Bizi Takip Edin

BESLENME

EVDE KAHVE KEYFİ YAŞAYIN!

-

 

 

En lezzetli kahveyi yapmak için pahalı kahve makinelerine itiyacınız yok. Her markette satılan kahve filtreleri ve elbette bizim ipuçlarımız, çekirdeğin lezzetinden hiç fedakarlık etmeden harika bir kahve deneyimi sağlamanız için yeterli.

ÖğütmeÖğütme

Kahve oksijene maruz bırakıldığında lezzet veren uçucu yağlar da ortadan kaybolur. O yüzden de kahveyi çekirdek halinde alın ve gerektikçe evde kendiniz çekin. Ancak bu iş için sakın baharat değirmenlerini kullanmayın çünkü çekirdekler dengesiz kalınlıklarda çekilmiş olur. En uygunu bir kahve öğütücü edinerek kahve çekirdeklerinizi tek bir kalınlıkta çekmektir. Delonghi (99 TL) ya da Arzum’un (81 TL) kahve öğütücüleri en büyük yardımcılarınız olabilir. Son olarak filtre konisi (ya da hunisi olarak da adlandırılıyor) kullanacaksanız, kahvenizi orta kalınlıkta çekin (yani un ile rafine edilmiş tuz arası bir kalınlıkta olsun).

Çekirdekler

Kahve kavrulmaya başladığı andan itibaren aromasını kaybetmeye başlar. O yüzden bulabileceğiniz en taze çekirdeği bulun. Eğer paketin üzerinde kavrulma tarihini göremiyorsanız, üreticisi bunu bilmenizi istemiyor demektir. Bazı markalar çekirdekleri özellikle tek bir bölgeden seçerken, bazıları harmanlayarak daha uyumlu bir tat sunar. Zira çeşitli bölgelerden gelen çekirdekleri karıştırmak, istenmeyen tatları bastırırken her çekirdekteki en iyi tadın da yakalanmasını sağlar.

Fincan

En saf tadı, basit bir kağıt filtre  konisiyle elde edebilirsiniz (metal olanları da var). Bunun için fincanınıza yerleştirdiğiniz kağıt filtrenizin içine çekilmiş kahvenizi koyup sıcak su yardımıyla yavaş yavaş süzmeniz yeterli. Bu filtreleri büyük süpermarketlerde ya da bazı zincir kahve mağazalarında kolayca bulabilirsiniz.

USTA BİR BARİSTAYA DÖNÜŞÜN

Suyu ısıtın
Kaynar su çekirdeklerin haşlanmasına neden olurken ılık ya da serin suyla kahvenin o harika aromasına ulaşamazsınız. En ideal ısıysa aşağı yukarı 90-95˚C’dir. Suyunuzu ısıtıcıda kaynattıktan sonra 30 ilâ 60 saniye soğumaya bırakın.

 

Filtreyi hazırlayın
Yeni kaynamış suyun bir kısmını kağıt liflerini uzaklaştırması için filtreye dökün ki acı tat vermesin. Sonrasında filtreyi fincanınızın üstüne yerleştirin.

 

Kahvenizi demleyin
Filtrenizi iki yemek kaşığı kahveyle doldurduktan sonra kahveyi ıslatacak kadar azar azar su ekleyin. Kahve tanecikleri genişleyene kadar bekleyin (60 ilâ 90 saniye) ve geri kalan suyu, filtrenin ortasından başlayarak kenarlara doğru daireler çizecek şekilde yavaşça doldurun. İşte nefis filtre kahveniz hazır.

 

 

 

 

BESLENME

Sindirim hızlandırıcı smoothie

Umut Doğan Yıldız

-

Diyetisyen Yrd. Doç. Dr. Gamze Şanlı Ak’ın hazırladığı enfes smoothie tariflerine bir yenisi daha eklendi: Sindirim hızlandırıcı smoothie

Gamze’nin Fit Notu: Polen, bilinen en eski doğal besin takviyeleri arasında yer alır. Polenin en büyük özelliği doğal bir alerji önleyici olmasıdır. Fiziksel performansın artırılmasında kullanılır.

MALZEMELER
3 orta boy taze kayısı
Yarım orta boy şeftali
Çeyrek papaya
3 yemek kaşığı süzme yoğurt
1 yemek kaşığı chia tohumu
1 tatlı kaşığı şekersiz ham kakao

Süslemek için
1 çay kaşığı polen

YAPILIŞI
Chia tohumunu, ham kakao ve yarım çay bardağı suda bekletip şişirerek chia pudingi hazırlayın. Smoothie yapımı için kalan tüm malzemeleri blender’a veya mutfak robotuna aktarın. Kıvamlı hâle gelene dek karıştırın. Kâseye smoothie ekleyip üzerine chia puding koyun ve süsleyin.

Devamı

BESLENME

Spor sonrası smoothie

Umut Doğan Yıldız

-

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şanlı Ak tarafından hazırlanan efsane smoothie tariflerini vermeye devam ediyoruz. İşte karşınızda spor sonrası smoothie tarifi!

