Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

HIZLA FORMA GİR

FITNESS

HIZLA FORMA GİR

-

 

Dizinden geçirdiği sakatlık hayatını değiştirdi. 

01

CocordIa Üniversitesi’nde spor bursuyla okuyordum. Takımda sürekli oynayabilmek için koçum irileşmem gerektiğini söylüyordu. Tabii bunu nasıl yapmam gerektiğini bana söylemediği için ben de yiyebildiğim kadar fazla yemeye başladım. Doğrusu bu işte de oldukça başarılıydım. Kısa süre içerisinde tartıda 150 kilogram sınırına yaklaştım. Ancak hâlimden mutluydum. Ne de olsa amacım daha iri bir oyuncu olmaktı. Ta ki futbol hayatıma son veren sakatlığı geçirinceye kadar.

ÖNCEKİ KİLOSU
131

ŞİMDİKİ KİLOSU 
86

İSİM
Curtis Merrick

MESLEK
İnşaat işçisi

HEDEFE ULAŞMA SÜRECİ
16 ay

Hatamı nasıl fark ettim?

Bir gün, beş farklı restoranda yemek yedikten sonra kemer tokam kopup fırladı. Ancak bu utanç anı da hatamı fark etmeme yardım etmedi. Bir maçta rakibe doğru koşarken dizimde bıçak saplanır gibi bir ağrı hissettim ve maçı bırakmak zorunda kaldım. Artık vücudum fazla ağırlığı taşıyamıyordu.

Nasıl beslendim?

Yemek yemeyi sevmeyen var mı? Ben de bir istisna değilim. Doğru beslenmeye karar verdiğimde pizza ve hamburger gibi yiyeceklerden vazgeçebilecek gücü kendimde bulamadım. O yüzden evde kendim yapmaya başladım. Tam tahıllı ekmek ve kasaptan aldığım az yağlı kıymayla kendi hamburgerimi yaptım. Pizzanın muadilini yapmak ise daha kolaydı. Kepekli lavaşın üzerine peynir, domates püresi ve zeytin ekledim. Yemek yapmak o kadar hoşuma gitti ki mutfaktaki marifetlerimi geliştirmek için sağlıklı tariflerin bulunduğu bir kitap aldım. Şimdi öğrendiğim yemekleri kız arkadaşımı etkilemek için kullanıyorum.

Nasıl antrenman yaptım?

Hayatı boyunca hiç kilo vermeye çalışmamış biri için oldukça zor bir dönemdi. Egzersiz programım çoğunlukla pliyometik hareketler ve aralıklı kardiyodan oluşuyordu. Kondisyonum yükseldikçe haftanın iki günü dışarıda sekiz kilometrelik koşuya çıkmaya başladım. Genellikle akşam işten çıktığımda canım abur cubur bir şeyler yemek istiyordu. Açlık krizlerini bastırmak için egzersizi işten çıkar çıkmaz yapıyordum. Yağ oranım düştükçe ağırlıklarla daha fazla vakit geçirmeye başladım. Dışarıda yaptığım koşuların şeklini değiştirdim. Şimdi haftanın üç günü, evin yakınlarındaki bir parkta 500 basamaklı bir merdivende koşuyorum.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

FITNESS

Yüklenmeme haftası nedir?

-

Yüklenmeme (deloading),” onarımın ve iyileşmenin desteklenmesi için antrenmanlarınızın gücünün ve yoğunluğunun azaltılması demektir.

Biraz yorgunuz, değil mi? Sizi suçlamıyoruz. Yaz bedenini korumak için harcadığınız onca efor oldukça yorucu olabilir. Geceler günlerden uzunken ayağınızı gazdan çekmek ve tempoyu hafifletmek için doğru zaman olabilir.

Güç ve kondisyon koçu Sam Pepys, “Uygun bir şekilde dinlenmeden vücudunuzun güç üretme kabiliyeti engellenir ve sonuç alamamaya başlarsınız,” diyor. Kaslarınız iyi hissetse bile, ağırlık çalışmak vücudunuzdaki çoklu fonksiyonlardan sorumlu olan merkezi sinir sisteminize (CNS) zarar verir. CNS’niz yıpranmışsa, enerjinizi toplamakta ve günlük yaşamınızda odaklanmakta güçlük çekersiniz.

Her beşinci haftada bir yüklenmeme haftası yapın. Zamanlamanızı ofis partileri sezonuna göre ayarlayabilirsiniz: “Geceleri geç saatlerde eve alkollü dönüp ertesi gün yorucu antrenmanlar yapmak tükenmişliğe giden en kısa yoldur,” diyor Pepys. Tamamen bırakmadan nasıl yavaşlayacağınızdan emin değil misiniz? İpuçlarımız (sağda) işinizi kolaylaştıracaktır.

Yüklenmeme tembellik için bir bahane değil. Pepys’in adımlarını takip edin ve sonuçlarını görün.

AZALTIN

Standart bir antrenman haftasında genellikle kaldırdığınız ağırlıkları ve tekrarları yüzde 50 oranında azaltın.

SAKİN OLUN

Yüksek yoğunluklu antrenmandan vazgeçip sürekli ve sabit kardiyo için maksimum kalp atış hızınızın yüzde 70’ini hedefleyen bir antrenman yapın.

YENİ ŞEYLER DENEYİN

Bu haftayı jimnastik veya yoga gibi farklı idmanları denemek için bir fırsat olarak kullanın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com