Bizi Takip Edin

SAĞLIK

Felç hakkında bilinmeyenler

Umut Doğan Yıldız

-

 

İleri yaştakilerin kâbusu olan felç, neden artık gençler arasında da yaygın olduğunu araştıran uzmanlar ilginç bulgulara ve sonuçlara ulaştı.

Öncelikle felcin ne olduğunu anlamak için beynimizle ilgili bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Beyin, bizim tüm hareketlerimizi kontrol eden, yaşadıklarımızı hatıralar halinde depolayan; duygularımızın, düşüncelerimizin ve konuştuğumuz dilin kaynağı; vücudun yerine getirdiği nefes almak, sindirim vb. işlemlerin merkezi kontrol ünitesi. Düzgün çalışması için de oksijene ihtiyacı var. Beyin, insan vücudunda sadece yüzde 2’lik bir ağırlığa sahip olduğu halde, aldığımız oksijenin yüzde 20’sini kullanıyor. Her soluk aldığımızda atar damarlarımız, oksijen bakımından zengin kanı beynimize taşıyor. Beyne giden bu oksijen zengini kan akışı herhangi bir nedenle kesintiye uğradığında, beyin hücreleri oksijensiz kalıp dakikalar içinde ölmeye başlıyor. Felç, böyle yaşanıyor ve kalıcı beyin hasarına, uzun süreli engellilik haline hatta ölüme sebep olabiliyor. Felç nedeniyle beyin hücreleri ölmeye ya da hasar görmeye başladığında; ölen beyin hücrelerinin vücut üzerinde kontrol ettiği bölümler her neresiyse, orada bazı arazlar görülmeye başlıyor.

Yaş Ortalaması Düşüyor

Felç, gelişmiş ülkelerde ağırlıklı olarak 70’li yaşlardan sonra görülse de sık rastlanan bir durum. Öyle ki ABD’de ortalama 40 saniyede bir kişi felç geçiriyor. Türkiye’de ağırlıklı olarak yaşlıları etkilemekle birlikte, son yıllarda tıpkı batıda olduğu gibi genç nüfusun da felçten etkilendiği gözlemleniyor. Yılda ortalama 200 bin kişinin felç geçirdiği ülkemizde, şu anda iki milyona yakın felçli hasta var ve bunların yaş ortalaması da giderek gençleşiyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde felç riski 55 yaş altındakilerin kâbusu. Bunun temelinde ise sosyo-ekonomik nedenler yatıyor. Yapılan araştırmalara göre ABD’deki felç vakalarının yüzde 10’u, 18-50 yaş arasında ortaya çıkıyor. Ortak noktanın ise obezite, diyabet, sigara ve yüksek kolesterol oranı olduğu ifade ediliyor.
Amerika’da faaliyet gösteren Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri (ya da kısaca CDC’ler), genç yaşlarda görülen felç vakaları için “geleneksel ve değiştirilebilir” tanımlaması yapıyor. Bunun açıklaması ise şöyle: ABD dahil gelişmiş ülkelerde yaşanan felç vakaları halkın yaşam ve beslenme şeklinin doğal bir sonucu olduğu için “geleneksel” ve bu felç vakaları da tıpkı obezite, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi gerçekte önlenebilir…

Bu arada ülkemizde ve dünyada yaşanan ve artış kaydeden felçlerin iskemik, yani dokulara kan ulaştıran damarlarda pıhtı sebebiyle meydana gelen tıkanmalar sonucunda, dokuların yeterince beslenememesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Aynı durum elbette beyin için de geçerli. İskemik felçleri, beyni besleyen damarlarda meydana gelen patlamaların sebep olduğu iç kanama kaynaklı felçler izliyor. Hastane istatistikleri ise gerek iskemik, gerekse iç kanama sebepli felçlere gençler arasında giderek daha sık rastlandığını gösteriyor. Dahası, gençlere son yıllarda daha fazla felç teşhisi konuyor; farklı bir ifadeyle gençler son yıllarda felç ihtimaliyle daha sık yüz yüze geliyor çünkü günümüzde MR gibi tarama teknikleri sayesinde doktorlar felç yaşanmadan önce durumu önceden tespit edebiliyor. Bu da geçmişteki gibi felce yanlışlıkla migren ya da kasılma teşhisi konmuyor anlamına geliyor.

