Bizi Takip Edin

FITNESS

HAYALLERİNİN PEŞİNDEN KOŞ

-

 

Tatil dönüşünde beslenme ve çalışma düzenini değiştirdi, forma girmesi sadece altı ayını aldı.

 

ÖNCEKİ KİLOSU
90

ŞİMDİKİ KİLOSU 
76

İSİM
Volkan İçyüz

MESLEK
Pazarlama

HEDEFE ULAŞMA SÜRECİ
7ay

 

Kilo almana  ne yol açtı?

Zaten çok yoğun spor yapan birisiydim. Ancak ne kadar fazla spor yaparsanız yapın, beslenme düzeniniz düzgün olmazsa, forma girme ihtimaliniz yok. Yani kilit nokta, yediklerinizden geçiyor. Benim düzgün beslenememe sebebim ise iş hayatının yoğunluydu. Zamanla öğünlerimin arasının açıldığını fark ettim. Ayrıca, yemek yediğimde sağlıklı alternatiflere erişemiyordum.
En kötü alışkanlığım gece yemekleriydi. Özellikle hafta sonları gece 03:00-04:00 gibi dışarıda yağlı yiyecekler (öncesinde alınan alkol de buna dahil) hayal ettiğim forma kavuşmamdaki en büyük engeldi.

Seni ne motive etti?

Söylediğim gibi daha önce de egzersiz yapan bir insandım ancak istediğim forma kavuşamamıştım. Geçen yaz yurt dışına tatile gittiğimde herkesin formda olduğunu görünce karar verdim. Ya hedefime ulaşacak iradeyi sergileyecektim ya da spor yapmaktan vazgeçecektim.

Nasıl çalıştın?

2 farklı program izlemeye başladım. İlki 45 dakikalık ağırlık ve onu takiben 45 dakikalık kardiyo egzersiziydi. Ağırlık çalışmasında süper setlerle çalıştım. Tekrarları ve set sayılarını yüksek tutarak, ağırlıkları düşürdüm. Kardiyo çalışması olarak tercihim, yüksek tempoda koşudan (koşu bandında seviyeyi 11’de tutarak) yana oldu. Ertesi gün ise 1 saat aynı tempoda koştum ve ardından karın egzersizlerini yaptım. Toplamda 8 farklı karın hareketi yapıyorum. Bunun sebebi, kasıklarım dahil karnımdaki her küçük kas grubunu çalıştırmaktı. Bir gün ilk programı, ertesi gün ise diğer programı yaparak haftanın 6 günü çalıştım.

Yaşam şeklinde ne değiştirdin?

Öncelikle egzersiz programımı bir antrenör eşliğinde yeniden şekillendirdim. Eskiden antrenmanlarımı akşam yapıyordum. Doğal olarak antrenmandan sonra yemek yeme ihtiyacı hissediyordum. Bunu ortadan kaldırmak için egzersizlerimi sabah yapmaya başladım. Böylece öğle yemeğinde enerji ihtiyacımı kapatıyordum. Aynı şekilde beslenme programı için diyetisyene gittim. Yemek düzenimdeki tüm karbonhidratları, kompleks karbonhidrata çevirdim. Bu sayede kendimi daha uzun süre tok hissettim. Günlük karbonhidrat limitini 3-4 dilim tam tahıllı ekmek ile sınırlı tuttum. Ayrıca her öğünde protein almaya gayret ettim. Protein daha zor sindirildiği için, vücudum yemekleri sindirmek için daha fazla enerji harcadı. Öğünlerimin dışındaki protein ihtiyacını amino asit takviyesi ile kapattım.

“Önce hayal  edin, istediğinizi elde etmeniz uzun sürmeyecektir”

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Uzun ve kaslı kadın: Kiki Vhyce

Umut Doğan Yıldız

-

Avustralyalı Kiki Vhyce, dünyanın en uzun ve kaslı kadınları arasında yer alan bir sporcu. İşte onun kısa biyografisi.

