Bizi Takip Edin

BESLENME

HANGİ TAKVİYELER ZAYIFLATIYOR?

-

 

 
 
Erkeklerin en çok merak ettiği sorulardan birini cevaplıyoruz. Kilo vermenize yardımcı 7 takviyeyi bir araya getirdik.
Sükutu hayale uğramamanız için ivedilikle belirtiyoruz: Sağlıklı beslenmediğiniz ve sıkı antrenman yapmadığınız zaman, hiçbir besin takviyesi, vitamin ya da mineral tek başına kilo vermenizi sağlayamaz. Piyasada aksini söyleyen takviyeler (özellikle internet sitelerinde) olduğunu biliyoruz. Lütfen onları bize havale edin. Danışma kurulumuzdaki doktor ve bilim insanlarıyla yalan vaatlerini çürütmeye hazırız. Tabii bu, vitamin ve minerallerin kilo vermeye yardımcı olmadığı anlamına gelmiyor. Yeter ki siz kısa sürede mucize sonuçlar beklemeyin. Zaten kilo verememenizin sebeplerinden biri, beslenme düzeninizde yaptığınız yanlışlıklar sonucu (mesela bilinçsiz diyetler gibi) bazı vitamin ve mineralleri eksik almanız olabilir. Lafı daha fazla uzatmayalım. Karşınızda fazlalıklarınıza kurtulmanıza yardımcı olacak yedi madde. Doğru kullanın, farkı görün.

C Vitamini

Faydaları saymakla bitmez. En çok bilinen özelliği bağışıklık sistemini güçlendirmek olsa da yaraların hızlı iyileşmesine katkıda bulunuyor, ve pek çok hastalığın kaynağı olan serbest radikallerle savaşıyor. Eh bu kadar faydalı olan bir vitaminin vücut yağının azaltılmasında da etkili olacağını düşünmek mantıklı. Bu sadece bizim hüsnü kuruntumuz değil tabii ki. Bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçek. Arizona Devlet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre C vitamini, vücudun yağ yakma kapasitesini artırıyor ve yorgunluğun azaltılmasında yardımcı oluyor. Günde 500 mg C vitamini takviyesi alanlar daha fazla yağ yakabiliyor.
Ne kadar almalı? Yemekle birlikte günde 0,5-2 miligram alın.

Karnitin

Pek çok spor kulübü ve bireysel sporcu ile çalışan spor hekimi Dr. Aylin Çeçen Aksu piyasada ‘yağ yakıcı’ sıfatı ile satılan en etkili yağ yakıcının bu olduğunu söylüyor. Vücut tarafından az da olsa sentezlenen bu amino asit benzeri bileşim, vücudun protein üretmek için kullandığı tipik amino asitlerden farklı. Esas amacı yağların mitokondriye taşınarak yakılmasını sağlamak. Dr. Aylin Çeçen Aksu “Yapılan araştırmalar karnitinin antrenman sırasında enerjinin kandaki glikozdan değil yağ depolarından elde edilmesini sağladığını gösteriyor” diyor. Yani her antrenmanda göbeğiniz biraz daha eriyor.
Ne kadar almalı? Spordan 30-60 dakika önce 500-2000 mg karnitin kullanabilirsiniz. Ancak kullanmak için mutlaka spora gitmenize gerek yok. Dr. Aylin Çeçen Aksu, beraber çalıştığı sporculara antrenman yapmadığı günlerde de sabahları karnitin almalarını tavsiye ettiğini söylüyor.

Selenyum

Bu mineral tiroid hormonunun üretiminde kritik bir role sahiptir. Eksikliği tiroid fonksiyonunu azaltır. Bu da hipotiroidizme sebebiyet verir ve bazal metabolizma yavaşlar. Yani normalden daha az tiroid hormonu vücudun daha az enerji harcaması demektir. Bunu da istemezsiniz değil mi?
Ne kadar almalı? Yemekle birlikte günde 200-400 mikrogram selenyum takviyesi alın.

Kalsiyum

Çocukların sağlıklı kemik ve kas gelişimi için kalsiyuma ihtiyacı olduğunu hepimiz reklamlardan biliyoruz. Ancak bizim de en az onlar kadar ihtiyacımız var. Tabii başka bir sebeple: Kalsiyum, vücudu yağlanmaya karşı koruyor. Yağların çözülmesine engel olan kalsitriyol hormonunun üretimini düzenliyor. Aynı zamanda yağların bağırsaklar tarafından emilesini engelliyor.
Ne kadar almalı? Yemekle birlikte günde 1 miligram kalsiyum takviyesi alın.