Şeker ve Tansiyon Başrol Oynuyor

Uzmanlar, diyabet ve hipertansiyonun gençlerde giderek daha sık ortaya çıkması ile son bulguları eşleştirdiğinde şu sonuca varıyor: Hipertansiyon ya da diyabet gibi risk faktörlerinin daha genç yaşlarda tespit edilmesi ve kontrol altına alınması gerekiyor. Fakat ne hipertansiyon ne de diyabet çocuklarda görülmediği için çocukluk çağında bir risk varsa bile bir anlamda uykuya yatıyor ve ileride, hasta 30-50 yaş arasına ulaşılınca darbeyi indiriyor. Peki, neden? Uzmanlar, hipertansiyon ve diyabetin asıl olarak dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ve uzun çalışma saatlerinden (örneğin beş iş gününde, her gün ortalama 11 saat) kaynaklandığı konusunda hemfikir. Bu arada hemen hatırlatalım: Gençlerin ve yaşlıların vücudu felce karşı farklı tepki veriyor. Gençler felç geçirdiğinde esas olan durumu atlatmak çünkü kısa vadede ölümcül olabilen bu durum, uzun vadede herhangi bir iz bırakmadan tedavi edilebiliyor. Yaşlılarda durum tam tersi… Onlar belki ilk anda hayatta kalıyor ancak iyileşmeleri ya çok uzun zaman alıyor ya da hiç iyileşemiyorlar.

Ünlü tıp dergisi Lancet’in yaptığı araştırma ise durumun daha da kötüleşeceğini gösteriyor. Buna göre, genç yaştakilerde görülen felç, 2030 yılı civarında ikiye katlanacak! Amerikan Kalp ve Felç Vakfı yetkilileri durumu biraz daha farklı yorumluyor: Şu an yaşadığımız hayat, geçmiştekinden çok farklı. 30-50 yaş arası çok uzun saatler boyu ve adeta ölümüne çalışıyor. Hepsi yoğun stres altında. Sesleri pek çıkmıyor çünkü bulundukları yeri kaybetmek istemiyorlar. Hiç biri yeterince beslenmiyor, daha çok açlıklarını bastırıyorlar. Hemen hiç biri kahvaltı yapmıyor, öğle yemeğini ofiste fast-food ile geçiştiriyorlar ve akşam yemekleri de eve dönüş yolunda ne atıştırıyorlarsa o… Ne sosyalleşecek zamanları var ne de spor yapacak… Felce neden olan sigara tiryakiliğinde düşüş olsa da obezite, yüksek tansiyon ve şeker yükselişte.

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Prediyabetten kurtulun

Umut Doğan Yıldız

-

Yetişkinlerin yaklaşık üçte birinde prediyabet, yani diyabet için bir uyarı işareti olan yükselen kan şekeri sorunu vardır.

Problemin geri çekilmesini sağlamanın yolu oldukça tanıdık görünüyor: İyi beslenin, daha çok hareket edin, yeterince uyuyun, stresi azaltın. Ancak bu stratejilerin galibini selamlayın:

Tennessee Üniversitesinin çalışmasına göre, denekler yüzde 40 karbonhidrat, yüzde 30 protein ve yüzde 30 yağ içeren zor olmayan diyetler uyguladığında, her biri altı ay içinde prediyabetten kurtuldu.

National Diabetes Prevention Program’ından akla uygun bir plan, prediyabetin ilerleme şansını yüzde 58 azaltıyor.

PLAN NE: Kilonuzun en az yüzde 5’ini vermek, haftada en az 150 dakika orta seviyeli egzersiz yapmak ve günlük rutininize stres yönetimi ile ilgili ve kan şekeri dostu ince ayarlar eklemek (daha iyi uyumak gibi).

Devamı

SAĞLIK

Yaşlanma sorunu

Umut Doğan Yıldız

-

Unutmayın, Öleceksiniz! Ve yaşlanmaya dair daha iyi hissettirecek diğer yollar…

DERLEYEN: SAİDE TOKUÇ

Geçen gün eşim, yakın zamanda küçük oğlumuzu yüzme havuzunda tutarken çektiği fotoğrafımı göstermek için gururlu bir şekilde telefonu bana doğru tuttu. Hemen telefonu kaptım ve parmaklarımla boyutundan ve genel sarkıklığından son zamanlarda sesli ve tekrar eden bir şekilde sızlandığım göbeğime yakınlaştırdım. “Bunu yapacağını biliyordum,” diye yakındı eşim. Göbeğim konusunda gülünç davrandığımı düşünüyor ve haklı yanı var. Nasıl ölçerseniz ölçün, zayıf sayılırım. Makul derecede dikkatli besleniyorum ve haftada en az altı gün antrenman yapıyorum. Ancak 30’lu yaşlarımda sahip olduğum görünür karın kaslarını kaybettim. Aslında bundan çok daha fazlasını da kaybettim. Şimdi, 40’larımın ortalarında (bir saniye, 47 yaş 40’ların sonları mı oluyor?) yaşlı ve bakımsız göründüğüm için kendimi artan bir şekilde daha çok eleştirdiğimi fark ettim. Peki, narsisizm ve beden algı bozukluğunun getirdiği bu tehlikeli, ufak endişeyi düşündüğümüzde, neden yıllara meydan okumakla ilgili beni dinleyesiniz ki? Çünkü her ne kadar bu konuyu sürdürsem de endişe miktarım ve bunun davranışlarımı etkilemesi dramatik ölçüde değişti. İşte bir karşılaştırma:

