Bizi Takip Edin

anaslide

GÜNEŞİN KARANLIK YÜZÜ

-

 

Size tüm sıcaklığıyla gülümseyen güneş, cildinizde ölümcül olabilecek hasarlara yol açıyor.

Öyle dış görünüşüne çok fazla önem veren bir adam değilim. En azından muayenehanesinde oturduğum dermatolog Dr. Stephen Voget, elindeki neşterle alnımı işaret edip şu sözleri sarf edene kadar öyle sanırdım: “Tabii estetik cerraha da gidebilirsin, daha temiz bir iş çıkarabilir.”

Onu durduracak değildim, çünkü cilt kanseriyim. İzin verin tekrar söyleyeyim: Cilt kanseriyim! Ve bir an evvel kurtulmak istiyorum. Bir ay önce rutin check-up taramasına girmiştim. İç çamaşırımla kalana dek soyundum ve Dr. Voget her zaman yaptığı gibi büyütecini eline alıp, tıpkı bir avcı gibi eğitimli gözleriyle cildimi taradı. Bakışları iki kaşımın ortasında durdu ve başını sallayarak sordu: “Bu ne?”

Eh, küçük bir yaraydı işte.
“Nasıl oldu?” diye sordu.
Alnım çok kaşınıyordu, ben de coşup kanayıncaya kadar kaşımıştım. Alnımdaki de o günden kalan bir izdi.
“İyileşmesi ne kadar sürdü?” dedi.
Birkaç hafta sürmüştü. Aslında dürüst olmak gerekirse, sinirimi bozacak kadar kaşınan küçük kabuklu bir yara oluşmuştu, birkaç defa kabuğu düşüp sonra yeniden kabuk bağladı. Sonunda böyle minik bir çukur kaldı. Dr. Voget’in gözü bu yara izini pek tutmadı ve biyopsi yapmaya karar verdi. Üç gün sonra laboratuvardan haber geldi: bazal hücreli karsinom. Dünyadaki en yaygın kanser türüne yakalanmıştım.

Şuna emin olun, konu deri kanseriyse herkes risk altındadır. Cilt Kanseri Vakfı (SCF) verilerine göre, dünyada her yıl 132 bin kişi melanom cilt kanserine, 2 ila 3 milyon kişi ise melanom dışı cilt kanserine yakalanıyor. Ve dünya üzerinde teşhis edilen her üç kanser vakasından biri cilt kanseri. Dahası, ozon tabakasının
koruyucu özelliğini kaybetmesiyle fazladan 300 bin melanom dışı; 4500 de melanom cilt kanseri vakası oluştu.

Dr. Voget, cilt kanserine daha analitik bir yaklaşımı savunuyor. Bunun için de sigara içmekle akciğer kanseri arasındaki ilişkiyi örnek gösteriyor. Eğer sigara içiyorsanız, akciğer kanseri olma riskiniz de yükselir. Eğer tişört giymiyor, şapka takmıyor veya güneş koruyucu krem sürmüyorsanız, cilt kanserine davetiye çıkarıyorsunuzdur. Bu bir anlamda emniyet kemeri takmamaya benziyor. Bu tercihi yapabilirsiniz ama neden bu riski alasınız ki?

Dermatoloğum bana Fitzpatrick cilt tipi sınıflandırmasından bahsetti. 1975 yılında belirlenmiş bu cilt tipi skalası, bugün dahi uzmanlar tarafından cilt rengini tespit etmek için kullanılıyor. Skalanın bir numarası çok açık cilt rengine sahip kişilerden oluşuyor. Bir sonraki sayfada yer alan örnek tablosunda görebilirsiniz. Açık ten rengim ve yeşil gözlerimle ben, skaladaki Tip 2’ye denk düşüyorum. Güneşe çıktığımda kolayca yanıyor ve hiçbir zaman tam olarak bronzlaşamıyorum. Ve milyonlarca çilim var. İlkokulda “çilli tavuk” olarak alay edilmişliğim de var. Asıl şaka, tüm çillerimin bir gün toplanıp şu soluk tenimi güzel bir kumral renge dönüştürmesi olurdu. Keşke olsaydı. Bugün bu kadar kötü durumda olmazdım. Dr. Voget, “Dünyada genel olarak koyu tenli kişiler açık tenli kişiler kadar cilt kanserine yakalanmıyor” diyor.

