Bizi Takip Edin

anaslide

HER ŞEYİN İLACI

-

 

Kötümserlik bir ruh hâlinden çok daha fazlası, ömrü kısaltabilen bir hastalıktır. Ama iyi bir haberimiz var: Tedavisi mümkün!

Yazı: Aaron Scott

Yorgunum. Gerçekten çok yorgunum. 2 yaşındaki bebeğimiz dün gece 3’te uyandı. Saate bakmamaya çalıştım ama işe yaramadı. Burnu kanadı. Peki bunu gecenin köründe yaşamak zorunda mıydı? Neden böyle şeyler hiç gündüz olmaz? Bir saat sonra kedi kapıyı tırmalamaya başladı. Dışarı çıkıp birkaç avın peşine düşmek istiyor. Ama asla öldürdüğü hayvanları yemiyor. Hepsini kapının eşiğine bırakıyor. Neden bunu yapıyor? Eşim bizi sevdiği için yaptığını düşünüyor
ama bence öyle değil.

Sabah otobüste yer bulamayıp bütün yolu ayakta gittim. Klasik. Şimdiyse bilgisayarım çalışmıyor. Devrelerini bozan bir manyetik alan yayıyor olmalıyım. Veya benden nefret ediyor. Neden olmasın? Köpekler hırıldar, bebekler ağlar beni görünce.

Size çok dırdırcı mı geldim? Genelde insanlar beni kötümser, ortamın neşe kaçıran adamı olarak görürler. Eşimse biraz daha naziktir, karamsar demekle yetinir ki, bu doğrudur. Dürüst olmak gerekirse, kötümserliğimi hiç problem olarak görmedim. Beynim bu şekilde çalışıyor. British Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar duygusal sübjektifliğin genetik kökleri olabileceğini söylüyor. Bunda ne problem var? Sonuçta dünyada çeşit çeşit insan var.

Her zamanki gibi yanılıyorum. Kötümserlik bir yaradılıştan veya eğilimden daha fazlası. Hastalıklarla hatta en tehlikeli olanlarla bile ilişkilendiriliyor. Bunu eşim sinir bozucu bir günün ardından elem ve keder dolu sıradan monologlarımdan birini dinledikten sonra, elime bir demet bilimsel araştırma tutuşturduğunda
anladım.

İçlerinden Finlandiya’da yapılmış bir çalışma, en pesimist erkeklerin, en az pesimist olanlara göre hayatlarının en az 10 yılını koroner kalp rahatsızlığıyla geçirme risklerinin dört kat daha fazla olduğunu söylüyordu. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ise kötümser insanların kalp hastalığı yaşama ihtimalinin iyimserlere göre en az iki kat fazla olduğunu söylüyor. Trends of Cognitive Science’da 2014’te yayımlanan bir analiz de iyimserliğin faydalarını sıralıyordu: Daha iyi bir kariyer gelişimi, daha güçlü ilişkiler, yalnızlığa karşı koruma kalkanı ve bir ameliyatın ardından hastaneye yatma ihtimalinin düşüklüğü.

Asıl vurucu olansa 1960’ların ortasında North Carolina Üniversitesi’ne giren yaklaşık 7 bin öğrenciyle yapılan uzun vadeli araştırma. İlk etapta kapsamlı bir kişilik testine giren gençlerin 476’sı gelecek 40 yıl içinde ölüyor. Ve en kötümser olanlar, en iyimser olanlardan yüzde 42 daha fazla ölüm oranına sahip. Kısacası
karamsarlar daha erken ölüyordu.

Çalışmaları okumayı bitirdiğimde, eşim bir kaşını kaldırıp “Belki bu konuyla ilgili biriyle görüşmelisin” dedi.

Omuz silkip “Ne işe yarayacak?” dedim.

