Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

GIDA İNTOLERANS TESTİ HAKKINDA HER ŞEY

SAĞLIK

GIDA İNTOLERANS TESTİ HAKKINDA HER ŞEY

-

 

Gıda intolerans testi hakkında merak edilen soruların yanıtlarını, Asist Wellness Center Yönetim Kurulu Başkanı Enver Güven’den aldık.

laboratuvar

Sağlıklı yaşam kültürü bilimsel araştırmaları ve bulguları zorunlu kılarken kendi akımlarını da beraberinde getiriyor. Bu akımlar bazen gelip geçici bazen kalıcı olarak yeni bir iyi yaşam perspektifi sunuyor. Kişiye özel beslenme, egzersiz ve sağlık konsepti de bunlardan biri. Bu konseptin ilk ve vazgeçilmez ayağını da testler oluşturuyor. İnsanlar artık vücutlarını ve sınırlarını daha tanımak için testler oluyor, kişisel eğitmenler veya diyetisyenler çalışacakları kişileri özel testlere tabi tutuyor. Bu testlerden biri olan gıda intolerans testi de sağlık beslenmek, bilinçli bir şekilde zayıflamak ve vücudunuzun hangi besine nasıl tepki verdiğini anlamak için çok önemli. Ancak itiraf edelim, bu konuda bilgi eksikliği ve kafa karışıklığına sahibiz. Biz de sorularımızı YorkTest’in Türkiye resmi distribütörü ve Asist Wellness Center Yönetim Kurulu Başkanı Enver Güven’e yönelttik. Bir sağlıklı yaşam modası mı yoksa sizi nedenini bilmediğiniz şikayetlerden kurtaracak anahtar mı karar vermek için aşağıdaki röportajı okuyun.

Enver-Guven

Gıda intoleransı nedir?

Sürekli tükettiğimiz ve genel olarak sağlıklı olduğu bilinen birçok gıda, sindirim sistemimiz tarafından tam sindirilemiyorsa vücudumuz bunlara karşı tepki vermeye başlar. Yiyecek ve içeceklere karşı vücudumuzun vermiş olduğu bu tepkiler çoğu zaman hayati tehlike teşkil etmese de, kişinin kendisini rahatsız hissetmesine neden olur, iş ve sosyal hayatını olumsuz etkiler. En bilinen belirtiler, baş ağrısı, halsizlik, migren, hassas bağırsak sendromu (IBS), şişkinlik, mide yanması ve cilt problemleridir. Ancak belirli bir yiyecek veya içeceğe olan duyarlılık her zaman hızla belirti vermeyebilir. Bu süre birkaç saatten birkaç güne kadar değişebilir. Biz bu yaşadığımız olumsuz tepkimelere “gıda intoleransı” diyoruz. Bedenimiz ve tükettiğimiz gıdalar arasındaki ilişkiyi eski zamanlardan beri bilsek de teknolojinin verdiği imkânlarla bunları test etme ve beslenme düzenimizi buna göre oluşturma şansına sahip oluyoruz.

Gıda alerjisi ile farkı nedir?

Gıda intoleransı ve besin alerjisi birbiriyle sıklıkla karıştırılır. Gıda alerjisi, vücudun bağışıklık sisteminin belirli bir besine karşı gösterdiği ani yanıttır ve erişkin nüfusun yaklaşık yüzde 2’sini etkileyen, oldukça nadir görülen bir hastalıktır. Gıda intoleransı ise sıklıkla karşılaşılan ve kişinin yaşam kalitesini düşüren birçok rahatsızlığın nedenidir

Gıda intoleransının kişilerde ne gibi semptomlar yaratabiliyor?

Epigastrik ağrılar, ağrı ve sızılar, akne, şişkinlik, kabızlık, kronik yorgunluk sendromu, ishal, baş dönmesi, egzama, bitkinlik, hassas bağırsak sendromu, kaşıntı, sıvı retansiyonu, baş ağrısı, hiperaktivite, migren, bulantı, döküntüler, rinit, sinüzit, mide krampları, tansiyon, yorgunluk ve bitkinlik, ürtiker, kilo kaybı ve hırıltılı solunum gibi semptomlar söz konusu oluyor.

Gıda intoleransı kişinin günlük hayatını nasıl etkiliyor?

