Bizi Takip Edin

SPOR

HAMSTRING İNCİNMESİ

Umut Doğan Yıldız

-

 

Koşarken bacaklarınıza şiddetle güç verdiniz ve tam da koşu sırasında çat! Hamstring kasınız çekildi. Hamstring kası incinmesi nedir?

Schwellnus, “Kas incinmesi ve burkulma arasındaki fark şudur: İncinme kas ve tendonlar içindeki kısmi yırtılmayken, burkulma bağ dokudaki kısmi yırtılmadır” diyor. “Konu kas yırtılmalarıysa etkilenen üç ana bölgeden bahsedebiliriz: Hamstringler, kalf kasları ve kasık.” Bu yırtılmalar, normalde düz bir çizgi üzerinde hızlanırken veya yavaşlarken (doğrusal sprint) meydana gelir ve belirli bir yöne doğru hareket ederken yaşandığından bileğin konumuna göre değişiklik gösterir.

Schwellnus, “Hamstring yırtılmaları erkeklerde en sık görülen incinmelerdir, ancak yaşı ilerlemiş erkeklerde kalf incinmeleri daha sık gözlemlenir” diyor. Bilek incinmesinde olduğu gibi, üç farklı aşama görülür. Aşama 1’de, hamstringinizi esnettiğinizde veya kastığınızda ufak bir acı hissedersiniz. Aşama 2 incinmelerde acı daha fazladır ve sakatlanma esnasında büyük olasılıkla yırtılmayı hissedersiniz. Aşama 3’te ise ani, yoğun bir acı vardır ve düzgün bir şekilde yürüyemezsiniz. Kas tamamen yırtılmıştır ve yırtığın üstünde yırtılmış dokudan küçük bir yığın olabilir.

Hem Aşama 2 hem de Aşama 3’te, dokunun içinde kanama olduğundan çürükler oluşabilir.

NE YAPMALI:

Bacağınıza ağırlık vermeyin ve DBBY (Dinlenme, Buz, Basınç Uygulama ve Yükseltme) tedavisini uygulayın. Yırtılma, Aşama 1 gibi hissettiriyorsa, yeniden spora dönmeden önce en az üç hafta dinlenin. Aşama 2 ve Aşama 3, genellikle en az beş ila altı hafta gerektirir. Tam bir yırtılma yaşadıysanız, kasların yeniden birleştirilmesi için ameliyata ve en az üç aylık bir rehabilitasyona ihtiyaç duyabilirsiniz. En büyük tehlike, spora olması gerekenden daha erken dönmektir. İyileşme sürecinde acele ederseniz daha kötü bir yırtılmayla karşılaşabilirsiniz. Yunanistan Atletizm Federasyonu (SEGAS) Spor Hekimliği Kliniği’nden Dr. Nikolaos Malliaropoulos, “Sakatlanmadan sonraki 24 saat içinde acısız bir şekilde yürüyemiyorsanız, bu, dört haftadan daha kısa bir sürede sahalara dönemeyeceğinizin habercisidir” diyor. NASIL ÖNLENİR: Schwellnus, “Araştırmalar, Nordic hamstring egzersizleri diye adlandırılan özel egzersizleri yaparak sakatlanmanızın tekrarlanma riskini çok daha düşürebileceğinizi gösteriyor” diye belirtiyor. Nordic hamstring lower egzersizi, atletin dış merkezli evrede yükü en üst düzeye çıkarmak üzere hamstring kaslarını kullanarak öne doğru düşme hareketine direnmeye çalıştığı bir partner antrenmanıdır. European Journal of Sport Science dergisinde yayımlanan, Norveçli ve İzlandalı erkek futbol
oyuncuları arasında yapılan bir çalışmada, bu egzersizin hamstring incinmesi riskini yüzde 65’e kadar azalttığı görüldü. Bu hareketleri mevcut antrenman programınıza ekleyin, ancak hangi sporu yapacak olursanız olun, özellikle de düzenli olarak yapmadığınız bir sporsa, herhangi bir sprint çalışması öncesinde dinamik ısınma egzersizleri yapmayı unutmayın.

SPOR

Beşiktaş-Malmö maçı hangi kanalda?

