Bizi Takip Edin

FITNESS

HEDEFİNİZ BELLİ: DAHA BÜYÜK KASLAR

-

 

Formül, vücudunuzdaki en büyük dört kas grubunu geliştirmekte.

Hem spor salonlarının hem de üyelerinin sayısı her geçen gün artıyor. Global olarak bahsedebileceğimiz bu artıştan Türkiye’de nasibini almış durumda. Peki o zaman bu kaslı insanlar nerede? Sizin gibi biz de pek göremiyoruz. Yoksa burada boşuna mı uğraşıyoruz! Aslında bunun tek bir sebebi olabilir. O da insanların spor yaptığı halde istedikleri sonuçları alamıyor olması. Siz de bu gruba dâhil olabilirsiniz. Ancak bu yazıdan sonra birçok kader arkadaşınızdan bir adım öne geçeceğinizin garantisini veriyoruz. Vücudunuzdaki en büyük dört kas grubunu etkili bir şekilde çalıştırmanız için ihtiyacınız olan her şeyi bu yazıda bulacaksınız.

Yapmanız gereken hareket

Daha güçlü bir sırt için
Skapuler çekilme (Scapular retraction) size ameliyatla ilgili tıbbı bir terim gibi gelebilir. Hatta böyle bir tıbbı müdahale de olabilir, emin değiliz. Ancak bunun spor salonundaki anlamı trapez kaslarının orta kısmının çalıştığı hareketlerdir.

Hareket: Kürek kemiklerinizi birbirine doğru yaklaştırdığınız tüm hareketleri bu gruba dahil edebiliriz. Örneğin oturarak gerçekleştirdiğiniz row hareketi veya halter ile yaptığınız bent-over iyi birer örnektir.

Yeni tavsiye: Alışılmışın dışına çıkmaya ne dersiniz? İşte size kürek kemiklerinizi çalıştırabileceğiniz yepyeni bir hareket. Bu hareketi yapıyorken kendinizi okunu geren bir avcı gibi hissedeceksiniz. Kablo istasyonunun üst tarafına bir tutacak yerleştirin. Ağırlıklar sağ tarafınızda kalsın.
Tutacağı sol elinizle tutun ve eliniz çene hizanızda olacak şekilde, tıpkı okunuzu gerer gibi, geriye çekin (Ağırlıklar sağ tarafta olduğu için kablonun çapraz durması gerekiyor. Haraketi zor yapan da zaten bu aşamadır). Daha sonra tutacağı belinizin sol tarafına doğru indirin ve tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Her iki taraf için de 12 tekrardan 3’er set yapın.

Yapmanız gereken hareket

Gösterişli kollar için
Kolunuzda bulunan kasları büyütmenin en iyi yolu, biceps curl gibi ufak bir kas grubunu çalıştıran hareketleri değil, tüm üst vücudu çalıştıran hareketleri yapmaktır. Örneğin dips ve barfiks gibi. Ondan sonrası sadece ufak rötuşlar yapmak için gerekli.

Dips tavsiyesi: Eğer klasik dips egzersizi sizi fazla zorluyorsa, işe bench dips egzersiziyle başlayabilirsiniz. Bir sehpanın kenarına oturun, dirsekleriniz 90 derece kırık olacak şekilde ellerinizi belinizin iki yanına koyun. Ayaklarınız yerde olsun ve el parmaklarınız karşıya baksın. Kalçanız havaya kalkacak şekilde kollarınızı düz duruma getirin. Daha sonra kollarınızın dirseğinizin üstünde kalan kısmı yere paralel gelene kadar kollarınızı kırarak vücudunuzu indirin. Duraklayın ve tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. 10 tekrar yapacak duruma geldikten sonra klasik dips egzersizine geçebilirsiniz.

Barfikste ilerleme: Üzülerek acı bir gerçeği sizlerle paylaşıyoruz. Birçok erkek barfiks çekemez. Ancak meşru zeminlerde çareler tükenmez. Kneeling lat pulldown egzersizi barfiksin muadili olmaya adaydır. Kablo istasyonunun üst tarafına düz bir tutacak yerleştirin ve elleriniz omuz genişliğinde açık olacak şekilde alttan tutuşla kavrayın. Dizlerinizin üstünde yere çökün ve barı çenenize kadar çekin. Hareket kolay gelmeye başladıkça ağırlıkları arttırın ve bir süre sonra barfiksi tekrar deneyin.