Son zamanlarda enerji düşüklüğü ve yorgunluk gibi belirtileri çevremizden sıklıkla duyuyoruz ama bunun tüketmiş olduğumuz gıdalardan olabileceğini pek düşünmüyoruz. Belirli şikâyetler sonucu YorkTest yaptırmak isteyenlere öncelikle doktora görünmelerini tavsiye ediyoruz. Gelen danışanlarımız sindirim veya baş ağrısı gibi sorunlar yaşıyorlarsa bunun gıda intoleransı haricinde ciddi bir hastalıktan kaynaklanmadığından emin olmak istiyoruz. Bu kontrollerin sonunda ise YorkTest ile danışanlarımızı tanıştırarak daha kaliteli bir yaşama adım atmalarını sağlıyoruz.

Besin intolerans testi olan YorkTest’ten bahseder misiniz?

YorkTest 35 yıl önce İngiltere’de York Üniversitesi Bilim Parkı’nda kuruldu. YorkTest, Türkiye dahil global çapta faaliyet gösteren, benzersiz bir besin intolerans testinin önde gelen sağlayıcısıdır. YorkTest, York şehrinde tamamen akredite edilmiş laboratuarlara sahiptir. Dünya nüfusunun tahminen yüzde 45’inin gıda intoleransına sahip olduğu biliniyor. YorkTest’in sonuç raporları, hangi gıdaların beslenme düzeninden çıkarılması gerektiğini gösteren kolay ve anlaşılabilir bir formatta düzenlenir. Beslenme düzenindeki değişiklikleri olabildiğince kolaylaştırmak için test sonrası beslenme önerilerilerini kapsayan bir danışmanlık hizmeti verilir. YorkTest’in danışmanları kişilerin yaşadığı rahatsızlıkların yüzde 100 geçeceği garantisini vermez. Eğer görülen semptomlar gıda intoleransına bağlıysa ve verilen diyete uyulursa, semptomlardaki iyileşme klinik çalışmalarla ispatlanmıştır.

YorkTest ile diğer test yöntemleri arasındaki farklar nelerdir?

YorkTest ve diğer yöntemler arasındaki en önemli fark, YorkTest’in testlerinin klinik çalışmalarla desteklenmiş olmasıdır. Bu tür testlerin protokolünün ve düzenlemelerinin olup olmadığı önemlidir. YorkTest’in yaptığı gıda intoleransı test yöntemi, 1998’den beri kendisinin oluşturduğu test protokolü çerçevesinde sonuçları klinik çalışmayla doğrulanmış ve tüm düzenleyici gereklilikleri karşılamıştır. YorkTest, diyet türleri için beslenme uzmanlarımız tarafından özenle seçilen 158 yiyecek üzerine testler yapıyor. YorkTest’i farklılaştıran nedenlerin; akredite edilmiş laboratuar, doğrulanmış, parmaktan kan alma yöntemi, protokole bağlanmış yiyecek özelinde IgG testi, yayınlanmış klinik araştırmalar ve yıllar boyunca pratikte test edilen veriler olduğunu söyleyebiliriz. Dahası, YorkTest test sonuçları dünya çapındaki kanaat önderleri, sağlık ve beslenme uzmanları ile spor profesyonelleri tarafından onaylandı. YorkTest olarak gıdaya özgü IgG antikor testini geliştiren ve bunu klinik çalışmalarla destekleyen tek şirketiz. Yıllar içinde rakiplerimizle çok sayıda karşılaştırma yaptık ve şunu gördük. YorkTest’e gelen kişiler ortalama olarak 5-6 besine karşı reaksiyon gösteriyor, yani YorkTest vücudumuzda aktif olarak semptom yaratan gıdaları bulurken diğer testler çok fazla sayıda gıdayı intolere olarak gösteriyor bu da diyetin uygulanabilir olmasını zorlaştırıyor. Ayrıca yanlış pozitif çıkartma oranları da çok fazla. Bazı şirketler gıdaya özgü IgG’yi ölçtüklerini söylüyorlar ancak böyle bir analiz yapmak için gerekli olan yetkinliğe, kredibiliteye sahip değiller. Müşteriye bunu yansıtamıyorlar ve geçerli bir sonuç sunamıyorlar. Son olarak, YorkTest İngiltere tıbbi sağlık otoritesi Medical Health Authority (MHRA) tarafından her yıl denetleniyor ve çok önemli ödülleri bulunuyor. İngiltere Kraliçesi’nden bir onur ödülü almış olmaktan da gurur duyuyoruz.

