Bizi Takip Edin

FITNESS

FARKINDA OLMADAN YAPTIĞINIZ 4 ŞINAV HATASI

-

 

Pushup232

 

Şınavlarımızı sabote eden bu hataların farkında mıyız?

Henüz orta okuldayken ilk öğrendimiğiz hareket olsa gerek şınav. Fakat tam da bu erken başlangıçlar yüzünden yıllar içinde yanlış öğrenilenler birikebiliyor. Aslında şınavda teknik ağırlık kaldırırken dikkat etmemiz gereken teknikler kadar önemli. Şınavdan doğru sonuçlar alabilmek için mutlaka tekniğimizi geliştirmeliyiz. Bunun için de çok sık yapılan şu hatalara dikkat etmeliyiz:

– YANLIŞ: Sadece itmeye konsantre olmak: 

Bütün işi yer çekimine bırakmamak lazım. Şınav pozisyonunda yükselmişken kollarınızı dik konuma getirin, elleriniz yere diker görünsün. Bu yanal kaslarınızın gelişmesini sağlar. Yanal kaslar sırtımızda en gelişkin kaslardır ve bu hareketi sürdürmenizde size güç sağlayacaktır.

– YANLIŞ: Elleriniz fazla açık:

Ellerinizi geniş tutmak fazla işten çaktırmadan kaçmak demek. Sebep şu, vücudunuzla zemin arasındaki mesafeyi daraltıyorsunuz. Ağırlığı göğüs ve omuzlara vermiş oluyorsunuz. Ellerinizi omuz hizasında tutun. Dirsekleriniz gövdenize yakın dursun. Böylelikle hem göğüs hem de trisepslerin çalışmasını sağlamış olacağız. Şınavlar daha zor fakat uzun vadede daha güçlü olacak.

– YANLIŞ: Yeteri kadar esnememek:

Kas gerginliklerine kendizi zorladığınızda sıklıkla rastlanabilir. Bu gerilmeler aslında güç ve boyut olarak gelişmenizi sağlasa da egzersiz sonrası rahatlanılmazsa dengesizlikler ve acıya sebep olabilir. Bunun için esnemek çok önemli. Setler arasında sağlık topu üzerinde köprü kurun. Böylelikle gövde, göğüs, omuz hatta sırt kaslanırız bile esneyecek.

– YANLIŞ: Boynunuzun gerilmesi:

Şınavdan dolayı sakatlanmaların en önemli sebebi. Göğüs ve kollar yorulduğu zaman boynunuz öne ve zemine doğru çıkacaktır. Kötü görünmesinin dışında omurganız da gerilecek ve sakatlıklar ortaya çıkabilecektir. Baştan bileklere kadar düz bir çizgi şeklinde kalabilmelisiniz. Eğer sırtınıza bir süpürge konulsa aynı anda hem kafanıza, hem sırtınıza, hem de kalçanıza değebilmeli.

FITNESS

Kilo vermek isterken fenomen oldu

Umut Doğan Yıldız

-

Lise sırasında kilo almaya başlayan Tara Frost, kilo vermek için spor salonuna yazıldı ve hiç tahmin etmediği şekilde fenomen bir fitness model haline geldi.

Doğum Yılı: 1987

Milliyet: Amerikan

Kaslı kadınlar dosyamızın bugünkü konuğu:Tara Frost

Tara Frost, önceleri vücudunda aşırı yer kaplayan yağlarını kaybetmenin yollarını aramaya, beslenme ve eğitim hakkında araştırma yapmaya başladı. Sonunda, bir spor salonuna yazıldı ve orada ne yapılacağı hakkında neredeyse hiç bilgisi yoktu. Zamanla doğru beslenme ve doğru antrenmanla birlikte kilo veren Tara, şimdilerde instagramın keşfet özelliğini sömürüyor.

Şöhrete Yükseliş

Birkaç yıllık çalışma ve diyet sonrasında Tara, CrossFit ile ilgilenmeye başladı. Fitness ve CrossFit‘e yolculuğuna başladığından beri Tara giderek büyüyen hayran kitlesiyle başarılı bir isim haline geldi.  

Uzun vadeli hedefinin ne olduğu sorulduğunda Tara, eğitim ve beslenme konusunda daha fazla bilgi edinmek ve gelişmek istediğini belirterek, müşterilerine en iyi kalitede eğitimi sunabilmeyi istediğini söylüyor.

Spor programı

Tara her zaman egzersizlerini değiştirdiğini, sürekli olarak yeni tip antrenmanlar denediğini belirtiyor. Ona göre fiziksel gelişmenin en iyi yolu vücudu şaşırtmak.