Büyüme hızınızı artırın
Her egzersiz için geçerli tavsiyelerimize uyarak kaslarınızın büyüme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Ağırlıkların kontrolü
Eğer bir egzersiz sırasında ağırlıkların kontrolü sizde değilse eklemlerinizi tehlikeye atıyorsunuz demektir. Eğer egzersizin en zor anında ağırlığı bir saniye boyunca sabit tutamıyorsanız, sakatlanmamak için çalıştığınız ağırlıkları düşürmeniz gerekiyor.

Proteinin önemi
Kaslarınızın büyük bölümünün proteinden oluşuyor olması zaten her şeyi açıklıyor. Eğer yoğun bir ağırlık antrenman programı yapıyorsanız, beslenmenizi de ona göre şekillendirmelisiniz. Vücudunuzun sahip olduğu her kilo için her gün en az bir gram protein almaya dikkat edin.

Proteinin önemi
Kaslarınızın büyük bölümünün proteinden oluşuyor olması zaten her şeyi açıklıyor. Eğer yoğun bir ağırlık antrenman programı yapıyorsanız, beslenmenizi de ona göre şekillendirmelisiniz. Vücudunuzun sahip olduğu her kilo için her gün en az bir gram protein almaya dikkat edin.

Yapmanız gereken hareket

Kaya gibi göğüs kasları için
Kaslarınızı en hızlı büyüteceğiniz egzersizler en çok kasın bir arada kullanıldığı egzersizlerdir. İşte bu yüzden bench press egzersizi ağırlık antrenmanlarında önemli bir yer tutar. Bench press egzersizinde ağırlığı artırmaktan daha etkili bir çalışma yoktur.

Daha etkili press:Herkes nasıl bench press yapılacağını bilir. Ancak çoğu erkek bu egzersiz sırasında ayaklarının pozisyonuna dikkat etmez. Spor salonunda, daha fazla ağırlık kaldırmak için ayaklarını yerden kaldıran ya da ağırlığı kaldırırken belini de kaldıran pek çok kişi görebilirsiniz. Bu büyük bir hatadır. Unutmayın, yapılan araştırmalar, ayaklarınızı yerden kaldırdığınız zaman %30 daha az ağırlık kaldırabildiğinizi gösteriyor. Kendinizi sehpada yatıyor gibi değil, ayakta duruyormuş gibi hayal edin. Halteri karşınızda duran birine fırlatıyormuş gibi yaptığınızı düşünün. Bu doğru formu yakalamanız konusunda size yardım edecek.

Yapmanız gereken hareket

Kuvvetli bacaklar için
Eğer squat yapmayı biliyorsanız, bütün alt vücudunuzu tek bir set ile çalıştırmanız mümkün demektir. Yürürken 200 farklı kasınız çalışır. Squat’ta ise bu rakam çok daha fazladır.

Squat’ın hakkını verin: Öncelikle bu egzersizden önce iyi ısınmış olmanız şart. 10 tekrar bitirebileceğinizi düşündüğünüz bir ağırlık belirleyin ve o ağırlıkla yapabildiğiniz kadar tekrar yapın. Gücünüz bittikten sonra biraz dinlenin ve toplam tekrar sayısını 20’ye çıkarana kadar tekli tekrarlar halinde devam edin. Burada en önemli nokta 20 tekrarın tamamı bitene kadar halterin omuzlarınızın üstünde olması.

Daha az egzersizle daha çok kas
Haftada sadece üç kere antrenman yapmak aslında büyük kaslara sahip olmak için fazlasıyla yeterli, özellikle de doğru egzersizleri seçerseniz. Deadlift, squat, shoulder press ve lat-pull-down egzersizleri bu iş için biçilmiş kaftan.

Eldiven ve kemer kullanmayın
Bu gibi ekipmanlar elinizin kavrama gücünü artırmanıza engel olur ve merkez kaslarınızın sırt bölgenizi koruma potansiyelini sınırlar. Bu yüzden antrenmanlarınızda eldiven ve kemer kullanmamayı tercih edin.

 

FITNESS

Single-Arm Row hareketinde seviye atlayın

Umut Doğan Yıldız

-

Küçük bir değişiklikle klasik row hareketini bir üst seviyeye taşıyabilir, sırtınızı ve kollarınızı daha kaslı ve güçlü hale getirebilirsiniz.

Çekiş egzersizleri sırtı şekillendirmek için birebirdir. Ancak Sertifikalı Ağırlık ve Kondisyon Uzmanı Tony Gentilcore bu konuda bir noktaya dikkat çekiyor: “Klasik single-arm row hareketisırasında vücudunu gereğinden fazla oynatıp, ağırlığı kaldırmak için vücut açınızı zorlayabilirsiniz. Oysa ağırlığı kaldırmak için kaslarınızı kullanmanız gerek.” Kettlebell eklenerek geliştirilen aşağıdaki versiyon ise hareketi yaparken dengede kalmana yardımcı oluyor. Gentilcore, “Bu şekilde zemindeki diğer kettlebell’e yöneldiğiniz zaman, kolunuzu ve vücudunuzu döndürme ihtimalini azaltırsınız” diye ekliyor. Yani pozisyonunu ne kadar korursanız, karnınız ve kollarınız da bir o kadar çok çalışır.

