Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

GELECEK YAZA İLK BAKIŞ

-

 

Milano, Paris, Londra moda başkentlerinde geçtiğimiz ay gerçekleşen erkek moda haftalarını izledik, önümüzdeki yazın sezon trendlerini sıraladık. Zeynep Soylu’nun yazısı 

Rahatına düşkün erkekler, size güzel haberlerim var! Daralarak inen kısa paçaların geçtiğimiz sezonda yavaşça bizden uzaklaştığı haberini vermiştim. Önümüzdeki yaz yerini, şalvar diyebileceğimiz şekilde bollaşan şort ve pantolonlara bırakıyor. Erkekleri önümüzdeki ilkbahar/yaz döneminde çok daha rahat bir giyim tarzı bekliyor. Yüksek bel, kalın kemerlerle bağlanan diz hizasında kumaş şortlar, kesinlikle satın almanız gereken parçalardan.

Kenzo defilesinde radarımıza takılan, sadece üçgen bir uç gördüğümüz yeni nesil kravat, farklılık yaratmayı seven erkekler için güzel bir seçenek. Paul Smith’in
yaka detayına eklediği çiçekli nakış detayları, sıradan takım elbisenize yenilik getirecek bir diğer alternatif.

Prada’nın, Ollie Schrauwen ve James Jean tarafından yapılan, dijital çağa gönderme yapan çizimlere yer verdiği Draft Novel koleksiyonu, defilesiyle birlikte oldukça ilgi çekiciydi. Sandaletlerin diz altı çoraplarla birleşimi, gömlek yakalarının farklı renklerde oluşu, detaylara dikkat eden erkeklerin Prada koleksiyonundan parçalar bulabileceğinin habercisi. Dolabınıza çizgili bir parça edinmenizi tavsiye ederim çünkü çoğu tasarımcı, dikine inen çizgilere hem gömlek hem de pantolonlarda yer vermişti.

Abartılı tasarımları sevenler, Dsquared’in leopar desenli ceketlerini kesinlikle görmelisiniz! Çiçek baskılı şortların yanlarını süsleyen kemer tokaları, deri pantolonları, sweatshirt ve hırkaları da baştan aşağıya ele geçirmişti.

Mermer dokusunu hissettiğimiz Fendi, defile alanında koleksiyon, elegan, aynı zamanda terliklerle kombinlenecek kadar da cesur ve rahat bir havaya sahipti. Kareli transparan kumaşların da kullanıldığı koleksiyonda en başta bahsettiğim bol pantolonlar askılarla kullanılmıştı. Kahverengi süet detaylar, bol bağlanmış kravatlarla cool, aynı zamanda şık bir tarz için ilham kaynağı. Fendi defilesinde beğendiğimiz bir diğer detay ise pantolonların kemer bölümlerinin farklı renklerde kumaştan yapılması. Böylelikle üst gövdenizi bacaklardan ayıran bölmeyi otomatikman yaratmış oluyorsunuz. Bu da vücudunuzun proporsiyonunu
dengelemek için bir yöntem olarak kullanılabilir. Genel olarak değerlendirdiğimizde, 90’lara gönderme yapan tasarımcıların koleksiyonlarının, herkes tarafından giyilebilirlik normlarını ön plana çıkarmayı vurguladığını gösteriyor.

RENK OYUNU

2018 yaz koleksiyonlarına gri, açık pembe, su yeşili ve lacivert hâkim diyebiliriz. Takım elbise, şort, ayakkabı tercihlerinizi gri ve lacivertten, bomber ceketlerinizi Ermenegildo Zegna koleksiyonunda en beğendiğim parçalardan olan, süet açık pembelerden seçebilirsiniz. Koleksiyonlarda bir diğer dikkat çeken parça ise tulumlar oldu. Türk erkek vücut yapısını biraz zorlayan bir tasarım olsa da, eğer uzun bacaklara sahipseniz denemeye değer cinsten. Prada’nın manga desenli
tulumu ile bir parçayı kombinleyip, ne giyeceğim derdinden kolayca kurtulabilirsiniz. Her zamanki gibi parlak renklerin hâkim olduğu Kenzo koleksiyonunda üç cepli ceketler görüyoruz. Üç cep detaylı ceketlere bol ve hafif kumaşlardan oluşan pantolon ve şortlar eşlik ediyor.

