Bizi Takip Edin

SAĞLIK

HİSLERİNİZİ TEST ETMEYE HAZIR MISINIZ?

-

 

Tüm duyularınızı tek tek sınamanın yöntemlerini keşfedin.
Amerika’da yapılan bir araştırma, MP3 çalarlar ile cep telefonlarının, duyma bozukluklarına yol açtığını ortaya koyuyor. Meksika’da yapılan bir başka araştırma ise şehirde yaşayan kişilerin, kokuları daha iyi aldıklarını açıklıyor.Duyularınızın geri kalan kısmı acaba tehlike altında mı? Yoksa duyularınızı yavaş yavaş kaybediyor musunuz? Aslına bakaranız, hemen hepimiz aynı derecede benzer duyu özelliklerine sahibiz ancak arada istisnalar da var tabii… Eğer duyularınıza dikkat eder ve onları kullanmaya özen gösterirseniz, duyularınızı geliştirerek; gelecekteki muhtemel sorunları azaltmış ya da engellemiş olursunuz. O halde gerçekten duyarlı bir erkek olmak istiyorsanız, yazımızın devamını okumanızı öneririz…
Duyularınızı, test etmeye hazır mısınız?
Bu test sayesinde şu ana kadar duyularınız ile ilgili olarak, başınıza gelen birçok hasarın ne anlama geldiğini görecek ve duyularınızın nasıl çalıştığının farkına varacaksınız. İşte bu nedenle testimizi uygulamanızda fayda var… Bu testin size gerçekten büyük fayda sağlayacağını düşünüyoruz…
1. Bu, ilk bakışta biraz acı verecek gibi görünebilir, ancak korkmayın ve durumu uzaktan kumandaya havale edin! Koltuğunuza oturun ve eşiniz ya da sevgiliniz ile birlikte, bir tartışma programını izlemeye başlayın. Televizyonun sesini başlangıçta normal seviyede tutun. Daha sonra, televizyonun sesini biraz azaltın. Eğer televizyonunuzun sesi kısıkken de konuyu kaldığı yerden takip edebiliyorsanız, kulaklarınızın yani işitme duyunuzun durumu, gerçekten iyi demektir. Ancak tartışma programındaki son birkaç konuyu sayamıyorsanız, işitme duyunuzun yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.
2. Evde, bulunduğunuz odanın aydınlatması açıkken, aydınlatmanın olmadığı ya da çok az seviyede olduğu bir başka odaya doğru yol alın. Loş ışığın olduğu bölgede ilerleyin. Sonra arkanızı dönün, önce sol gözünüzü, sonra da sağ gözünüzü kapayarak, birkaç saniye kadar ışıklı ortama bakın. Arkanızı dönün. Gözünüzü açtığınızda, karşınızda bulunan odanın kapısını görebiliyorsanız görme duyunuz gerçekten iyi durumda demektir. Ancak kapı kolu, duvarda asılı bir tablo vb… nesneler bulanıksa, görme duyunuzda sorun olması ihtimali yüksek.
3. Gözlerinizi kapayın ve ağzınızı açın. Bu testteki asıl amaç, dilinizin farklı tatlara karşı olan duyarlılığını saptamak… Böylece dilinizin tatlı (şeker ile), tuzlu (cips ile), ekşi (limon ile) ve acıya (biber ile) karşı duyarlı bölgelerini keşfedebilirsiniz. Yaşamınızda nasıl ki eşiniz, sevgiliniz, dostunuz ya da anneniz, ayrı yerlere sahipse; dilinizde de her tadın farklı bir yeri vardır. Bu arada tat alma duyunuzun önemli bir kısmının koku olma duyunuz tarafından belirlendiğini de unutmayın.
4. Gözlerinizi kapatın ve güvendiğiniz bir kişinin farklı kokuları burnunuzun altından geçirmesini sağlayın. Örneğin;  otlu peynir, tütün, portakal dilimi gibi… Eğer tüm bu nesneleri kokularından çıkarabilirseniz, işte o zaman koku duyunuz gerçekten sağlam bir şekilde çalışıyor demektir.
5. İşte son testimiz… Yine gözlerinizi kapayın ve güvendiğiniz bir kişiden yardım alarak, farklı nesnelere dokunun. Sonuçta dokunduğunuz nesneleri tanımlayabiliyorsanız; dokunma duyunuz, sorunsuz bir şekilde görevini yapıyor demektir.
Not: Nelere dokunacağınız tamamen partnerinizin hayal gücüne kalmış. Hemen yanlış anlamayın. Zımpara kâğıdından buz küpüne kadar farkı özellikteki bu nesnelere gözü kapalı iken dokunmak size eğlenceli anlar da yaşatabilir; tabii yardımcınız, yaratıcılığını kullandığı sürece…

SAĞLIK

Ödem atıcı çay tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Az su içiyor ve su içme alışkanlığı kazanamıyorsanız, bunun nedeni az ve sık su içmeyi denemiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Su içmeyi alışkanlık edinmek için düzenli bir şekilde, su içmeyi gün içine yayın. Günde en az dört küçük pet şişe (500 ml) su içmeye başlayın. Sürahi içerisine, limon ve sevdiğiniz meyveleri ekleyerek biraz tatlandırıp, renklendirmenizde bir sakınca yoktur. Ancak siz fazla abartmayın.