Bunun nedeni, cilde rengini veren ve aynı zamanda güneş yanıklarına karşı doğal bir koruma sağlayan melanin. Melanin güneş ışınlarını absorbe edip, bunu farklı dalga boylarında yansıtabilen yoğun bir polimer esasında. Yüksek miktarda melanin üretebilen koyu tenlilerin bu avantajı, cilt kanserinden muaf oldukları
anlamına gelmiyor. Vücutlarındaki dudak, avuç içi ve ayak tabanı gibi daha açık bölgeler hâlâ risk altında. Öyle ki cilt kanserinden ölen koyu tenli erkekler dahi var. Bu ölümlerin en büyük nedeni ise kanserin ancak ilerleyen aşamalarında teşhis edilebilmesi. Örnek mi? Bob Marley. Evet, siyahi reggae efsanesinden bahsediyoruz. Futbol oynarken ayak başparmağında oluşan bir yaradan malign melanoma yakalandı. Sonrasını biliyorsunuz zaten.

Yakalandığım cilt kanseri için futbol aşkımı sorumlu tutuyorum. Çocukluğumda güneşin altında hiçbir koruyucu kullanmadan saatlerce futbol oynadığım çok oldu. Birkaç yaz tatilini güneşin altında sere serpe yatıp kavrularak geçirdiğim de oldu. Sonuçta, çocuk yaşta şiddetli bir güneş yanığı vakası atlatmış olmak bile
melanom geçirme riskinizi yüzde 71 oranında artırıyor. Güneşle olan bu tehlikeli münasebetim, epidermisimde içten içe bir değişim yaratmış, cilt hücrelerimin metabolizmasını etkileyerek yapısal ve işlevsel hasarlara yol açmıştı. Bu hasarlı cilt hücreleri zamanla büyümüş, çevrelerindeki dokuyu da işgal edip yıkıma başlamıştı. Kısaca cilt kanserine yakalanma öyküm böyle. Yine de kendimi şanslı hissediyorum. En azından melanom değilim, yani şimdilik.

Ebeveynim, kendi jenerasyonundaki çoğu insan gibi güneş yanıklarının ağır sonuçları olabileceğini anlamak istemiyor. Süt beyazı tenlerinden bir an evvel kurtulmak için, plajda güneşten korurken bronzlaştıran kremler sürüp duruyorlar. Babam cilt kanserine 70 yaşında yakalandı ama benim trajedim daha erken başladı. Kollarımdaki ve burnumdaki kuru kabuklu yaraları, ellerimdeki garip lekeleri fark ettiğimde 30’larımın sonundaydım. Şimdi 45 yaşı devirmiş biri olarak yaz kış, yağmurlu veya güneşli demeden hiçbir sabah yüzüme güneş koruyucu sürmeden dışarı çıkmıyorum. Aslında siz de yaşınızı ya da genetik mirasınızı önemsemeden güneşten korunmalısınız.

Çünkü anne babalarımızdan daha yüksek oranda UV ışına maruz kalıyoruz. Dr. Voget de bunu destekliyor: “Cilt kanseri vakalarında çok büyük bir yükselişin olduğu ortada. Ne yazık ki bu, her gün kliniğimde teyit ettiğim bir bilgi.”

Daha kötü olan bir şey varsa, o da Dr. Voget’in giderek daha genç hastalarla karşı karşıya kalması. Hastalarına vücutlarına sürmeleri için “fluorouracil” etken maddesi içeren kremlerden reçete ediyor ki, bu ilaçlar temelde kemoterapi anlamına geliyor. Bu ilaçlar hızla büyüyen kanserli hücreleri hedef alıyor ve daha olgunlaşmadan yok ediyor.

Dr. Voget bana da fluorouracil etken maddeli bir krem reçete etti ve 21 gün boyunca kullanmamı tavsiye etti. Kaygı verici bir tonda “Acısına dayanabilirsen” dedi.