YorkTest nasıl yapılıyor ve sonuçları ne kadar sürede ortaya çıkıyor?

Kan numunesindeki gıdaya özgü IgG antikorlarının test edilen gıdaların protein yapılarına karşı olan reaksiyonunu inceliyoruz. Parmaktan kan numunesi alma yöntemi, insülin testi benzeri ve kişinin kendi başına bile yapabileceği çok basit bir işlem. Genellikle danışanlarımıza test kitlerini gönderiyoruz, kendi işyerlerinde ya da evlerinde numuneyi alarak bize geri gönderiyorlar. Ayrıca kan numunesi alma lisansına sahip anlaşmalı olduğumuz mobil ekipleri de yönlendirebiliyoruz. Daha sonra kuru kan statüsüne geçen numuneyi York’taki laboratuvara gönderiyoruz. Kan örneği laboratuvarda detaylı olarak inceleniyor ve hazırlanan raporu testi yaptıran kişiye gönderiyoruz. Son aşamada ise YorkTest eğitimli beslenme uzmanları test sonucunu değerlendiriyor ve belirli gıdaların çıkarılmasına dayalı diyetler öneriyor. Test sonuçları kan numunesi alma işleminden sonraki 7 ile 10 gün içerisinde danışanlarımıza ulaştırılıyor.

İlaç kullananlar bu testi yaptırabilir mi?

Steroid ya da bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, antikor üretimini baskıladığından test sonuçlarını etkileyebiliyor. Ancak anti-histaminikler, antibiyotikler ve diğer ilaçlar test sonuçlarını değiştirmiyor.

Asist Wellness Center hakkında kısa bir bilgi verebilir misiniz? YorkTest’in yanı sıra hangi testleri Türkiye’de uygulamayı planlıyorsunuz?

Asist Wellness Center, kişiye özgü teşhis ve tedavi kavramının tüm dünyada yaygınlaşması üzerine yaşam kalitemizi artıracak ve sağlıkla ilgili risklerimizi ölçecek testleri, konusunda dünyanın önde gelen firmaları ile Türkiye pazarına sunmak üzere oluşturduğumuz bir yapı. Bu kapsamda YorkTest’in Türkiye’deki tek distribütörü olduk. Dünyanın kendi alanındaki en büyük firması olan Psychemedics Inc.’ın Türkiye distribütörlüğünü alarak saç telinden alınan numune ile geçmiş 90 gündeki uyuşturucu kullanımını test eden PDT90 testini ebeveynlere sunmaya başladık. Son olarak, 2017 itibariyle de “Farmakogenetik” adlı testi uygulamaya başlayacağız. Kişinin genetik yapısı ile taşıdığı hastalığın tedavisinde kullanılabilecek ilaçların karşılaştırılarak, en etkili ve yan etkisi en az olan ilacın doğru dozda doğru bireye uygulanmasını amaçlayan bu testin sağlık alanında büyük bir değişim yaratacağını öngörüyoruz.

 

 

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Hava kirliliği günde 1 paket sigara içmeye eşit

-

Bilim insanları, hava kirliğine sürekli maruz kalmanın, akciğer ve alt solunum yolları hastalıklarına yakalanma riski bakımından günde bir paket sigara içmeye eş değer olduğu söylüyor.

Sputnik’te yer alan habere göre, sonuçları ABD Tabipler Birliği yayını JAMA Journal’da yayımlanan araştırmada, hava kirliliğine yol açan bileşenlerin güneş ışığıyla etkileşimiyle ortaya çıkan yer seviyesindeki ozon gazının, amfizem gibi, akciğerlerde ve diğer oksijen taşıyan alt solunum organlarında ortaya çıkan, doku ve organlar arasında hava boşlukları oluşturarak vücudun yeterli miktarda oksijen kullanmasını engelleyen rahatsızlıkların ortaya çıkmasında, günde bir paket sigara kadar etkili olduğunu belirledi.

