Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

GERÇEK BİR ERKEK OLUN

-

 

Ağlamayan veya tepkilerini gösteremeyen erkeklerin yardıma ihtiyacı var. Filozoflara göre esas onlar yaygara kopartıyor!

 

STOACILIK, ZENO İSMİNDEKİ ANTİK YUNAN FİLOZOFUNA AİT BİR FELSEFE.

Picture 1 of 4

Zeno’ya göre, gerçek bir aydınlanma için duygularımızı kontrol etmeyi öğrenmeliyiz. İnanıyorum ki Zeno, özellikle başkalarına rehberlik düsturumuzu takdir ederdi. Yıllardır süregelen sorun, kanıt olarak yüzünüze çarpılanlar hakkında konuşmak istemediğinizi söylemeniz. Tüm nesiller, duygusal tepkiler vermeye veya ağlamaya karşı sindirildiler. Başlangıç aşamasında üst dudağınız titremeye başlar. Bu noktadan sonra ağlamanın eşiğindesiniz demektir. Bu duygularınızı bastırmalısınız dostlarım. Bazılarımız için tüm bu duyguların dışa vurumu sadece gereksiz değil, aynı zamanda da size zarar verici olabilir.

Bu hafta sonu arkadaşım George, kapıma Harley Davidson model motosikletiyle dayandı. George ile beş yaşında tanıştığımız ilk gün, çiftlikte kafama taş atıp yardığından beri arkadaşız. O tarlanın ortasında, koşup yalnız kalacak bir yer yoktu. Bu yüzden ağlamayı kesmeli ve tek başıma üstesinden gelmeliydim. Birkaç yıl sonra George’un babası, elinde dikenli tellerle yanımıza gelip tırnağıyla eti arasına giren kıymığı gösterdiğinde hiç gıkını çıkarmıyordu. Sadece işaret parmağının boğumunu dişlerinin arasına alıp ısırdı. Kalın kıymık, tırnağının beyaz kısmına kadar girmişti. Babası manik depresif bir sırıtışla baktı ve kalın ses tonuyla bir kahkaha patlattı. Kıymığı geri çekti ve vakit kaybetmeden işinin başına geri döndü.

Babam, futbol maçında aldığım yara hakkında serzenişte bulunduğumda bana “Daha fazla kırık kemik ve kan yoksa boşuna sızlanma” demişti. Ne olursa olsun soğukkanlı duruşuna hayran kalırdım.

Duygularını kontrol edebilen erkekler lehine olumlu fikirler taşıyorum. Duyguları bu tarzda baskı altında tutmak benim için çekingenlikten çok bir nevi dayanıklılık göstergesidir. Geçen hafta gönüllü itfaiye tatbikatında, kapalı alanda gerçek bir yangın çalışması yapıldı. Birileri bana yanan binanın içinde biraz korku duymanın sağlıklı bir durum olduğunu hatırlattı.

ERKEK AKLI

Buzul erime oranı yüzde 280 arttı

Umut Doğan Yıldız

-

Antarktika’daki buzul erime oranı, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 arttı.

Kaliforniya ve Utrecht üniversiteleri ile ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Jet İtiş Laboratuvarı’nda gerçekleştirdikleri çalışma neticesinde çarpıcı bir rapor ortaya koydular.

Antartikada buzullar ne oranda eriyor?

Science Daily’de yer alan habere göre, Kalifornia ve Utrecht üniversiteleri ile NASA Jet İtiş Laboratuvarı’nın yürüttüğü çalışmada ortaya koyulan rapor: Antartika’da bulunan buzullardaki erime oranının, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 artış gösterdiğini yönünde.

Araştırmada ortaya koyulan başka bir bilgi de 1979-2001 arasında yılda ortalama 48 milyar ton buzulun eridiği ve Antarktika’da bu kaybın, 2001-2017 aralığında senede 134 milyar tona çıktığı yönünde.

Buzulların erimesi deniz seviyesini artıracak

Bilim adamları, Antarktika’da buzulların erime seviyesindeki bu ciddi artışın 1979-2017 aralığında küresel deniz suyu seviyelerini yaklaşık bir buçuk santimetre yükselttiğini söylüyor.

Devamı

ERKEK AKLI

Dizilerin başlama tarihleri açıklandı!

Umut Doğan Yıldız

-

Yeni yılda özel kanalların reklam anlaşmalarını yenilemeleri nedeniyle yerli diziler, yayına üç hafta ara veren diziler ne zaman başlayacak? İşte o tarihler!

TRT dışındaki bütün kanallar yılbaşından itibaren dizi yayınlarına üç hafta süreyle ara vermişlerdi. Çekimleri başlayan diziler ekranlara tekrar dönmeye hazırlanıyor. 

Diziler ne zaman başlayacak?

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Bizim Hikaye, Çukur,  Çarpışma, Yasak Elma, Kadın, Söz,  Bir Zamanlar Çukurova, Sen Anlat Karadeniz gibi diziler sezon finali gibi yaptıkları bölümleriyle yeni yıl tatiline girmişlerdi. Şimdi tekrar ekranlara dönecek olan dizilerin yayınlanma tarihleri de yavaş yavaş netleşiyor.

Diziler, 21 Ocak’tan itibaren ekrana dönmeye başlayacaklar.

Dizilerin yayın tarihleri şu şekilde:

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz:22 Ocak

Bir Zamanlar Çukurova: 24 Ocak

Yasak Elma: 21 Ocak

Çukur: 21 Ocak

Gülperi: 25 Ocak

Avlu: 24 Ocak

Sen Anlat Karadeniz: 23 Ocak

Kadın: 22 Ocak

Bizim Hikaye: 24 Ocak

Söz: 21 Ocak

Çarpışma: 24 Ocak

Erkenci Kuş: 26 Ocak

Muhteşem İkili: 24 Ocak

Arka Sokaklar: 25 Ocak

Kızım: 25 Ocak

Devamı

ERKEK AKLI

Pantolonsuz metroya binme etkinliği

Umut Doğan Yıldız

-

ABD’nin New York kentinde ”Pantolonsuz Metro Yolculuğu” etkinliğinin bu yıl 18.si düzenlendi.

Bu sene New York’ta 18.si düzenlenen ‘Pantolonsuz Metro Yolculuğu’na katılanlar soğuk havayı umursamadılar.

Improve Everywhere’ grubu tarafından düzenlenmeye başlanan ve dünyada hızla yayılıp çeşitli şehirlerde de gerçekleştirilen metroda pantolonsuz yolculuk etkinliği, bu yılda oldukça ilgi gördü.

Katılımcılar, olaydan haberi olmayan vatandaşların şaşkın bakışları arasında pantolonlarını çıkarmaya başladılar.

Video: (Rommel Tan) Instagram: @rtanphoto

İşte o görüntüler:Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com