Bizi Takip Edin

SAĞLIK

GÖBEKLERDEN KURTULALIM!

Umut Doğan Yıldız

-

 

Michael Shilkus, 256 kilogramlık koca bir adamdı ve şimdilerde bir spor yöneticisi olacak kadar fit ve sportif biri!

GERİLEME

Iowa’da bir söz vardır: “Iowalı dediğin gürbüz olur. ” Tombul bir bebek, ağır bir çocuk, obez bir genç ve 20 yaşında bir morbid obezdim. Beni, Büyük Buhran döneminde yaşamış büyük annem yetiştirmişti ve her zaman iki kişilik yemek servis ederdi. Aşırı yemek yemek benim için normaldi.

 

UYARI İŞARETİ

Gazeteleri dağıttığım zamanlarda, tomarları 12 ila 15 adım taşırken nefessiz kalırdım. Bisikletimi sürerken öleceğimi hissederdim. Çevremdeki herkes iri yapılı olduğundan bir sorunum olmadığını düşünürdüm. Ancak sosyal hayatım olmadığı için korkunç bir depresyona girdim. Şişman olmaktan yorulmuştum.

 

BESLENME

Eskiden günde 20.000 kalori alırdım: McDonald’s, Taco Bell, 225 gramlık üç veya dört biftek, yarım kilo kızarmış patates… Değişmeye karar verdiğimde, yediklerimi günlük olarak kaydetmeye başladım. 2.500 kaloriye ulaştığımda yemeyi bırakırdım. Bir ayda 27 kg verdim. Artık kızarmış veya nişastalı hiçbir şey tüketmiyorum, onun yerine bolca ızgara tavuk, hindi burger ve brokoli (sevdiğim tek sebze) yiyorum.

EGZERSİZ

27 kg verdikten sonra, YMCA’ya (Genç Hristiyan Erkekler Birliği) gitmeye başladım. Beş dakikadan sonra yürüyüş bandı kapanır ve “aşırı yük” uyarısı verirdi. Fişini çeker ve 25 dakikaya ulaşana dek başka bir 5 dakika için tekrar takardım, terler içinde kalırdım. Zamanla tempolu yavaş koşu yapmaya kadar çıktım. Artık, 90 dakika ağırlık antrenmanı ve 8 km koşu yapıyorum.

 

ÖDÜL

Bundan 15 yıl önce bana 21 km koşabileceğimi söyleseydiniz, deli olduğunuzu söylerdim. Ancak eski halime tur bindirebilirim. Kişiliğim de değişti, daha açık ve daha konuşkan biri oldum. İri olduğum zamanlarda, kimseyle konuşmadan bir mağazaya girip çıkardım. Şimdiyse, 25 kişiyle konuşmadan hiçbir mağazadan çıkamıyorum.

 

Michael Shilkus

Önce: 256 kg

Şu anda: 93 kg

Yaş: 38

Boy: 1.86 m

Meslek: Spor Salonu Yöneticisi

Konum: Ottumwa, Iowa

Kilo verme süresi: 18 ay

 

 

SAĞLIK

Daha sağlıklı bir kalp için

Umut Doğan Yıldız

-

Kalbinizin durumunu öğrenmek için bu küçük testi yapın. Daha sağlıklı kalp için bizi takip etmeye devam edin.

Kendinizi test edin

Bir mezura kapın ve belinizi bulun. (Kemerinizin göç ettiği midenizin altındaki noktada değil, göbek deliğinizin hizasındadır.) Mezurayı belinize sarın, nefes verin ve rakamları görün.

Sonucunuz nasıl

Tek bir doğru cevap var: 102 santimetreden az olması. Ne kadar uzun olursanız olun. Houston’da yer alan UTHealth’teki McGovern Medical School’dan spor kardiyoloğu Dr. John Higgins, “102 cm ve üzeri, diyabet veya yüksek tansiyon veya kolesterol gibi birçok sorunla ilişkilendiriliyor –tabii zaten bunlara sahip değilseniz,” diyor.

İnce ayar

Refleks olarak bir bebek aspirinine uzanmayın. Daha önceden bir kalp hastalığınız yoksa, faydaları büyük olasılıkla risklerinden ağır basmayacaktır, diyor Dr. Higgins. Tabii ki beliniz (ve riskleri) iyi beslenip egzersiz yaptığınızda azalır ancak uykuyu da deneyin. Obesity, gecede altı saatten yedi ve sekiz saate çıkan kişilerin, kısa uyuyanlara kıyasla altı yıl içinde daha az abdominal yağ kazandığını belirtiyor.