Araştırma kapsamında ABD’nin New York, Los Angeles, Chicago, Baltimore, St. Paul ve Winston-Salem kentlerinde yaşayan, yaşları 45 ve 84 arasındaki 7 binden fazla sağlıklı yetişkini 10 yıl boyunca izleyen bilim insanları, hava kirliliği oranlarının yüksek olduğu söz konusu metropollerde yaşayan kişilerde amfizem ortaya çıkma riskinin, hava kirliliği oranlarının düşük olduğu yerlerde yaşayıp günde bir paket sigara içen bireylere eşit olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya önderlik eden Columbia Üniversitesi’nden Dr. Graham Barr, “Hava kirliliğine maruz kalmanın amfizeme yakalanma riskini belirgin şekilde artırdığını gördük. Bu, günde 1 paket sigara içmeye eş değer bir risk oluşturuyor ve vücuda 3 yıl ilave yaşlanmaya eş değer bir zarar veriyor” ifadesini kullandı.

Araştırmanın yazarlarından, Washington Üniversitesi’nden Dr. Joel Kaufman da “Sigara içmek amfizeme yol açan en önemli etken. Hastalığın ortaya çıkmasında hava kirliliğinin de bu kadar etkili olduğunu görmek bizim için sürpriz oldu” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de daha önce yapılan araştırmalarda da yer seviyesindeki ozon gazı yoğunlaşmasının akut solunum hastalıklarına yol açabileceği konusunda uyarılar içeren araştırmalar yayımlanmıştı. Araştırmalarda ABD’de yalnızca 2011’de solunum hastalıkları kaynaklı hastalıklardan 107 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilmişti.

Devamı

SAĞLIK

4500 yıllık mayadan ekmek pişirdi

-

Antik Mısır’dan kalma bir çanaktaki mayayı kullanarak ekmek pişiren bilim insanı Seamus Blackley, pişirdiği ekmeğin, diğer ekmeklerden daha lezzetli olduğunu söylüyor.

Fizikçi ve video oyunu tasarımcısı Seamus Blackley, Antik Mısır üzerine çalışmalar yürüten Serena Love ve mikrobiyolog Richard Bowman’la ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir araştırmada çalıştığı sırada, Antik Mısır’dan kalma bir çanaktan maya kalıntıları çıkardığını söyledi.

Numunelerin kapların gözeneklerinden toplandığını söyleyen araştırmacı, organizmaları uyandırmadan önce bir sterilizasyon tekniği kullandığını söylüyor.

Devamı

SAĞLIK

Metabolizma hızlandırmanın 12 yolu!

-

Metabolizma hızlandırmanın yollarını merak edenler için 12 tüyomuz var.

Vücudunuz bir makine olsaydı, metabolizmanız işletim sistemi olma görevini üstlenirdi: Bütün girdileri, yani besinleri işleyerek sizi fonksiyonel kılan bir sistem. Onu abur cuburla doldurursanız düşük performans gösterecektir. Sisteminizi daha verimli şekilde kullanmak istiyorsanız, beslenme ve antrenman programlarınızı güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

YEŞİLİN GÜCÜ

Tıpkı kahve gibi çay da antioksidan açısından zengindir. Journal of Research in Medical Sciences dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, günde dört fincan yeşil çay içen tip 2 diyabet hastaları, çay içmeyenlere göre daha fazla kilo verdi ve tansiyonunu düşük tuttu. Bilim insanları, yeşil çaya has bir antioksidan olan kateşinlerin metabolizmayı hızlandırdığını düşünüyor.

KAHVALTI YAP

Bath Üniversitesinin 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, günün ilk öğünü metabolizmadaki yağ genlerini pasif hale getiriyor ve vücudu antrenmandan sonraki saatlerde daha fazla karbonhidrat yakması konusunda harekete geçiriyor. İtalyan bilim insanlarının yaptığı birbirinden bağımsız araştırmalara göre, kahvaltı ayrıca dinlenen metabolik değerinizi her akşam aynı yemekleri yemekten daha fazla artırıyor.

BOL BOL SU İÇİN

Yüksek protein diyeti yapan sporcuların metabolizmaları yeteri kadar su tüketmeme sebebiyle sekteye uğrayabilir. Yani bol miktarda su tüketmeniz gerekiyor. Frontiers in Nutrition tarafından yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bol su tüketmek vücudunuzdaki yağların parçalanmasına yardımcı olarak kilo vermenizi sağlıyor. Elinize küçük bir bardak alıp ofisinizdeki sebile doğru yürümek, iş gününüzün daha aktif geçmesine yardımcı olabilir.