Umut Doğan Yıldız

-

Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi I Grubu 6. hafta maçında İsveç’in Malmö takımı ile mücadele edecek.

Beşiktaş-Malmö maçı saat kaçta?

Beşiktaş – Malmö maçı, Vodafone Park’ta yarın saat 20.55’te başlayacak. Maçın hakemi ise  İtalya Futbol Federasyonundan hakem Luca Banti.

UEFA Avrupa Ligi’ndeki ilk maçında Sarpsborg’u 3-1 yenen Beşiktaş, Malmö’ye ise bu galibiyetin ardından deplasmanda 2-0 yenilmişti. Siyah-beyazlılar üçüncü maçında iç sahada Genk’e 4-2 mağlup olurken, deplasmanda rakibiyle 1-1 berabere kalmıştı. Beşiktaş, 5. hafta mücadelesinde ise 2-0 geriye düştüğü maçta Norveç ekibi Sarpsborg’u dış sahada 3-2 yenmişti.

Grupta 7 puanla ikinci sırada yer alan siyah-beyazlı ekip, yarın Malmö karşısında alacakları beraberlik ve galibiyetle gruptan çıkma başarısını göstermiş olacak.

Beşiktaş-Malmö maçı hangi kanalda?

Beşiktaş – Malmö maçı beIN SPORTS kanalından canlı olarak izlenebilecek.

Devamı

SPOR

12 Aralık Tv’de hangi maçlar var?

Umut Doğan Yıldız

-

Bugün 12 Aralık Çarşamba ve günün en merak edilen sorusu: Bugün Tv’de hangi maçlar var, hangi spor programları var?

10:00 Tivibu Spor – Her Sabah Spor 

11:00 TRT Spor – Spor Manşet

11:00 A Spor – Spor Ajansı 

13:00 TRT Spor – Spor Stüdyosu 

14:00 A Spor – Gün Ortası 

14:00 Tivibu Spor – Her Gün Spor 

15:00 A Spor – Spor Gündemi 

16:40 TRT Spor – Gündem Futbol 

17:00 BJKTV – Şenol Güneş Basın Toplantısı (Canlı)

18:00 Tivibu Spor – Her Akşam Spor 

18:00 FB TV – Erwin Koeman Basın Toplantısı (Canlı)

20:00 TRT Spor – Spor Akşamı 

20:55 beIN Sports 1 – Viktoria Plzen – Roma (Canlı)

20:55 beIN Sports 2 – Real Madrid – CSKA Moskova (Canlı)

21:00 A Spor – Futbol A 

22:00 TRT Spor – Futbol Aklı 

23:00 Tivibu Spor – Her Gece Spor 

23:00 A Spor – Son Sayfa 

23:00 beIN Sports 4 – Shakhtar Donetsk – Lyon (Canlı)

23:00 beIN Sports 3 – Manchester City – Hoffenheim (Canlı)

23:00 beIN Sports 2 – Valencia – Manchester Utd (Canlı

23:00 beIN MAX2 – Benfica – AEK (Canlı)

23:00 beIN MAX1 – Young Boys – Juventus (Canlı)

23:00 beIN Sports 1 – Ajax – Bayern Münih (Canlı)

23:30 TRT Spor – Spor Artı 

Devamı

SPOR

A Milli Kadın Takımı kurada!

Umut Doğan Yıldız

-

Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı, 2019 Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası kura çekiminde birinci torbada yer alacak.

27 Haziran – 7 Temmuz 2019 tarihlerinde Letonya ve Sırbistan’ın ortaklaşa ev sahipliğini üstlenerek düzenlediği, Kadınlar EuroBasket’in grup kuraları 12 Aralık Çarşamba TSİ 15.00’te Belgrad’da çekilecek.

FIBA’dan tarafından aktarılan bilgilere göre; Türkiye, İspanya, Fransa ve Rusya kura çekiminde birinci torbada bulunacak; Belçika, Letonya, İtalya ve Çekya ikinci; Sırbistan, Ukrayna, Macaristan ve Karadağ üçüncü; Slovenya, Belarus, Britanya ve İsveç ise dördüncü torbada bulunacak.

Devamı

Popüler