Bizi Takip Edin

Hayat işinizden ibaret değildir. Masanızdan uzaklaşarak mental sağlık konusunda terfi alın.

Bir defa daha gece yarılarına kadar çalıştınız. Arkadaşlarla bir buluşmayı daha ertelediniz. Bu çabanız en azından patronunuz tarafından takdirle karşılandı, değil mi? Evet, öyle olmalı. Piyasadaki az sayıda iyi maaşlı iş imkânı ve durağan giden ekonomi omuzlarınıza finansal bir baskı yüklüyor, müdürünüzün her isteğini karşılamak zorunda hissetmeniz de yaşamınızı sinsi bir krize sürüklüyor. Ajans Press’in Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ile 38 ülke çapında yapmış olduğu Better Life Index araştırmasına göre, memnuniyet ve iyi çalışma koşulları listesinin sonuncusu olan Türkiye’de, çalışanlar uzun çalışma saatleri, kaygı ve stresten dolayı mutsuzlar.

  

Türkiye’de çalışanların yüzde 34’ü haftada 50 saatin üzerinde çalışıyor

Daha iyi bir evde oturmak, daha lüks tatillere çıkmak, maddi ve statü kazanımları için yıllarca zor koşullarda ve uzun saatler boyunca çalıştık. Ardından teknolojik gelişmeler büyük bir ivme kazandı. Akıllı telefonlar, e-posta ve mesajlaşma programları bizi 7/24 ulaşılabilir hâle getirdi ve iş sarmalından da psikolojisinden de çıkamaz olduk. Ajans Press ile OECD’nin ortaklaşa yaptığı araştırma, Türkiye’de çalışanların yüzde 34’ünün haftada 50 saatin üzerinde çalıştığını da ortaya koyuyor. Ve uzun mesailer giderek tüm dünyanın sorunu oluyor.

Bu, elbette sürdürülemez bir durum. Uzun süreli iş stresi mesleki bir çöküşe yol açıyor. Eğer fiziksel veya zihinsel bir yorgunluk yaşıyorsanız, Sonun Başlangıcı filmine benzer bir çöküş yaşamanız olası. Neyse ki bundan kaçış alternatifleri mevcut.

Sabah 8 akşam 5 rutinini nasıl harcadıklarına bakılırsa, disiplinleri devamlı sorgulanan Y kuşağının konuya daha farklı yaklaştığı ve avantajlı olduğu söylenebilir. Oldukça kaygan şirket direğine tırmanmaya çalışmak yerine kariyerlerini ve işlerini devamlı değiştirip yarışta öne geçiyorlar. Onları kolaycılıkla suçlamadan önce Forbes dergisinde yer alan şu araştırmanın sonuçlarına bakmakta fayda var: Aynı iş yerinde iki yıldan fazla kalanlar, hayatları boyunca toplam kazançlarında yüzde 50’ye varana kadar kesinti yaşayabiliyorlar.

1- Tek önemli şey para değil

Mutluluğu başka bir yerde arayın. Eski çağlarda, bir kabilenin üyeleri hem avcılık yapar hem evi çekip çevirirlerdi. Zamanı milenyuma doğru sardığımızda bundan çok daha fazla seçenek görüyoruz. Örneğin sağlık ve fitness’a karşı ilginiz varsa, diyetisyenliğin CareerCast.com’un 2017 tarihli Jobs Rated raporuna göre 18. sıraya oturduğunu bilmek hoşunuza gidebilir. Veya US Bureau of Labor Statistics, gelecek iki yıllık periyotta kişisel eğitmenlik kariyer talebinin yüzde 8’lik büyüme içinde olacağını öngörüyor.

2- Duygusal bir karar vermediğinizden emin olun ve bunun yerine daha planlı ve programlı bir değişiklik yapın. Eğitim veya kurs almak neden bir seçenek olmasın? Open University ve online eğitim veren enstitüler onlarca farklı konuda programlar sunuyor. Sabah 8’de ofiste olmak istemediğinizi zaten biliyoruz. Bu eğitimler zaman ve para tasarrufu sağlayarak nerede olmak istediğinize dair fikir sahibi olmanıza yardım eder.

