Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

FOTOĞRAF ÇEKME HAKKINDA İPUÇLARI

-

 

Temel tekniklerle profesyoneller gibi fotoğraf çekmeyi öğrenin.

Hepimizin bir fotoğraf makinesi var. En azından artık tüm cep telefonları fotoğraf çekebiliyor. Ancak Infotrends European Digital Photography anketine göre sadece yüzde 3’lük bir bölüm kamerasını tam anlamıyla kullanabiliyor. İşte profesyonel gibi fotoğraf çekmenin teknikleri:

MAKRO
Kameranın üzerinde gördüğünüz çiçekli sembol Alice Harikalar Diyarı’nı anlatmıyor. Size fluluk olmadan oldukça yakından fotoğraf çekme imkanı sağlıyor. Kullanmazsanız, resmini çektiğiniz kelebek sanki siz tam yere düşerken düğmeye basmışsınız gibi çıkacaktır. Digital Camera dergisinin editörü Marcus Hawkins, “Eğer objeyi yakından çekmeye çalışırken kamera sesler çıkartıyor ve sürekli zum yapmaya çalışıyorsa makroyu kullanmalısınız” diyor. Ayrıca 30TL’ye alacağınız bir tripod ile titremenin de önüne geçip mükemmel yakın çekim fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

ZUM
Evet, bunu biliyor olmalısınız. Kameranızın büyüteci… Fotoğrafçılar Derneği yöneticisi ve 28 yıllık fotoğrafçı olan Paul King, “En arkaya yasladığınız zum size daha geniş bir netlik alanı yaratacaktır. Aynı geniş ekran bir televizyonda olduğu gibi” diyor. Zumu mümkün olduğunda manuel kullanmaya gayret edin. (Eğer çektiğiniz bir insansa, ki güzel bir kadın olması temennimiz, netliği göz bebeğinden yapmalısınız. Eğer gözlerin içerisindeki küçük beyaz noktaya kadar net bir biçimde görebiliyorsanız o zaman zumu doğru ayarlamışsınız demektir. Eğer fotoğrafa derinlik kazandırmak istiyorsanız, çekeceğiniz objeden biraz daha uzakta durun. Arka plan daha yumuşak ve flu hale gelecek ve odak tamamen objeye çekilecektir.

FLAŞ
Oradaki yıldırım işaret Şimşek Tanrısı Thor’dan gelen bir mesaj değil. Flaşın ta kendisi… Flaşı, kafanızda özel bir kare yoksa, güneş ışığı olan ortamlarda mümkün olduğunca kullanmamaya gayret edin.  Bir başka önemli husus ise flaşı kullanmak için obje ya da insanla aranızda en az 1 metre mesafe olmasıdır. Yüzlerin vampirlerle yapılan bir moda çekimi gibi beyaz, ortamın 2 boyutlu gibi görünmesi sizi rahatsız etmiyorsa tabi…

BEYAZ AYARI
Her ne kadar öyle görünseler de kameralar bizim kadar zeki varlıklar değiller. Hawkin, “Bizim gözlerimizin aksine kameraların kendi başına renkleri ayırt etme imkanları biraz kısıtlıdır” diyor. “Beyaz ayarı yapmak renklerin doğru görünmesini sağlayacaktır.” Kamera içerisinde otomatik olarak ayarlanmış bazı beyaz ayarları olur. Bulutlu, floresan, güneşli hava, bulutlu hava, vb… Evet, kameranızın içindeki o resimler bu anlama geliyor. Ufak bir ipucu: Güneş batışlarında en doğru rengi alabilmek için “Bulutlu” beyaz ayarı seçeneğini kullanabilirsiniz.

ISO
Kameradaki bu özellik, fotoğraf makinesinin ışığa olan duyarlılığını ayarlamaya yarar. ISO ne kadar düşük olursa (Minimum 80-100 değerlerini alır) ya da kapalı olursa resimleriniz o kadar detaylı çıkacaktır. Eğer karanlık mekanlarda çekim yapacaksanız o zaman ISO ayarını yükseltmeniz gerekir ancak bu da detayları kaybetmeye başladığınız anlamına gelir. ISO için ideal maksimum değer 800 olmalıdır. Bu değerin üzerine geçmek resimlerin tüm detaylarını kaybetmesine ancak aydınlık olmasına neden olacaktır. Unutmayın, fotoğraf çekmek ışığı doğru kullanmak demektir. Etraftaki ışıklardan ne kadar faydalanabilirseniz o kadar güzel kareler yakalarsınız.

 

ERKEK AKLI

Mango’dan stil ikonuyla işbirliği

Umut Doğan Yıldız

-

Mango’nun işbirliği yaptığı stil ikonu David Gandy; bir modelden çok daha fazlası!

Eşsiz tarzı ve vintage arabalara olan tutkusuyla tanınan süper model David Gandy’nin ilgi alanları aslında çok daha fazla. Girişimci kimliği ve hayır işlerine ilgisiyle de tanınan David Gandy yeni projelere atılmaktan keyif alıyor.

Tarz sahibi olmak için genel bir bakış açısına sahip olmak gerektiğine inanan David Gandy bunun sadece kıyafetlerle ilgili olmadığını söylüyor. Materyelleri, renkleri veya tasarım ile ilgili olan her şeye duyulan ilgi insanın genel tarzını yansıttığına inanıyor. Arabalara olan tutkusunu ise şu sözlerle anlatıyor; ‘araba alırken bunu yatırım amaçlı yapmıyorum. Beğendiğimi alıyorum ve onu yenileyerek gelecek 60 yıl boyunca yaşatmaya devam ettirmek istiyorum’ diyor.

Hayır işlerine olanilgisine de köpeği Dora aracılığı ile anlatıyor. Sokak hayvanlarına yardım edenve kar amacı gütmeyen kurumlara destek olan David Gandy köpeği Dora’yı da buşekilde evlat edindiğini anlatıyor.

‘Kendime sürekli meydan okumayı seviyorum. Bilinmeyenin korkusunu hissetmek kendimi geliştirmeme izin veriyor. İş için, bir proje için olsun ya da kişisel hayatım ile ilgili olsun – pişmanlık duymamak için elimden geleni yapıyorum’ diyen David Gandyherkese ilham verebilecek bir süper modelden çok daha fazlası.

Devamı

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

ERKEK AKLI

Türkiye Instagram’da beşinci

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyada yaklaşık 1 milyara Instagram kullanıcısı var. Türkiye’nin 37milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, sosyal medya platformu Instagram’ın takipçi sayısına yönelik araştırmayı inceledi Ajans Press’in Statista verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 37 milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü. Dünya üzerindeki bütün ülkeler baz alınırken, listenin birinci sırasına 121 milyon aktif kullanıcı sayısı ile ABD’nin yerleştiği saptandı. ABD’yi de ikinci sıradan 71 milyon kullanıcı ile Hindistan, 64 milyon ile Brezilya, 59 milyon ile de Endonezya takip etti. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler ise; Rusya, Japonya, İran, Birleşik Krallık ve Meksika olarak kaydedildi.

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde sosyal medya ve platformların medyada ne kadar konuşulduğuna yönelik yapılan incelemede,araştırmaya konu olan Instagram’ın 16 bin 158 haberle konuşulduğu görüldü.Sosyal medya başlığında ise 150 binin üzerinden haber yansıması olduğu tespit edildi.

Devamı

Popüler