Öne Çıkan Aksesuarlar

Bir klasik haline gelen ekstra büyük Hermes eşarplardan sonra, birçok marka koleksiyonunda mendillerin bir tık büyüğü diyebileceğimiz eşarplara yer verdi. İster bir kovboy gibi boynunuzda, ister sadece ceket cebinde yer verebileceğiniz büyük mendiller, desenleriyle kıyafetlere farklı bir hava katıyor. Düğünlerin
vazgeçilmezi papyonlara gelecek olursak, bu yaz geçen sezonun aksine gayet küçücük, çizgi halini alan papyonlara birinciliği kaptırıyor. Ermenegildo Zegna defilesinde öne çıkan beyzbol şapkaları, güneş siperlikleri de kullanacağımız aksesuarlar arasında. Çantalar, geçen sezonun aksine küçülen ve üstü boyama çizimlere yer verilen tarzlara bürünüyor. Ayrıca geçmişi özleyenlere güzel bir haber; çocukluğumuzun efsanesi bel çantaları tekrar hayatımızda. Zamanında kullanamadım diyenler, yenilenmiş tasarımları göğsünü gere gere takabilir.

ERKEK AKLI

20 Mart Uluslararası Mutluluk Günü

Umut Doğan Yıldız

-

Birleşmiş Milletler tarafından 2013 yılında ilan edilen Uluslararası Mutluluk Günü, her yıl 20 Mart’ta kutlanıyor.

 Amaç, dünya genelinde mutluluğun önemine dikkat çekmek ve bunu sürekli olarak hatırlatmak. “Hepimiz mutluluk istiyoruz fakat ne yazık ki günümüz dünyasında stres, depresyon ve mutsuzluk yükselişte gibi duruyor. Örneğin; Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada 300 milyondan fazla insan depresyonda. Üstelik depresyon, endişe bozukluğu gibi ruh sağlığını ilgilendiren konuların, dünya ekonomisine de bir maliyeti var. Bu maliyetin, 1 trilyon USD seviyesinde olduğu tahmin ediliyor” diyen kahkaha yogası eğitmeni Selda Susal Saatçi, insanların, yaşam sevinçlerini yeniden canlandırmaya ihtiyacı olduğunu söylüyor.

“Mutluluğu koşula bağlıyoruz”

İnsanların çoğu için mutluluk, bir koşula bağlı. Terfi etmek, daha fazla para kazanmak, hayalindeki o arabaya/eve sahip olmak bu koşullardan sadece birkaçı. Oysa barınma, beslenme gibi temel ihtiyaçlar karşılandıktan sonra bu dışsal amaçların, toplam mutluluğumuzun sadece yüzde 10’unu oluşturduğu biliniyor. Kahkaha Yogası eğitmeni Selda Susal Saatçi “Mutluluğun bir de koşula bağlı olmayan ve insanın içinden dışa doğru çıkan bir hali var. Bunu yaşam sevinci ya da neşe olarak da tanımlayabiliriz” diyor. Susal Saatçi, yeni şeyler öğrenmek, etrafımızdakilerle iyi ilişkiler geliştirmek ve kendimizden daha büyük bir amaç için çalışmanın, başka bir deyişle iyilik yapmanın içimizdeki yaşam sevincini beslediğini, bunu yaparken bedenimizin kimyasını değiştiren kahkahanın gücünden de faydalanmamız gerektiğini vurguluyor.

“Kahkaha Yogası’nın mucidi Dr. Madan Kataria’nın dediği gibi; hayatı yeterince ciddiye aldık, artık kahkahayı ciddiye alma vakti geldi”
Kahkahanın bedensel ve ruhsal faydaları, bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Günde 10-15 dakika arasında derin kahkaha atmak, beynin daha fazla mutluluk hormonu salgılamasını sağlarken, stres hormonlarının da seviyesini düşürüyor. Beyin gerçek kahkaha ile sahte kahkahayı birbirinden ayırt edemiyor. Dolayısıyla her gün 10-15 dakika sahte kahkahalar bile atılsa aynı ruhsal ve bedensel faydalar görülebiliyor.

Dünya da ülkemiz de zor zamanlardan geçiyor. “20 Mart Uluslararası Mutluluk Günü” mutluluğu hatırlamak için güzel bir vesile değil mi?

