Bizi Takip Edin

SAĞLIK

EVDE ANAHTARLARI BULAMAMANIZIN SÜRPRİZ SEBEBİ

-

 

anahtarlarMerak etmeyin aklınızı kaybetmiyorsunuz!

Sürekli anahtarlarınızı kaybedip sinirleniyor musunuz? Berbat bir yön duygunuz mu var? New York University Langone Tıp Merkezi’nin araştırmasına göre problemlerinizin sebebi kötü uyku olabilir.

Araştırmaya göre, uyku apnesi (REM) uykunuzu rahatsız ettiği zaman, neyin nerede olduğunu bilmenizi sağlayan uzamsal belleğiniz zarar görüyor.

İnsanların uyku sırasında nefes almalarını bile engelleyebilen bu sağlık durumlarına sahip olmasanız bile bir kulak verin: Araştırmacılar uykunuzun REM evresinde sıkıntı çıkaran herşeyin bu duruma sebep olabildiğini söylüyor. Uykusuzluk, bazı ilaçlar ya da yeni anne-baba olmak gibi durumlar da aynı etkiyi yaratabiliyor.

Çalışmada araştırmacılar, uyku apnesi yüzünden geceleri rahat uyumak için cihaz kullanan 18 kişi seçmişler. Katılımcılar uykularının REM evrelerindeyken makineler kapatarak uyku apnesinin uyku döngülerini rahatsız etmesini gözlemliyorlar. Sabah ise katılımcıların labirent çözmeleri gereken video oyununda önceki güne daha başarısız oldukları tespit ediliyor.

Nasıl mı? NYU Langone Tıp Merkezi’nde çalışan ve araştırmada da bulunan Prof. Dr. Andrew Varga’ya göre REM uykusu yeni mekansal hafızanın gelişmesi için kritik. Örneğin yeni bir restorana gitmek ya da bir labirenti çözmek gibi.

Uzamsal belleğiniz zarar gördüğü zaman, anahtarlarınızı kaybedersiniz, arabanızı nereye koyduğunuzu unutursunuz ve Dr. Varga’ya göre rutin yolunuzun üzerinde bir değişiklik olursa yönünüzü dahi kaybedebilirsiniz.

İyi haber: Aklınızı kaçırmıyorsunuz ve yapılması gereken şey basit.

İlk olarak, Dr. Varga’nın tavsiyesi özellikle REM safhasında yoğun gerçekleşen uyku apnesine sahip olup olmadığınızı keşfetmek. Eğer sıkıntılarınızın bu durumdan kaynaklandığını hissediyorsanız konuda uzman bir doktor görmelisiniz. Klasik belirtliler horlama, gece yarısı nefes nefese kalmak ve uykunuzu yeterli saatte almanıza rağmen sonrasında yorgun hissetmek.

Dr. Varga’nın tavsiyesi iyi bir REM uykusunu yakalamaya çalışmak. Bu da düzenli olarak günde en az 7 saat uyumak, yatağa girmeden önce elektronik şeylerden 1 saatliğine uzak kalmak ve doğru bir uyku düzeni yakalamak. (Pazar günü öğleden sonraya kadar uyumak yok!)

SAĞLIK

Vücut geliştirme yapanlarda çatlak oluşumu!

Umut Doğan Yıldız

-

Vücut geliştirme sporu yapanlarda vücut çatlakları meselesini Uz. Dr. Şerafettin Saraçoğlu’na sorduk.

Vücut çatlaklarında kadınlar mı daha çok risk altında yoksa erkekler mi?

Kadınlar ve erkeklerde çatlama riski benzerdir. Kadınlarda sadece hamilelik gibi ekstra bir faktör var. Hamilelik dışında kadınların vücutları daha mı fazla çatlar diye sorarsak, bunun cevabı “hayır” olur. Kadınlar ve erkeklerde çatlama riski aynıdır ancak çatlayan bölgeler farklıdır. Fakat bunu erkeklerden daha çok kadınlar dert ettiği için sanki kadınların vücutları daha çok çatlar gibi bir algı var.

Büyüme döneminde oluşan çatlaklar!

Erkeklerde daha çok büyüme döneminde oluşan çatlaklar bel bölgesinde görülür. Bunun nedeni de boyun uzamasıdır. Ani kilo alıp vermelerde de durum çok farklı değildir. Büyüme çağında daha çok vücuttaki kortizon seviyesi artar ve bu da çatlamanın başlıca nedenlerinden biridir diyebiliriz. Bel ve kalça bölgesinde kadınlarda ne kadar çatlak görülme riski varsa; erkeklerde de o kadar risk vardır. Bu çatlaklar kol içlerinde de görülür bazen.

Vücut geliştirme yapanlarda deri çatlaması

Vücut geliştirme sporu yapanlarda vücut çatlaklarının nedeni de biraz önce saydıklarımızdan farklı değildir. Birtakım büyüme faktörleri ve kortizon artışı ile vücutta çatlamalar oluşabilir. Büyümenin hızlı olması, vücudun kendini toparlamasına engel olabilir ve vücut daha çabuk çatlayabilir. 

