Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

HEDEF ALTIN MADALYA: RIZA KAYAALP RÖPORTAJI

-

 

2012 Londra Olimpiyatları’nda bronz madalyayla yetinmek zorunda kalan Rıza Kayaalp, o zamandan beri kazandığı şampiyonluklarla, 2016’da altın madalyanın en güçlü adayı olduğunu ilan ediyor.

1Bundan üç buçuk yıl önce düzenlenen 2012 Londra Olimpiyatları’nda, Türkiye’yi temsil eden sporcular arasında altın madalya beklediğimiz birkaç isim vardı. Ata sporumuz güreşin genç ve yükselen yıldızı Rıza Kayaalp, bu isimlerin başında geliyordu. 10 yaşında başladığı güreş kariyerinde, hem yıldızlarda hem de gençlerde sayısız uluslararası başarı kazanmış olan 26 yaşındaki Rıza Kayaalp, 2009 yılında Herning’de düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda bronz, İstanbul’da düzenlenen 2011 Dünya Güreş Şampiyonası’nda ve 2012 Avrupa Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazandı. Bu başarılarla kendisini güreşin en önemli isimlerinden biri olarak kabul ettirerek beklentileri yükseltti. Londra’da yarı final maçında aldığı şanssız mağlubiyetle bronz madalyaya razı olan Kayaalp’in artık tek bir hedefi var: 2016 Rio Olimpiyatları’nda şampiyon olmak ve altın madalya kazanmak.

HEDEFİNİ ERKEN BELİRLE
Gözünü Olimpiyat şampiyonluğuna diken Rıza Kayaalp, başarı yolunda emin adımlarla yürümenin temel şartlarından birini, henüz çocuk yaştayken keşfetmiş: “6-7 yaşlarında güreşçi olmaya karar vermiştim ama hedeflerim bu spora başladıktan sonra şekillendi. Önceleri sadece iyi bir güreşçi olmak istediğimi biliyordum ve bu kadar uluslararası şampiyonluğu rüyamda bile göremezdim. Spora başladıktan sonra ise hedeflerimi koymakta gecikmedim ve daha 11-12 yaşındayken, kendimi bu sporun zirvesinde olmaya adamaya karar verdim. Bence başarının sırlarından biri de bu, erken yaşta hedef belirlemek.”

DİNLENMEYİ BİL
Londra’da yarı final maçını kaybettiğinde çok üzüldüğünü söyleyen Kayaalp, o sene gereğinden fazla çalışmanın cezasını çektiğini belirtiyor: “Olimpiyatlar’da çok çalışmanın kurbanı oldum. Tek bir antrenmanda toplamda neredeyse 70-80 ton kaldırıyordum. Sezon başından itibaren hiç dinlenmeden bunu yapınca, kol kaslarımda ödem ve lif yırtılmaları oldu ve Londra’ya kadar geçmedi. Bu sakatlık yüzünden, normalde yarı finale kadar çok kolay yeneceğim rakipleri bile zorlu karşılaşmalar sonucunda yenebildim. Başarının anahtarı çok çalışmaktır, bu doğru. Ama bazen de daha az çalışmalısın. Herkes Olimpiyatlar’dan sonra bana ‘Keşke daha çok çalışsaydın’ diyordu ama benim hatam zaten fazla çalışmaktı.”

Sayfalar: 1 2

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor

Umut Doğan Yıldız

-

Tüm ülkelerde kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı görülürken, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla ortalama 6,1 yıl daha fazla yaşadığı ortaya koyuldu.

Erkekler mi daha uzun yaşar kadınlar mı?

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, ortalama yaşam sürelerini konu alan araştırmayı inceledi. PRNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.
RNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.

Devamı

ERKEK AKLI

Xiaomi’nin yeni telefonu sızdı!

Umut Doğan Yıldız

-

Yıl sonunun yaklaşmasıyla beraber, yeni modelleri yetiştirmeye çalışan markalardan şimdi de Xiaomi’nin yeni Redmi 7 Pro cihazı internete sızdı.

2019’un ilk çeyreğine, yeni modellerin hazır olarak girilmesini isteyen markalar, bu telaşları nedeniyle sızıntıya neden oluyorlar.

Xiaomi’nin yeni Redmi 7 Pro modeli de sızan modeller arasında.

Xiaomi Redmi 7 Pro merakla bekleniyor

M1901F9T ürün adına sahip olan cihazın TENAA üzerindeki görüntüsü internete sızdı. Bazı özellikleri de ortaya çıkan telefonun tasarımında ilginç değişikler olduğu görülürken özellikleri de dikkat çekti.

