Bizi Takip Edin

FITNESS

HER YER SAĞLIK TOPU

-

 

Fitness aletleri kafanızı karıştırmasın. Hangi sağlık topunun ne işe yaradığını Technogym Arke antrenman kiti üzerinden açıklıyoruz.

Technogym Arke, 360 derece hareket sağlayarak bütün vücudu harekete geçirme özelliğiyle kullanıcılarının anne karnındaki ve bebeklik dönemlerindeki ilk hareketlerini yeniden yapmasına imkân vererek vücutlarının tıpkı bir bebeğin vücudu gibi esnek ve sağlıklı kalmasını sağlıyor.

Technogym, kendi bünyelerindeki Technogym Bilim Merkezi tarafından tasarlanan ve teknolojiyi en üst sınırında kullanarak geliştirdiği yepyeni ürünlerle teknolojide çığır açmaya devam ediyor. American College of Sports Medicine (ACSM), Arke’nin 2011’de fonksiyonel çalışmalarda ön görülen üst düzey fitness çalışması olduğunu kabul etmiştir.

Technogym Arke Fonksiyonel Kit; hava, su, toprak ve ateş elementlerinden yola çıkılarak geliştirildi. Bu dört ayrı kategorinin içerisinde sağlığınızı olumlu yönde etkileyen, kendinizi bedenen daha iyi hissetmenizi sağlayan farklı ekipmanlar bulunuyor.

Hava kategorisi sarı, ateş kategorisi kırmızı, su kategorisi mavi, toprak kategorisi ise yeşil renkte ürünlerle simgelendi. Doğanın renkleri ürünlere yansıtılarak,  çalışmalara renk katılması amaçlandı.

Hava kategorisinde; wellness topu, sağlık topu ve hava topu, toprak kategorisinde; stabil disk, denge damı, kettle blok, denge pedi, köpük roller, su kategorisinde; su topları, water8ball, ateş kategorisinde ise pendulum ve twin clubs adlı hepsi birbirinden fonksiyonel ürünler yer alıyor.

İki ayrı versiyonu bulunan Technogym Arke Fonksiyonel Kit’in, Duvara Monte Edilebilen Seri’si yerden kazanmanızı sağlıyor. Bir diğer versiyonu olan Taşınabilir Seri’si ise her istenilen noktada kullanılabiliyor. Bu sayede spor tutkunlarına cazip ve güvenli fonksiyonel mekânlar sağlanıyor.

 

Technogym Arke Fonksiyonel Kit ile fonksiyonel çalışmalara hazır olun

 

Wellness Topu

Maksimum 1600 kg’a kadar kontrollü olarak dayanıklılık gösterebilen bir yapıya sahiptir. Ancak maksimum 150 kg’a kadar olan bireylerin kullanmaları öneriliyor. Patlamaz plastikten yapılmış olan top, vücudunuza esneklik kazandırıyor.

Hava Topu

Vücudunuzun dayanıklılığını artırıp stabilizasyonu artıran, aynı zamanda da çocuklar ve atma-fırlatma çalışmaları yapan yetişkinler için uygun bir egzersiz modeli olarak piyasaya sunuluyor.

Sağlık Topu

Isınmada, dinamik esneklik çalışmalarında, rehabilitasyonlarda, karın-kalça ve sırt antrenmanlarında ve bir bölgeyi kuvvetlendirmek istediğinizde kullanabileceğiniz eşsiz bir ekipman olarak Technogym Arke Fonksiyonel Kit’in içerisinde yer alıyor.

Köpük Roller

Hem stabil hem de stabil olmayan alanlarda kullanılabilme özelliğine sahip, her yere taşınabiliyor. Denge ve stabilite çalışmalarında, ayrıca esneklik egzersizlerinde kullanılabildiği gibi Self-Myofascial çalışmaları adı verilen sinir sistemine olumlu etki eden bir egzersiz türü için ideal bir ekipman olarak geliştirilmiştir.

Denge Damı

Denge aktivitelerinde, vücut ağırlığı yapılan çalışmalarda, kas stabilizesini sağlayabilmek için uygun bir ekipmandır. Dengeli ortamlarda kaslarınıza direnç kazandırdığı gibi stabil olmayan alanlarda da kaslarınızı güçlendirebiliyor.

Stabil Diskler

Tüm bilek-diz-kol-omuz için denge ve kuvvet çalışmalarında bu bölgelerin güçlenmesini sağlıyor. Stabil disklerle yapılan çalışmalar sonrasında daha iyi bir dengeye sahip olmanız amaçlanıyor.