  • Eğer sırtınızı kamburlaştırmadan kettlebell’lere ulaşamıyorsanız, onları ağırlık plakalarının üzerine koymayı deneyin.
  • Kolunuzu, elinizi arka cebinize koyacakmış gibi yukarı çekin. Bu sayede yukarı gereğinden fazla kaldırmazsınız ve sırtınız kambur durmaz.
  • Kettlebell’ler ağır olmalı. Ancak kaldıramayacağınız ağırlıkta bir seçim yapmamalısınız. Önce 10 – 14 kilo arasında ağırlıklarla başlayın. Ağırlığı, gelişiminize göre zamanla artırın.

NASIL YAPMALISINIZ?

1- Ayaklarınız kalça genişliğinde açık olacak şekilde ayakta durun. İki kettlebell de önünüzde, yerde dursun.
2- Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin kettlebell’leri kavrayın. Sırtınızı düz tutun ve başınızı eğmeyin.
3- Sağ elinizin altındaki kettlebell’i kalçanıza doğru çekin, diğer eliniz sabit dursun. Ardından kettlebell’i indirin. Bu bir tekrar eder.

ATEŞLEYİN!

 Kuvvet kazanmak için: Her tarafta 8 ila 12 tekrar yaparak, 3 ya da 4 seti tamamlayın.
• Süperset yapmak için: Yukarıdaki tekrar sayısına 8 ila 10 tekrar arasında ekleme yapın.
• Kalori yakıcı son vuruş için: 8 dakika boyunca her iki tarafta 5’er defa hareketi tekrarlayın ve ardından 5 defa şınav çekin.

Devamı

FITNESS

Daha yükseğe nasıl sıçranır?

Umut Doğan Yıldız

-

LeBron James gibi göğe yükselmek her yiğidin harcı olmasa da, birazdan öğreneceğiniz sırlarla çevrenizdeki insanlar arasında en iyi sıçrayan kişi olmak sizin elinizde.

DERLEYEN: UĞUR MUTLU

PHOENIX’TE BULUNAN SPORCU MERKEZİ EXOS’un performans uzmanı JP Major, her yıl Amerikan Futbol Ligi’ne (NFL) hazırlanan sayısız genci çalıştıran antrenörlerden biri. NFL’nin 2014 Draft’ında birinci sıradan seçilen Jadeveon Clowney’nin antrenörü olarak da bilinen Major, vücut yapıları ve formları fark etmeksizin birçok sporcunun dikey sıçrama seviyesini artırıyor. Sporcuların dikey sıçrama sınırlarındaki üç, beş santimlik ufacık farklar bile adayların draft günlerindeki seçilme sıralarının oluşmasında oldukça büyük bir kıstas. Major’a göre, yakın zaman içerisinde Dallas Cowboys takımına seçilme planları yapmıyor olsanız dahi patlayıcı gücünüzü ve sıçrama yüksekliğinizi artırabilirsiniz. Bu özelliğinizi geliştirmenin sırrı ise enerji depolamanızı ve salınımınızı çabuk ve etkili bir şekilde gerçekleştirebilmenizi sağlayan patlayıcı egzersizler ve yüksek ağırlık çalışmaları yapmanız. Tabii ilk önce şu anki seviyenizi öğrenmelisiniz. Aşağıdaki sıçrama testini yaparak ortalama insanlara kıyasla ne durumda olduğunuzu görebilirsiniz.

SIÇRAMA TESTİ

Elinize bir adet tebeşir alarak duvarın karşısına geçin. Kolunuzu başınızın üzerine kaldırarak elinizin ulaştığı en yüksek noktaya işaret koyun. Duvarın önünde dik durun ve tebeşiri tuttuğunuz eli duvara yakın tutun. Başlangıç noktanızı işaretlediniz. Şimdiyse sıçrayabildiğiniz kadar yükseğe sıçrayarak elinizi başınızın üstüne doğru kaldırın ve ulaşabildiğiniz en yüksek noktaya ikinci bir işaret koyun. Testinizin sonucunu öğrenmek için iki işaret arasındaki mesafeyi ölçün.