Bonus: Ömrünüzü uzatın

Yere oturun ve tekrar ayağa kalkın. 51 ila 80 yaşlarında olup yardım için ellerini veya dizlerini kullanmadan, ellerini dizlerine yerleştirmek zorunda kalmadan ve dengelerini kaybetmeden bunu yapabilen kişiler, kendilerine yardımcı olmak zorunda kalan insanlara kıyasla ortalama altı yıl daha düşük ölüm oranına sahipti. Pratik yapın!

Devamı

SAĞLIK

Atardamarlarınız iyi durumda mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Atardamarlarınız iyi durumda mı? Öğrenmek için testimizi uygulayın.

Kendinizi test edin

Sırtınızı duvara vererek yere oturun, bacaklarınızı önünüze uzatın. Ellerinizi bacaklarınızın üstüne yerleştirin ve parmak uçlarınızı ayak parmaklarınıza doğru kaydırın. (Dizlerinizi bükmek hile sayılır.)

❑ Ayak bileklerime ve/veya ayak parmaklarıma dokunabiliyorum
❑ Ayak bileklerim çok uzakta

Sonucunuz nasıl?

Bileklerinize ve daha ileriye uzanabiliyorsanız, bu atardamarlarınız için iyi haber demektir. The Journal of Physical Fitness and Sports Medicine’deki bir araştırmaya göre, daha esnek vücuda sahip insanlar daha esnek damarlara sahip. Sert atardamarlar sorunların her ikisiyle de ilişkili olduğundan, “bu test, kardiyovasküler hastalığı veya yüksek tansiyonu olanları ortaya çıkarabilir,” diyor Dr. Stiff.

İnce ayar

Test çarenin kendisi. Esneme eylemi, gerçekten de atardamarlarınızın daha esnek olmasına yardımcı olabilir, diye açıklıyor Dr. Higgins. New York City’deki Finish Line Physical Therapy’nin sahibi kişisel antrenör Michael Conlon da, ayak bileklerinize uzanmaktan daha fazlasını yapmak istiyorsanız, esnekliğinizi güvenilir bir şekilde antrenman öncesi ve sonrası bir foam roller ile artırabilirsiniz, diyor. Ancak bunda basitçe aşağı ve yukarı yuvarlamaktan fazlası var. İdeal olarak, iki farklı yöne doğru yuvarlamalısınız. Örneğin, quadriceps (üst ön bacak) kaslarınızı çalıştırıyorsanız, roller’ı üzerlerinde yalnızca ileri ve geri hareket ettirmeyin, quadriceps kaslarınızı da roller üzerinden yana doğru hareket ettirin.

Devamı

SAĞLIK

Göğüs estetiği faciayla sonuçlandı

Umut Doğan Yıldız

-

Avustralya’da yaşayan Jacqueline Harvey adındaki kadın, yaptırdığı göğüs estetiğinden sonra hayatının şokunu yaşadı.

Küçüklüğünden beri istediği göğüs görüntüsüne kavuşmak için hayal kuran 23 yaşındaki Jacqueline Harvey, göğüs implantlarının göğüs kemiğinde deforme olması nedeniyle hayatının şokunu yaşadı.

Memelerin katlanma yerinin silinmesiyle birlikte sanki dört memeye sahipmiş gibi bir görüntüye sahip olan kadın, estetik operasyon için 5 yıldır birikim yaptığını söyledi.

Meme estetiği kabus oldu

Operasyondan sonra sargıların çıkmasıyla ayna karşısına geçen genç kadın, hayatının kabusunu yaşadığını belirtti. 18 yaşından beri göğüslerinden dolayı çok mutsuz olduğunu ve heyecanla para biriktirip ardından ameliyat olarak büyük bir mutluluk yaşadığını ancak ayna karşısında büyük bir şok yaşadığını söyleyen genç kadın, karşılaştığı görüntünün hayatını kabusa çevirdiğini söylüyor.

Göğüsleri deforme olan ve implant aşağı kaymış gibi göründüğü için asıl mememin altında bir kabarcık oluşan genç kadına bu yeni görüntü için doktorlar, bunun düzeltilebilecek bir durum olduğunu söylediler.

Memelerinin düzeltilmesi için tekrar para biriktirmesi gerektiğini ifade eden genç kadın, bu tarz cerrahi müdahalelerde çok titiz davranılması gerektiğini ve işini iyi yapan doktorlara kendinizi emanet etmeniz gerektiğini söylüyor.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com