Yapılan araştırmalar, gün içinde dişini fırçalıp,sade naneli sakız çiğneyenlerin daha çok su içme ihtiyacı duyduğunu ortaya koydu. Bu taktikleri deneyerek, su içme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bitki çayları da vücuttan toksin atımı ve iştah kontrolünde size destek olur. Her gün aynı çayı içmek yerine, elinizin altında farklı bitki çayları bulundurmayı deneyin. Yeşil çay, beyaz çay, mate, rooibos, oolong gibi çaylar metabolizmanızı hızlandırırken; rezene, ıhlamur, melisa ve papatya gibi çaylar sindiriminizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ödem attıran çay tarifi de veriyoruz. Deneyin ve farkı gör.

Ödem atıcı çay tarifi

1 litre suya 1 yeşil elmayı doğrayın; 2 çubuk tarçın, 3 adet karanfil ve 2 adet kakule ekleyip 5 dakika kaynatın. Ateşi kapatıp içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz çay, bir tutam ıhlamur, 20 adet kiraz sapı, bir avuç içi mısır püskülü ilave edin. 4 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra gün boyu sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Devamı

SAĞLIK

Anksiyete tedavisi: Pilates

Umut Doğan Yıldız

-

Pilates yaparak kaygılarınızla başa çıkabilirsiniz. İşte pilatesin anksiyeteye iyi gelen etkisi.

Anksiyete çağımızın sık rastlanan rahatsızlıklarından. Bir dönem kendisi de anksiyete ile mücadele eden Pilates Eğitmeni Hollie Grant, pilatesin bunun için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili fikirlerini dile getiren Pilates Eğitmeni Hollie Grant; “20’li yaşlarımdayken kafamdaki karmaşayı asla yoluna sokamıyordum. Dikkatimi toplamamı sağlayacak bir spor arayışındaydım. Pilates bu açıdan yardımcı oldu. Çünkü egzersiz esnasında konsantre olmak zorundasınız. Nefesinize, çalıştırdığınız kaslara, aktif olmayan kaslara ve hareketler esnasında duruşunuzda yapmanız gereken değişikliklere odaklanmanız gerekiyor.” diyor.

Psikoloji düzelten spor: pilates

Pilates yoğun bir dikkat gerektirdiği için göndermeyi unuttuğunuz e-posta veya nasıl ödeyeceğinizi kara kara düşündüğünüz faturalar o esnada aklınıza gelmiyor. Egzersiz yaparken kurmanız gereken beden ve zihin bağı anksiyeteyi azaltıyor. Hâliyle sağlığınıza daha iyi odaklanıyorsunuz.

Devamı

SAĞLIK

Uykunun yağ yakımına etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Eski ve yeni kurallar dosyamızın bugünkü konusu uyku. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun yağ yakımına yardımcı olduğunu söylüyor.

GEÇ SAATE KADAR YATIN

“Erken kalkan yol alır” zihniyeti, ilerlemeniz söz konusu olduğunda erteleme tuşuna basıyor olabilir. Şimdi, bu konuyu masaya yatıralım.

ESKİ KURAL

Siz yataktan çıkana kadar, The Rock kas kazanma çabalarını Instagram’a yüklemiş oluyor. Büyü, şafaktan önceki süreçte gerçekleşiyor, biliyorsunuz.

YENİ KURAL

Uyku üzerinde çalışan bilim adamı Matthew Walker’ın söylediklerini aktaracak olursak;

Doğa Ana’nın “sekiz saat uyku” kavramını bize kazandırması 3,6 milyon yılını aldı ve bizim bunu tersine çevirmemiz yalnızca onlarca yıl sürdü. Şimdilerde, ortalama bir kişi yalnızca yaklaşık yedi saatini uyuyarak geçiriyor ve bu sizin sadece yorgun olmanıza neden olmuyor, aynı zamanda vücut yağ oranınızda görünür farka yol açıyor. “Uyku, yağ kaybının adı duyulmamış kahramanıdır,” diyor Londra’daki antrenman salonu Workshop Gymnasium’un performans koçu Artur Zolkiewicz. “Daha az uyuyan kişilerin kortizol seviyelerinde artış görünüyor, bu da kas kaybına ve iştah düzenlemesinde hayati bir faktör olan insülin hassasiyetinde düşüşe neden olur.” Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, katılan erkekler 5,5 saatin ardından uyandıklarında, 8,5 saat uyudukları zamana kıyasla diyetleri fark etmeksizin yarı miktarda yağ kaybetti. Aynı zamanda, sekiz saatten az uyuyan atletlerin antrenman sırasında yaralanma ihtimali yüzde 70 daha fazladır. Az uyuyan, fazla esneyen bir erkek için, spor salonunda çalışmak başından savması gereken keyifsiz bir misyona dönüşüyor.
Sürekli olarak yedi saatten az uyuyorsanız, öğle yemeğinde veya işten sonra 30 dakikalık bir antrenman, şafak sökmeden zombi gibi yaptığınız bir saatlik hareketlerden iyidir. Uykuyu yeni durağan kardiyonuz sayın.

Devamı

Popüler