Yaklaşık 10 yıl önce bir kelleşme krizinin sancılarını çekiyordum ve bu, hayatımın her alanına sızan tüm yönlü bir çıldırmaydı. Brezilya Amazonlarındaki izole bir yerli kabileye dair raporumu ulaştırmak üzere inanılmaz bir seyahatten uçakla eve geri dönüyordum. Deneyimin tadını çıkarmak yerine kendimi tuvalete kilitleyip on dakikayı saç çizgimi dikkatle incelemek ve Budistlerin prapañca veya “zihinsel yayılma” dediği çetin bir mücadele vermekle harcadım. Zihnimdeki film şuna benzer bir şekilde ilerledi: Kellik — > İşsizlik — > Duluth’ta düşkünler evi. Bu prapañca beni asabi ve acınası biri yaptı. Bu süreç içerisinde beni banyo aynasına dik dik bakarken çok kez yakalayan eşim Bianca’ya sormanız yeterli.

Bugünlerde, göbeğime dair paniğim bir yana, aniden beliren ben merkezli anksiyetemi görmekte ve ardından bundan kurtulmakta çok daha iyiyim. Bu satırları yazarken, Bianca’ya göbek/yaşlanma endişelerimi kellik krizinden daha başarılı bir şekilde idare edip etmediğimi sordum. Kıkırdadı ve “Kıyaslanamaz bile,” dedi.

Durumu daha iyi hale getiren neydi? Bir kısmı, evlilik, olgunlaşma ve (günlük bir uygulama ve aktif bir yan telaş olan) meditasyonun birleşen etkisi. Ancak başka bir önemli sakinleşme malzemesi ise size son derece mantıksız gelebilecek bir şey: Ölümü düşünmek.

Her nasılsa, ölüm topluluğumuzda bir tabu haline geldi. Meditasyon eğitmeni Greg Scharf’ın da gözlemlendiği gibi, gençliğe takıntılı bir kültürde ölmek “çok kötü tecrübe” skalasında en üstte duruyor. Ancak bu kaçınılmaz, sizin için dahi. (Hatta milyarlar harcayarak ölümü “çözmeye” çalıştıkları bildirilen Silikon Vadisi’ndeki teknoloji devleri için de. Onlara iyi şanslar.) Büyük Hint destanı Mahabharata’dan duruma uyan bir satır var: “Bu dünyadaki en harika şey nedir?” Cevap: “Dört bir yanımızda insanlar ölüyor olabilir ve bunun kendi başımıza gelebileceğini fark etmeyiz.”

Tüm büyük ruhani gelenekler, dolu dolu yaşamak için en iyi uygulamanın ölümü düşünmek olduğunu söyler. Bunu nasıl yaparız? Buda, çürüyen bedenlere bakarken meditasyon yapmayı tavsiye etmiş. Bu teklifin son derece elverişsiz olması nedeniyle eşim ve ben daha makul bir alternatif seçtik: Birkaç yıl önce, tedavisi olanaksız hastalar hastanesinde gönüllü olmak için kaydolduk.

Manhattan’ın Doğu Üst Yakası’ndaki bu tarz hastanelerden küçük, sekiz yataklı birine atanmıştım. İlk gerginliğimi atlattığımda, ilham verici olanlardan son derece rahatlatıcı olanlara kadar birçok ders aldım. Örneğin, sona yakın birçok insanda korkunun azaldığını gördüm. Eski bir üniversite profesörüyle sohbetimi hatırlıyorum, ölüm yaklaştıkça ayrı bir ego gibi değil de daha büyük, gözler önüne serilen bir sistemin bir parçası gibi hissetmeye başladığını söylemişti. Evet, diye düşündüm, ölümle ilgili yanlış veya doğal olmayan bir şey yok. Doğa sürekli bir akış içinde ve biz doğayız.