Kahkaha Yogası Nedir?

Kahkaha Yogası, bir Tıp Doktoru olan Dr. Madan Kataria tarafından 1995 yılında geliştirildi. Yoga nefes tekniğini kullanan ve eşsiz bir egzersizler bütünü olan Kahkaha Yogası’nın temeli nedensiz (şaka, espri, komedi olmaksızın) gülmeye dayanıyor.

Kahkaha Yogası, grup içerisinde göz kontağı kurarak ve günlük hayatımızda karşılaştığımız olayların canlandırmasından oluşan çocuksu oyunlar aracılığı yapılıyor. Fiziksel bir egzersiz, yani sahte kahkaha olarak başlatılan gülme, genellikle 45-60 saniye içerisinde gerçek kahkahaya dönüşüyor.

Kahkaha Yogası’nın faydaları

Bundan 24 yıl önce bir parkta birkaç kişi ile başlayan ve bugün 100’ün üzerinde ülkede uygulanan Kahkaha Yogası’nın birçok faydası bulunuyor. Her gün yapılan 10-15 dakikalık Kahkaha Yogası:

· Beynin daha fazla mutluluk hormonu salgılanmasını sağlıyor. Kişinin duygu durumu dakikalar içerisinde yükseliyor. Kişi kendini daha neşeli ve enerjik hissediyor. Bu olumlu ruh hali iş dahil hayatının geneline yayılıyor.
· Beynin salgıladığı stres hormonlarının düşmesini sağlıyor.
· Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
· Ciddi bir egzersiz programıdır. 10 dakikalık bir kahkaha yogası, 30 dakikalık kürek çekmeye eşdeğerdir.
· Kan basıncını düşürüyor, kan dolaşımını artırıyor. İyi bir kalp damar sistem çalışması olarak değerlendiriliyor.
· Yoga nefes bilgisinin bilimsel olgularla birleşmesi sayesinde anksiyeteyi azaltmaya yardımcı oluyor.
· Bedenin ve beynin net oksijen alımını önemli ölçüde artırıyor, odaklanma kapasitesini ve süresini geliştiriyor, kişilerin etkinlik ve iş performanslarında önemli iyileşmeler sağlıyor.
· Kişisel gelişime katkı sağlıyor. Kendine güveni artırıyor, iletişim becerilerini geliştiriyor, çocuksu oyunlar sayesinde sağ beyin tetikleniyor ve yaratıcılık artıyor, duygusal denge sağlanıyor.

Mutluluk için, Sağlık için Kahkaha Atın

Devamı

ERKEK AKLI

Ofiste gülmenin 5 önemli faydası

Umut Doğan Yıldız

-

İşyeri ve çalışmak gülmenize engel değil. Ofiste gülmenin 5 önemli faydasına göz atın.

Amerikan reklamcılık devi ve dünyaca ünlü ajanslar zincirinin sahibi Leo Burnett, “Kimse eğlenmek için işe gitmez ancak bu, iş yerinde eğlence olmayacağı anlamına da gelmez” diyor. Uzmanlar ise ciddiyet ve profesyonelliğin hâkim olduğu iş yerlerinde baskı ve stresi azaltmak için mizahın son derece önemli olduğuna dikkat çekiyor. Bu uzmanlardan biri de Reem Nöropsikiyatri Kliniği’nden Uzman Dr. Mehmet Yavuz… Yavuz’a göre gülümsemek fiziksel ve ruhsal anlamda iyi olmanızı sağlıyor, kan dolaşımını hızlandırıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve gülerken salgılanan endorfin de özellikle ağrılara karşı morfinden çok daha güçlü bir etki yaratıyor. Ofiste gülmenin 5 önemli faydası ise şunlar:

*Yaratıcılığı ve üretkenliği artırır. Ofiste gülenler çok daha iyi işler çıkarır çünkü gülerken beyne giden oksijen artar ve zihni açar.

*Gülmek, insanların birbirini anlamasını kolaylaştırır. Çünkü iletişimde en etkili yöntemlerden biri mizahtır. Beraber gülebilenler kolay kaynaşır, aradaki bariyerler kısa sürede kalkar.

*Gülmek, insanların işini daha çok sahiplenmesini sağlar çünkü bir süre sonra, kendilerine bu ortamı sunan yöneticilere karşı kendilerini daha yakın hissederler. Hem otoritesini koruyan hem de mizah yapmayı başarabilen yöneticilerin ekipleri işlerinde çok daha başarılıdır.