İlk hafta gayet rahat geçti. Eğer acıdan kast ettiği buysa buna ancak gülerdim. Kremi her akşam sürdüm ve hiçbir şey olmadı. İkinci hafta geldiğinde kırmızı lekeler ve belli belirsiz kaşıntılar hissetmeye başladım. Yine de dayanamayacağım şeyler değildi. Ama üçüncü haftanın başında, krem cildimde tutundu ve amibe benzer minik yaratıklara dönüşerek cildimi yemeye başladı. İlacın prospektüsünde, uyguladıktan sonra ellerinizi yıkamanız gerektiği yazıyordu ama bunun şeytanın kremi olduğuna dair bir not yoktu. Hasarlı cildinize o kadar şiddetle müdahale ediyordu ki, yüzünüzü parçalamak istiyorsunuz.

Her şeye rağmen 21 günü tamamlamıştım. Tedavinin sonunda yüzüm iltihaplı açık bir yaraya dönüşmüş, cildimin üst katmaları soyulmuştu. Suyla yıkamak, tıraş olmak şöyle dursun, dokunamıyordum bile. İş arkadaşlarım masamın önünden geçerken gözlerini diğer tarafa çeviriyorlardı. Onlar da haklılar, ben de yüzünü kaynayan sülfirik asit tankına sokmuş gibi görünen birine ne diyeceğimi bilemezdim.

Peki son yıllarda cilt kanseri vakalarındaki bu dramatik yükseliş sizi de meraklandırmıyor mu? Güneş mi daha pervasız, yoksa biz mi? Aslında cevap ikisi de. NASA’nın verilerine göre, güneş giderek daha çok parlıyor. Bu parlaklık her bir milyar yılda yüzde 6 artıyor. Daha kalın güneş gözlüklerine ihtiyaç duyacağımız çağlar çok yakın olmayabilir ama gezegenin güneş ışınlarını kırabilen ozon tabakası hasarlı olduğunu hepimiz biliyoruz.

Sayfalar: 1 2

Continue Reading
Advertisement

anaslide

Ekran başında dizi antrenmanı

Umut Doğan Yıldız

-

House of Cards dizisinin hırslı politikacısı Frank Underwood’un (Kevin Spacey tarafından canlandırılıyor) sık sık üzerine çıkıp antrenman yaptığı kürek makinesi, hayranları tarafından büyük ilgi görüyor. Siz de onlardan biriyseniz, bu antrenman sizin için.

SEÇENEK 1

EVDE KÜREK ÇALIŞMASI:

1. Kronometreyi 2 dakika çalışma, 1 dakika dinlenme şeklinde ayarlayın.

2. Süreyi başlatın ve 500 metre kürek çekin. Süre kalırsa yapabildiğiniz kadar şınav çekin. 1 dakika dinlenin. Bu 1 tur eder. 5 tur yapın. (Bu esnada Frank gibi entrika planlayabilirsiniz.)

 

SEÇENEK 2 

EVDE VÜCUT AĞIRLIĞIYLA KARDİYO ANTRENMANI: BU 3 HAREKETİN HER BİRİNİ 40 SANİYE YAPIN VE
DİNLENMEYİN. BU 1 TUR EDİYOR. 5 TUR YAPIN, TUR ARALARINDA 1 DAKİKA DİNLENİN.

1. A-T-Y Jacks

Jumping jack yapın ama bu hareketleri dönüşümlü olarak yapın: Önce avuç içlerinizi kalça hizanızda dışa doğru açın (A harfi gibi) ve başlangıç pozisyonuna dönün. Sonra omuz hizanıza kaldırın (T). Son olarak, başınızın üzerine kaldırın (Y). Tersine uygulayarak başa dönün.

2. Plank to Pushup to Mountain Climber

Plank pozisyonunda başlayın, mountain climber pozisyonuna geçmek için şınav çekin. Bacakları sırayla değiştirerek, dizlerinizi 3-4 kez göğsünüze çekin. Hareketi tersine yaparak başa dönün ve karın kaslarınızı sürekli sıkılı tutun.

3. Isodynamic Split Squat Jump

Lunge pozisyonunda başlayın, dizinizin yere değmesine birkaç cm kalsın. Bu şekilde 5 saniye durun. Patlayıcı gücünüzle kalkın, havadayken bacak ve kolları değiştirin, yere inin ve diğer dizinizi yere yaklaştırın. Duraklayın ve tekrar edin.