Denge Pedi

Kaygan olmayan bir zemine sahiptir. Eklemlerdeki güç kazanımını artırıyor. Bilek ve ayak çalışmalarında rahat kullanımı ile sporunuzun önemli bir parçası haline geliyor. Çorap ya da çıplak ayakla kullanıldığında çok daha iyi bir sonuç alınabiliyor. Denge pedi hassas yapısı ile diz ve ayak egzersizlerinde dizinizi koruma özelliğine de sahiptir.

Kettle Bloklar

Özellikle üst düzey çalışmalarda ve tüm yüzme aktivitelerinde kullanılabiliyor.

Su Topları

İçindeki su sayesinde ekstra efor sarfetmenizi sağlayarak kaslarınızı güçlendiriyor. Technogym’in ürünü Water8Ball’u kullananlar birçok egzersizi yapabilme fırsatı buluyor.  Water8Ball, bacak çalışmalarında kuvvetlendirme görevi görüyor.

Twin Clubs

Ağırlık barı olarak da kullanılabiliyor ve üst bölgenin hareketliliğinde büyük fayda sağlıyor. Tüm vücut kaslarınıza hakim olabilmeniz için yapılan çalışmalardır.

Pendulum

Gövde-sırt ve kalça aktivitelerinde, üst bölgenin itme ve çekme performansını artıyor. Değiştirilebilir ve ayarlanabilirliği ile farklı kullanıcılara hitap edebiliyor.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Engellere meydan okuyan model

Umut Doğan Yıldız

-

2014 yılında geçirdiği bir kaza sonucu bir bacağını kaybeden Brezilyalı model Paola Antonini, engellere meydan okuyor.

25 yaşındaki Paola Antonini, 2014 yılında alkollü bir sürücünün kendisine çarpması sonucu bir bacağını kaybetti.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Freedom ✨#casaneuronha19. 📷@adaltojr

Paola Antonini (@paola_antonini)’in paylaştığı bir gönderi ()

Yoğun fizyoterapi seansları sonucunda tek bacaklı bir hayata kucak açan Paola, şort ve bikini giymeye devam ediyor.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

2009 x 2019. Separadas por uma pequena coisinha 👣💛🌟. Mas quanto aprendizado, quanto amadurecimento. Novinha, com tantas inseguranças sobre o corpo e hoje, com essa pernoca neon! Acho que o maior aprendizado foi a me amar, amar meu corpo e a saber aonde está nossa real beleza. Ela vem de dentro, vem da autoconfiança, da alegria. Hoje amo e reconheço meu corpo sendo amputada, vejo fotos antigas e parece que falta algo! Faltava mesmo 💛 Tive uma perda física, mas ganhei tanto dentro de mim! Hoje sim me sinto completa!✨ – 2009×2019. Young, so insecure with my body and today, with my neon leg! I’ve learnt so many things, but specially to love me and love my body. True beauty comes from inside – from self confidence, from happiness. Today I feel complete ✨💛 #10yearschallenge #10yearchallenge

Paola Antonini (@paola_antonini)’in paylaştığı bir gönderi ()

Kendisiyle aynı durumda olan insanlara örnek olmak istediğini söyleyen ünlü model, spor yapmayı da ihmal etmiyor.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

☀️

Paola Antonini (@paola_antonini)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Cheguei, @universalorlando ❤️✨ #readyforuniversal 📸@managollo

Paola Antonini (@paola_antonini)’in paylaştığı bir gönderi ()

Devamı

FITNESS

Bench press testi!

-

Editör :

Bu testi geçin, bench press’in kralı olduğunuzu kanıtlayın.

Bu üst vücut kuvvet testi sadece NFL Combine’da kullanılmıyor. Bobby Maximus da “mabed” olarak adlandırdığı spor salonunda bu testi uyguluyor ve teste de “ayin” diyor.

Kuvvet kazanımlarının yanı sıra, kas kütlesi arttırmak için de ideal bir test. Ya da ayin. Bobby Maximus bu işe bu yüzden bayılıyor. Çünkü üst vücudunuzun ihtiyacı olan asıl şey, yüksek ağırlıklarla bench press yapmaktan başka bir şey değil.

 

Olay basit: Bara yaklaşık 100 kg ağırlık takın ve yapabildiğiniz kadar tekrar yapın. 15 ve üzeri tekrarlar, Bobby Maximus’un mabedinde standart olarak kabul ediliyor. Kendi rekoru ise 36 tekrar.

100 kg çok mu geliyor? Sorun değil. Vücut ağırlığınız kadar bir ağırlıkla çalışın. Barın aşağıdayken göğsünüze değdiğinden, yukarıdayken de kollarınızın kilitlendiğinden emin olun.

 

Devamı

anaslide

Asker antrenman programı

Umut Doğan Yıldız

-

Askeri disiplini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Army Boot Camp antrenmanıyla, kaslarınıza emir komutanın kimde olduğunu gösterin.