Ayrıca tedavisi olanaksız hastalıklar hastanesinde zaman geçirmek alelade problemlerime karşı büyük bir bakış açısı kazandırdı. Bunu en dokunaklı biçimde Ronnie adında, Harlem’den eski bir inşaat işçisi olup kronik akciğer ve kalp problemlerine sahip hastamla olan ilişkimde deneyimledim. Dört yıl önce, hastaneye ilk gönderildiğinde kendisine yaşamak için üç gün tanınmıştı. Bunun yerine, zorlukları alt edip başardı. Her hafta, Ronnie ve ben atıştırmalıklar yer, şakalar yapar ve oyunlar oynardık. (Ronnie bu tarz bir hastanede otururken zombi öldürmek için saatler harcamasında bir ironi görmüyordu.) Bir keresinde, hayatımdaki bazı sorunlar hakkında nasıl endişelendiğime dair bir hikâye anlatıyordum ve o anda Ronnie’yi hatırlayıp kendimi durdurdum. Oyunu bölmeden bana döndü ve tam bir kayıtsızlıkla “Evet, kesinlikle hiçbir problemin yok,” dedi.

Ancak tedavisi olanaksız hastalıklar hastanesinde çalışmak her derde deva değil. Oradaki saatlerim sonrasında sıklıkla kendimi taksiye binip e-postalarımı kontrol ederken ve kendi saçmalığıma tamamen kapılmış halde buluyorum. Ve aslında hala egoistçe kendimi cezalandırmamın olumlu bir yanı olduğunu düşünüyorum: Karın bölgemle ilgili belirli bir miktar farkındalık spor salonuna gitmek konusunda bana sağlıklı bir motivasyon sağlayabilir.

Kendimi 85’inci kez saç çizgim veya bel ölçümle ilgili kara kara düşünürken bulduğumda, artık kendime şunu sormak için gerekli olana sahibim: Dünyadaki sınırlı sürem göz önüne alındığında, zamanımı böyle mi harcamak istiyorum? Evet, çok çalışmak ve çabalamak mantıklı olabilir ancak yolculuğun tadını çıkarmıyorsanız bunun ne anlamı var ki?

İncelikli bir şekilde yaşlanmanın Yoda tarzında bir ağırbaşlılık gerektirdiği anlamını çıkaramayız. Kendinize olan güvensizliğiniz ve kusurlarınız kalabilir, sadece bunları nasıl daha becerikli bir şekilde idare edeceğinizi öğreniyorsunuz.

Genellikle bu satırları nükteli bir iki cümleyle sonlandırırım ancak bu konunun ağırlığı nedeniyle tatlı ve komik sözleri kenara bırakıp size açık açık söyleyeceğim: Sonlu olmanızın inkâr edilemez gerçekliği göz önüne alındığında, hayatınızı nasıl yaşamak istiyorsunuz?

Şüphe duyarsanız, ölüme sormanız yeter.

Devamı

SAĞLIK

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Umut Doğan Yıldız

-

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir hiç merak ettiniz mi? İşte detayları veriyoruz.

  • Temizlik yaparken, hava yoluyla yayılan polenleri ve alerji yapan maddeleri evinizden uzaklaştırmak için klima filtrelerini temizleyin, havalandırma kanallarının tozunu dikkatlice alın.
  • Neleri atacağınızı gözden geçirirken ilaç dolabını da ihmal etmeyin. Tarihi geçmiş ve bozulmuş ilaçları derhal atın. Böylece hem yanlış ilaç kullanımına bağlı riskleri bertaraf etmiş olursunuz hem de dolabınızda yer açılır.
  • Bodrumu, ardiyeyi ya da garajını temizlerken artık boya, solvent, tiner, makine yağı gibi zehirli maddeleri taşıyan eski teneke kutuları bir kenara ayırın. Diğer çöplerden ayrı olarak zehirli atık konteynerlerine atın.
  • Aynı şekilde lavabo altlarını, dolapları kontrol edip zehirli olabilecek eski temizlik malzemelerinden kurtulun.
  • Banyo, tuvalet gibi ıslak ve nemli alanlardaki küf ve mantarları zehirli madde içermeyen temizleyicilerle temizleyin. Mantar ve küf hassasiyeti olan kişilerde alerjilere hatta daha ciddi hastalıklara sebep olabilir.
  • Düşmelere ve kazalara engel olmak için halı ve kilimlerinin kaymasını engelleyen tabanlıkların sağlam olduğunu kontrol edin, eskiyenleri değiştirin.
  • Çocuklarının oynadığı alanlarda ya da arka bahçenizde kazalara sebep olabilecek kırık korkuluk, çit, merdiven ve açıkta kalmış inşaat artıklarını ortadan kaldırın.
  • Havyan besliyorsanız hijyen konusunda daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü dışarıdan eve giren bir köpek ya da kedi eve mikrop taşıyabilir, böylece evin hijyeni bozabilir.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com