*Mizahın ve gülmenin hâkim olduğu ofislere yeni gelenler de ortama daha hızlı uyum sağlar. Çünkü bu tür ofislerde adaptasyon sorunu yoktur veya en azından daha kolay atlatılır. Birlikte gülebilen ekiplerin pozitif bakışı bir süre sonra da yapılan işe yansır.

*Mizah müşterileri de olumlu yönde etkiler. Birçok uluslararası markanın daha sıcak ve samimi bir dili tercih ettiği yüzyılımızda, ölçülü mizah, giderek büyük markaların global kampanyalarında daha sık yer alıyor. Dolayısıyla kendi arasında gülmeyen bir ekibin, müşterilerden gelecek bu tür istekleri karşılaması da mümkün olmayacaktır.

Devamı

ERKEK AKLI

90’ların efsane ayakkabısı geri döndü

Umut Doğan Yıldız

-

90’lı yılların efsane koşu ayakkabısı Aztrek, tam 25 yıl sonra kendini özgün bir stille ifade etmek isteyenler için yepyeni bir sneaker olarak pazara çıkıyor. 

Zamanının ilerisinde, benzersiz tasarımıyla Aztrek ’93 capcanlı renklerle 90’ları yeniden yaşatmaya geliyor.

Reebok Classic ailesinin en özel üyelerinden biri olan Aztrek ’93, çağın canlı ve genç enerjisinden ilham alırken 90’lı yılları yeniden yaşatmak üzere benzersiz bir sneaker olarak geri döndü.

Piyasaya çıktığı andan itibaren öncü kabul edilen Aztrek, benzersiz tasarımıyla tam 25 yıl sonra kendini özgün bir stille ifade etmek isteyenler için yeniden tasarlandı. Cesur renk tonları ve kendine has çizgileriyle göz alan Aztrek ’93, zamanının ilerisinde, yenilikçi bir sneaker olarak piyasaya çıktı.

Ünlü model Gigi Hagid, rap kraliçesi Cardi B’nin yanı sıra Future ve ikinci kişiliği Hndrxx ile iş birliğinde lanse edilen Aztrek ’93, 90’lar ruhuyla geçmişten esintiler taşırken yenilenmiş tasarımıyla günümüz sneaker modasına öncülük etmeye geliyor.

Petra Roasting pop-up mağazaya dönüştü

90’lı yılların tavrını otantik performansla harmanlayan Aztrek ’93, birbirinden renkli modelleriyle Mart ayı boyunca Gayrettepe Petra Roasting’deki Reebok Pop-Up Mağaza’da 559 TL fiyatla satışta olacak.

90’ların havasını solumak isteyenler için yeniden tasarlanan Reebok Pop-Up Mağaza, 7 Mart’tan başlayarak tam bir ay boyunca ziyaretçilerini karşılayacak. Türkiye’de bir ilk niteliğinde olan pop-up mağazada bir ay boyunca eşsiz tasarımıyla göz dolduran Aztrek ’93 modelleri sergilenirken, en sevilen Reebok Classic ürünleri de satışta olacak. 90’lar temalı dekorasyonu ile ziyaretçilerini bekleyen Petra Roasting’de 90’ları yeniden anmak üzere çeşitli atölyeler, Duygu Özaslan, Ekin Beril, Deniz Marşan ve Selen Akyüz gibi isimlerle birbirinden eğlenceli hafta sonu sohbetleri ve pazar günleri ise 90’ların efsane oyunlarını içeren heyecanlı oyun turnuvaları gerçekleşecek.

Reebok Petra Roasting Etkinlik Takvimi:

9 Mart – Duygu Özaslan ile “90’lardan Günümüze Değişen Medya”
13 Mart- Serigrafi baskı yöntemiyle Reebok Classic çanta tasarımı
16 Mart – Ekin Beril ile “90’larda Müzik”
20 Mart – D-I-Y Sticker tasarlama
23 Mart – Deniz Marşan ile “90’lar Modası”
27 Mart – Geçici Dövme atölyesi
30 Mart – Selen Akyüz ile “Sneaker nasıl evrim geçirdi?”
3 Nisan- Kişiye Özel Reeboklar..

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com