ORTALAMANIN ÜZERINE ÇIK

AĞIR KALDIR

Daha yükseğe sıçramak gibi bir niyetiniz varsa Major’un antrenman yöntemlerini kullanarak ağırlıkları bir miktar artırmanız gerekiyor. Patlayıcı gücünüzün artması için vücudunuzun ana itiş gücü kaynağı olan alt vücut kaslarınızı kuvvetlendirmeniz şart. Bunun için front squat, back squat ve deadlift egzersizlerini haftada bir kez, üç, sekiz tekrardan üç set şeklinde yapabilirsiniz.

Front Squat

Ağırlık plakalarını taktığınız halteri yerden kaldırarak köprücük kemiklerinizin üzerinde kavrayın. Bacaklarınızı kalça genişliğinden biraz daha fazla açın. Dizlerinizi bükerek üst bacağınız zemine paralel oluncaya dek alçalın. Bu pozisyonda bir an duraklayın, ardından hızlı bir şekilde ayağa kalkarak başlangıç pozisyonuna dönün.

Barbell Squat

Halteri bu kez sırtınızın üst kısmına yerleştirin. Bacaklarınızı kalça genişliğinden biraz daha fazla açın. Dizlerinizi bükerek zemine doğru alçalın. Üst bacağınız zemine paralel olunca bir an duraklayın, ardından ayağa kalkarak başlangıç pozisyonuna dönün. Hareketi tekrar edin.

Deadlift

Halteri kaval kemiklerinizin hemen önüne yerleştirin. Squat yaparak üstten tutuşla kavrayın. Şimdi ayağa kalkarak halteri vücudunuza yakın bir şekilde yukarıya doğru çekin. Halter kasık hizanıza geldiğinde biran duraklayın, ardından halteri zemine indirerek ilk tekrarınızı tamamlayın.

ZEMİNİ TERK ET

Pliometrik egzersizler sinir sisteminizin gelişmesini sağlayarak sıçrama gücünüzü artırır. Journal of Strength and Conditioning Research’te yayımlanan bir araştırmaya göre, pliometrik egzersizler dikey sıçrama performansını yüzde beş oranında artırabiliyor. Bodyweight jump squat egzersizini yaparak vücudunuzun sıçrama mekaniğini güvenli bir biçimde geliştirebilirsiniz.

Bodyweight Jump Squat

Ellerinizi başınızın arkasına yerleştirin. Dirseklerinizi geriye doğru çekerek vücudunuzla aynı doğrultuda tutun. Dizlerinizi bükerek üst bacağınız zemine paralel oluncaya dek alçalın. Bu pozisyonda iki, üç saniye durakladıktan sonra sıçrayabildiğiniz kadar yükseğe sıçrayın. Zemine yumuşak bir iniş yaptıktan sonra tekrar squat yapın ve bir kez daha sıçrayın. Hareketi iki setten beş tekrar şeklinde yaparak tekrar aralarında 10 saniye kadar duraklayın. Set aralarında ise bir dakika kadar dinlenin. Hareketi haftada iki kez, kuvvet antrenmanlarınızın öncesinde yapabilirsiniz.

KOLLARINI KULLAN

Sıçrama testi esnasında kollarınızın hareketine odaklanarak ivme yaratabilirsiniz. Alçalırken kollarınızı arka ceplerinize ulaşmaya çalışıyor gibi geriye savurun. Sıçradığınızda ise tıpkı potadan seken bir basketbol topu için ribaunda çıkıyormuş gibi yukarıya kaldırın. Bu sayede vücudunuzdaki enerji iletimini artırabilirsiniz. Major’ın öğrencilerinden kollarını doğru şekilde sallamayı öğrenebilenler, dikey sıçramalarını yüzde 10-13 oranında artırdı.

ÇOK FAZLA ALÇALMA

Sıçramadan önce derin squat’lar yapmak kaslarınızdaki elastik enerjinin kaybolmasına yol açar. Çok fazla alçalmak yerine 15 santim kadar alçalın ve bacaklarınızın pozisyonunun 45 derecelik açıyı aşmamasına özen gösterin. Böylelikle quadriceps ve hamstring kaslarınızdaki gerilimi korumuş olursunuz. Ayrıca düşük irtifalarda çok fazla beklemeyin. Alçalma pozisyonuna mümkün olduğunca hızlı girip çıkmalı ve bu sayede kaslarınızdaki gerilimi kullanabilmelisiniz.

Devamı

FITNESS

Metabolizmayı uyandırmanın 7 yolu

Umut Doğan Yıldız

-

Spor salonunda harcadığınız saat, kilo verme yapbozunuzun sadece tek bir parçası. Tabii ki önemli bir parça ancak bir günde 23 saat daha var.