Tara genellikle spor makineleri kullanmadığını söylüyor. Direnç bantları, vücut ağırlığı ve serbest ağırlıklar kullanarak açık bir zemin üzerinde egzersiz yapmaktan keyif aldığını da ekliyor.

Kardiyo söz konusu olduğunda, Tara, StairMaster ve Spin bisikletlerinde Yüksek Yoğunluklu Interval Eğitimi yapmayı tercih ediyor. Bunun, fazla vücut yağını hızlıca yakmanın en iyi yolu olduğuna inanıyor.

Devamı

FITNESS

Pes etmeyen fitness model

Umut Doğan Yıldız

-

Portekiz’de doğan Carol Benedetti bir süredir instagramın en ünlü fitness modellerinden biri olarak anılıyor.

Okulunu bitirdikten sonra fizyoterapist olarak çalışan Carol Benedetti,bu işi bırakıp fitness modelliğe soyundu.

Başlarda CrossFit ile yola başladığını söyleyen Carol Benedetti, bu tutkuyu farklı alanlara da taşıyarak instagram ünlüleri arasında yer almayı başardı.

Doğum Tarihi: 1993

Milliyet: Portekiz

CrossFit, fitness, halter gibi çeşitliliği bir arada barından antrenman programının kendisini geliştirdiğini söyleyen instagram fenomeni fitness model, bu programların yıldan yıla kendisini daha da geliştirdiğini ifade ediyor.

Devamı

FITNESS

Hem sağlıklı hem kaslı olmak!

Umut Doğan Yıldız

-

Bu ayki sayımızın kapağını süsleyen adam, bunu başarmak için çok sıkı çalıştı. Onun öğrendiklerinden yola çıkarak yolculuğunuzu aynı yerde sonlandırın.

Kişisel antrenör Hendrik Hoogenboezem’in bir görevi var. Hoogenboezem vücudunun yüzde yüz sağlıklı, yüzde yüz fit olmasının yanında mümkün olduğunca kuvvetli olmak istiyor. Geçtiğimiz yedi yıl boyunca çok sıkı çalışan Hoogenboezem, pizza ve çöreklerden feragat ederek spor salonunda vakit geçirdi. “Men’s Health’e kapak olmak uzun vadede en büyük hedefimdi. Bunu başardığımda ise bu uğurda vazgeçtiğim her şeye değdi,” diyor. Hayatınızı değiştirmeye karar vereceğiniz anı hâlâ bekliyorsanız, okumaya devam edin.

Altılı karın kası programı! TIKLAYINIZ

Kişisel Bir Planlamayla Başlayın

Hoogenboezem haftanın altı ya da yedi gününü spor salonunda antrenman yaparak geçiriyor. Odak noktası ise ağırlık antrenmanları. Squat, dumbbell chest press, kettlebell swing ve pulldown gibi hareketleri birlikte uygulayarak sonuç alan Hoogenboezem, ağırlık antrenmanlarının herkese uygun olmadığının bilincinde. Bu nedenle herkese yapmayı sevdiği şeyleri yapmasını öneriyor. “Koşu ya da hiking yapmayı seviyorsanız, bunları bir hobi olarak yapabilir ve fit kalırken eğlenebilirsiniz,” diyor.

Partnerinize Güvenin

Hoogenboezem daima elinden gelenin en iyisini yapmak için uğraşıyor. Buna arkadaşlarına ettiği yardımlar da dâhil. İyi bir antrenman partnerine sahip olmanın iki tarafı da kendini zorlamaya teşvik ettiğini söyleyen Hoogenboezem, “Aynı zamanda sert bir antrenmanı çıkarmanıza yardımcı olacak bir dostunuz olduğunu bilirsiniz,” diyor. Partnerinizi seçerken antrenmanlarınızı en az sizin kadar ciddiye aldığından emin olun.

Kürek çekerek kas kazanma programı! TIKLAYINIZ

Temiz Beslen, Yağsız Kal Hoogenboezem günde 6 ya da 7 kez yemek yiyor ve öğünlerindeki kilojulleri düşük tutarken besin değeri yüksek gıdaları tüketmeye özen gösteriyor. “Vücudunuzu uygun şekilde beslerseniz buna karşılık verecek ve size teşekkür edecektir,” diyor. Başarılı sporcunun protein kaynakları ise sığır eti, tavuk ve somondan oluşuyor. Bu şekilde beslenerek yağ yakımı adına kardiyoya ihtiyaç duymayan Hoogenboezem, “Disiplinim ve beslenme planım yağsız kalmamı sağlıyor. Sıkı bir ağırlık çalışması ve set aralarında minimum dinlenmeyle durağan bir tempoda yağ yakabiliyorum,” diyor.

Devamı

Popüler