrıca bir Q10 takviyesi kullanmanız gerekiyor.

Continue Reading
Advertisement

BESLENME

Mandalinanın 10 faydası

Umut Doğan Yıldız

-

Mandalinanın vücuda faydaları nelerdir? İşte kış aylarının vazgeçilmez meyvesi mandalinanın sağlık açısından olumlu etkileri.

Kış aylarının vazgeçilmezi ve turunçgillerin baş tacı olan mandalina C vitamini başta olmak üzere içerdiği A, B vitaminleri, kalsiyum, lif, potasyum, demir, fosfor ile tam bir sağlık deposu. Bağışıklık sistemini güçlendirmekten kanser riskini düşürmeye, iştah kontrolünü sağlamaktan yüksek kan basıncını önlemeye kadar sağlığımız üzerinde pek çok önemli faydalar sağlıyor.Bu nedenle sofralarımızda düzenli olarak bulunmayı fazlasıyla hak ediyor. Ancak mandalinanın faydalarından en etkili şekilde yararlanmak için bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor. Örneğin bol gözenekli bir kabuğa sahip olan mandalina diğer turunçgillere göre daha çabuk su kaybettiği için aldıktan sonra 2-3 gün içinde tüketmeniz biyo yararlılığı açısından önemli. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik mandalinanın sağlığımız üzerindeki önemli yararlarını anlattı, tüketirken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulundu!

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Zengin C vitamini içeriği ve flavonoidler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlıyor.

Yeni hücrelerin oluşumunu destekliyor

B vitamininden de oldukça zengin olan mandalina vücutta DNA ve RNA oluşumunda görev alarak yeni hücrelerin oluşmasını destekliyor.

Kansere kalkan oluyor

İçeriğindeki folat sayesinde kansere yol açabilecek DNA değişikliklerini önleyerek akciğer, meme, kolon, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinin gelişimini önlemede etkili oluyor.

İştah kontrolünü sağlıyor

İçeriğindeki çözünür lif olan pektin daha uzun süre tokluk sağlıyor. Yapılan çalışmalara göre, mandalina obezite sorunu olan kişilerde iştah kontrolüne katkıda bulunarak kalori alımını azaltıyor.

Yüksek kan basıncını önlüyor

Mandalinanın potasyum içeriğiyle yüksek kan basıncını önleyerek kalp krizi riskini azalttığı da, yapılan çalışmalar sonucunda tespit edilen faydaları arasında yer alıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik ayrıca içeriğindeki flavonoidler sayesinde kolesterolün düşmesinde de etkili olduğunu belirtiyor.

Kemik erimesine karşı etkili

Potasyum aynı zamanda kemik sağlığı için de gerekli olan bir mineral. Mandalina içerdiği potasyum ve A vitamini sayesinde sağlıklı kemik gelişiminin sağlanmasında ve kemik erimesinin önlenmesinde etkili oluyor.

Yaraların daha hızlı iyileşmesine katkı sağlıyor

Mandalinada bolca bulunan C vitamini vücutta kollajen sentezi için önemli. Kollajen yaraların hızlı iyileşmesini sağlıyor.

Demirin emilimini artırıyor

C vitamini aynı zamanda besinlerle alınan demirin vücuttaki emilimini artırıyor.

Göz hastalıklarını geciktirebiliyor

Mandalinada bolca bulunan A vitamini göz sağlığı için de önemli. A vitaminin yeterli alınması başta gece körlüğü olmak üzere makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu geciktiriyor.

Kan şekeri dalgalanmalarına karşı etkili

Mandalinada bulunan flavonoidler diyabetle savaşmada da rol oynuyorlar. Flavonoidler hastalığa neden olan molekülleri nötralize eden antioksidanlar. Uygun porsiyon tüketildiğinde (1 porsiyon meyve=2 küçük mandalina) kan şekerindeki dalgalanmaları önleyerek tatlıya olan ihtiyacı azaltıyor.

Devamı

BESLENME

Doğal Kolajen: İlikli Kemik Suyu

Umut Doğan Yıldız

-

Sağlıklı beslenmenin temel taşlarından biri de ilikli kemik suyu tüketmek.

Gurvita İlikli Kemik Suyu antibiyotik,hormon, GDO kontrollü hayvanların ilikli kemikleri kullanılarak özel bir pişirme tekniği ile taze, jöle kıvamında hazırlandı.  Sağlıklı cam kavanozlarda soğuk zincir ile Migros,Macro Center  mağazalarında kasap bölümünde +4 derece dolaplarda ayrıca, markanın internet sitesinde satışa sunuldu.

Aynı şekilde taze, jöle kıvamında Paça,Kelle Paça, İşkembe Çorba çeşitleri de Gurmeler için satışa..

Şifa kaynağı İlikli Kemik Suyu ve sakatatçorbalarını neden kullanmalıyız?

 • Yüksek Protein, Kolajen, Amino Asit içerir,
 • Bağışlıklık sisteminin güçlenmesi
 • Çocuk gelişimi
 • Güçlü kemikler ,
 • Eklem, kıkırdak, bağdoku sağlığı ,
 • İlik üretimi ,
 • Sağlıklı kan,
 • Damar sağlığı,
 • Cilt, saç, tırnak, diş sağlığı ,
 • Selülit tedavisi ,
 • Güç ve kas gelişimi ,
 • Yaşlanma karşıtı ,
 • Kilo kontrolü ,
 • Kireçlenme ,
 • Romatizmal hastalıklar,
 • Sedef hastalığı ,
 • Yaraların iyileşmesi , 
 • Bulaşıcı hastalıklar , 
 • Sindirim bozuklukları ,
 • Akıl, beyin, sinir sistemi hastalıkları , 
 • Ağrı ve iltihapları azaltma,
 • İyi uyku.

Devamı

BESLENME

Sindirim hızlandırıcı smoothie

Umut Doğan Yıldız

-

Diyetisyen Yrd. Doç. Dr. Gamze Şanlı Ak’ın hazırladığı enfes smoothie tariflerine bir yenisi daha eklendi: Sindirim hızlandırıcı smoothie

Gamze’nin Fit Notu: Polen, bilinen en eski doğal besin takviyeleri arasında yer alır. Polenin en büyük özelliği doğal bir alerji önleyici olmasıdır. Fiziksel performansın artırılmasında kullanılır.

MALZEMELER
3 orta boy taze kayısı
Yarım orta boy şeftali
Çeyrek papaya
3 yemek kaşığı süzme yoğurt
1 yemek kaşığı chia tohumu
1 tatlı kaşığı şekersiz ham kakao

Süslemek için
1 çay kaşığı polen

YAPILIŞI
Chia tohumunu, ham kakao ve yarım çay bardağı suda bekletip şişirerek chia pudingi hazırlayın. Smoothie yapımı için kalan tüm malzemeleri blender’a veya mutfak robotuna aktarın. Kıvamlı hâle gelene dek karıştırın. Kâseye smoothie ekleyip üzerine chia puding koyun ve süsleyin.

Devamı

Popüler