Devamı

anaslide

İzole Protein Nedir? En İyi 5 İzole Whey Protein Tozu

Umut Doğan Yıldız

-

İzole protein; diğer protein tozlarına göre daha konsantre ve oran olarak daha fazla protein içeren protein tozlarının ait olduğu kategoridir. İzole Protein Tozları genellikle %90 veya daha fazla oranda whey protein içerirler. Bu sebeple hem daha az kaloriye sahip olup hem de daha rahat çözünürler. Bu sayede vücutta daha hızlı emilirler.

Neden İzole Protein?

Yaygın olarak diyet dönemlerinde, az kalori ile çok protein almak amacıyla kullanılır. Beslenme programında yeterli miktarda kalori bulunan sporcular, kaloriden kaçınmak için izole whey protein tozu kullanırlar.

İzole Proteinin Diğer Protein Tozlarından Farkı Nedir?

Whey proteinde yüksek miktarda laktoz ve yağ bulunurken, izole whey protein tozlarında durum bunun tersidir. İzole whey protein tozlarında yağ ve laktoz bulunmaz, laktoz intöleransı olan kişiler için bu nedenle önerilir. Şeker ise çok az miktarda bulunur, pek çok seçenekte şeker dahi yoktur.

İzole whey protein tozları, yüksek miktarda BCAA içerirler. Yüksek BCAA oranı, kas yapmak ve kaslardaki protein sentezini arttırmak açısından oldukça önemlidir. Saf whey protein içerikleri sayesinde, izole protein tozlarındaki BCAA oranı da yüksektir. Amacı temiz kas kütlesi edinmek olan kişilerin işine yarayacaktır.

Piyasada bulunan İzole Protein tozlarını Supplementler.com uzmanlarına sorduk. Uzmanlar da en iyi 5 İzole Protein tozunu sizin için belirledi. İşte detaylar;

5) Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gr

Isopure Zero Carb Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Toplam Gramaj: 2000 Gr
Servis Sayısı: 66
Servis Başı Fiyatı: 4,23 TL
Servis Başına Protein: 25 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Şeker veya karbonhidrat içeriğinin yok denecek kadar az olması.
 • Yüzde olarak yoğun protein içermesi.
 • Yüksek oranda BCAA içermesi.
 • Az kalorili içeriğe sahip olması.
 • Aspartam ve gluten içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Etkisi gerçekten başarılı…”

“Ürünün değerleri de tadı da çok iyi…”

Isopure Zero Carb hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

4) Scitec Whey Isolate 2000 Gr

Scitec Whey Isolate Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Servis Sayısı: 80
Servis Başı Fiyatı: 3,49 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Yüksek servis sayısı.
 • Tek serviste 21 gr protein içeriği.
 • Hızlı emilimi.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Ekstra 250 mg glutamin desteği ile yorgunluk hissini azaltması ve toparlanma sürecine yardımcı olması.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Bu markanın tüm ürünleri mükemmel bence. Yağ da yok bu üründe ve kolay içiliyor.”

“İzole proteinler arasında tam bir fiyat performans ürünü içinde %84 oranında protein var.”

Scitec Whey Isolate hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

3) Hardline Hipro IsoWhey 1800 Gr

Hardline Hipro Özellikleri

Fiyat: 379 TL
Servis Sayısı: 72
Servis Başı Fiyatı: 5,26 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • %92 oranında saf protein.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Laktozsuz yapısı ile laktoz intoleransı olan kişilerin rahatlıkla tüketebilmesi.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı, aspartam ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Ürünün yağ ve karbonhidrat miktarı 0 ve proteini ise 22,9 gr, fiyatı fazla gibi gelse de bu değerlerle asla değil.”

“Hardline’ı tercih etme sebebim yerli bir ürün olması aynı fiyatta yabancı ürün almaktansa Hardline’ı alırım.”

Hardline Hipro hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

 

 

2) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gram

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 270 TL
Toplam Gramaj: 1590 Gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 6,73 TL
Servis Başına Protein: 30 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Servis başına yüksek miktarda protein içermesi
 • İzole whey protein içeriğinin hidrolize edilmiş halde bulunması.
 • Yüksek BCAA oranına sahip olması.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesinden dolayı hızlı emilime sahip olması.