DOKTOR MUTLU’NUN İYİMSERLİĞİ

Klinik psikolog Dr. Tim Sharp’ın karşısında oturuyorum. Sharp kendini pozitif psikolojiye adamış. Hatta pek bir duygusal “Dr. Mutlu” lakabının da sahibi. Ancak Sharp’a bakınca öyle pek duygulu mesajlar almıyorsunuz. Kusursuz sakal tıraşıyla dimdik ayakta duran adam yaydığı soğuk havayla tetikte olma hissi uyandırıyor. Yılların iflah olmaz karamsarı olarak operasyon masasına yatırılmış gibi hissediyorum. Birazdan içimi açacak ve her şeyimi irdeleyecekler. Bıyıklarım terlemeye başladı bile.

Sharp, iyimserlik konusunda çok büyük bir yanlış anlama olduğunu söylemekle başlıyor. Hemen akla sokaklarda şarkılar söyleye söyleye koşturan Polyanna geliyor ama Sharp’a göre gerçekler öyle değil: “Optimizm sadece pozitif düşünmek demek değildir. Her şeyin muhteşem olduğunu söylemek de değildir zira bazı
şeyler hiç de muhteşem değil. Optimist insanlar dünyaya karşı daha realistlerdir. Sorunlara çözüm odaklı bakarlar. Hayatta bazı şeylerin iyi, bazılarınınsa kötü olduğunu kabul etmek ve ne yapacağına bu gerçeklikle karar vermektir iyimserlik.” Dr. Mutlu’nun vurguladığı çözüm odaklılık iyimser bir karakterin ana unsuru.
Kötümserler çözümsüz problemleri gördüğü yerde iyimserler cevapları görür. Kötümserler ilelebet sürecek bir derde bakarken iyimserler geçici çarelere odaklanır. Kötümserler her tökezlediklerinde kendilerini zalim bir kaderin oyuncağı olarak düşünürken, iyimserler yeni şeyler yaratacakları bir gelecek düşünürler.

Bunlar optimistlerin neden daha sağlıklı bir yaşam sürdüğünü de açıklıyor. Geleceği şekil verilebilir buluyor ve bunu geliştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Egzersiz yapıyor, sağlıklı besleniyor ve ilişkilerini geliştiriyorlar. 

En güzelini de Sharp söylüyor: “Optimizm öğrenilebilir bir beceri. Genetik yatkınlığınız ne olursa olsun daha iyimser düşünebilmeyi öğrenebilirsiniz.” Ve bunu bir kas gibi düşünmemi istiyor: “Eğer her gün spor salonuna gider ve biceps kaslarınızı çalıştırırsanız zamanla daha büyük ve güçlü olurlar. İyimserlik de aynı
şekilde. Tıpkı biceps’i spor salonuna bir gidişle geliştiremeyeceğiniz gibi, iyimser düşünce şeklini de bir günde inşa edemezsiniz. Bazen inanışlarımız hızla değişir, çoğunlukla değişmesi zaman alır ama mutlaka değişebilir.”

Sharp biceps metaforu yaparken çelimsiz kollarıma baktım. Hiçbir antrenman bunları büyütmeye yetmez. Belki de biraz gerçek optimizm örneklerinden konuşmalıyız. 

Sayfalar: 1 2 3

anaslide

Asker antrenman programı

Umut Doğan Yıldız

-

Askeri disiplini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Army Boot Camp antrenmanıyla, kaslarınıza emir komutanın kimde olduğunu gösterin.

Ağırlıkları sürekli olarak aynı biçimlerde indirip kaldırmaktan sıkıldıysanız ve bununla birlikte bir de plato evresine girdiğinizi düşünüyorsanız, sizi Prime Fitness spor salonlarında taş üstünde taşın bırakılmadığı Army Boot Camp ile tanıştıralım. Yoğunluğun en üst seviyede olduğu Army Boot Camp antrenmanı, esasında grup dersi şeklinde olsa da kendi başınıza da uygulayabileceğiniz ve olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir antrenman prensibi. Antrenmanın yüksek temposuna karşın 3-4 çalışmanın sonunda vücudunuzun bu disipline adapte olabileceğini söyleyen Prime Fitness antrenörü Onur Türksever, “Antrenmanın interval mantığında olması bir yandan kas kütlenizi artırırken, bir yandan da yağ yakmanızı sağlar. Üstelik dayanıklılığınız da ciddi oranda artar” diyor. Ancak biz en başından uyaralım: Antrenman bittiğinde kan ter içinde kalacaksınız.