Ağırlıkları sürekli olarak aynı biçimlerde indirip kaldırmaktan sıkıldıysanız ve bununla birlikte bir de plato evresine girdiğinizi düşünüyorsanız, sizi Prime Fitness spor salonlarında taş üstünde taşın bırakılmadığı Army Boot Camp ile tanıştıralım. Yoğunluğun en üst seviyede olduğu Army Boot Camp antrenmanı, esasında grup dersi şeklinde olsa da kendi başınıza da uygulayabileceğiniz ve olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir antrenman prensibi. Antrenmanın yüksek temposuna karşın 3-4 çalışmanın sonunda vücudunuzun bu disipline adapte olabileceğini söyleyen Prime Fitness antrenörü Onur Türksever, “Antrenmanın interval mantığında olması bir yandan kas kütlenizi artırırken, bir yandan da yağ yakmanızı sağlar. Üstelik dayanıklılığınız da ciddi oranda artar” diyor. Ancak biz en başından uyaralım: Antrenman bittiğinde kan ter içinde kalacaksınız.

TALİMATLAR Hareketleri belirtilen sırayla ve istasyon çalışması şeklinde uygulayın. Toplamda üç tur yapacağınız bu çalışmada hareketleri ilk turda 30 saniye, ikinci turda 45 ve son turda 60 saniye yapın. Hareket aralarında 10-15 saniye, tur sonlarında ise 1-2 dakika dinlenin. Bu antrenman programını kendi başınıza uygulayabileceğiniz gibi, kendi antrenman programlarınıza ek olarak da haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Antrenmana başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

01 Commando Dance and French Press

Dambılın bir ucunu her iki elinizle kavrayın. Göğsünüzü bir asker gibi dik tutarak sol ayağınızla öne doğru adım atın. Sol dizinizi 90 derece bükerek sağ dizinizin zemine temas etmesini sağlayın. Hızlı bir şekilde ayağa kalkın ve ağırlığı başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlığı başınızın arkasına indirdikten sonra hareketi tekrar edin. Her turun sonunda bacaklarınızın konumunu değiştirin.

02 Thera Band Climber

Thera Band’ın uçlarını ayak bileklerinize bağlayarak sağlam bir dayanak noktasının etrafına dolayın. Ellerinizi zemine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Bakışlarınızı karşıda tutun. Sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sol bacağınızı düzleştirdikten sonra hareketi sağ bacağınızla tekrar edin ve hareketi süre boyunca akıcı bir şekilde yapın.

03 High Knee Step Up

Önünüze 30 santimlik bir kutu yerleştirin. Ellerinizi yumruklarınız sıkılı bir şekilde göğüs hizanızda tutun. Sol ayağınız kutunun üzerine yerleştirin. Sol ayağınızla kutunun üzerine baskı uygulayarak yükselin ve aynı anda sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sağ ayağınızı zemine yerleştirerek kutunun üzerinden inin. Hareketi diğer bacağınızla tekrar edin.

04 Army Crawling

Her iki elinize de birer dambıl alarak ellerinizi ve ayaklarınızı zemine yerleştirin. Dengenizi sağlayabilmek için merkez bölgenizi sıkın. Dirseklerinizi bükün ve sağ elinizle öne doğru küçük bir adım atın. İlerleyebilmek için sağ elinizi sağ ayağınızla takip edin. Aynı hareketi sol el ve sol ayağınızla tekrarlayın. Süre boyunca bu şekilde hareket ederek ileriye doğru gidin.

05 Medicine Ball Pushup

Sol elinizi sağlık topunun üzerine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzle zemin arasında birkaç santim kalıncaya dek alçalın. Kollarınızı düzleştirin ve sağlık topunu sağınıza doğru yuvarlayın. Topu şimdi de sağ elinizle kavrayarak şınav çekin. Topu her tekrarın sonunda diğer yöne yuvarlayarak süreniz bitene kadar harekete devam edin.

06 Sit-Up Punches

Matın üzerine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı tamamen zemine yerleştirin. Ellerinizi başınıza koyun. Karın kaslarınızı sıkarak mekik çekin. Şimdi önce sağ, sonra da sol elinizle ileriye doğru birer yumruk savurun. Kontrollü bir şekilde alçalın. Süreyi tamamlayana kadar hareketi yapmaya devam edin.

07 Army Plank

Matı yatay bir şekilde zemine yerleştirin. Ön kollarınızı matın en sol tarafına yerleştirerek plank pozisyonu alın. Sağ kolunuzu yana doğru açın. Sol kolunuzla sağ kolunuzu takip ederek matın sağına doğru ilerleyin. Matın sonuna geldiğinizde bu kez solunuza doğru ilerleyin ve süre dolana kadar matın bir ucundan diğer ucuna gidin.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com