Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

HEDEF YILDA 200 BİN

-

 

Bu rakam, offroad sporunun ‘baba’larından KTM’nin Mattighofen fabrikasında hedeflediği günlük üretim adedi. Yer, Avusturya.
01

Öncelikle biraz Avusturya’dan bahsetmeden olmaz. Çünkü tarihine bu kadar saygı duyan bir ülke görmek insanı gerçekten
etkiliyor. Rotamız Avusturya’nın Salzburg şehriydi. Burası adeta bir
masal şehri gibi. Salzburg’u ortadan ikiye bölen nehir ve etrafında konuşlanan
tarihi yapılar sizi yüzyıllarca geriye götürebilir. Turist akınına
uğrayan bu küçük şehirde gezilecek çok yer var. Mozart’ın doğum yeri
olan bu kent aynı zamanda festivalleri ile de ünlü. Kendine has bira üretimi
ve tarihi mekanları ile büyüleyen bu kenti bir gün mutlaka ziyaret
edin. Şimdi gelelim bizim sebeb-i ziyaretimize. Bizim burada olmamızın
nedeni ise KTM markasının üretim tesislerini yakından görmek. Ayrıca
kendinizi Formula 1 pilotu hissetmenizi sağlayan X-Bow otomobilini
kullanmak. Önce fabrika ziyaretinden bahsedelim.

02

60 yıllık bir tarih

KTM, 1953 yılında kurulan bir marka. Uzmanlık
alanı offroad motorsikletleri olsa da, Mattighofen’deki
fabrikada cadde motorları da üretiliyor.
Çünkü bu işe aslında cadde motorları ile başlamış.
1991 yılında ise farklı bir serüvene giriş yaptı. Bu
yıldan sonra bisiklet, motosiklet ve otomobil olmak
üzere üç farklı kola ayrıldı. Motosiklet konusunda
kendisini çoktan kanıtlamış olan KTM, geçtiğimiz
yıl tam 107.142 adetlik satış başarısı gösterdi. Bu
rakamla en hızlı büyüyen marka olduğunu gösterdi.
Fakat KTM bununla yetinmek istemiyor. 2017 yılına kadar 200 bin adetlik bir rakam hedefliyor. Bu doğrultuda üretim konusunda ciddi Ar-Ge çalışmalarına da imza atıyor. Bu da KTM’nin dünya liderliğini hedeflediğini gösteriyor. Tasarım ekibinin çalışmalarını hızla hayata geçiren KTM, 2000 ile 2012 yılları arasında 37 cadde, 59 offroad modelinin tanıtımını gerçekleştirdi. Önümüzdeki günlerde altı yeni modelin tasarlanacağını şimdiden söyleyelim. Türkiye de KTM için çok önemli bir pazar. Fabrikadaki toplantıda ülkemize ilişkin tahminlerini ve araştırmalarını da bize sundular. Türkiye’de 15-45 yaş arası nüfusun yüzde 50’lik oranı ile dünyada 16, Avrupa’da ise 8’inci büyük ekonomiye sahip olduğunu anlattılar.

03

Türkiye’de KTM’nin distribütörlüğünü Spormoto üstleniyor. Spormoto, 1997 yılından motosiklet sektöründe faaliyet gösteren Selçuk Bektaş tarafından 2005 yılında kuruldu. Kurulduğu yıl KTM ve Ducati motosikletlerinin distribütörlüğünü yürüttü. Hızlı büyüyen serüvenine 2010 yılında sadece KTM ile devam etme kararı alan Spormoto merkezini ise bu değişiklik ile birlikte İstanbul Anadolu yakasında Hasanpaşa’ya taşıdı. Spormoto’nun büyüme potansiyeli de KTM’nin Türkiye’ye olan ilgisinin boşuna olmadığını kanıtlar nitelikte. Spormoto 2012 yılında yaptığı satışlarla, bir önceki yıla göre yüzde 84’lük bir artış göstermiş. Avusturya’daki gezimizde bizi misafir eden Spormoto Genel Müdürü Selçuk Bektaş, büyümelerinin her geçen yıl artacağını belirtiyor.