Bunlar, LinkedIn’de gezinmeden bulabileceğiniz pratik çözümler. Ayrıca sevdiğiniz arkadaşlarınıza zaman ayırmanız da çok önemli. 2006 yılında yayımlanan bir araştırmaya göre, katılımcıların mühim konuları tartışıp paylaşacağı yakın arkadaşlarının sayısı 20 yıllık sürede üçte bir oranında azaldı.

3-  Plos Medicine dergisinde yer alan bir çalışmaya göreyse, sosyal ilişkilerin yaşam süresi üzerindeki etkisi egzersizin iki katı değerinde ve sigarayı bırakmaya denk bir seviyede. Kendinizi geliştirmek ve yenilemek için ofisin kuşatmasını kırmayı denemenin zamanı gelmiş olabilir. İşe arkadaşlarla dışarı çıkarak başlayabilirsiniz. Sağlığın en büyük zenginlik olduğunu ve en büyük yatırımı da buraya yapmayı unutmayın.

ERKEK AKLI

Mango’dan stil ikonuyla işbirliği

Umut Doğan Yıldız

-

Mango’nun işbirliği yaptığı stil ikonu David Gandy; bir modelden çok daha fazlası!

Eşsiz tarzı ve vintage arabalara olan tutkusuyla tanınan süper model David Gandy’nin ilgi alanları aslında çok daha fazla. Girişimci kimliği ve hayır işlerine ilgisiyle de tanınan David Gandy yeni projelere atılmaktan keyif alıyor.

Tarz sahibi olmak için genel bir bakış açısına sahip olmak gerektiğine inanan David Gandy bunun sadece kıyafetlerle ilgili olmadığını söylüyor. Materyelleri, renkleri veya tasarım ile ilgili olan her şeye duyulan ilgi insanın genel tarzını yansıttığına inanıyor. Arabalara olan tutkusunu ise şu sözlerle anlatıyor; ‘araba alırken bunu yatırım amaçlı yapmıyorum. Beğendiğimi alıyorum ve onu yenileyerek gelecek 60 yıl boyunca yaşatmaya devam ettirmek istiyorum’ diyor.

Hayır işlerine olanilgisine de köpeği Dora aracılığı ile anlatıyor. Sokak hayvanlarına yardım edenve kar amacı gütmeyen kurumlara destek olan David Gandy köpeği Dora’yı da buşekilde evlat edindiğini anlatıyor.

‘Kendime sürekli meydan okumayı seviyorum. Bilinmeyenin korkusunu hissetmek kendimi geliştirmeme izin veriyor. İş için, bir proje için olsun ya da kişisel hayatım ile ilgili olsun – pişmanlık duymamak için elimden geleni yapıyorum’ diyen David Gandyherkese ilham verebilecek bir süper modelden çok daha fazlası.

Devamı

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

ERKEK AKLI

Türkiye Instagram’da beşinci

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyada yaklaşık 1 milyara Instagram kullanıcısı var. Türkiye’nin 37milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, sosyal medya platformu Instagram’ın takipçi sayısına yönelik araştırmayı inceledi Ajans Press’in Statista verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 37 milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü. Dünya üzerindeki bütün ülkeler baz alınırken, listenin birinci sırasına 121 milyon aktif kullanıcı sayısı ile ABD’nin yerleştiği saptandı. ABD’yi de ikinci sıradan 71 milyon kullanıcı ile Hindistan, 64 milyon ile Brezilya, 59 milyon ile de Endonezya takip etti. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler ise; Rusya, Japonya, İran, Birleşik Krallık ve Meksika olarak kaydedildi.

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde sosyal medya ve platformların medyada ne kadar konuşulduğuna yönelik yapılan incelemede,araştırmaya konu olan Instagram’ın 16 bin 158 haberle konuşulduğu görüldü.Sosyal medya başlığında ise 150 binin üzerinden haber yansıması olduğu tespit edildi.

Devamı

Popüler