Xiaomi Redmi 7 Pro özellikleri nasıl olacak?

Yeni tasarımda ilk dikkat çeken detay Redmi 6 Pro’nun çentik tasarımının değiştirilerek üretilmiş olması. Ekran- kasa oranından alan kazanmak isteyen Xiaomi markası, su damlacığı çentik tasarımını yeni cihazında uygulamaya koydu.

5,84 inçlik bir cihaz olarak gelecek 7 Pro, Full HD+ çözünürlük ve 19:9 ekran ile gelecek.

Diğer belli olan detaysa telefonun ölçüleri. Redmi 7 Pro 147,76×71,89×7,8 mm. ölçülerine sahip bir yapıda olacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Yeni elektronik müzik markası!

Umut Doğan Yıldız

-

Şehrin yeni elektronik müzik markası RX, ROXY çatısı altında yaratıldı.

Kurulduğu 1994’ten beri şehrin eğlence trendlerini belirleyen Roxy Club İstanbul, 24 yıl içinde, iyi müziğin samimiyetle buluştuğu bir mekan olarak kalplere ve zihinlere yerleşti.

RX İstanbul nerede?

Dünyanın müzik ve eğlencesini İstanbul’a taşıyan kulüp, Beyoğlu-Cihangir’in en eski ve en büyük, İstanbul’un ise ikinci en eski mekanı.

Siraselviler Cad. Aslanyatagi Sok. No:3 Taksim İstanbul

Dünyanın müzik ve eğlencesini İstanbul’a taşıyan kulüp, Beyoğlu-Cihangir’in en eski ve en büyük, İstanbul’un ise ikinci en eski mekanı.

24 yıl boyunca yerli ve yabancı, irili ufaklı birçok canlı grubun ve DJ’in sahne aldığı mekan 25. yılında köklü bir değişimle kapılarını elektronik müzik tutkunları için açıyor. ROXY çatısı altında yaratılan RX, underground kültürle harmanlanarak iç mekan tasarımını yeniledi. En iyi kulüp ses sitemi Funktion One ve tüm detayları titizlikle planlanan konuk odaklı hizmetleriyle kapılarını açtı. RX, iki VIP alanı, dans pisti ve iki barıyla İstanbul gecelerine hazır.

Lokal ve global elektronik müzik sahnesinin başarılı DJ’lerinin etkileyici performaslarıyla müzikseverlere unutulmaz bir yıl yaşatmak üzere yenilenen ROXY, yeni elektronik markası RX ile gece hayatına hızlı bir başlangıç yapıyor.

Aralık ayında, Nastia, Philipp Straub, Michael Mayer gibi elektronik müziğin gönde gelen isimleriyle müzik severlere unutulmaz anlar yaşatan RX, Ocak ayında da global ve lokal DJ’ler ile müzik severleri dansla buluşturacak.

Ocak ayı gerçekleşecek performanslardan bazıları;

5 Ocak: Stefan Nicu, sahne adıyla Sublee, Romanya Minimal/Microhouse sahnesinin son zamanlarda en çok parlayan yeteneklerinden. Solo projelerinin yanında Romanya sahnesinin diğer güçlü isimleri olan Mihai Popescu, Stedi, Cristi Cons ile çıkardığı ep’lerle de başarıyı yakalayan ve Picnic Fonic, Holiday Mood, Drums gibi büyük festival ve ikonik mekanlarda dinleyicileri etkisi altında bırakan Sublee, 5 Ocak’ta Fake Society desteği ile RX Istanbul‘da.

18 Ocak: Elektronik müzigin İskandinav coğrafyasının starlarından biri olan Jeremy Olander, progressive house ve techno arasında gidip gelen soundu ile kurguladığı Vivrant Show’ları ile dünyanın neredeyse her yerinde sahne alan bir sanatçı. Bedrock ve Suara gibi plak şirketlerinden çıkardığı parçalarla da hayran kitlesini hem ülkemizde hem de global arenada bir hayli arttıran Olander, 18 Ocak Cuma gecesi RX kabinine geçecek isim.

25 Ocak: 2016’da Innervisions etiketinden yayınladığı ‘X’ parçasıyla hayli sükse yapan Los Angeles’lı yetenek Chris Barratt a.k.a. Eagles & Butterflies, elektronik müzik dünyasının prestijli isimleri Dixon ve Âme tarafından da destekleniyor. Prodüksiyonlarında downtempo, techno ve house müzikten yararlanan Eagles & Butterflies, 25 Ocak Cuma gecesi, Big Burn Istanbul sunumuyla RX Istanbul’da.

Devamı

Popüler