BİRAZ BAHARAT

Sabah tükettiğiniz yulaf ezmeli karışımınızı tarçınla tatlandırmayı deneyin. Metabolism’de yayımlanan 2017 tarihli bir araştırma, baharatların metabolizmanın ürettiği sıcaklık olan termojenez miktarını artırdığını söylüyor. Tam buğday ekmeğinin arasına fıstık ezmesi ve muz koyarak yaptığınız bir tost da benzer bir etki yaratacaktır.

AKŞAM YEMEĞİ YE

İtalyan bilim insanları tarafından yapılan ve PLOS One’da yayımlanan bir araştırmaya göre, günlük toplam kalorilerinin en büyük parçasını akşam yemeğinde tüketenler, bu öğünü günün daha erken saatlerinde tüketenlere oranla obeziteye iki kat daha meyilli oluyor. Bilim insanları bu tarz beslenmenin metabolik fonksiyonlara katkıda bulunan sirkadiyen ritminizle daha doğal bir uyum yakalamanıza yardımcı olacağını söylüyor.

AYARI KAÇIRMA

PLOS One’da yayımlanan ve Hollandalı bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gün içinde büyük öğünler tüketmekten kaçınan erkeklerin, toplam kalori tüketimi aynı miktarda olan erkeklere oranla daha iyi bir iştah kontrolüne ve daha yüksek dinlenen metabolik değere sahip olduğu ortaya çıktı. Acıktığınız zamanlarda fazla yemenize neden olacak brunch’lara meyletmek yerine elma ve armut gibi ufak atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

İyotlu tuz metabolizma hızlandırır mı?

İYOTLU TUZ KULLAN

Deniz tuzları, tiroidinize metabolizmanızı sağlıklı tutması konusunda yardımcı olan iyot bakımından zengin değildir. Günlük 150 mikrogram iyot tüketmeniz tavsiye edilirken, bu miktar yarım çay kaşığı iyotlu tuza tekabül eder. Ancak iyot alabilmek için balık, süt ürünleri, meyve ve sebze de tüketebilirsiniz.

PEDALLARA ASIL

Kopenhag Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, antrenman sonrasında bisikletçilerin ağırlık kaldıranlara oranla metabolizmayı harekete geçiren FGF21 hormonunun daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle metabolizmanızı hızlandırmak için antrenmanlarınızın sonunda pedal çevirebilirsiniz.

PATLAMA MODUNA GEÇ

İtalyan araştırmacılar, yüksek yoğunluklu kuvvet antrenmanı yapanların geleneksel kuvvet antrenmanları yapanlara oranla egzersiz sonrasında daha fazla kalori yaktığını ortaya koydu. Araştırmalara göre 6 tekrar, 20 saniye dinlenme, 2-3 tekrar, 20 saniye dinlenme ve 2-3 tekrar prensibiyle çalışabilirsiniz. Toplamda iki dakika sürecek üç egzersiz yapın. Set aralarında 30 saniye dinlenerek sekiz seti tamamlayın.

KEMİKLERİNİ GÜÇLENDİR

Kanadalı bilim insanları tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kan dolaşımında kemik hormonu osteokalsin miktarı fazla olan kişiler şekeri ve yağı daha iyi metabolize ediyor. Osteokalsin hormonunuzu artırabilmek için brokoli, soğan, somon ve zeytinyağı tüketebilirsiniz.

ŞALTERİ İNDİR

Şimdiye kadarki tüm ipuçlarını uygulamaya başlasınız bile, kötü bir uyku tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir. Yapılan birçok araştırma, yetersiz uykunun metabolizmanızın fonksiyonelliği için bir hayli önemli olan glukoz metabolizmasını ve düzenleyici hormonları olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

TELEFONU DA KAPAT

Geceleri Instagram’da gezinmenin tek kötü yanı uykunuzun bölünmesi değildir. Zira bu davranış kilo almanıza da neden olabilir. Northwestern Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, cihazınızdan yayılan mavi ışık insülin direncinizi artırarak vücudunuzun kan dolaşımınızdaki glukozu temizleme kabiliyetini düşürebiliyor.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com