Derinin elastik lifleri kayboluyor

Biz aslında gözümüzle çatlak gibi bir şekle benzettiğimiz için buna çatlama diyoruz ancak burada söz konusu olan derinin elastik liflerinin kaybolması ve yeni bir kollajen yapı oluşması. Niye olduğunu tam olarak hala bilmiyoruz.

Çatlamanın aşamaları nelerdir? Kırmızı çatlaklar ve beyaz çatlaklar arasındaki fark nedir?

İlk çatlama sürecinde yani kırmızı evrede elastik lifler hala vardır ama orada yeni bir doku oluşken elastik lifler kayboluyor ve bunun yerine yeni bir doku oluşuyor ve bu yeni dokuda artık elastik lif kalmıyor, kollejen de çok azalmış oluyor.

Beslenmeyle çatlak oluşumu önlenir mi?

Günümüzde aldığımız gıdalar maalesef hormonlu ve sağlıklı değil. Şehir yaşamında sağlıklı, organik beslenmek şu vadede mümkün görünmüyor ancak doğal beslenme ile daha güçlü bir vücuda sahip olmak mümkün.

Çatlak oluşumunu kremler önler mi?

Çatlak oluşmuşsa oluşan çatlağı gideren bir kremden söz edemeyiz ama yeni oluşacak çatlakları önlemek için nemlendirici kremler kullanılabilir ve faydası vardır. Özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenenlerin vücutlarını nemli tutmasını ve nemlemlendirici krem sürmeyi ihmal etmemesini öneririm.

Çatlakların tedavisi var mı? Çatlak tedavisinde başarı oranı nedir?

Çatlak oluşumunun ilk evresi, yani kızarıklık oluşan, kırmızı evresinde müdahale her zaman daha kolay ve daha iyi sonuç veriyor. Çatlak sorununu gidermek için lazer tekniği ve biodermogenesi denilen tedavi yöntemleri mevcut. Tedaviye başvuran insanlar genelde kırmızı evrede değil de beyaz evrede başvuruyorlar ancak beyaz evrede de başarı şansı bu tedavilerle mümkün.

dav

Devamı

SAĞLIK

Evde yemek kokusu nasıl yok edilir

Umut Doğan Yıldız

-

Balık ve diğer ağır kokulu sebzelerin kokusunun evinizi sarmamasını ve sardıysa da bu kokuların yok olmasını mı istiyorsunuz? İşte size yöntemler:

Vanilya kavurmak kötü kokuyu giderir

En etkili koku giderici yöntemlerden biri vanilya kavurmaktır. Kızartma yaptıktan sonra tavanın içine bir paket vanilyayı dökün ve kısık ateşte bir süre pişirin. Vanilyanın güzel kokusu, diğer kötü kokuları baskılayacak ve ortada sadece vanilya kokusu kalacaktır.

Balık kızartmasından sonra koku nasıl giderilir? Cevap: Limon ve sirke karışımı!

Limon ve sirke karışımı özellikle evde balık kızartması yaptıktan sonra uygulanan bir yöntemdir. Balık kızartması yaptıktan sonra bir cezveye 1/2 limonun suyunu ve 1/2 çay bardağı elma sirkesini koyun. Bu karışımı 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. Kokunun yavaş yavaş yok olduğunu hissedeceksiniz.

Limon kabuğu ile koku giderme

Üçüncü alternatif ise ocağa limon kabuğu koyup bunu yakmaktır. Yarım bir limonu ya da yarım limon kabuğunu ocağın en küçük gözüne koyarak kısık ateşte yanmaya bırakın. Süreyi kendiniz belirleyin.

Devamı

SAĞLIK

Kilo vermenin rekorunu kırdı!

Umut Doğan Yıldız

-

ABD’de yaşayan Christina isimli genç kadın 23 yaşında 321 kilo ağırlığındaydı. Şimdi ise bambaşka biri!

Kiloları yüzünden tamamen yatağa bağımlı olarak hayatını devam ettiren Christina doktor tavsiyelerini hayata geçirince ölümden döndü.

Yalnız başına yürüyemeyen, tuvalete gidemeyen ve dışarı çıkamayan genç kadının verdiği kilolardan sonra hayatı değişti. Doktorunun mide küçültme ameliyatı olması gerektiğini söylemesi üzerine bu tavsiyeye uyan genç kadın, akıl almayacak derecece kilo verdi.

Kilo vermeyi kafasına koyan Christina’nın ameliyat olabilmesi için önce biraz kilo vermesi gerekiyordu. Kilo verip, sağlığına kavuşmayı çok istediğini söyleyen genç kadın, ameliyat öncesi kendi çabalarıyla kilo vermeye başladı. 

Başarılı bir ameliyatın ardından kilo vermeye ve hayatına sağlıklı bir şekilde devam etmeye başlayan Christina, aşırı kilolu olan insanlara da ilham oluyor.Devamı

Popüler