Bizi Takip Edin

BESLENME

HAYAL GÜCÜNÜZ SİZİ ŞİŞMANLATIYOR MU?

-

 

dusunBu özel zihinsel beceri büyük bir ‘Beden Kitle İndeksi’ ile ilişkilendiriliyor. Endişelenmeli miyiz?

Şimdi bir saniyeliğine füme etleri düşünün. Anında o isli kokuyu duyup, tuzlu et tadını hissedebiliyor musunuz? Eğer öyleyse muhtemelen açsınız ya da kilolusunuz. Yale Tıp Fakültesi’nin yeni araştırmasına göre zihninizde yemek kokularını ne kadar canlı hissederseniz, fazla kilolu olma şansınız da o kadar yüksek.

Araştırmacılar katılımcılara üç anket sunuyorlar ve mental görselleştirmelerinin canlılığını ölçmeye çalışıyorlar. İlk anket genel, ikincisi yemek odaklı, üçüncüsü ise koku odaklı (fakat yemek kokuları hakkında sadece 1 soru var). Tahmin edildiği üzere yiyecek kokularını düşünme yetileri ile vücut kitle indeksleri arasında bir korelasyon bulunmakta.

Fakat bu korelasyon yenilemeyen objeler düşünüldüğünde gerçekleşmiyor. Aslında koku görselleştirmeleri vücut kitle endeksinin en net belirleyicisi gibi görünüyor.

Tabi iyi bir hayal gücü sizi obeziteye sürüklemek durumunda da değil. Başka araştırmacılara göre canlı koku imajları ile vücut kitle indeksi arasındaki bağlantı o kadar da belirgin değil.

Araştırmacılardan Dr. Barkha Patel’e göre muhtemel bir açıklama şu: “Açlık ve yemek isteğini tetiklemekte mental görselleştirme önemli bir rol oynadığı için, kokuları daha belirgin bir şekilde hissedebilmek hem yeme isteğini artıracak hem de tüketimi yoğunlaştıracak bir durum.

Araştırmacılar konu üzerine çalışmaya devam ederken siz de bazı adımlar atabilirsiniz. Adım derken ciddiyiz! Kısa yürüyüşler açlık krizlerini bastırmakta oldukça etkili. Fiziksel aktivite stresi azaltarak, fazla yemek tüketimine sebep olabilecek krizleri azaltabilir. Ayrıca odaklanmanızı da azaltarak zihninizi başka yönlere kanalize edebilirsiniz.

BESLENME

Minik karpuz ürettiler

Umut Doğan Yıldız

-

Uzun bir süredir küçük boyutlarda ürün yetiştiren firma, şimdi de zeytin boyutunda karpuz üretti.

Firmanın ürettiği mini karpuzlar, 26. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı‘nda (26. FoodProduct) katılımcıların ilgisini çekti.

Alınan bilgilere göre, çocuklara meyve ve sebzeleri sevdirmek için böyle bir küçültme yolu seçtiğini söyleyen firma yetkilileri, minik ürünlerin çocukların ilgisini çektiğini ifade ediyorlar.

Uzun bir süredir mini sebze ve meyveler üreten bir Türk firması şimdi de mini karpuz üretti. Zeytin boyutunda olan karpuzun kabuğu karpuz, içerisi ise salatalık tadını andırıyor.


Devamı

BESLENME

Sağlıklı omlet tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Bu sağlıklı omlet tarifi ile spor salonundaki ağırlıkların hakkını vereceksiniz.

Sporcular için omlet tarifi

Kas yapan yemek tarifleri, sporcu beslenmesi denildiği zaman akla ilk Men’s Health gelir.

Malzemeler

Üç kişilik

Süt, 500 ML
Tane karabiber ¼ yemek kaşığı
Kuru soğan, yarım
Tütsülenmiş mezgit, 500 G
Tereyağı
Katkısız un, 100 G
Krema, 150 G
Hollandaise sos, 150 G
Yumurta, 9
Rendelenmiş parmesan, 10 G

Yapılışı

1/ Sütü küçük bir tavaya dökün, karabiber ve soğanı da ekleyin. Kaynamadan hemen öncesine kadar ısıtın ve derisi altta kalacak şekilde mezgiti ekleyin. Dört dakika yavaşça kaynatın, çıkarıp derisini ayıkladıktan sonra didikleyin. Sütü süzün ve derin bir tavada ısıtın.

2/ Başka bir tavada tereyağını eritin ve unu kavurun. Pürüzsüz bir sos yapmak için sütü yavaş yavaş ekleyerek karıştırın. Yağda çözünebilen D vitamini ve yüksek miktarda kalsiyum için kremayı çırpın ve Hollandaise sosla birlikte karışıma ekleyin.

3/ Yumurtaları çırpın, tavaya ekleyin ve karıştırın. Altı pişmiş, üstü yumuşakken, didiklenmiş mezgiti ekleyin ve bir kaşıkla sosu ince bir tabaka olacak şekilde üstüne yayın. Rendelenmiş parmesanı da ekledikten sonra biraz kahverengileşene kadar tavada tutun. İşte bu kadar. Tadını çıkarın.

Tarif The Beehive’ın şefi Dominic Chapman’dan alınmıştır.

Devamı

BESLENME

Antrenman öncesi omlet tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersizden önce bu protein ve karbonhidrat deposu omleti deneyin.

Antrenman öncesi beslenme tarifleri için sitemize göz atmayı unutmayın.

Sporcular için omlet tarifi ve malzemeler

Dört kişilik

Büyük kuru soğan 2, piyazlık doğranmış olmalı
Saf sızma zeytinyağı
Bir adet defne yaprağı
Patates, 900 g, dilimlenmiş olmalı
Yumurta, 9 
Tuz ve karabiber

Antrenman öncesi omlet yapılışı

1/ Bir tavada soğanları defne yaprağıyla beraber kavurun. Soğanlar yumuşayınca patatesleri ekleyin, kısık ateşte 10 dakika pişirin ve altın rengine dönene kadar karıştırın. Patates hem glikojen (kas yakıtı) deposudur hem de kas fonksiyonlarına yardımcı olan potasyum bakımından zengindir.

2/ Yumurtaları bir kâsede tuz ve karabiber ekleyerek çırpın. Patatesleri ve soğanları da ekleyerek karıştırın. Orta ateşte bir tavaya alın ve dört dakika pişirin.

3/ Üstünü bir tabakla kapatın ve omleti tabağa ters çevirmeden önce dört dakika daha pişirin. Beş dakika dinlendirin ve spor salonuna götürmek üzere dilimleyin. Tarif, Camino’nun şefi Nacho del Campo’dan alınmıştır.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com