Çinko

Daha zayıf olabilmek için, daha az yemek akıllıca bir hareket gibi gelebilir. Ancak unutmayın: Bu durumda yemeklerden aldığınız besin değerleri de azalacaktır. Örneğin çinko. Düşük çinko seviyesi aynı zamanda düşük testosteron seviyesi anlamına gelir. Çinko eksikliği tiroid üretimini de azaltabiliyor. Bu da metabolizmanın yavaşlamasına ve yağ yakımının güçleşmesine neden oluyor. Massachusetts Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada 20 gün boyunca çinko takviyesi alan kişilerin metabolizmalarının çok daha hızlı çalıştıkları bulundu.
Ne kadar almalı? Yemekle beraber günde 30 mikrogram çinko takviyesi alın.

Yeşil Çay Özü

Şu an piyasada satılan yağ yakıcıların neredeyse hepsinde yeşil çay bulmanız mümkün. Bunun nedeni yeşil çayın içinde kateşin isimli bir maddenin bulunması. Yeşil çayın en büyük termojenik (yağ yakıcı) özelliği kateşin maddesinden geliyor.
Ne kadar almalı? Yeşil çayın kendisini içmek de iyi fikir ama yemeklerden önce yeşil çay özü takviyesi almakta yarar var. Araştırmalara göre yeşil çayın özündeki kateşin, çayın içilmesi ile alınacak kateşine göre vücut tarafından daha iyi emiliyor.

Kafein

En az yeşil çay kadar faydalı. Nasıl ki yeşil çay özü içermeyen besin takviyeleri bulmak biraz zorsa kafein içermeyenleri bulmak da bir o kadar zordur, bu bir. İkincisi, kafeini de besin takviyesi hâlinde almak, kahvenin kendisini içmeye göre çok daha etkilidir. Kafeinin özelliğine gelince yağların atılması ve yağ birikiminin önlenmesi açısından etkili olduğunu söylemek gerek. Ayrıca kafein spor sırasında vücudun enerjiyi yağlardan elde etmesini de sağlıyor.
Ne kadar almalı? Kahvaltı sırasında ve spordan 1-2 saat önce 100-200 mg kafein alın. Bu da ortalama olarak bir fincan filtre kahveye denk geliyor.

Derleyen: Fatih Büyükbayrak

Continue Reading
Advertisement

BESLENME

Sporcu beslenmesi nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Sporcu beslenmesi konusunda son zamanlarda değişik öneriler duyuyorsanız eğer, bunların bir kısmını birlikte inceleyelim.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Yüksek kaliteli bir spor salonu size bunlardan ikram edebilir, ancak araştırmacılar hidrasyon için bildiğiniz normal sudan daha iyi olmadığını düşünüyor. Susadınız mı? Sebile yönelin.

AVOKADO

Araştırma üstüne araştırma, meyvenin kalp sağlığına faydalarını doğruladı. Ayrıca yüksek lif içeriği tok tutmaya yardımcı olabilir.

KIVIRCIK LAHANA

Turpgillerden olan bu sebze, âdeta doğanın CrossFit’çisi gibi pek çok şeyi başarır. Vitamin bakımından zengindir ve ayrıca kanserin büyümesini ve yayılmasını önleyebilecek kükürt bileşikleri içerir.

ACAİ ÇİLEĞİ

Bu meyveler sadece antioksidanlarla dolup taşmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir antienflamatuvar görevi görüyor. Onları diyetinize dâhil etmek, egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir ve kas hasarını sınırlayabilir.

KOMBU ÇAYI

Bağırsak sağlığını destekleyici bu içecek, homeopatik sahnenin temelini oluşturuyor. Ancak bilimsel jüri hâlâ yararları üzerinde fikir birliğine varamadı. Tadı da bir acayip.

KİNOA

Bu kadim tahıl, esansiyel amino asitleri içeren eksiksiz bir protein kaynağı. Kas büyümenizi hızlandırmak için beyaz pirinç yerine deneyin.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çaydaki kateşinlerin uzun süreli tüketimi metabolik sendromla savaşır (tip 2 diyabetin öncüsü) ve koroner hastalık riskinizi azaltabilir. Demliğin altını yakın.

ISPANAK

Yapraklı yeşillerin kaslara yardım eden demir içeriğine ek olarak, günde bir porsiyon yiyenler üzerinde yapılan bir çalışma, kalp hastalığı riskini yalnızca bir haftada azalttığını buldu.

BADEM SÜTÜ

Mineral içeriği bakımından süt ile karşılaştırılabilir, ancak protein içermez (bu yüzden yine de süt içiyorsunuz, değil mi?). Bir bardak inek sütü, bademden yapılandan beş kat fazla protein içerir.

ÇİYA TOHUMU

Etiket üzerindeki iddialarına rağmen, bu tohumlarda vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu omega-3 türü bulunmuyor. İyi bir lif kaynağı olmakla birlikte, omega almak için yağlı balık yemeniz daha iyi olur.

Devamı

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com