04

Formula 1 pilotu olmak ister misin?

Evet, aynen böyle hissedeceğiniz bir otomobili kullanma fırsatı bulduk. X-Bow, KTM’nin motosikletten sonra otomobil konusunda da uzman olma hedefinin bir ürünü. KTM’nin bu modeli bambaşka bir anlayışı temsil ediyor. Sürüş hissi olarak motosiklet tadı verdiği kesin. Çünkü tüm tepkileri direkt olarak tekerleklere aktaran bir otomobilden söz ediyoruz.
Yarış ruhunu aynen bu otomobile de taşıyan KTM, günlük hayatta da kullanım yapabileceğiniz GT versiyonunu üretmiş. GT modelin motoru Audi’den alınıp X-Bow’da kullanılan 2.0 TFSI motorun aynısı. Sadece ürettiği 240 HP’lik gücü GT versiyonunda 285 HP’ye çıkartılmış. 420 Nm’lik torku bulunan GT’nin ağırlığı ise 847 kg. X-Bow’da ön cam bulunmuyor. Fakat GT versiyonunda cam kullanılmış. Farklı ve sıradışı bir cabrio deneyimi yaşatıyor. Altı ileri manuel şanzımanın görev aldığı GT’nin 0-100 km. hızlanması tam 4,1 saniye. Maksimum hızı ise 231 km/s.
Hafifliğinin avantajlarını muhteşem hızlanması ile kanıtlıyor. Yüksek torku sayesinde 3’üncü viteste bile kalkış yapabiliyorsunuz. Sert direksiyon görevini başarıyla yerine getiriyor. Kontrollü sürüşü ile Go-Kart’ı aratmıyor. X-Bow karbonfiber monokok bir gövdeye sahip. Ayrıca bu anlamda seri üretilen ilk otomobil ünvanının da sahibi. Şimdilik Türkiye’de satışı pek mümkün görünmüyor. Ancak farklı özel bir sürüş deneyimi için adresiniz Spormoto olmalı. Türkiye’de satışı ne zaman olur bilmem ama X-Bow GT’nin Almanya satış fiyatı 72.500 Euro’dan başlıyor. Benim tahminim, Türkiye’de satışa çıksa fiyatı 160.000 Euro civarında olur.

 

Yazı: Aykut Özdek / Avusturya

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor

Umut Doğan Yıldız

-

Tüm ülkelerde kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı görülürken, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla ortalama 6,1 yıl daha fazla yaşadığı ortaya koyuldu.

Erkekler mi daha uzun yaşar kadınlar mı?

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, ortalama yaşam sürelerini konu alan araştırmayı inceledi. PRNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.
RNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.

Devamı

ERKEK AKLI

Xiaomi’nin yeni telefonu sızdı!

Umut Doğan Yıldız

-

Yıl sonunun yaklaşmasıyla beraber, yeni modelleri yetiştirmeye çalışan markalardan şimdi de Xiaomi’nin yeni Redmi 7 Pro cihazı internete sızdı.

2019’un ilk çeyreğine, yeni modellerin hazır olarak girilmesini isteyen markalar, bu telaşları nedeniyle sızıntıya neden oluyorlar.

Xiaomi’nin yeni Redmi 7 Pro modeli de sızan modeller arasında.

Xiaomi Redmi 7 Pro merakla bekleniyor

M1901F9T ürün adına sahip olan cihazın TENAA üzerindeki görüntüsü internete sızdı. Bazı özellikleri de ortaya çıkan telefonun tasarımında ilginç değişikler olduğu görülürken özellikleri de dikkat çekti.

Xiaomi Redmi 7 Pro özellikleri nasıl olacak?

Yeni tasarımda ilk dikkat çeken detay Redmi 6 Pro’nun çentik tasarımının değiştirilerek üretilmiş olması. Ekran- kasa oranından alan kazanmak isteyen Xiaomi markası, su damlacığı çentik tasarımını yeni cihazında uygulamaya koydu.

5,84 inçlik bir cihaz olarak gelecek 7 Pro, Full HD+ çözünürlük ve 19:9 ekran ile gelecek.

