Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

HAYIR, YAVAŞLAMAK SİZİ GÜVENLİ BİR SÜRÜCÜ YAPMIYOR

-

 

Araç kullanırken telefon yanıtlamadan önce iki kere düşünün.

Araç kullanırken telefonunuz çaldığında, gelen çağrıyı yanıtlamak için biraz yavaşlamanın en güvenli yol olacağını düşünebilirsiniz. Fakat gerçekler hiç de böyle değil. Zira bu hamleniz, sizi ve diğerlerini daha fazla tehlikeye sokuyor.

Direksiyon başına geçtiğiniz sırada dikkatiniz dağıldığında, örneğin telefonunuz çaldığında, yavaşlama eğilimi sergilersiniz. Avustralya’da yapılan ve Accident Analysis’de yayımlanan yeni bir araştırmaya göre ise bu davranış, gerçekte kaza riskini daha da arttırıyor.

Ortalamalara bakıldığında, başka bir aracı takip ederken, gelen çağrıyı yanıtlayan sürücüler, hızlarını saatte yaklaşık 5 km kadar yavaşlatıyorlar. Bu miktar size hiçbir şeymiş gibi gelebilir; fakat güvenliğinizi tehlikeye düşürmek için yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Yavaşlama ile ilgili sorunun başladığı yer şöyle: Telefonunuzun çalması ile birlikte aniden yavaşlamanız durumunda ya da telefonla konuşmak için normal hızdan daha düşük bir hızla ilerlediğinizde, seyir halindeki diğer kişilerde öfkeye sebebiyet verebilirsiniz.

Sürücüler, trafikte normalden daha yavaş hızla ilerleyen araçlardan hiç de hazzetmezler. Hele bir de bu kişi telefonla konuşmak için yavaşladıysa, öfkelerine yenilebilirler. Bu da agresif manevralarda bulunmalarına, dolayısıyla da hem yayalar hem de sürücüler açısından kaza riskinin artmasına neden olabilir.

Cep telefonu kullanımının trafik kazası riskini arttırdığına dair yapılan araştırmalarla ilk defa karşılaşmadığımız ortada. Zira bu çalışmada görev alan araştırmacıların da vurguladıkları üzere, araç başında cep telefonu kullanımı, kaza riskini 4 katına kadar çıkarabiliyor. Fakat bu çalışmayı ilgi çekici kılan şey, yavaşlamanın da kazaya neden olabileceğini ortaya koyuyor oluşu.

Yavaşlamanın kaza riskini arttırdığı teorisini destekleyen bir araştırma daha mevcut: 2012’de İspanya’da yapılan bir araştırmada, yavaş ilerleyen sürücülerin etraflarında öfkeye neden oldukları vurgulanıyordu. 

Trafikte sinirlenmek için sebep arayan birçok sürücünün varlığı da hesaba katıldığında, yavaş araç kullanımının ne denli sinir bozucu olduğu ve kaza ihtimalini arttırdığı daha iyi anlaşılabilir. 

Ayrıca, eller serbest özelliğinin sizi kurtaracağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Zira, eller serbest özelliği kullansanız bile dikkatiniz yoldan ziyade görüşmeye odaklanacağı için, yine yavaşlamanıza yol açacaktır. Yanıtlama yöntemi her ne olursa olsun, telefonla konuşurken sürücüler yolda olup bitenin yarısını kaçırma eğilimi gösteriyorlar.

Kendinizin ve diğer insanların can güvenliğini sağlamak için yapabileceğiniz en iyi şey, araç kullanırken cep telefonundan uzak durmak. Direksiyon başındayken telefonunuz çalarsa aldırmayın. Eğer gelen çağrıyı yanıtlama isteğinizi bastıramıyorsanız, kontağı çevirmeden önce telefonunuzu uçuş moduna alın.

 

ERKEK AKLI

Kaslı bacakları olay oldu!

Umut Doğan Yıldız

-

Bizim Hikaye dizisinin Tülay’ı, Nesrin Cavadzade, katıldığı davette giydiği dekolteli elbisesiyle olay oldu.

FOX TV kanalında yayınlanan Bizim Hikaye dizisinde Tülay rolüne can veren başarılı oyuncu, geçtiğimiz akşam katıldığı davete giydiği kıyafetle hayranlarının ilgisini daha da çok çekti. Ünlü oyuncunun bacaklarının sıkı ve kaslı olması dikkat çekti.

36 yaşındaki Azerbaycan asıllı Türk oyuncu Nesrin Cavadzade, dün katıldığı bir davetten fotoğraflarını paylaştı.

Güzel oyuncu Nesrin Cavadzade, bu sefer de derin yırtmacıyla dikkat çekti ve paylaşılan fotoğraf kısa süre içinde 100 bin beğeni aldı.

Med Yapım’ın 25. yıl gecesinde giydiği derin yırtmaçlı elbisesiyle gecenin en dikkat çeken isimlerinden biri olan arama motorlarında en çok aranan fotoğraflardan biri olan bu kareler, takipçilerden ve hayranlardan tam not aldı.Devamı

ERKEK AKLI

Kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor

Umut Doğan Yıldız

-

Tüm ülkelerde kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı görülürken, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla ortalama 6,1 yıl daha fazla yaşadığı ortaya koyuldu.

Erkekler mi daha uzun yaşar kadınlar mı?

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, ortalama yaşam sürelerini konu alan araştırmayı inceledi. PRNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.
RNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.

Devamı

ERKEK AKLI

Xiaomi’nin yeni telefonu sızdı!

Umut Doğan Yıldız

-

Yıl sonunun yaklaşmasıyla beraber, yeni modelleri yetiştirmeye çalışan markalardan şimdi de Xiaomi’nin yeni Redmi 7 Pro cihazı internete sızdı.

2019’un ilk çeyreğine, yeni modellerin hazır olarak girilmesini isteyen markalar, bu telaşları nedeniyle sızıntıya neden oluyorlar.

Xiaomi’nin yeni Redmi 7 Pro modeli de sızan modeller arasında.

Xiaomi Redmi 7 Pro merakla bekleniyor

M1901F9T ürün adına sahip olan cihazın TENAA üzerindeki görüntüsü internete sızdı. Bazı özellikleri de ortaya çıkan telefonun tasarımında ilginç değişikler olduğu görülürken özellikleri de dikkat çekti.

Xiaomi Redmi 7 Pro özellikleri nasıl olacak?

Yeni tasarımda ilk dikkat çeken detay Redmi 6 Pro’nun çentik tasarımının değiştirilerek üretilmiş olması. Ekran- kasa oranından alan kazanmak isteyen Xiaomi markası, su damlacığı çentik tasarımını yeni cihazında uygulamaya koydu.

5,84 inçlik bir cihaz olarak gelecek 7 Pro, Full HD+ çözünürlük ve 19:9 ekran ile gelecek.

Diğer belli olan detaysa telefonun ölçüleri. Redmi 7 Pro 147,76×71,89×7,8 mm. ölçülerine sahip bir yapıda olacak.

Devamı

Popüler