Connect with us

SAĞLIK

HASTAYKEN NEDEN BURNUNUZUN TEK TARAFI TIKANIR?

Published

on

Burnunuz sandığınızdan daha zeki…

burun-kanamasi

Burun tıkanıklığı berbat bir şey. Peki hiç neden tek tarafın diğerine kıyasla daha fazla tıkandığını merak ettiniz mi? Bunu düşünen sadece siz değilsiniz. Hatta, bu işin arkasında bilimsel bir neden yatıyor.

Neden tek taraf?

Burnunuzun her iki tarafında da bulunan konka adlı yapılar, havanın akciğerlerinize ulaşmadan önce ısıtılmasını ve nemlendirilmesini sağlarlar. Bu sayede akciğerleriniz korunmuş olur. Fakat bu süreç sandığınız kadar kolay olmuyor. Burnunuz, süreci daha etkili kılabilmek adına, eldeki kaynakları bir tarafa daha fazla yönlendiriyor.

Böylece, havanın giriş yaptığı ve ısıtıldığı iki burun deliğinden birisine daha fazla kan akışı gerçekleştiriliyor. Diğer taraf ise tıkanmaya daha yatkın oluyor. Oluşan tıkanıklık, o tarafa yönelecek hava akışı işin daha az yer olduğunu işaret ediyor. Soğuk algınlığı, enfeksiyon, alerji, yapısal bozukluk ya da grip gibi sorunlarınız yoksa, bu durumu fark etmeniz oldukça zor oluyor.

Fakat hasta olduğunuzda, burnunuzdaki kan akışı daha da artıyor; kabarma ile mukoza üretimi de artıyor. Tüm burnunuz tıkalı olsa bile, tek bir tarafın daha fazla tıkandığını hissediyorsunuz.

Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Nazal siklusu durdurabilmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Hasta olduğunuz zaman, büyük olasılıkla bir taraf, diğerinden her daim daha tıkanık olacak. Fakat, 90- 240 dakika arasında, burnunuz taraf değiştirecektir. Yer değiştirme gerçekleştiğinde, muhtemelen biraz rahatlama hissedeceksiniz. Fakat bu sefer de diğer taraf tıkanmaya başlayacak.

Burnunuzun tamamını açmaya çalışmanız gerek. Bunun için nemlendirici kullanabilir ya da ılık duş alabilirsiniz. Burun spreyleri de mukozanın burundan atılmasına yardımcı olacak.

Oksimetazolin içeren burun spreyleri de kullanabilirsiniz. Fakat bu spreyler, burnunuzda bağımlılık yaratabilir. Eğer bu spreyleri kullanmak zorunda kalırsanız, günde 2 kullanım sınırını geçmeyin ve 5-7 günden fazla kullanmayın. Eğer burun tıkanıklığınız 10-14 günden fazla sürüyorsa, doktorunuz başka bir tedavi yöntemi belirleyebilir.

 

Devamı
Advertisement

SAĞLIK

Ödem atıcı çay tarifi

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Az su içiyor ve su içme alışkanlığı kazanamıyorsanız, bunun nedeni az ve sık su içmeyi denemiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Su içmeyi alışkanlık edinmek için düzenli bir şekilde, su içmeyi gün içine yayın. Günde en az dört küçük pet şişe (500 ml) su içmeye başlayın. Sürahi içerisine, limon ve sevdiğiniz meyveleri ekleyerek biraz tatlandırıp, renklendirmenizde bir sakınca yoktur. Ancak siz fazla abartmayın.

Yapılan araştırmalar, gün içinde dişini fırçalıp,sade naneli sakız çiğneyenlerin daha çok su içme ihtiyacı duyduğunu ortaya koydu. Bu taktikleri deneyerek, su içme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bitki çayları da vücuttan toksin atımı ve iştah kontrolünde size destek olur. Her gün aynı çayı içmek yerine, elinizin altında farklı bitki çayları bulundurmayı deneyin. Yeşil çay, beyaz çay, mate, rooibos, oolong gibi çaylar metabolizmanızı hızlandırırken; rezene, ıhlamur, melisa ve papatya gibi çaylar sindiriminizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ödem attıran çay tarifi de veriyoruz. Deneyin ve farkı gör.