TALİMATLAR Hareketleri belirtilen sırayla ve istasyon çalışması şeklinde uygulayın. Toplamda üç tur yapacağınız bu çalışmada hareketleri ilk turda 30 saniye, ikinci turda 45 ve son turda 60 saniye yapın. Hareket aralarında 10-15 saniye, tur sonlarında ise 1-2 dakika dinlenin. Bu antrenman programını kendi başınıza uygulayabileceğiniz gibi, kendi antrenman programlarınıza ek olarak da haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Antrenmana başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

01 Commando Dance and French Press

Dambılın bir ucunu her iki elinizle kavrayın. Göğsünüzü bir asker gibi dik tutarak sol ayağınızla öne doğru adım atın. Sol dizinizi 90 derece bükerek sağ dizinizin zemine temas etmesini sağlayın. Hızlı bir şekilde ayağa kalkın ve ağırlığı başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlığı başınızın arkasına indirdikten sonra hareketi tekrar edin. Her turun sonunda bacaklarınızın konumunu değiştirin.

02 Thera Band Climber

Thera Band’ın uçlarını ayak bileklerinize bağlayarak sağlam bir dayanak noktasının etrafına dolayın. Ellerinizi zemine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Bakışlarınızı karşıda tutun. Sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sol bacağınızı düzleştirdikten sonra hareketi sağ bacağınızla tekrar edin ve hareketi süre boyunca akıcı bir şekilde yapın.

03 High Knee Step Up

Önünüze 30 santimlik bir kutu yerleştirin. Ellerinizi yumruklarınız sıkılı bir şekilde göğüs hizanızda tutun. Sol ayağınız kutunun üzerine yerleştirin. Sol ayağınızla kutunun üzerine baskı uygulayarak yükselin ve aynı anda sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sağ ayağınızı zemine yerleştirerek kutunun üzerinden inin. Hareketi diğer bacağınızla tekrar edin.

04 Army Crawling

Her iki elinize de birer dambıl alarak ellerinizi ve ayaklarınızı zemine yerleştirin. Dengenizi sağlayabilmek için merkez bölgenizi sıkın. Dirseklerinizi bükün ve sağ elinizle öne doğru küçük bir adım atın. İlerleyebilmek için sağ elinizi sağ ayağınızla takip edin. Aynı hareketi sol el ve sol ayağınızla tekrarlayın. Süre boyunca bu şekilde hareket ederek ileriye doğru gidin.

05 Medicine Ball Pushup

Sol elinizi sağlık topunun üzerine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzle zemin arasında birkaç santim kalıncaya dek alçalın. Kollarınızı düzleştirin ve sağlık topunu sağınıza doğru yuvarlayın. Topu şimdi de sağ elinizle kavrayarak şınav çekin. Topu her tekrarın sonunda diğer yöne yuvarlayarak süreniz bitene kadar harekete devam edin.

06 Sit-Up Punches

Matın üzerine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı tamamen zemine yerleştirin. Ellerinizi başınıza koyun. Karın kaslarınızı sıkarak mekik çekin. Şimdi önce sağ, sonra da sol elinizle ileriye doğru birer yumruk savurun. Kontrollü bir şekilde alçalın. Süreyi tamamlayana kadar hareketi yapmaya devam edin.

07 Army Plank

Matı yatay bir şekilde zemine yerleştirin. Ön kollarınızı matın en sol tarafına yerleştirerek plank pozisyonu alın. Sağ kolunuzu yana doğru açın. Sol kolunuzla sağ kolunuzu takip ederek matın sağına doğru ilerleyin. Matın sonuna geldiğinizde bu kez solunuza doğru ilerleyin ve süre dolana kadar matın bir ucundan diğer ucuna gidin.

