Bizi Takip Edin

FITNESS

HAREKETLERİ DEĞİŞTİR, GÜÇLÜ OLMAK İÇİN ZAYIF GÖRÜN

-

 

Büyük kaslara sahip olmak için yüksek ağırlıklarla çalışmak zorunda zorunda değilsiniz Men’s Health fitness danışmanı Micheal Meija’nın tavsiyelerini üç hafta uygulayın, daha sonra rutin programınıza geri dönün. Ne dediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

KING SQUAT (SQUAT YERİNE)

Quadriceps, karın ve bel kaslarınızı çalıştırır. Bu hareket belinize binen yükü azaltırken, quadriceps kaslarınızı daha etkili şekilde çalıştırır.

Boş bir halteri başınızın arkasında, omuzlarınızın üzerinde tutarak ayakta durun. Ayaklarınız omuz genişliğinde açık olsun. Bacaklarınızı ve gövdenizi oynatmadan kalçanızı öne doğru götürün ve sırtınızı tamamen düz duruma getirin. Bu pozisyonda sopa yutmuş gibi dümdüz duracaksınız.  Sırtınızın bu pozisyonunu bozmadan vücudunuzu mümkün olduğunca yere yaklaştırın. Zor olduğunu biliyoruz. Zaten pek çok kişi üst bacaklarını yere tamamen paralel hale getiremeyebilir. Ancak kaldırdığınız ağırlık hafif olduğu için dizlerinize de çok yük binmemiş olur.

REVERSE PUSHUP (LAT PULLDOWN YERİNE)

Rhomboid (sırt ve belde bulunan, kürek kemiğini omurgaya yaklaştıran kas), trapez (omuzla boyun bölgesi arasındaki kas) ve arka deltoid (arka omuz) kaslarını çalıştırır. Hareketin bu versiyonunda dirsekleriniz vücudunuza yakın durduğundan latissimus dorsi kaslarınıza binen yük de azalır.

Bir barı yerden yaklaşık bir metre yükseklikte sabitleyin. Barın altına yatın ve elleriniz omuz genişliğinde açık olacak şekilde barı üstten tutuşla kavrayın. Kollarınız gergin olacak şekilde bardan aşağı doğru sarkın ve vücudunuzun bileklerinizden omuzlarınıza kadar düz bir çizgi oluşturmasını sağlayın. Kendinizi yukarı çekerken göğsünüzü bara değdirin. Bu sırada kollarınızın üst bölümü vücudunuzla dik bir açı oluşturmalı. Daha sonra vücudunuzu tekrar yere yaklaştırın ve hareketi tekrarlayın.

V-UP (MEKİK YERİNE)

Bu hareket karın kaslarınızı iki farklı yöne doğru çalıştırır. Bu hareketi yapabilmek için karın kaslarınızı hızla sıkıştırabilmelisiniz. Ayrıca alt sırt bölgesi ve hamstring (arka bacak) kaslarınız da esnek olmalı.

Bacaklarınız tamamen gergin olacak şekilde yere sırtüstü yatın. Kollarınızı tam göğsünüzün üstünde havaya kaldırın, parmaklarınız bu sırada tavanı göstersin. Karın kaslarınızı sıkın, bacaklarınızı havaya kaldırın ve gövdenizi yerden kaldırarak ellerinizle ayak parmaklarınıza değin. Sırtınızı hareket boyunca düz tutmalısınız. Bir saniye duraklayın ve tekrar başlangıç pozisyonuna dönerek hareketi tekrarlayın.

FITNESS

7-7-7 dambıl antrenmanı

-

Editör :

Her biri 7’şer tekrardan, bu 7 hareketi 7 tur halinde yapın. Antrenman sonrasında kendinizi bambaşka biri gibi hissedeceksiniz.

Bu antrenmanda, tek bir alet antrenman ekipmanı kullanarak akıcı bir şekilde bir dizi hareket yapacaksınız. Hareketleri aralarda çok az dinlenerek ya da hiç dinlenmeyerek yapacaksınız ve verili tekrarlar tamamlandıktan sonra dinlenme fırsatı yakalayacaksınız.
Kesintisiz hareket etmeniz sayesinde kalp hızınız artacak ve ciddi anlamda kalori yakacaksınız. Bu antrenmanın bir diğer avantajı ise çoğu erkek tarafından 10 kg civarı ağırlıklar ile yapılabiliyor oluşu. Yani, fazla ağırlıklarla da çalışmak zorunda değilsiniz.

Nasıl yapacaksınız:

Hareketler zincirindeki en zayıf halka, ilk hareket. Bu hareketi 7 tekrar şeklinde yapabileceğiniz kadar bir ağırlık seçin. Tüm antrenman boyunca da aynı ağırlığı kullanacaksınız. Elbette fitness seviyenize ve vücut ölçülerinize göre değişebilir; fakat bir turu 2-3 dakikada bitirebilmeniz gerek. Eğer bir turu 2 dakikadan kısa sürede tamamlayabilirseniz, ağırlığı arttırın. Eğer 3 dakikadan uzun sürüyorsa, ağırlığı azaltın.

Aşağıdaki hareketleri verilen sırasıyla, hareketler arasında dinlenmeden ya da çok az dinlenerek 7 tekrarla yapın. 1-2 dakika dinlenin. Bu, 1 turdur. Toplamda 7 tur yapın.

1. Overhead triceps extension

2. Hammer curl

3. Overhead press

4. Bent-over row

5. Drop and stick split squat, sol bacak

6. Drop and stick split squat, sağ bacak

7. Sumo burpee

Devamı

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com