Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

GÜÇLÜ BACAKLAR İÇİN

FITNESS

GÜÇLÜ BACAKLAR İÇİN

-

 

Egzersizlerimizi yaparak yere daha sağlam basın.

Hazırladığımız bu hızlı tempolu egzersiz grubu ile vücudun alt bölümünde bulunan büyük kasları, yani quadricepsleri hedef alıyoruz. Aşağıda verdiğimiz hareketleri arka arkaya 12 ilâ 15 kez tekrarlayarak yapın. Bu çalışmayı, her seri arasında 90 saniye dinlenerek ve 3-4 tekrar yaparak tamamlayın. Her serideki tekrarları tamamladığınızda, dinlenme süresini 15 saniye azaltın ve dinlenme süreniz 30 saniye kalana kadar devam etmeye çalışın.

 

1

SWISS-BALL LEG EXTENSION

Klasik şınav pozisyonunu alın. Ayaklarınız ve incik kemiğiniz topun üzerinde olmalı. Elleriniz ise top ile aynı yüksekliğe ayarladığınız bir platformun üzerinde, omuz hizasından biraz daha açık bir pozisyonda bulunsun. Kalçanızı hareket ettirmeden, dizlerinizi göğsünüze doğru yaklaştırın ve sonra bacaklarınızı kaslarınızı sıkarak topu geri itin. Harekete yeterince alıştığınızda topu geri iterken şınav çekmeyi deneyin.

2

DUMBBELL SUMO SQUAT

Elinize yüksek ağırlıkta bir dambıl alın. Ayaklarınızı biri saat 10 ve diğeri 2’yi gösterecek şekilde platforma yerleştirin. Ağırlığı iki elinizle kavrayın ve altı yeri gösterecek şekilde aşağıya sarkıtın. Sonra kollarınızı kırmadan, ağırlığın ucu yere değene kadar aşağıya çömelin. Kalça kaslarınızı sıkıp vücudunuzu yukarı doğru iterek başlangıç pozisyonunuza dönün.

3

POWER LATERAL JUMP

Sol ayağınız platformun üzerinde, sağ ayağınız ise yerde olsun. Daha sonra dizlerinizi bükerek ve kollarınızdan da kuvvet alarak kendinizi platformun öteki tarafına doğru fırlatın. Bu noktada sağ ayağınız platformda ve sol ayağınız yerde olsun. Hareketi diğer yöne doğru tekrar edin.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

FITNESS

Yüklenmeme haftası nedir?

-

Yüklenmeme (deloading),” onarımın ve iyileşmenin desteklenmesi için antrenmanlarınızın gücünün ve yoğunluğunun azaltılması demektir.

Biraz yorgunuz, değil mi? Sizi suçlamıyoruz. Yaz bedenini korumak için harcadığınız onca efor oldukça yorucu olabilir. Geceler günlerden uzunken ayağınızı gazdan çekmek ve tempoyu hafifletmek için doğru zaman olabilir.

Güç ve kondisyon koçu Sam Pepys, “Uygun bir şekilde dinlenmeden vücudunuzun güç üretme kabiliyeti engellenir ve sonuç alamamaya başlarsınız,” diyor. Kaslarınız iyi hissetse bile, ağırlık çalışmak vücudunuzdaki çoklu fonksiyonlardan sorumlu olan merkezi sinir sisteminize (CNS) zarar verir. CNS’niz yıpranmışsa, enerjinizi toplamakta ve günlük yaşamınızda odaklanmakta güçlük çekersiniz.

Her beşinci haftada bir yüklenmeme haftası yapın. Zamanlamanızı ofis partileri sezonuna göre ayarlayabilirsiniz: “Geceleri geç saatlerde eve alkollü dönüp ertesi gün yorucu antrenmanlar yapmak tükenmişliğe giden en kısa yoldur,” diyor Pepys. Tamamen bırakmadan nasıl yavaşlayacağınızdan emin değil misiniz? İpuçlarımız (sağda) işinizi kolaylaştıracaktır.

Yüklenmeme tembellik için bir bahane değil. Pepys’in adımlarını takip edin ve sonuçlarını görün.

AZALTIN

Standart bir antrenman haftasında genellikle kaldırdığınız ağırlıkları ve tekrarları yüzde 50 oranında azaltın.

SAKİN OLUN

Yüksek yoğunluklu antrenmandan vazgeçip sürekli ve sabit kardiyo için maksimum kalp atış hızınızın yüzde 70’ini hedefleyen bir antrenman yapın.

YENİ ŞEYLER DENEYİN

Bu haftayı jimnastik veya yoga gibi farklı idmanları denemek için bir fırsat olarak kullanın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com