Devamı

anaslide

Ekran başında dizi antrenmanı

Umut Doğan Yıldız

-

House of Cards dizisinin hırslı politikacısı Frank Underwood’un (Kevin Spacey tarafından canlandırılıyor) sık sık üzerine çıkıp antrenman yaptığı kürek makinesi, hayranları tarafından büyük ilgi görüyor. Siz de onlardan biriyseniz, bu antrenman sizin için.

SEÇENEK 1

EVDE KÜREK ÇALIŞMASI:

1. Kronometreyi 2 dakika çalışma, 1 dakika dinlenme şeklinde ayarlayın.

2. Süreyi başlatın ve 500 metre kürek çekin. Süre kalırsa yapabildiğiniz kadar şınav çekin. 1 dakika dinlenin. Bu 1 tur eder. 5 tur yapın. (Bu esnada Frank gibi entrika planlayabilirsiniz.)

 

SEÇENEK 2 

EVDE VÜCUT AĞIRLIĞIYLA KARDİYO ANTRENMANI: BU 3 HAREKETİN HER BİRİNİ 40 SANİYE YAPIN VE
DİNLENMEYİN. BU 1 TUR EDİYOR. 5 TUR YAPIN, TUR ARALARINDA 1 DAKİKA DİNLENİN.

1. A-T-Y Jacks

Jumping jack yapın ama bu hareketleri dönüşümlü olarak yapın: Önce avuç içlerinizi kalça hizanızda dışa doğru açın (A harfi gibi) ve başlangıç pozisyonuna dönün. Sonra omuz hizanıza kaldırın (T). Son olarak, başınızın üzerine kaldırın (Y). Tersine uygulayarak başa dönün.

2. Plank to Pushup to Mountain Climber

Plank pozisyonunda başlayın, mountain climber pozisyonuna geçmek için şınav çekin. Bacakları sırayla değiştirerek, dizlerinizi 3-4 kez göğsünüze çekin. Hareketi tersine yaparak başa dönün ve karın kaslarınızı sürekli sıkılı tutun.

3. Isodynamic Split Squat Jump

Lunge pozisyonunda başlayın, dizinizin yere değmesine birkaç cm kalsın. Bu şekilde 5 saniye durun. Patlayıcı gücünüzle kalkın, havadayken bacak ve kolları değiştirin, yere inin ve diğer dizinizi yere yaklaştırın. Duraklayın ve tekrar edin.

Devamı

anaslide

İzole Protein Nedir? En İyi 5 İzole Whey Protein Tozu

Umut Doğan Yıldız

-

İzole protein; diğer protein tozlarına göre daha konsantre ve oran olarak daha fazla protein içeren protein tozlarının ait olduğu kategoridir. İzole Protein Tozları genellikle %90 veya daha fazla oranda whey protein içerirler. Bu sebeple hem daha az kaloriye sahip olup hem de daha rahat çözünürler. Bu sayede vücutta daha hızlı emilirler.

Neden İzole Protein?

Yaygın olarak diyet dönemlerinde, az kalori ile çok protein almak amacıyla kullanılır. Beslenme programında yeterli miktarda kalori bulunan sporcular, kaloriden kaçınmak için izole whey protein tozu kullanırlar.

İzole Proteinin Diğer Protein Tozlarından Farkı Nedir?

Whey proteinde yüksek miktarda laktoz ve yağ bulunurken, izole whey protein tozlarında durum bunun tersidir. İzole whey protein tozlarında yağ ve laktoz bulunmaz, laktoz intöleransı olan kişiler için bu nedenle önerilir. Şeker ise çok az miktarda bulunur, pek çok seçenekte şeker dahi yoktur.

