Bizi Takip Edin

BESLENME

HANGİ BESİN NE SIKLIKTA

-

 

Çabucak kilo vermek ve sağlıklı bir yaşam sürmek mi istiyorsunuz? O zaman bu besin tablosunu odanıza asın! 


Belli başlı besin maddelerini tüketmeniz gereken sıklıkta tüketirseniz hem formunuzu hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz. Çünkü kimi yiyecekleri sürekli olarak tüketmeniz gerekirken kimisinden mümkün olduğunca uzak durmanız lazım. İşte size hem formunuzu hem de sağlığınızı korumanın formülü.

HER GÜN
Pilav, makarna veya kepekli ekmek
Bu besinlerdeki mineraller ve lif, tok kalmanızı sağlar ve sindirim sisteminiz iyi çalışır.

A Vitamini açısından zengin sebze meyveler
Kırmızıbiber, havuç, domates, kavun gibi yiyecekler A vitamini açısından zengindir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanında cildinizi de güzelleştirir.

1,5 Litre su
Toksinleri dışarı atmanızda ve hücrelerinizin düzgün çalışmasında oldukça etkilidir.

Çilek, üzüm, vişne, kivi, erik, böğürtlen
Antioksidan özelliği taşıyan bu meyveler ile hastalıklardan korunun.

HAFTADA ÜÇ KERE
Lifli yeşillikler
Stresi azaltmada yardımcı yeşillikler magnezyum açısından zengindir ve az tüketilmesi uykusuzluk yaratabilir.

Taze balık
Somon, orkinos, hamsi, sardunya, uskumru, palamut gibi yağlı balıklar kardiyovasküler sisteminizi korur ve kas yoğunluğunu artırır.

Bir avuç çerez
Fındık, fıstık, badem gibi yiyecekler arjinin adı verilen amino asit açısından zenginlerdir ve bilindiği üzere cinsel gücü artırır.

2 Yumurta
Protein ve demir kaynağı olan yumurta enerji verici özelliğe sahiptir. Özellikle yumurta akı spor çalışmalarınızı destekleyici niteliktedir.

Bir porsiyon kırmızı et
Büyük protein kaynağı olan kırmızı et, testosteron üretiminde etkilidir. Ayrıca hafızayı güçlendirir.

HAFTADA BİR KERE
Çikolata
Dopamin üretimini artırarak mutluluk hissi verir.

Patates
C vitamini dolu olan patates büyük bir enerji kaynağıdır.

Tavuk göğsü
Tavuğun göğüs kısmı en yağsız olan fakat protein açısından en zengin olan kısmıdır.

Deniz ürünleri
Midye, istiridye, karides gibi deniz ürünlerinin yağ oranı azdır. Ayrıca çinko ve demir gibi mineraller yönünden zengindir.

Humus
Kaliteli spermler için nohuttaki folik aside ihtiyacınız var.

AYDA BİR KERE
Asitli içecekler

Bu tarz içecekler bol miktarda fosforik asit içerir ve kemiklerinizdeki kalsiyumu azaltır. Ayrıca kilo yapıcı özelliğe de sahiptirler.

Espresso
Çok yüksek miktarda kafein almak sperm sayısını azaltır. Ayrıca spermlerde bozukluklar oluşabilir.

Salam, sosis, sucuk
Bu gibi donmuş etlerin kullanımında rengin korunması ve uzun ömürlülüğün sağlanması için çeşitli kimyasallar kullanılır. Bu kimyasal maddeler ise kansere sebebiyet verebilir.

Hazır yemekler
Ambalajlanıyor olmalarından dolayı kanserojen madde içerme olasılıkları oldukça yüksektir. mecbur kalmadıkça kullanmamak gerekir.

BESLENME

Sporcu beslenmesi nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Sporcu beslenmesi konusunda son zamanlarda değişik öneriler duyuyorsanız eğer, bunların bir kısmını birlikte inceleyelim.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Yüksek kaliteli bir spor salonu size bunlardan ikram edebilir, ancak araştırmacılar hidrasyon için bildiğiniz normal sudan daha iyi olmadığını düşünüyor. Susadınız mı? Sebile yönelin.

AVOKADO

Araştırma üstüne araştırma, meyvenin kalp sağlığına faydalarını doğruladı. Ayrıca yüksek lif içeriği tok tutmaya yardımcı olabilir.

KIVIRCIK LAHANA

Turpgillerden olan bu sebze, âdeta doğanın CrossFit’çisi gibi pek çok şeyi başarır. Vitamin bakımından zengindir ve ayrıca kanserin büyümesini ve yayılmasını önleyebilecek kükürt bileşikleri içerir.

ACAİ ÇİLEĞİ

Bu meyveler sadece antioksidanlarla dolup taşmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir antienflamatuvar görevi görüyor. Onları diyetinize dâhil etmek, egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir ve kas hasarını sınırlayabilir.

KOMBU ÇAYI

Bağırsak sağlığını destekleyici bu içecek, homeopatik sahnenin temelini oluşturuyor. Ancak bilimsel jüri hâlâ yararları üzerinde fikir birliğine varamadı. Tadı da bir acayip.

KİNOA

Bu kadim tahıl, esansiyel amino asitleri içeren eksiksiz bir protein kaynağı. Kas büyümenizi hızlandırmak için beyaz pirinç yerine deneyin.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çaydaki kateşinlerin uzun süreli tüketimi metabolik sendromla savaşır (tip 2 diyabetin öncüsü) ve koroner hastalık riskinizi azaltabilir. Demliğin altını yakın.

ISPANAK

Yapraklı yeşillerin kaslara yardım eden demir içeriğine ek olarak, günde bir porsiyon yiyenler üzerinde yapılan bir çalışma, kalp hastalığı riskini yalnızca bir haftada azalttığını buldu.

BADEM SÜTÜ

Mineral içeriği bakımından süt ile karşılaştırılabilir, ancak protein içermez (bu yüzden yine de süt içiyorsunuz, değil mi?). Bir bardak inek sütü, bademden yapılandan beş kat fazla protein içerir.

ÇİYA TOHUMU

Etiket üzerindeki iddialarına rağmen, bu tohumlarda vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu omega-3 türü bulunmuyor. İyi bir lif kaynağı olmakla birlikte, omega almak için yağlı balık yemeniz daha iyi olur.

Devamı

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com