Bizi Takip Edin

FITNESS

HAFTA SONU DOPİNGİ

-

 

Günlük rutininizi bu antrenmanla takviye edin. nerede olursanız olun, kas yapmaya devam edin.

Yoğun geçen bir hafta, kimi zaman en sarsılmaz antrenman planlarını bile bozabilir. Kaliforniya’dan fitness koçu Dan John “Hafta sonlarını asla kaçırılmaması gereken bir fırsata dönüştürüp birkaç kalori fazladan yakıp mevcut performansınızı da güçlendirebilirsiniz” diyor. John’un hafta sonları açık havada yaptığı antrenmanlar spor salonu gerektirmediğinden de daha keyifli geçiyor. Ayrıca mahallenizdeki parkta ihtiyacınız olan her şey mevcut. Bank, direk ve sert zemin. Üstelik bu egzersizler pazartesi günü spor salonunda da zayıflığınızı gösterip kör noktalarınızı bulmanız konusunda da yardımcı olur.

TALİMATLAR: En yakın parka gidin ve bu antrenmanları bir istasyon çalışması halinde yapın. Egzersiz istasyonları arasında yaklaşık 200 metre boşluk bırakın. Aralarında koşun, devam ettikçe hız kazanın ve dördüncü istasyondan beşinciye geçerken sprint yapın.

1

Tek Kolla Eğimli Şınav Bir bankın arkasına geçin ve şınav pozisyonunu alın. Bacaklarınız omuz genişliğinde açık olsun. Sağ elinizi banka yaslayın. Vücudunuz dik olmalı. Göğsünüz neredeyse banka değene kadar vücudunuzu aşağı indirin. Durun ve kendinizi geriye itin. Harekete sol kolunuzla devam edin. Sonrasında önce sol sonra sağ kolunuzla hareketi tekrarlayın. Pes edene kadar tekrar sayısını artırın. Çok mu kolay geldi? O halde tek ayakla yapmayı deneyin.

 

2

Tek Kolla Row Sol elinizle bir direği tutun ve ayaklarınızı yanına yaklaştırın. Kolunuz uzayana kadar geriye doğru eğilin ancak vücudunuz gergin pozisyonda kalsın. Bu, başlangıç pozisyonu. Göğsünüzü direğe doğru çekin. Sol elinizse vücudunuza yakın olsun. Duraklayın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün. Sol kolunuzla yaptığınız beş tekrardan sonra hareketi sağ kolunuzla yapın. Her iki kolunuzla da yapamayacak hale gelene kadar tekrar sayısını birer tane artırın.

3

Kayakçı Lunge Bacaklarınızı iki omuz genişliğinde açın ve ayak parmaklarınız ileriye doğru baksın. Ellerinizi göğsünüzün önünde birleştirin. Bu başlangıç pozisyonu. Ağırlığınızı sağ ayağınıza kaydırın ve vücudunuzu alçaltın. Kalçanızı geriye doğru itin. Sağ uyluğunuz yere paralel olana kadar sağ dizinizi kırın. Başlangıç pozisyonuna geri dönün ve sol bacağınızla hareketi tekrarlayın. (Hareket sırasında her iki ayağınızı da yerden kaldırmayın.) Her bir bacakla 15-20 tekrar yapana kadar egzersize devam edin.

4

Bulgar Squat Bankın yaklaşık 60 santimetre önünde ayakta durun. Sağ ayağınızı bankın üstüne, ellerinizi ise başınızın arkasına yerleştirin. Bu, başlangıç pozisyonu. Gövdenizi dik bir şekilde tutarken sol uyluğunuz yere paralel olana kadar vücudunuzu yere yaklaştırın. Duraklayın ve olabildiğince hızlı bir şekilde başlangıç pozisyona geri dönün. 10 tekrar ardından bacakları değiştirin ve hareketi tekrarlayın.

5

V Kalkışı Sırt üstü yere uzanın. Bacaklarınız birbirine yapışık olsun. Kollarınızı başınızın gerisinde uzatın. Tek bir hamleyle, vücudunuzun üst kısmını kaldırırken sanki ayak uçlarınızı kavrayacakmışsınız gibi aynı anda bacaklarınızı da havaya kaldırın. Bacaklarınız dik, başınız gövdenizle aynı hizada olmalı. Vücudunuz V şeklini almalı. Vücudunuzu yere indirin. Hareketi 15 defa tekrarlayın.

