Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

FITNESS TRACKERLAR HASTALIKLARI ÖNCEDEN BİLECEK

-

 

Gelecekte “Hastalanıyor muyum?” diye sormanıza gerek kalmayacak. Fitness trackerlar işin doğrusunu söyleyebilecek.

fitness-tracker-nedir

 

Daha burnunuz akmaya başlamadan, fitness tracker’ınız devreye girse ve size hasta olup olmayacağınızı söylese, nefis olmaz mıydı? Bilim kurgu filmlerini andıran bu ihtimal, sandığınızdan çok daha yakın bir zamanda gerçekleşebilir.

Stanford University School of Medicine’da yapılan yeni bir araştırmada, fitness trackerlar’ın, hastalıkları teşhis etmede kullanılabileceği öne sürüldü. Biyosensörler halihazırda kalp ritmini, aktiviteleri, vücut ısısını ve diğer değişkenleri tespit edebilmekte. Bu değerlerdeki anormallikler ise enfeksiyon, enflamasyon ve insülin direnci gibi sağlık sorunlarının belirlenmesinde kullanılabilir.

Söz konusu çalışmada, araştırma ekibi, 60 insanın 2 milyardan fazla ölçümünü toparladı. Ölçümler arasında kandaki oksijen miktarı, kilo, kalp hızı, uyku alışkanlıkları, fiziksel aktiviteler ve kalori harcaması ile laboratuvar test sonuçları da yer almaktaydı.

Bu değerlerin kullanıcılar için anlamlı bir şeyler ifade edebilmesi üzerine daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu kesin. Fakat araştırmacılar da boş durmuyorlar ve bu yolda güzel adımlar atıyorlar.

 

Araştırmada, bazı katılımcıların vücut ısısı ve kalp hızı gibi değerlerinin normalden yüksek olduğu, laboratuvar testleri sonucunda da bu kişilerin kanında enflamasyon seviyesinin daha fazla olduğu belirlenmiş. Söz konusu faktörlerin birleşiminden yola çıkılarak da bu kişilerin enfeksiyon, otoimmun hastalıklar, kalp hastalığı ve kanser gibi rahatsızlıklar açısından daha fazla risk altında oldukları sonucuna varılmış.

 

Dahası, araştırmacıların geliştirdiği bir algoritma, katılımcıların gündüz kalp hızı ile gece kalp hızı arasındaki farkı gözeterek ve adımlarını hesaplayarak, diyabet ya da prediyabet gibi rahatsızlıklarla sonuçlanabilen insülin direncinin olup olmadığını da belirleyebiliyor.

Araştırmalar henüz emekleme aşamasında. Fakat bilim insanları, bu tip çalışmalar sayesinde ilerleyen zamanlarda fitness trackerlar’ın sağlık açısından daha büyük rol oynamaya başlayacaklarını ve hastalıkları henüz başlangıç aşamasında tespit edebilme fırsatına sahip olabileceklerini belirtiyorlar.

 

ERKEK AKLI

Türkiye Instagram’da beşinci

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyada yaklaşık 1 milyara Instagram kullanıcısı var. Türkiye’nin 37milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, sosyal medya platformu Instagram’ın takipçi sayısına yönelik araştırmayı inceledi Ajans Press’in Statista verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 37 milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü. Dünya üzerindeki bütün ülkeler baz alınırken, listenin birinci sırasına 121 milyon aktif kullanıcı sayısı ile ABD’nin yerleştiği saptandı. ABD’yi de ikinci sıradan 71 milyon kullanıcı ile Hindistan, 64 milyon ile Brezilya, 59 milyon ile de Endonezya takip etti. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler ise; Rusya, Japonya, İran, Birleşik Krallık ve Meksika olarak kaydedildi.

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde sosyal medya ve platformların medyada ne kadar konuşulduğuna yönelik yapılan incelemede,araştırmaya konu olan Instagram’ın 16 bin 158 haberle konuşulduğu görüldü.Sosyal medya başlığında ise 150 binin üzerinden haber yansıması olduğu tespit edildi.

Devamı

ERKEK AKLI

Netflix’ten yeni diziler!

Umut Doğan Yıldız

-

Netflix, Brazil Comic Con 2018’de gelecek yapımlarından yepyeni fragmanlar paylaştı!

Netflix, 6-9 Aralık tarihlerinde gerçekleşen Brazil Comic Con 2018 fuarında gelecek dönemde gösterime girecek yeni ve devam eden orijinal yapımlarından yepyeni duyurular paylaştı.

THE UMBRELLA ACADEMY

2019 yılının en ses getiren yapımlarından biri olmaya aday, yeni Netflix orijinal dizisi The Umbrella Academy’nin tanıtım fragmanı ve afişi paylaşıldı.

TRIPLE FRONTIER

Ben Affleck, Oscar Isaac,Charlie Hunnam, Garrett Hedlund ve Pedro Pascal başrolu paylaştığı, Mart ayındagösterime girecek Netflix orijinal yapımı Triple Frontier’in resmi fragmanıpaylaşıldı.

Devamı

ERKEK AKLI

Dünyanın en güzel kadını seçildi!

Umut Doğan Yıldız

-

Miss World 2018 Güzellik Yarışması’nın birincisi Meksikalı güzel Vanessa Ponce de Leon oldu.

Çin’de düzenlenen Miss World 2018’in kazananı Meksikalı güzel Vanessa Ponce de Leon oldu.

Uluslararası İşletme bölümünden mezun olan 26 yaşındaki genç kadın Vanessa Ponce de Leon, modellik ve sunuculuk da yapmakta.

Meksika’da gönüllü hizmet veren bir rehabilitasyon merkezinin yönetim kurulunda da görev alan dünya güzelinin sloganı ise “Hepimizin birbirine ihtiyacı var”.

Meksikalı güzelin birinci olduğu Miss World 2018 yarışmasında Beyaz Rusya, Fransa, İskoçya, Jamaika, Martinique, Meksika, Panama, Mauritius, Uganda, Nepal, Yeni Zelanda ve Tayland da ilk 12’ye kaldı.

Miss World’de Türkiye’yi temsil eden Miss Turkey 2018 birinci güzeli Şevval Şahin ise ilk 30 güzel arasına giremedi.

Devamı

Popüler