Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

FİFA 15 NELERİ DEĞİŞTİRDİ

-

 

Tüm zamanların en büyük futbol oyunlarından biri olan Fifa serisinin yeni oyunu Fifa 15 raflarda yerini aldı. Biraz gecikmeli de olsa sonunda oyunu oynayıp inceleme fırsatı bulduk. Bakalım Fifa 15 ne gibi değişiklikler getiriyor?

Özellikle Türkiye Süper Ligi’nin de resmi olarak Fifa 15 ‘de bulunuyor olması Türk futbol severlerin ve futbol oyunu aşıklarının tüm dikkatinin Fifa 15‘e çevrilmesine sebep oldu. Özellikle son yılların en çok oynanan ve en çok satılan futbol oyunu olan Fifa’nın yeni sürümünü sizler için detaylı bir şekilde inceledik.

Fifa yıllardan beri PES (Pro Evolution Soccer)ile rekâbet içindeydi ancak Fifa 14 PES’i yıkan darbe oldu. Ondan sonra ise bir daha da yüzüne pek bakılmayan bir oyun oldu. Neyse asıl incelemeye başlayalım.

İlk defa Fifa gerçekten fragmanlarında gösterdiğini yaparak adeta bir şahesere imza attı.

fifa-01

SPOİLER ALARMI!!!

Bu sene Fifa’nın en büyük kozu ‘Emotion’ yani moral ve hissiyat gibi bir olay (Sözlük açıp bakın nedir ne değildir diye…). ‘Bu ne işe yarar ki?’ demeden once biraz bekleyin! Bu şuna yarayacak: Diyelim ki Chelsea’siniz Diego Costa ilk dakikalarda gol atmaya yakınlaşırsa Eden Hazard gibi bazı oyuncular onu alkışlar. Ama Costa Sabriliğe devam ederse Costa’yı alkışlayanları birden onu azarlarken bulabiliriz. Öteki durumda yani Costa gol atarsa morli yükselip daha fazla gol atabilir. (Ha bu arada artık oyuncuların uçuyomuş gibi gözükmediğni de eklemeliyiz).

fifa-03

Kaleci Faktörü

Kaleciler bu sene gerçekten sağlam bu yüzden gol atması zor ama kafa şutları onların zayıf alanı bilginize. Ha ama onun dışında kaleci avlamak gerçekten “ZOR”. Aranızda Fifa 14 oynamış olanlar bilir. Kaleciler aşırtma şut çekilirse nerdeyse hepsini yerdi ama şimdi atmaya çalışsanız tüm maçta 18 şut olsa 2 tanesi zor kaleye gider.

fif

Grafik Detayları

Fifa sonunda bunu akıl ettin! Futbolcu yüzlerini düzletmen zorunluydu zaten! Neyse ki bu oyunda bunu düzeltmişler. Gerçekten güzel yüzler güzel saç efektleri… Ah EA sonunda…

Benim gözleyebildiğim bu kadar nedeniyse PS3’te oynamam. Ancak PS4 veya XBOX One’ınız varsa alın bu oyunu yoksa Fifa 14 DLC’si gibi birşey olur.

Yazı: Mete Nefi Dedebaş

ERKEK AKLI

Buzul erime oranı yüzde 280 arttı

Umut Doğan Yıldız

-

Antarktika’daki buzul erime oranı, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 arttı.

Kaliforniya ve Utrecht üniversiteleri ile ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Jet İtiş Laboratuvarı’nda gerçekleştirdikleri çalışma neticesinde çarpıcı bir rapor ortaya koydular.

Antartikada buzullar ne oranda eriyor?

Science Daily’de yer alan habere göre, Kalifornia ve Utrecht üniversiteleri ile NASA Jet İtiş Laboratuvarı’nın yürüttüğü çalışmada ortaya koyulan rapor: Antartika’da bulunan buzullardaki erime oranının, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 artış gösterdiğini yönünde.

Araştırmada ortaya koyulan başka bir bilgi de 1979-2001 arasında yılda ortalama 48 milyar ton buzulun eridiği ve Antarktika’da bu kaybın, 2001-2017 aralığında senede 134 milyar tona çıktığı yönünde.

Buzulların erimesi deniz seviyesini artıracak

Bilim adamları, Antarktika’da buzulların erime seviyesindeki bu ciddi artışın 1979-2017 aralığında küresel deniz suyu seviyelerini yaklaşık bir buçuk santimetre yükselttiğini söylüyor.

Devamı

ERKEK AKLI

Dizilerin başlama tarihleri açıklandı!

Umut Doğan Yıldız

-

Yeni yılda özel kanalların reklam anlaşmalarını yenilemeleri nedeniyle yerli diziler, yayına üç hafta ara veren diziler ne zaman başlayacak? İşte o tarihler!

TRT dışındaki bütün kanallar yılbaşından itibaren dizi yayınlarına üç hafta süreyle ara vermişlerdi. Çekimleri başlayan diziler ekranlara tekrar dönmeye hazırlanıyor. 

Diziler ne zaman başlayacak?

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Bizim Hikaye, Çukur,  Çarpışma, Yasak Elma, Kadın, Söz,  Bir Zamanlar Çukurova, Sen Anlat Karadeniz gibi diziler sezon finali gibi yaptıkları bölümleriyle yeni yıl tatiline girmişlerdi. Şimdi tekrar ekranlara dönecek olan dizilerin yayınlanma tarihleri de yavaş yavaş netleşiyor.

Diziler, 21 Ocak’tan itibaren ekrana dönmeye başlayacaklar.

Dizilerin yayın tarihleri şu şekilde:

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz:22 Ocak

Bir Zamanlar Çukurova: 24 Ocak

Yasak Elma: 21 Ocak

Çukur: 21 Ocak

Gülperi: 25 Ocak

Avlu: 24 Ocak

Sen Anlat Karadeniz: 23 Ocak

Kadın: 22 Ocak

Bizim Hikaye: 24 Ocak

Söz: 21 Ocak

Çarpışma: 24 Ocak

Erkenci Kuş: 26 Ocak

Muhteşem İkili: 24 Ocak

Arka Sokaklar: 25 Ocak

Kızım: 25 Ocak

Devamı

ERKEK AKLI

Pantolonsuz metroya binme etkinliği

Umut Doğan Yıldız

-

ABD’nin New York kentinde ”Pantolonsuz Metro Yolculuğu” etkinliğinin bu yıl 18.si düzenlendi.

Bu sene New York’ta 18.si düzenlenen ‘Pantolonsuz Metro Yolculuğu’na katılanlar soğuk havayı umursamadılar.

Improve Everywhere’ grubu tarafından düzenlenmeye başlanan ve dünyada hızla yayılıp çeşitli şehirlerde de gerçekleştirilen metroda pantolonsuz yolculuk etkinliği, bu yılda oldukça ilgi gördü.

Katılımcılar, olaydan haberi olmayan vatandaşların şaşkın bakışları arasında pantolonlarını çıkarmaya başladılar.

Video: (Rommel Tan) Instagram: @rtanphoto

İşte o görüntüler:Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com