Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

GENÇ YETENEK AVCISI

-

 

1Futbolseverler onu 1988 Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan hatırlayacaktır. Hollanda’nın kupayı evine götürdüğü yıl, ülkesinin en önemli orta saha oyuncularından biriydi. Utrecht, Ajax, Bayern Munich, PSV Eindhoven yıllarından sonra emekli olmayıp kendini gençlere adayan, “total futbol” ülkesinden gelen bu adam, şimdi Kasımpaşa Spor Kulübü’nde gençleri çalıştırıyor. Eğer sizin de yakınınızda futbola ilgi
duyan yetenekli gençler varsa, Kasımpaşa Spor’un kapıları onlara da açık. O kapının ardında ise genç yetenekleri bekleyen Jan Wouters var.

Türkiye’ye hoş geldiniz. Eminim İstanbul’a gelmeden önce Kasımpaşa Spor’un maçlarını izlemişsinizdir. Teknik olarak takımı nasıl değerlendiriyorsunuz?

İstanbul’a geldiğimde sezon bitmiş olduğu için geçen sezona ait maçları izlemedim. Ama hazırlık döneminde yaptıkları bazı maçları izleme şansım oldu. Her şey yolunda gözüküyor. Henüz sezon baş­lamadığı için, Şota hâlâ takım üzerinde bazı düzen­lemeler yapıyor. Şimdiye kadar bende bıraktığı izlenim, teknik açıdan iyi bir takım olduğu yönünde.

Daha önce Şota’yla Ajax ve Glasgow Rangers’da çalıştınız. O dönemdeki hocası olarak, Şota hakkında neler söylersiniz?

Şota her şeyden önce çok zeki bir oyuncuydu. Kimi zaman tembel olduğunu söyleyebilirim ama bu, zeki oyuncuların çoğunun ortak özelliği. Espri yete­neği çok yüksek olan, kalbi güzel biri. Futbolculuğu ise Hollanda’da oldukça saygı duyulan bir düzeyde.

Futbolcuyken yıldız olan oyuncuların, teknik direktör olunca aynı oranda başarılı olamadığına dair bir algı vardır. Siz de böyle mi düşünüyorsunuz?

Futbolcuyken başarılı olmak, teknik direktör olarak da başarılı olacağınız anlamına gelmez. Futbolcuy­ken daha bireysel olup kendi performansını düşü­nürsün. Teknik direktörken 11 kişinin, hatta rakip takımı da eklersek 22 kişinin performansını hesap­larsın. İyi olabilmenin temel şartı deneyim. Sürekli öğrenmelisin. Her bir oyuncuyu tek tek düşünebil­melisin. Planlarını her oyuncuya tek tek anlatabil­meli, herkesin aynı mesajı alabilmesini sağlamalısın. Teknik direktör, sadece futbolcuyu yönetmez. Aynı zamanda yöneticileri, taraftarları ve medyayı da yönetebilmek zorunda.

Futbolcuyken forvet pozisyonunda oynayanların, tek­nik direktörlüğünde takımlarını daha ofansif; defans oynayanların ise daha defansif oynattığına dair bir klişe vardır. Sizce de öyle mi?

Kesinlikle değil. Teknik direktör olarak, futbolcuy­ken oynadığınız mevkiden değil, diğer teknik direk­törlerden etkilenirsiniz. Meslektaşlarınız neler yapıyor, onu takip edersiniz. Örneğin Felix Magath, futbolculuk döneminde çok teknik ama çok tembel bir futbolcuydu. Teknik direktör olunca ilk yaptığı iş, idmanlarda futbolcuları sürekli sıkı bir şekilde koşturmak oldu. Belki kendi futbolculuğunda o kadar koşmamıştır.

Sayfalar: 1 2 3 4

ERKEK AKLI

Kilolarıyla dalga geçenleri ifşa etti!

Umut Doğan Yıldız

-

Shelly Proebstel adında bir kadın plajda bikinili vücuduyla dalga geçen kişileri sosyal medyada ifşa etti!