Sporcu kadınlar dosyası

2011 yılında çok zayıf bir kadın olan Kiki Vhyce, hayatının hem uzun hem sıska bir şekilde geçmesinden şikayetçiydi. Biraz kilo almak ve boyuna oranla daha büyük bir bedene sahip olmak için deyim yerindeyse gece gündüz ağırlık çalıştı.

Spor salonunda ağırlık çalışmaları yapan ve beraberinde beslenmesine dikkat eden ünlü sporcu Kiki Vhyce, 5 yıl gibi bir sürenin ardından tatminkar bir vücuda ulaştı.

Açtığı sosyal medya hesaplarında bu beş yıllık sürede geçirdiği değişimleri takipçileri ile paylaşan Kiki Vhyce, sosyal medyada kısa süre içinde bir fenomen haline geldi. 

Kısa süre içinde bir çok yarışmaya katıldı ve Avustralya’nın en ünlü sporcuları arasına adını yazdırdı.

Milliyet: Avustralya

Meslek: Fitness modeli

Devamı

FITNESS

Kilo vermek isterken fenomen oldu

Umut Doğan Yıldız

-

Lise sırasında kilo almaya başlayan Tara Frost, kilo vermek için spor salonuna yazıldı ve hiç tahmin etmediği şekilde fenomen bir fitness model haline geldi.

Doğum Yılı: 1987

Milliyet: Amerikan

Kaslı kadınlar dosyamızın bugünkü konuğu:Tara Frost

Tara Frost, önceleri vücudunda aşırı yer kaplayan yağlarını kaybetmenin yollarını aramaya, beslenme ve eğitim hakkında araştırma yapmaya başladı. Sonunda, bir spor salonuna yazıldı ve orada ne yapılacağı hakkında neredeyse hiç bilgisi yoktu. Zamanla doğru beslenme ve doğru antrenmanla birlikte kilo veren Tara, şimdilerde instagramın keşfet özelliğini sömürüyor.

Şöhrete Yükseliş

Birkaç yıllık çalışma ve diyet sonrasında Tara, CrossFit ile ilgilenmeye başladı. Fitness ve CrossFit‘e yolculuğuna başladığından beri Tara giderek büyüyen hayran kitlesiyle başarılı bir isim haline geldi.  

Uzun vadeli hedefinin ne olduğu sorulduğunda Tara, eğitim ve beslenme konusunda daha fazla bilgi edinmek ve gelişmek istediğini belirterek, müşterilerine en iyi kalitede eğitimi sunabilmeyi istediğini söylüyor.

Spor programı

Tara her zaman egzersizlerini değiştirdiğini, sürekli olarak yeni tip antrenmanlar denediğini belirtiyor. Ona göre fiziksel gelişmenin en iyi yolu vücudu şaşırtmak.

Tara genellikle spor makineleri kullanmadığını söylüyor. Direnç bantları, vücut ağırlığı ve serbest ağırlıklar kullanarak açık bir zemin üzerinde egzersiz yapmaktan keyif aldığını da ekliyor.

Kardiyo söz konusu olduğunda, Tara, StairMaster ve Spin bisikletlerinde Yüksek Yoğunluklu Interval Eğitimi yapmayı tercih ediyor. Bunun, fazla vücut yağını hızlıca yakmanın en iyi yolu olduğuna inanıyor.

Devamı

FITNESS

Pes etmeyen fitness model

Umut Doğan Yıldız

-

Portekiz’de doğan Carol Benedetti bir süredir instagramın en ünlü fitness modellerinden biri olarak anılıyor.

Okulunu bitirdikten sonra fizyoterapist olarak çalışan Carol Benedetti,bu işi bırakıp fitness modelliğe soyundu.

Başlarda CrossFit ile yola başladığını söyleyen Carol Benedetti, bu tutkuyu farklı alanlara da taşıyarak instagram ünlüleri arasında yer almayı başardı.

Doğum Tarihi: 1993

Milliyet: Portekiz

CrossFit, fitness, halter gibi çeşitliliği bir arada barından antrenman programının kendisini geliştirdiğini söyleyen instagram fenomeni fitness model, bu programların yıldan yıla kendisini daha da geliştirdiğini ifade ediyor.

Devamı

Popüler