İzole whey protein tozları, yüksek miktarda BCAA içerirler. Yüksek BCAA oranı, kas yapmak ve kaslardaki protein sentezini arttırmak açısından oldukça önemlidir. Saf whey protein içerikleri sayesinde, izole protein tozlarındaki BCAA oranı da yüksektir. Amacı temiz kas kütlesi edinmek olan kişilerin işine yarayacaktır.

Piyasada bulunan İzole Protein tozlarını Supplementler.com uzmanlarına sorduk. Uzmanlar da en iyi 5 İzole Protein tozunu sizin için belirledi. İşte detaylar;

5) Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gr

Isopure Zero Carb Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Toplam Gramaj: 2000 Gr
Servis Sayısı: 66
Servis Başı Fiyatı: 4,23 TL
Servis Başına Protein: 25 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Şeker veya karbonhidrat içeriğinin yok denecek kadar az olması.
 • Yüzde olarak yoğun protein içermesi.
 • Yüksek oranda BCAA içermesi.
 • Az kalorili içeriğe sahip olması.
 • Aspartam ve gluten içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Etkisi gerçekten başarılı…”

“Ürünün değerleri de tadı da çok iyi…”

Isopure Zero Carb hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

4) Scitec Whey Isolate 2000 Gr

Scitec Whey Isolate Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Servis Sayısı: 80
Servis Başı Fiyatı: 3,49 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Yüksek servis sayısı.
 • Tek serviste 21 gr protein içeriği.
 • Hızlı emilimi.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Ekstra 250 mg glutamin desteği ile yorgunluk hissini azaltması ve toparlanma sürecine yardımcı olması.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Bu markanın tüm ürünleri mükemmel bence. Yağ da yok bu üründe ve kolay içiliyor.”

“İzole proteinler arasında tam bir fiyat performans ürünü içinde %84 oranında protein var.”

Scitec Whey Isolate hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

3) Hardline Hipro IsoWhey 1800 Gr

Hardline Hipro Özellikleri

Fiyat: 379 TL
Servis Sayısı: 72
Servis Başı Fiyatı: 5,26 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • %92 oranında saf protein.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Laktozsuz yapısı ile laktoz intoleransı olan kişilerin rahatlıkla tüketebilmesi.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı, aspartam ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Ürünün yağ ve karbonhidrat miktarı 0 ve proteini ise 22,9 gr, fiyatı fazla gibi gelse de bu değerlerle asla değil.”

“Hardline’ı tercih etme sebebim yerli bir ürün olması aynı fiyatta yabancı ürün almaktansa Hardline’ı alırım.”

Hardline Hipro hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

 

 

2) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gram

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 270 TL
Toplam Gramaj: 1590 Gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 6,73 TL
Servis Başına Protein: 30 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Servis başına yüksek miktarda protein içermesi
 • İzole whey protein içeriğinin hidrolize edilmiş halde bulunması.
 • Yüksek BCAA oranına sahip olması.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesinden dolayı hızlı emilime sahip olması.

Tüketici Yorumları

“En etkili protein tozu…”

“Mükemmel bir protein tozu, etkisini kesinlikle gösteriyor…”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

1) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gr

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 289 TL
Toplam Gramaj: 1590 gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 7,23 TL
Servis Başına Protein: 30 gr

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Tamamen hidrolize edilmiş izole whey proteinden oluştuğu için vücutta daha hızlı emilebilmesi.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesi.
 • Servis başı 30 gram ile çok yüksek protein içeriği.
 • Servis başına 9 gram kadar BCAA içeriği ile kas gelişimi için ihtiyaç duyulan amino asitlerden yoğun olarak içermesi.
 • Lezzetli çilek ve çikolata aromaları.

Tüketici Yorumları

“Fiyatı biraz yüksek ama tadı ve protein miktarı gerçekten çok iyi bir ürün.”

“Laktoz intoleransından çok çeken biri olarak bu ürünü kesinlikle tavsiye ederim, sindirim problemi yaşamadan çok rahat tüketebilirsiniz.”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com