Bizi Takip Edin

BESLENME

FORM İÇİN NBA DİYETİ

-

 

Suns’ın forveti Jared Dudley NBA seviyesine çıkabilmek için ilk önce kilosunu kontrol etmeyi öğrendi.


Birçok profesyonel sporcu harika genlere sahiptir fakat Jared Dudley kesinlikle onlardan biri değil. McDonald’s bağımlısı biri için bu durum çok şaşırtıcı değil aslında. Dudley NBA’e adım attıktan sonra, hamburger-patates diyetiyle uzun bir kariyer hedefleyemeyeceğinin farkına varmış haliyle. 2.01 boyundaki oyuncunun kilosunu 102 civarında tutmak için disiplinli bir beslenme düzeni var.

07:00 Alarm çalıyor
Dudley sabahları hemen yataktan fırlayarak güne hayat dolu başlayan insanlardan değil. (Yoksa yalnız olduğunuzu mu sanıyordunuz?) Fakat o yine de saatinin alarmını erken saatlere ayarlıyor. Neden mi? Elbette kahvaltı edebilmek için yeterli zamanı bulabilsin diye.

08:00 Kahvaltı
Dudley’nin kahvaltılarının olmazsa olmazları yumurta, meyve ve yulaf ezmesi. “Yumurta özellikle beni uzun süre tok tutmak konusunda çok işe yarıyor” diyor Suns’ın forveti. Bilim de bunu doğruluyor: International Journal of Obesity’de yayınlanan bir araştırmada, yumurta yiyenlerin aynı kaloride poğaça yiyenlere oranla yüzde 65 daha fazla kilo kaybettikleri görülmüş.

08:45-10:00 Antrenman
Suns oyuncuları tüm vücudu aynı anda çalıştıran ve merkez bölgesine özel önem veren antrenmanlar yapıyor. Dudley ise bu antrenmandan sonra kendi başına kardiyo antrenmanları yapıyor. Başarılı oyuncunun bu konuda tercihi yüzme, çünkü eklemlerini zorlamadan nabzı artırmanın en iyi yolu.

10:00-12:00 Basketbol antrenmanı
“Los Angeles’ı nasıl yenebiliriz” sorusunun cevabının arandığı iki saatten bahsediyoruz.

12:30 Öğlen yemeği
Eğer kilo vermek istiyorsanız, antrenman sonrası yemek yemelisiniz. Dudley’nin antrenman sonrası tercihleri genellikle tavuklu, ton balıklı ya da hindili sandviç oluyor. Karbonhidratlar oyuncuya kaybettiği enerjiyi geri kazandırırken, protein de oyuncunun kas gelişimine yardım ediyor.

14:00 Şekerleme
Hayır abur cuburu kastetmiyoruz! Dudley vücudunu dinlendirmek ve gece geç saatlerde biten NBA maçlarına hazırlamak için gündüzleri iki saat uyuyor.

16:00 Ara öğün
Dudley ara öğünlerde en çok tavuklu ya da somon balıklı salata yiyor. Eğer canı şekerli bir şeyler çekerse, bu mönüyü 30 kalori değerinde meyveli yoğurtla değiştiriyor. Dudley bu stratejiyi çok tecrübeli isimlerden öğrenmiş: “Steve Nash ve Grant Hill sağlıklı ara öğünlerin beni daha fazla yemek yemekten alıkoyacağını öğrettiler.”

19:00 Akşam yemeği
Protein zamanı! Dudley genellikle tavukla birlikte marul, ıspanak ya da kuşkonmaz gibi yeşil renkli sebzeler tüketmeyi tercih ediyor: “Lifli gıdalar tüketmenin en iyi yanı herhangi bir suçluluk duygusu hissetmeden tok kalmanızı sağlaması.”

23:00 Tatlı
Maçların dördüncü çeyreği bittikten sonra Dudley’nin aklındaki tek şey çikolatalı kurabiye yemek. Ancak bunu yapabilmesi için takımının bir deplasman galibiyetine imza atmış olması gerekiyor.

23:30 Yolculuk yemeği
Tüm NBA oyuncuları gibi Dudley’nin hayatının da önemli bir bölümü uçakyolculuklarıyla geçiyor. Havaalanlarında ve otellerdeki sağlıksız alternatiflerden uzak durmak içinse yolculuk için önceden kendine bir şeyler hazırlıyor.

BESLENME

Sporcu beslenmesi nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Sporcu beslenmesi konusunda son zamanlarda değişik öneriler duyuyorsanız eğer, bunların bir kısmını birlikte inceleyelim.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Yüksek kaliteli bir spor salonu size bunlardan ikram edebilir, ancak araştırmacılar hidrasyon için bildiğiniz normal sudan daha iyi olmadığını düşünüyor. Susadınız mı? Sebile yönelin.

AVOKADO

Araştırma üstüne araştırma, meyvenin kalp sağlığına faydalarını doğruladı. Ayrıca yüksek lif içeriği tok tutmaya yardımcı olabilir.

KIVIRCIK LAHANA

Turpgillerden olan bu sebze, âdeta doğanın CrossFit’çisi gibi pek çok şeyi başarır. Vitamin bakımından zengindir ve ayrıca kanserin büyümesini ve yayılmasını önleyebilecek kükürt bileşikleri içerir.

ACAİ ÇİLEĞİ

Bu meyveler sadece antioksidanlarla dolup taşmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir antienflamatuvar görevi görüyor. Onları diyetinize dâhil etmek, egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir ve kas hasarını sınırlayabilir.

KOMBU ÇAYI

Bağırsak sağlığını destekleyici bu içecek, homeopatik sahnenin temelini oluşturuyor. Ancak bilimsel jüri hâlâ yararları üzerinde fikir birliğine varamadı. Tadı da bir acayip.

KİNOA

Bu kadim tahıl, esansiyel amino asitleri içeren eksiksiz bir protein kaynağı. Kas büyümenizi hızlandırmak için beyaz pirinç yerine deneyin.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çaydaki kateşinlerin uzun süreli tüketimi metabolik sendromla savaşır (tip 2 diyabetin öncüsü) ve koroner hastalık riskinizi azaltabilir. Demliğin altını yakın.

ISPANAK

Yapraklı yeşillerin kaslara yardım eden demir içeriğine ek olarak, günde bir porsiyon yiyenler üzerinde yapılan bir çalışma, kalp hastalığı riskini yalnızca bir haftada azalttığını buldu.

BADEM SÜTÜ

Mineral içeriği bakımından süt ile karşılaştırılabilir, ancak protein içermez (bu yüzden yine de süt içiyorsunuz, değil mi?). Bir bardak inek sütü, bademden yapılandan beş kat fazla protein içerir.

ÇİYA TOHUMU

Etiket üzerindeki iddialarına rağmen, bu tohumlarda vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu omega-3 türü bulunmuyor. İyi bir lif kaynağı olmakla birlikte, omega almak için yağlı balık yemeniz daha iyi olur.

Devamı

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com