FITNESS

Yağ Yaktıran TRX Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Ağırlık antrenmanlarına biraz ara verip, kendi vücut ağırlığınızla çalışmaya ne dersiniz?

Master Trainer Can Bayık, sizi hem güçlendirecek hem de yağ yakımınızı hızlandıracak 2 haftalık bir TRX Antrenman programı hazırladı. Bu iki haftalık antrenman programının ilk haftasını videoda görebilirsiniz.

Devamı

FITNESS

Yağ yakarken güçlenin

Umut Doğan Yıldız

-

Bir dakikalık intervalleri daha hafif ağırlıklarla yapacağınız bu antrenman programı, yoğunluğun sürekli yüksek kalmasını sağlayarak fazladan kalori yakmanızı sağlar.

Kişisel antrenör Mark Ross, “Hareketleri yapmaya başladıktan 30 saniye sonra laktik asit birikimi başlar. Bu noktadan sonra da kilo vermenizi sağlayacak olan metabolik baskı ortaya çıkar,” diyor. Kardiyoyu ve ağırlık çalışmasını aynı anda yapabileceğiniz bu programla beklediğinizden daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

01 SIDE BEND TO LATERAL LUNGE

60 SANİYE X 3 TUR

Antrenmanı ilk hafta boyunca çarşamba, son iki hafta ise pazartesi ve cuma günleri yapın. İlk kombinasyona başlamak için sağ elinize bir adet dambıl alın. Gövdenizi yana doğru esneterek ağırlığı diz hizanıza indirin (A). Tekrar dik durun ve sol bacağınızla solunuza doğru lunge yapın. Ardından dambılı sol ayağınıza doğru indirin (B). Ayağa kalkarak ilk tekrarı tamamlayın. 30 saniyenin sonunda hareketi diğer yöne doğru uygulayın.

02 BULGARIAN HIP HINGE TO REVERSE FLY

60 SANİYE X 3 TUR

Dambılları vücudunuzun yanlarında tutarak bir ayağınızı sehpanın üzerine yerleştirin. Diğer ayağınızla sehpadan bir adım uzaklaşın. Kalçanızın geriye doğru çekildiğini hayal ederek göğsünüzü öne doğru alçaltın. Kollarınızı tamamen düzleştirin (A). Kollarınızı yanlara doğru açarak sırtınızla aynı hizaya getirin (B). Ardından ağırlıkları tekrar alçaltın. Gövdenizi dikleştirerek başlangıç pozisyonuna dönün. Hareketi 30 saniye yaptıktan sonra bacaklarınızın konumunu değiştirin.

03 BULGARIAN SPLIT SQUAT TO LATERAL RAISE

60 SANİYE X 3 TUR

Sıra quadriceps kaslarınıza geldi. Ayağınızı bir önceki egzersizdeki gibi sehpanın üzerine yerleştirerek squat yapın. Diziniz zemine yaklaşıncaya dek alçalın (A). Ayağa kalkmadan önce dambılları gövdenizin yanlarına doğru açın (B). Hareketin tepe noktasında omuz kaslarınızı sıkıştırdıktan sonra ağırlıkları kontrollü bir şekilde alçaltın. Öndeki ayağınızın topuğuyla zemine baskı uygulayarak yükselin. 30 saniyenin ardından bacaklarınızın konumunu değiştirin.

04 FRONT SQUAT TO ARNOLD PRESS

60 SANİYE X 3 TUR

Dambılları omuzlarınızın önünde tutarak avuç içlerinizin size dönük olmasını sağlayın. Alçalarak squat yapın (A). Ayağa kalkın ve dambılları başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlıkları kaldırırken dirseklerinizi dışarıya doğru açarak bileklerinizin dönüş yapmasını sağlayın (B). Dambılları omuz hizanıza doğru alçaltarak avuç içlerinizi tekrar yüzünüze doğru çevirin. Egzersizi 60 saniye boyunca yaptıktan sonra 30 saniye dinlenin. Ardından kalori yakımına devam edebilmek için ikinci tura başlayın.