Gamze’nin Fit Notu: Buğday kepeği, B grubu vitaminlerden zengindir. Özellikle kabızlık sorununu önlemede etkilidir. Yüksek lif ve düşük kalori içeriğiyle tok kalma ve kilo kontrolünü sağlamaya yardımcıdır.

MALZEMELER
1,5 orta boy donmuş muz
1 tatlı kaşığı şekersiz fıstık ezmesi
1 tatlı kaşığı şekersiz ham kakao
1 yemek kaşığı buğday kepeği
1 çay kaşığı kahve
100 ml protein süt

Süslemek için
10 adet çiğ fındık
1 çay kaşığı chia tohumu
Yarım orta boy donmuş muz

YAPILIŞI
Smoothie yapımı için tüm malzemeleri blender’a veya mutfak robotuna aktarın. Kıvamlı hâle gelene dek karıştırın ve üzerini süsleyin.

Devamı

BESLENME

Yemek yemeden duramıyorum!

Umut Doğan Yıldız

-

Yemek yemeden duramayanların, doyduğunda bırakmalarını sağlayacak 6 öneri!

Yeme davranışını kontrol etmek ve ipleri eline almak isteyenler için 
Dr. Diyetisyen Gamze Şanlı Ak‘ın tavsiyeleri!

Hedeflediğiniz kiloya ulaşmanızdaki en büyük engel, hesaba katmadığınız fazla kalorilerdir. Hiçbir şeyden mahrum kalmadan, porsiyonları azaltarak bilinçli yediğinizde, bu kalorileri en kolay yoldan saf dışı bırakmış olursunuz. Bilinçli yemek, bir diyet çeşidi değildir.Ne yediğinize değil, nasıl yediğinize yönelik davranış değişiklikleri ile ilgilidir.Yeme davranışını kontrol ederek neler başarabileceğinizi öğrenmek ister misiniz?

1- Her lokmada çatalı bırakın

Bir lokma aldıktan sonra yutmayı bile beklemeden yenisi için tabağa mı yöneliyorsunuz? Yemek yerken otomatik olarak elimiz ağzımıza gidiyor ve 5 dakikada tabağımızı silip süpürüyoruz ancak beynimiz yemek yediğini 20 dakika sonra anlar. Bu nedenle yemek yemek için kendinize zaman ayırmanızı öneririm. Lokmalar arası çatalı bırakmak, doyup doymadığınızı anlamanız için size zaman verir. Çünkü bilinçli beslenmede amaç tıka basa yemek değil doyduğunu hissetmektir.

2- Yarım Porsiyona Ne Dersin?

“Ben doydum, gözüm doymadı” lafını hepimiz hayatımız boyunca en az bir kez söylemişizdir.  Tabağımızdaki her şeyi yemeye programlı olmamız bu güdü ile birleşince ortaya pek de hoşlandığımız sonuçlar çıkmıyor.Aslında tabağınızı yarım doldurursanız gözünüzün midenizden büyük olmadığını anlayacaksınız. Unutmayın, gerçekten doymazsanız kimse yemeği sizden kaçırmayacak.

3- İlk Lokmanın Tadına var

Yemek, sanılanın aksine sadece lezzetle ilgili değil tüm duyularla ilgilidir. Çoğunlukla yemek yerken, yemeğimiz hariç her şeyi düşündüğümüz için vasat denecek birçok şey yememize rağmen bunu fark etmeyiz. Yemeğe başlamadan birkaç saniye bekleyin ve gerçekten yemeğinize odaklan. Neye benziyor? Nasıl kokuyor? Tanımlamanız için 3 kelime seçmeniz gerekirse ne olurdu? Yemeğin dokusuna ve yerken çıkan seslere konsantre olun. Ağzınızdan midenize inene kadar geçecek süreyi hayal edin. Böylece tokluk sinyallerinin aşırı yemenize fırsat vermeden salınmasına zaman tanımış olursunuz.

4- Televizyonu kapat

Yemek yerken televizyonu açmak %14 daha fazla yemeye zemin hazırlar. Yediğinizle bağ kurun ve ekrana bakmak yerine tabağınıza bakın. Çünkü yemek molası, başka şeylerle de uğraşılacak boş zaman değildir.

5- Yemekten 30 dakika önce su için

Susamanın açlıkla karıştırabildiğini biliyor muydunuz? Yani yeteri kadar su içerseniz boş yere açlık hissetmezsiniz.

6- Yerken yumruğunu sık

Ne kadar garip olduğunun farkındayım ama gerçekten işe yarıyor. Fiziksel hareketler zihnimizi de etkiler. “Hayır”denilen şeye karşı duyarlılık oluşur ve elimizi yumruk yaparız. Çünkü bu “dur”demektir. Bu psikoloji ile alakalı “şekillenmiş biliş”  teorisi olarak bilinir. Elini yumruk yapmak,yemeğin her anında açlığınızı sorgulamanızı ve gerektiği yerde durmanızı hatırlatır.

Dr. Dyt.(PhD) Gamze Şanlı Ak 

Devamı

Popüler