Bizi Takip Edin

SEKS & İLİŞKİLER

GENİTAL UÇUKLARI MANTAR HASTALIĞI İLE KARIŞTIRMAYIN

-

 

Genital uçuk (genital herpes), genital bölgede şiddetli kaşıntı, yanma, ağrı, kızarıklık ve küçük su kabarcıkları ile kendini gösteriyor. Kesin teşhis için dermatolog muayenesi şart. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Server Serdaroğlu açıklıyor.

2
Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan genital uçuk eşlerin cinsel hayatını kabusa çeviriyor. Ülkemizde ve dünyada görülme sıklığı her geçen gün artan bu hastalıkta, dermatolog kontrolünü ihmal etmemek gerekiyor.

Herpes simpleks virüsünün (HSV) yol açtığı genital uçuk, cinsel ilişki yoluyla bulaşıyor. Bu virüsün HSV1 ve HSV2 olmak üzere iki türü bulunuyor. HSV1, sıklıkla ağız ve ağız çevresinde uçuk olarak bilinen yaralara yol açıyor. Daha çok 20-40 yaş aralığında karşımıza çıkan HSV2’de ise benzer lezyonlar genital bölgede oluşuyor. Ancak HSV virüsü alan kişilerin yüzde 60’ı bu virüsü taşımasına rağmen böyle bir hastalığın farkında değil.

Bu virüsü taşıyanların yüzde 20’sinde ise hastalık; kendini genital bölgede şiddetli kaşıntı, kabarcık, kızarıklık ve ağrı ile gösteriyor. Çoğu zaman ciltteki bu kaşıntılar, mantar enfeksiyonu
ile karıştırılarak gereksiz yere kişilerin mantar tedavisi görmesine yol açabiliyor. Kaşıntılardan kısa bir süre sonra ise genital bölgede döküntülü ve bazen ağrılı kabarcıklar ortaya çıkıyor. Bu gibi yaraların tekrarlanması AIDS hastalığının da yayılmasını sağlıyor.

1

MUAYENE VE KAN TESTİ İLE ANLAŞILIYOR

Genital uçuk tanısı için dermatolog muayenesi şart. Yaraların olduğu dönemlerde yara içinden örnek alınıp test yapılıyor. Belirtilerin olmadığı dönemlerde ise kan testleri genital uçuk virüsü taşıyıp taşımadığını göstermede yardımcı oluyor. Herpes için kullanılan haplar ile tedavi edilen bu hastalık sürecinde, eğer uçuk enfeksiyonu aktif ise cinsel ilişkiden uzak durmak gerekiyor. Aktif olmayan dönemlerde ise prezervatif ile korunmakta fayda var.

HAMİLE KADINI VE BEBEĞİ DE ETKİLİYOR

Hamilelik dönemlerinde, çiftlerden birinin genital uçuğu var ise mutlaka dermatoloğa görünmesi gerekiyor. Genital uçuk, bazı durumlarda erken doğum veya düşüğe neden olabiliyor. Nadiren,
doğum sırasında anneden çocuğa geçerek potansiyel olarak ölümcül bir enfeksiyona (neonatal herpes) da yol açabiliyor.

ANTİSEPTİK YIKAMA KORUMA SAĞLAMIYOR

Genital uçuk için tam olarak yok edici bir tedavi bulunmamakla birlikte, belirtiler kapsamında tedaviler bulunuyor. Kullanılacak antiviral tedaviler ile atakların sayısını ve şiddetini azaltmak mümkün. Cinsel ilişki sonrası cinsel bölgeyi yıkamak, idrar çıkarmak, antiseptikle yıkamak tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi, genital herpes için de koruma sağlamaz. Genital uçuğu olan kişiler aktif belirtileri olduğu dönemlerde başkalarıyla ilişkiye girmekten kaçınmalı.

SEKS & İLİŞKİLER

Orgazmın vücuda 8 faydası

Umut Doğan Yıldız

-

Orgazm olmanın faydaları nelerdir? İşte orgazmın vücuda 8 faydası!

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Vajinal orgazm nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Vajinal orgazm nasıl meydana gelir, vajinal orgazm nedir, vajinal orgazm nasıl olunur? İşte vajinal orgazm hakkında daha önce bilmedikleriniz.

Vajinal orgazm vajinanın içerisinde, üst tarafta yaklaşık 6-7 cm derindeki,  “G noktası”nın  uyarılması sonucu  yaşanıyor.

Vajinal orgazm nedir? 

Vajinal orgazm, vajinadan gelen ve genellikle G noktasına bağlı uyarılardır. Tahrik olduğunda , nefes hızı artar, G noktasına ve vajinanın alt kısımlarına kan daha hızlı bir şekilde hücum eder. Bu sırada vajina penisi daha iyi kavrayabilmek adına darlaşır.  G noktası vajinanın ön tarafının 50-80 mm içinde yer alır. Buraya baskı uygulandığında vajina duvarının arkasındaki klitoral kompleksin parçası olan hassas kısım uyarılır. Bu uyarı kişiye çok yoğun ve haz verici bir his verir ve idrar gelmesine benzer bir his olarak da tarif edilebilir.

Genital bölgedeki kasların gerginleşmesi, üst düzey bir coşkuya doğru yol alabilir.

Vajinal orgazm nasıl olunur? Vajinal orgazm nasıl yaşanır?

 Yapılan araştırmalara göre yalnızca üç kadından sadece biri sevişme anında vajinal orgazma ulaşabiliyor. G noktasındaki uyarıları tüm vücuda yayılmaya başladığı anda büyük patlama geliyor demektir.

Misyoner pozisyonu vajinal orgazm için birebir

Derin bir penetrasyonun gerçekleşebilmesi için kalçadan eğilmek yeterli olacaktır. Örneğin ilk olarak bacakların birbirine yakın olduğu, alnın ya da dirseklerin yatağa dayalı olduğu pozisyon ya da bacakların çeneye doğru yaklaştırıldığı misyoner pozisyonu vajinal orgazmdaki büyük patlamaya olumlu etkide bulunur.

 

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Kadınlar erekte olur mu?

Umut Doğan Yıldız

-

The Wonder Down Under: A User’s Guide to the Vagina kitabının yazarlarından, Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann kadın ereksiyonu meselesini açıklıyor.

Kadın ereksiyonu denilen şey gerçekmiş! 

Bir klitoris gerçeği: Orada 8.000 sinir ucu var ve bu oran erkeklerin penisindekinin tam iki katı. The Wonder Down Under: A User’s Guide to the Vagina kitabının yazarlarından, Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann“Klitoris, dört bacak ve boyun kısmından oluşan büyük bir organdır. İçeride kalan ve genital bölgeyi çevreleyen kısmı 11 cm’e kadar uzanabilir” diyor.

Kadınların cinsel organı daha hassas!

Klitoris, peniste bulunan erektil dokunun aynısına sahip.  Bu nedenle  kadınlar da erekte olabiliyorlar.  Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann, Kadınlar gecede sekiz kereye kadar erekte oluyor” diyor. Sabah ereksiyonunun kadınlardaki haline “klitoral gece ereksiyonu” deniyor.

Brochmann, bu durumu şöyle anlatarak açıklama yapıyor:

“Cinsel uyarılma söz konusu olduğunda erkek ve kadınlar arasında, anatomik ve fizyolojik fark çok az. Biz kadınlar da penis gibi erekte olabilen ve uyarılan bir cinsel organa sahibiz. Bu çoğu kadının sabahları seks yapmaktan hoşlanmasının nedenini açıklayabilir.”

Devamı

Popüler