Devamı

FITNESS

Bir çift dambılla yağ yakma

Umut Doğan Yıldız

-

Yağ oranınız kabul edilemez seviyelere yükseldiyse, bir çift dambıla sarılarak eski formunuzu yakalayabilirsiniz.

Büyük kas gruplarınızı hedefleyen bu antrenmanla metabolizmanızı ateşleyebilir ve yalnızca bir ay içerisinde büyük bir fark yaratabilirsiniz.

DERLEYEN: UĞUR MUTLU

18 DAKİKA SAVAŞ

İki adet dambılla vücudunuzun depoladığı yağlara mümkün oldukça etkili bir biçimde saldırmak istiyorsanız, iki farklı egzersizin tek harekette buluştuğu bu antrenman programını uygulamaya başlayın. Her bir karma hareketi 60 saniye boyunca yaparak 30 saniye dinlenin. Hareketleri toplam üç tur şeklinde yapın ve 18 dakikada vücudunuzda çalışmayan kasın kalmadığı kalori yangınını başlatın. Tünelin sonunda yağsız kas kütlenizin arttığı bir fizik sizi bekliyor olacak.

01 TALL KNEELING HAMMER CURL TO FRONT RAISE

60 SANİYE x 3 TUR

Antrenmanı programınızın ilk iki haftasında pazartesi ve cuma günleri uygulayın. Sonraki iki haftada ise çarşamba günleri yapın. Her iki elinize de birer dambıl alarak dizlerinizin üzerine çökün. Dambılları vücudunuzun yanlarında tutun. Her iki dambılı da yukarıya doğru kaldırarak biceps kaslarınızı sıkın (A). Ardından ağırlıkları kasıklarınıza doğru indirin. Şimdi her iki kolunuzu birden öne doğru kaldırın (B). Ağırlıkları alçaltarak başlangıç pozisyonuna dönün. Bu egzersiz karın, biceps ve omuz kaslarınızı aynı anda çalıştıracak.

02 FLAT-BENCH CHEST FLY TO PULLOVER

60 SANİYE x 3 TUR

Şimdiki ikili egzersiz, göğüs ve sırt kaslarınızın etkili bir biçimde çalışmasını sağlayacak. Sehpanın üzerine uzanın. Kollarınızı düzleştirerek dambılları göğsünüzün hizasında yukarıya kaldırın. Kollarınızı mümkün olduğunca düz tutarak ağırlıkları göğsünüzü esnetecek şekilde alçaltın (A). Ağırlıkları tekrar yukarıya doğru kaldırarak başlangıç pozisyonuna dönün. Ardından dirseklerinizi hafifçe bükerek dambılları başınızın arkasına doğru alçaltın (B). Ağırlıkları tekrar göğüs hizanızda yukarıya kaldırın.

03 RENEGADE ROW TO BEAR CRAWL

60 SANİYE x 3 TUR

Dambılları elinizden bırakmayın ve şınav pozisyonu alarak bacaklarınızı geniş bir biçimde açın. Merkez bölgenizi sıkarak dambıllardan birini göğsünüze doğru çekin (A). Hareketi diğer kolunuzla tekrar ettikten sonra ellerinizle ileriye doğru yürüyün (B). Ayaklarınızı da şınav pozisyonuna geçecek şekilde öne getirerek hareketi tamamlayın. Bel bölgenizdeki yağlardan kurtulacağınız bu hareketi 60 saniye boyunca yapmaya devam edin.

04 GOOD MORNING TO BENT-OVER ROW

60 SANİYE x 3 TUR

İlk turun son hareketi kalori yakımınızı doruk noktasına çıkaracak. Ağırlıkları hammer curl egzersizinin en üst evresindeki gibi tutun. Kalçanızın etrafındaki bir bant kalçanızı geriye çekiyormuş gibi düşünün ve kalçanızı doksan derecelik açıyla bükün (A). Göğsünüzü dik ve sırtınızı düz tutun. Ağırlıkları aşağıya doğru sarkıtın (B). Ardından ağırlıkları tekrar kendinize doğru çekin. Kalçanızı öne doğru iterek ayağa kalkın. Süreyi tamamladıktan sonra ilk harekete dönerek ikinci tura başlayın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com