Diğer belli olan detaysa telefonun ölçüleri. Redmi 7 Pro 147,76×71,89×7,8 mm. ölçülerine sahip bir yapıda olacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Yeni elektronik müzik markası!

Umut Doğan Yıldız

-

Şehrin yeni elektronik müzik markası RX, ROXY çatısı altında yaratıldı.

Kurulduğu 1994’ten beri şehrin eğlence trendlerini belirleyen Roxy Club İstanbul, 24 yıl içinde, iyi müziğin samimiyetle buluştuğu bir mekan olarak kalplere ve zihinlere yerleşti.

RX İstanbul nerede?

Dünyanın müzik ve eğlencesini İstanbul’a taşıyan kulüp, Beyoğlu-Cihangir’in en eski ve en büyük, İstanbul’un ise ikinci en eski mekanı.

Siraselviler Cad. Aslanyatagi Sok. No:3 Taksim İstanbul

Dünyanın müzik ve eğlencesini İstanbul’a taşıyan kulüp, Beyoğlu-Cihangir’in en eski ve en büyük, İstanbul’un ise ikinci en eski mekanı.

24 yıl boyunca yerli ve yabancı, irili ufaklı birçok canlı grubun ve DJ’in sahne aldığı mekan 25. yılında köklü bir değişimle kapılarını elektronik müzik tutkunları için açıyor. ROXY çatısı altında yaratılan RX, underground kültürle harmanlanarak iç mekan tasarımını yeniledi. En iyi kulüp ses sitemi Funktion One ve tüm detayları titizlikle planlanan konuk odaklı hizmetleriyle kapılarını açtı. RX, iki VIP alanı, dans pisti ve iki barıyla İstanbul gecelerine hazır.

Lokal ve global elektronik müzik sahnesinin başarılı DJ’lerinin etkileyici performaslarıyla müzikseverlere unutulmaz bir yıl yaşatmak üzere yenilenen ROXY, yeni elektronik markası RX ile gece hayatına hızlı bir başlangıç yapıyor.

Aralık ayında, Nastia, Philipp Straub, Michael Mayer gibi elektronik müziğin gönde gelen isimleriyle müzik severlere unutulmaz anlar yaşatan RX, Ocak ayında da global ve lokal DJ’ler ile müzik severleri dansla buluşturacak.

Ocak ayı gerçekleşecek performanslardan bazıları;

5 Ocak: Stefan Nicu, sahne adıyla Sublee, Romanya Minimal/Microhouse sahnesinin son zamanlarda en çok parlayan yeteneklerinden. Solo projelerinin yanında Romanya sahnesinin diğer güçlü isimleri olan Mihai Popescu, Stedi, Cristi Cons ile çıkardığı ep’lerle de başarıyı yakalayan ve Picnic Fonic, Holiday Mood, Drums gibi büyük festival ve ikonik mekanlarda dinleyicileri etkisi altında bırakan Sublee, 5 Ocak’ta Fake Society desteği ile RX Istanbul‘da.

18 Ocak: Elektronik müzigin İskandinav coğrafyasının starlarından biri olan Jeremy Olander, progressive house ve techno arasında gidip gelen soundu ile kurguladığı Vivrant Show’ları ile dünyanın neredeyse her yerinde sahne alan bir sanatçı. Bedrock ve Suara gibi plak şirketlerinden çıkardığı parçalarla da hayran kitlesini hem ülkemizde hem de global arenada bir hayli arttıran Olander, 18 Ocak Cuma gecesi RX kabinine geçecek isim.

25 Ocak: 2016’da Innervisions etiketinden yayınladığı ‘X’ parçasıyla hayli sükse yapan Los Angeles’lı yetenek Chris Barratt a.k.a. Eagles & Butterflies, elektronik müzik dünyasının prestijli isimleri Dixon ve Âme tarafından da destekleniyor. Prodüksiyonlarında downtempo, techno ve house müzikten yararlanan Eagles & Butterflies, 25 Ocak Cuma gecesi, Big Burn Istanbul sunumuyla RX Istanbul’da.

Devamı

Popüler