Ödem atıcı çay tarifi

1 litre suya 1 yeşil elmayı doğrayın; 2 çubuk tarçın, 3 adet karanfil ve 2 adet kakule ekleyip 5 dakika kaynatın. Ateşi kapatıp içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz çay, bir tutam ıhlamur, 20 adet kiraz sapı, bir avuç içi mısır püskülü ilave edin. 4 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra gün boyu sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Devamı

SAĞLIK

Anksiyete tedavisi: Pilates

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Pilates yaparak kaygılarınızla başa çıkabilirsiniz. İşte pilatesin anksiyeteye iyi gelen etkisi.

Anksiyete çağımızın sık rastlanan rahatsızlıklarından. Bir dönem kendisi de anksiyete ile mücadele eden Pilates Eğitmeni Hollie Grant, pilatesin bunun için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili fikirlerini dile getiren Pilates Eğitmeni Hollie Grant; “20’li yaşlarımdayken kafamdaki karmaşayı asla yoluna sokamıyordum. Dikkatimi toplamamı sağlayacak bir spor arayışındaydım. Pilates bu açıdan yardımcı oldu. Çünkü egzersiz esnasında konsantre olmak zorundasınız. Nefesinize, çalıştırdığınız kaslara, aktif olmayan kaslara ve hareketler esnasında duruşunuzda yapmanız gereken değişikliklere odaklanmanız gerekiyor.” diyor.

Psikoloji düzelten spor: pilates

Pilates yoğun bir dikkat gerektirdiği için göndermeyi unuttuğunuz e-posta veya nasıl ödeyeceğinizi kara kara düşündüğünüz faturalar o esnada aklınıza gelmiyor. Egzersiz yaparken kurmanız gereken beden ve zihin bağı anksiyeteyi azaltıyor. Hâliyle sağlığınıza daha iyi odaklanıyorsunuz.

Devamı

SAĞLIK

Uykunun yağ yakımına etkisi

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Eski ve yeni kurallar dosyamızın bugünkü konusu uyku. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun yağ yakımına yardımcı olduğunu söylüyor.

GEÇ SAATE KADAR YATIN

“Erken kalkan yol alır” zihniyeti, ilerlemeniz söz konusu olduğunda erteleme tuşuna basıyor olabilir. Şimdi, bu konuyu masaya yatıralım.

ESKİ KURAL

Siz yataktan çıkana kadar, The Rock kas kazanma çabalarını Instagram’a yüklemiş oluyor. Büyü, şafaktan önceki süreçte gerçekleşiyor, biliyorsunuz.

YENİ KURAL

Uyku üzerinde çalışan bilim adamı Matthew Walker’ın söylediklerini aktaracak olursak;

Doğa Ana’nın “sekiz saat uyku” kavramını bize kazandırması 3,6 milyon yılını aldı ve bizim bunu tersine çevirmemiz yalnızca onlarca yıl sürdü. Şimdilerde, ortalama bir kişi yalnızca yaklaşık yedi saatini uyuyarak geçiriyor ve bu sizin sadece yorgun olmanıza neden olmuyor, aynı zamanda vücut yağ oranınızda görünür farka yol açıyor. “Uyku, yağ kaybının adı duyulmamış kahramanıdır,” diyor Londra’daki antrenman salonu Workshop Gymnasium’un performans koçu Artur Zolkiewicz. “Daha az uyuyan kişilerin kortizol seviyelerinde artış görünüyor, bu da kas kaybına ve iştah düzenlemesinde hayati bir faktör olan insülin hassasiyetinde düşüşe neden olur.” Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, katılan erkekler 5,5 saatin ardından uyandıklarında, 8,5 saat uyudukları zamana kıyasla diyetleri fark etmeksizin yarı miktarda yağ kaybetti. Aynı zamanda, sekiz saatten az uyuyan atletlerin antrenman sırasında yaralanma ihtimali yüzde 70 daha fazladır. Az uyuyan, fazla esneyen bir erkek için, spor salonunda çalışmak başından savması gereken keyifsiz bir misyona dönüşüyor.
Sürekli olarak yedi saatten az uyuyorsanız, öğle yemeğinde veya işten sonra 30 dakikalık bir antrenman, şafak sökmeden zombi gibi yaptığınız bir saatlik hareketlerden iyidir. Uykuyu yeni durağan kardiyonuz sayın.

Devamı

Popüler