Tüketici Yorumları

“En etkili protein tozu…”

“Mükemmel bir protein tozu, etkisini kesinlikle gösteriyor…”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

1) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gr

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 289 TL
Toplam Gramaj: 1590 gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 7,23 TL
Servis Başına Protein: 30 gr

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Tamamen hidrolize edilmiş izole whey proteinden oluştuğu için vücutta daha hızlı emilebilmesi.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesi.
 • Servis başı 30 gram ile çok yüksek protein içeriği.
 • Servis başına 9 gram kadar BCAA içeriği ile kas gelişimi için ihtiyaç duyulan amino asitlerden yoğun olarak içermesi.
 • Lezzetli çilek ve çikolata aromaları.

Tüketici Yorumları

“Fiyatı biraz yüksek ama tadı ve protein miktarı gerçekten çok iyi bir ürün.”

“Laktoz intoleransından çok çeken biri olarak bu ürünü kesinlikle tavsiye ederim, sindirim problemi yaşamadan çok rahat tüketebilirsiniz.”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

anaslide

Ne kadar protein almalıyım?

Umut Doğan Yıldız

-

Unutmayın, formda bir vücuda sahip olmaya giden yol, %20 egzersizden %80 ise beslenmeden geçer. 

Nasıl görüneceğinizi egzersizden çok beslenme düzeniniz belirler. Spor salonuna sıklıkla uğruyorsanız, protein ağırlıklı bir diyeti takip etmeniz yararlı olacaktır. Ne kadar protein almanız gerektiği antrenman programınız ile bağlantılı. Yoğun olarak ağırlık çalışıyorsanız, vücut ağırlığı başına yaklaşık 1.5 – 2 gram protein alabilirsiniz. Ancak tercihiniz kardiyovasküler egzersizlerden yana ise bu rakamı düşürmeniz gerekiyor. Sizin için Spor Beslenme Uzmanı Sencer Bulut’a danıştık ve sporcular için iki farklı mönü çıkarttık.

Bu öğünleri düzenli uygulayamayacak ya da besin desteği talep edebilecek kişiler için ise aşağıdaki ürünleri tavsiye ediyoruz.

 

Sabah

1 kâse tam tahıl gevreği (kuru meyve içeren çeşitleri olabilir)
(20 gram bitkisel protein)

 

Bellanut Pury Yer Fıstığı Ezmesi 750 Gr

Ohmega Sürülebilir Yer Fıstığı Ezmesi 400 Gr

Big Joy Yer Fıstığı Ezmesi 360 Gr

 

 

Ara Öğün

3 adet yumurta beyazı ve 50 gram yağsız peynir
(22 gram hayvansal protein)

 

Weider Doublebar Protein Bar 60 Gr

Grenade Carb Killa Protein Bar 60 Gr

Multipower Power Pack XXL Classic 60 Gr

 

 

Öğlen

1 tabak kepekli makarna ve 2 dilim ince tavuk göğsü
(10 gram bitkisel protein ve 21 gram hayvansal protein)

 

Ohmega Parçalı Yer Fıstığı Ezmesi 400 Gr

Grenade Carb Killa Protein Bar 60 Gr

BSN Syntha-6 Edge 1870 Gr

 

 

Ara Öğün

1 bardak yağsız sütle hazırlanmış 1 ölçek whey protein
(28 gram hayvansal protein)

 

Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu 2273 Gr

Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gr

 

Weider Premium Whey Protein Tozu 2300 Gr

 

 

Akşam

1 porsiyon büyük balık (alabalık, ton balığı, 2 fileto somon olabilir) ve yeşillik
(40 gram hayvansal protein)

 

Scitec Whey Professional Whey Protein 2350 Gr

Hardline Whey 3Matrix 2300 Gr

Supplementler.com Whey Protein 2000 Gr

 

 

Son Öğün

Yarım kase lor peyniri veya bir kase yoğurt
(12 gram hayvansal protein)

 

Weider Day&Night Casein 500 Gr

Optimum Gold Standard Casein 1818 Gr

Scitec Casein Protein 920 Gr

 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com