Shelly Proebstel adındaki kadın, facebook hesabından yaptığı paylaşımda: “Kiloluyum diye etrafta birkaç adam benimle sesli bir şekilde gülerek dalga geçti. Bikinili görüntüme çok gülen bu insanlar, parmakla beni gösterip sesli sesli alay ediyorlardı” diye paylaştı. 

Bikinili vücut algısının kendisini çok üzdüğünü ve bu algının yanlış olduğuna dikkat çeken Shelly Proebstel,

Kilolular bikini giyemez mi?

Bikini giymek için sadece zayıf olmak gerekmediğini söyleyen Shelly, bu tip insanlar yüzünden kilolu insanların özgüvenlerini yitirdiğini ve yazın sıcağında bile kapalı giysiler giymeyi tercih ettiklerini belirtti.

Artık bu duruma dur demesi gereken birilerine ihtiyaç olduğunu da söyleyen genç kadın, bu zorbalık yüzünden çoğu kilolu insanın kendini evlerine hapsettiklerini ve hayata küserek intihar bile ettiklerinin altını çizdi.

Devamı

ERKEK AKLI

Yeni nesil menü FineDine

Umut Doğan Yıldız

-

Yeme–içme sektörünün yıldızı parlayan girişimlerinden FineDine, restoranlara dijital tablet menü hizmeti sağlayarak misafirin yemek deneyimini ve restoranın operasyonunu verimli hale getirmek için çalışıyor.

FineDine, restoranları her değiştireceği yemekte menü basmaktan kurtaran, mevsim değişikliklerinde istediği ürünü ve yemeği menüsüne kolayca ekleyebilmeyi sağlayan, müşterilerinin en çok hangi yemeğin sayfasına girip hangisine hiç bakmadıklarını görebilecekleri bir çözüm.

Restoran misafirleri, günlük hayatlarına dahil ettikleri teknolojik yenilikleri restoran deneyimlerinde de görmek istiyorlar. Restoran hikayesinin olmazsa olmazı menü de artık yeni nesil hale geliyor. Mobil telefonlar ve tabletler son tüketicinin hayatında vazgeçilmez bir yer aldı, hayatlarını kolaylaştırırken alışkanlıkları olmaya da başladı. Mobil cihaz kullanmaya alışan tüketiciler, farklı deneyimlerinde de bu cihazların sağlayacağı faydayı öngörebiliyor ve ürünün kullanımını kabulleniyor. FineDine, misafire menüde yönlendirici unsur olan görselliği sağlıyor. Yemeklerin istediğiniz kadar fotoğrafına, hatta videosuna menünüzde yer verebiliyorsunuz. FineDine, restoran açısından ise misafirlerine hikayesini yeni nesil teknoloji ile sunan bir enstrüman.

FineDine kullanan restoranlar, hesap ortalamasında %20 bir artış olduğunu söylerken restoranlarının misafirlerinin gözünde yenilikleri takip eden bir algı ile konumlandıklarını da belirtiyorlar. FineDine, restoranlara ciro artışı, marka algısının artırılması gibi katkılarda bulunurken aynı zamanda çok önemli bir bilgi kaynağı haline de geliyor. Menüdeki yemeklerin satışına ve görüntülenmesine dair bilgileri restoranlara sağlayabilen FineDine, yeme içme sektörünün geleceğinin yorumlanması açısından da önemli bir değer taşıyor. FineDine’nın bir hizmeti de Mobil menü servisi. Bu servis, restoran misafirlerinin tabletle birlikte telefonlarında da menüleri görüntülemesine herhangi bir uygulama indirmeden olanak sağlıyor.

İki genç Türk girişimcinin kurduğu FineDine’nın, hem Türk restoran pazarına hem de global restoran pazarına sağlayacağı katkıları ileriki dönemlerde sıkça duyacağız gibi gözüküyor. Dünyada Raffles Hotels, Shangri-La Hotels, Hilton Hotels ve Hard Rock Cafe gibi markalarla çalışan FineDine’dan tablet menü hizmeti almak için websitelerinden iletişime geçebilirsiniz. www.finedinemenu.com @finedinemenu #finedinemenu

Devamı

ERKEK AKLI

Spider Curl egzersizi

-

Editör :

Adeta bir örümcek gibi esnek ve güçlü olabilirsiniz.

 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com