Uyandığınız andan yatağa girmenize dek ekstra çaba harcamadan yağ yakımınızı artırmak için bu kılavuzu derlememizin nedeni de bu. Rekor sürede kiloları yakıp geçeceksiniz.

01 İnce Belli Bardak

Soğuk demlenmiş kahveler ve renkli latte’ler şu anda trend olabilir ancak klasik bir bardak çayın faydalarıyla yarışamazlar. Çay, midenizdeki mikroorganizmaları besleyen zengin bir prebiyotik kaynağıdır. Özellikle siyah çay ise yağ yakan pseudobutyrivibrio bakteri seviyenizi yükseltir. Sulandırılmış bir sonuç istemiyorsanız, yedi dakika en uygun demleme süresidir.

02 Zeytin Dalı

Bir Martini süsünden çok daha fazlası olan zeytinler, yüksek bakır ve CLA yağ içerikleri sayesinde metabolizmanıza büyük faydalar sunuyor. Ancak bitkinin en iyi parçasını kaçırıyor olabilirsiniz: King Saud Üniversitesindeki araştırmacılar, zeytin yapraklarından yapılan zeytinyağının metabolizmayı hızlandıran tiroit hormonlarının üretimini artırdığını gördü; laboratuvar farelerinde bu seviyeler iki katından fazlaya çıkmıştı. Tam tahıllı ekmeğinize biraz zeytinyağı serpin.

03 Böl ve Yönet

Ekstra yağ yakımı kazanmak istiyorsanız daha fazla değil, farklı şekilde spor yapın. Bir saat boyunca kendinizi zorlamak yerine egzersizinizi ikiye ayırın. Bir çalışma,* “antrenman sonrası aşırı oksijen tüketimi” olarak adlandırılan bir süreçle neredeyse iki katı kalori yakabileceğinizi gösterdi. İşe gitmeden önce parkta yarım saatlik sprint antrenmanı yapmayı veya öğle arasında vücut ağırlığınızla bir istasyon çalışması yapmayı deneyin. 48 saat boyunca kalorilerinizden kurtuluyor olacaksınız.

04 Kahvaltı Kahvaltıdır

Aç karnına kardiyo yapmayı unutun. Journal of Physiology’nin bildirdiğine göre, sabah öğününüz yağ metabolizmasına dâhil olan genleri etkinleştiriyor. Bu nedenle, sadece kahvaltı ederek vücudunuzu gün boyunca daha fazla kalori yakması için teşvik edebilirsiniz. International Journal of Obesity’den başka bir çalışma, uyandığınızda yüksek yağ içeren bir öğün tüketmenin sisteminizi glukoz yerine yağ yakmaya sevk ettiğini gösteriyor. Mısır gevreği kâsenizi daha fazla yağ yakmak için üst seviyeye taşıyın.

05 Hepsinden

İyisi Spora başlamadan önce antrenman öncesi takviye gıdalar almak sizi spor salonuna hazırlayabilir ancak şekerlere dalmış bir çocuk gibi abartmadan da benzer bir artış hissetmenizin başka yolları var. Scientific Reports’tan bir çalışmada, koşu bandına çıkarılmadan önce üzüm polifenolleri ile beslenen farelerin yağ yakımıyla ilişkili enzim olan AMPK seviyelerinin daha yüksek olduğu gözlemlendi.

06 Toplu Pişirin

İşyerindeki öğle yemeğiniz hızlıca hazırlanmış basit bir sandviçten oluşuyorsa ve gün bittiğinde ana öğününüzü açlıkla mideye indiriyorsanız, bu trendi tersine çevirmeyi bir düşünmelisiniz. UT Southwestern Medical Center’daki araştırmacılara göre, kalorilerinizin büyük bir kısmını günün daha erken saatlerinde tüketmek, sirkadiyen ritminizin uyumlu halde kalmasını sağlayarak vücudunuzun aldığınızdan daha fazlasını yaktığından emin olur.

07 Hepsinden İyisi

Elinizdeki ağırlığı yavaşça yere bırakın. Ağırlık çalışmaları metabolik hızınızı artırsa da en iyi sonuçlar için bu çalışmanızı bisikletlerin üzerindeki bir turla süpersete çevirin. Kopenhag Üniversitesinden ağırlık çalışanlar ile spinning yapanları karşılaştıran bir çalışma, spinning yapanların antrenman sonrasında metabolizma hızlandıran FGF21 hormonlarının daha yüksek olduğunu gösterdi. Bu, yüksek yoğunluğa veya artan alt vücut kaslarının çalışmasına bağlandı. Antrenmanınızı AirBike’da bir finisher ile sonlandırın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com