Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

GÖZ ARDI EDİLEN DİSİPLİN: MENTAL GÜÇ

FITNESS

GÖZ ARDI EDİLEN DİSİPLİN: MENTAL GÜÇ

-

 

beyinSizler için Kenneth Baum’un yazdığı “The Mental Edge – Maximize your Sports Potential with the Mind-Body Connection” kitabından gündelik rutinin içinde hem çalışmak hem rekabet etmek için ihtiyacımız olan mental gücü arttıracak 10 zihin açıcı önermeyi seçtik.

– Kayıp kazanca dönüşebilir: Her performans bir öğrenme deneyimidir. Amaca ulaşamasak bile yolu bizi güçlü kılacaktır. Bir yarışın içindeyseniz başarısız dahi olsanız bittikten sonra kendinize bir liste yapın. Neleri yapıp yapamadığınızı tespit edin ve birer birer o hataları düzeltmeye çalışın. İyi giden şeyleri ise kendinize hatırlatmayı unutmayın.

– Eğer hep yaptığınız şeyi yaparsanız, hep aynı sonucu almaya devam edersiniz: Değişim çok önemlidir. Her zaman aynı antrenmanları sürdürmek bir zaman sonra eskisini kaybeder ve boşa harcanan bir emek olur. Yeni deneyimlere, deneyselliğe açık olun. Gelişme sağlayamıyorsanız kendinize kızmak yerine farklı açılardan bakmaya çalışın.
– Hayal gücü iradeden daha önemlidir: Yaratıcı olmaya çalışın.

– Vücut mükemmel şekilde işler, engeller zihinde oluşur: Fazla analiz de zararlı olabilir. Bazen vücudunuzu serbest bırakmak ve onun gösterdiği ölçüde devam etmek de önemlidir. Eğer bedeninizi hem mental, hem fiziksel bir eğitime tutarsanız sonuçlara daha kolay ulaşırsınız.

– Sınırlamalar geçicidir: Her engele aşılamayacak bir duvar gibi değil bir deneyim gözüyle bakın. “Neden böyleyim?” diye sormaktansa “Neleri başarabilirim?”i tercih edin.

-Herkes, her sporu başarıyla yapabilir:
Tercih ettiğiniz sporun en başarılılarını örnek alın. Onların bazı kalıplarını küçük hedefler olarak kopyalayın. Kendinizi rol modelinizin pozisyonunda, halinde hayal edin.

– Onlara anlam yüklemediğiniz sürece olayların kendi anlamları yoktur: Her olay bir olaydır, ölüm kalım meselesi değil. Kendinizi fazla baskı altına almayın. Mücadele ve rekabet tadını çıkarmamız gereken şeyler, lanet etmemiz değil.

– Daha iyi olmak kazanmaktan daha önemlidir: Amaç kendi zirvenize ulaşmak olmalı. Bu yolda kazanmak varsa çok iyi ama kaybetmek varsa da önümüze bakmayı bilebilmeliyiz.

– İdmanları oyuna çevirin: Saatlerce çalışmadan başarılı olabilmek çok çok az sayıda insana nasip olur. Çalışmak çok önemli ve kutsal. Bir yarışma için gereken beden, zihin ve rekabet gücünü ortaya çıkarmak ancak uzun çalışmalar sonucunda olabilir. Bu sebeple yarışır gibi idman yapmak hem eğlenceli hem hazırlayıcı olur.

– Beklentinizi yükseltirseniz sonuç da daha büyük olur: Başarılı olacağınızı düşünür ve isterseniz daha başarılı olursunuz. Gerçek başarının peşinde oldukça full potansiyelinize ulaşma şansınız da artar.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

FITNESS

Yüklenmeme haftası nedir?

-

Yüklenmeme (deloading),” onarımın ve iyileşmenin desteklenmesi için antrenmanlarınızın gücünün ve yoğunluğunun azaltılması demektir.

Biraz yorgunuz, değil mi? Sizi suçlamıyoruz. Yaz bedenini korumak için harcadığınız onca efor oldukça yorucu olabilir. Geceler günlerden uzunken ayağınızı gazdan çekmek ve tempoyu hafifletmek için doğru zaman olabilir.

Güç ve kondisyon koçu Sam Pepys, “Uygun bir şekilde dinlenmeden vücudunuzun güç üretme kabiliyeti engellenir ve sonuç alamamaya başlarsınız,” diyor. Kaslarınız iyi hissetse bile, ağırlık çalışmak vücudunuzdaki çoklu fonksiyonlardan sorumlu olan merkezi sinir sisteminize (CNS) zarar verir. CNS’niz yıpranmışsa, enerjinizi toplamakta ve günlük yaşamınızda odaklanmakta güçlük çekersiniz.

Her beşinci haftada bir yüklenmeme haftası yapın. Zamanlamanızı ofis partileri sezonuna göre ayarlayabilirsiniz: “Geceleri geç saatlerde eve alkollü dönüp ertesi gün yorucu antrenmanlar yapmak tükenmişliğe giden en kısa yoldur,” diyor Pepys. Tamamen bırakmadan nasıl yavaşlayacağınızdan emin değil misiniz? İpuçlarımız (sağda) işinizi kolaylaştıracaktır.

Yüklenmeme tembellik için bir bahane değil. Pepys’in adımlarını takip edin ve sonuçlarını görün.

AZALTIN

Standart bir antrenman haftasında genellikle kaldırdığınız ağırlıkları ve tekrarları yüzde 50 oranında azaltın.

SAKİN OLUN

Yüksek yoğunluklu antrenmandan vazgeçip sürekli ve sabit kardiyo için maksimum kalp atış hızınızın yüzde 70’ini hedefleyen bir antrenman yapın.

YENİ ŞEYLER DENEYİN

Bu haftayı jimnastik veya yoga gibi farklı idmanları denemek için bir fırsat olarak kullanın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com