Bizi Takip Edin

FITNESS

ERKEN KALKAN ÇOK YOL ALIR

-

 

Antrenman için en iyi vakit kendinizi en hazır hissettiğiniz vakittir. Peki, sabah yapılan antrenmanların yararları var mı? Kazançlarınızı artırabilir misiniz? Haydi, kalkın yataktan!

ENERJİ PATLAMASI

Sabah yaptığınız antrenmanlar günün geri kalanında da enerjik olmanızı sağlar. Antrenman kalp atış hızınızı artıracak ve vücudunuza daha fazla oksijenin pompalanmasını sağlayacaktır. Bu da antrenman sonrasında bile saatlerce metabolizmanızı canlı tutacaktır. Bir de şimdi miskince yatakta dönüp durduğunuz sabahları düşünün. Sabah antrenmanından yararlanan sadece kalbiniz ve kaslarınız değil tüm vücudunuz. Gün içinde dayanıklılık seviyeniz, odak ve hafıza gücünüz artar.

LEZZET ARTIŞI

Sabah saatlerinde hızlandırmaya başladığınız metabolizmanız gün içinde daha fazla kalori yakmanıza neden olacaktır. Üstelik yiyeceklerin lezzetine daha fazla varacağınızı da biliyor muydunuz? Vücudunuz, antrenman sırasında açlık hormonlarını bastıracaktır bu sadece gerçekten acıktığınızda yemek yemenizi sağlar. Antrenman öncesi atıştırmalıkları ve antrenman sonrasında yediğiniz öğün gün içinde tüketmeniz gereken besin değerlerini ve porsiyonlarınızı da düzenleyecektir.

YÜKSEK PERFORMANS

Hangisi daha fazla kalori yaktırır sizce? Nefes nefese koşmak mı? Full enerjiyle hareket halindeyken mi? Yüksek yoğunlukta yapacağınız interval çalışmalardan en iyi sonucu almak mı istiyorsunuz? Sabah uyandığınızda zihniniz boş olur. Bu sayede daha kolay odaklanabilirsiniz. İşin özü enerjinize en iyi odaklandığınız ve antrenmana kendinizi adayabildiğiniz anda gücünüz de en üst seviyede olur.

TAM YOL İLERİ

Birçoklarının antrenman için sabah çalışmak istemelerinin nedeni gündelik problemlerin ya da dış etkenlerin onları sabah rahatsız etmeyişidir. Böylece antrenmanlarını sürekli bölmek zorunda kalmazlar. Çocuğunuzu okuldan almak zorunda olduğunuzdan dolayı antrenman öncesi öğünü atlayabilirsiniz. Sonuç olarak enerjiniz tükenebilir. Sabah yapacağınız antrenman fiziksel ve ruhsal açıdan rahatlamanıza yol açar. Bu da gün boyu daha rahat ve huzurlu olmanıza imkan sağlar.

DAHA İYİ UYKU

Sabah erkenden antrenman yapmanız geceleri daha iyi uyumanız anlamına geliyor. İyi uyku, antrenman sonrası vücudunuzun daha iyi ve çabuk iyileşmesini sağlarken hızla kilo vermenize de yardımcı olur. Sabah yaptığınız antrenmanla adrenalin hormonları harekete geçecektir. Öte yandan günün ilk saatlerinden beri metabolizmanız canlandığından ve kaslarınız aktif olduğundan gece uykuya dalmanız kolaylaşacaktır.

SONUÇ

Açıkçası antrenman için en uygun vakit kendinizi en rahat hissettiğiniz zaman.
Özellikle yüksek yoğunlukta interval çalışmalar açısından sabah antrenmanlarının karşı konulamaz faydaları mevcut. Önemli olan bir diğer nokta da antrenmana kendinizi tamamıyla hazırlamanız. Egzersizleri yaparken enerjinizi koruyabilmek adına atıştırmalık da olsa kaliteli bir şeyler tüketmeniz şart. Aç karnına çalışmak sizin için hem tehlikeli hem de yağ yakmanızı engeller.

FITNESS

HIIT antrenmanı için 4 tüyo

Umut Doğan Yıldız

-

Hızlı sonuçlar veren HIIT antrenmanları birçok kişinin tercihi. HITT antrenmanlarından maksimum verim almak için önerilerimize kulak verin.

HIIT, etkili şekilde yağ yaktırmanın yanında maksimum VO2 seviyesini de -vücudunun kullanabildiği oksijen miktarını ve dayanıklılığını- olumlu etkiliyor. Çünkü laktik asit birikiminin düşmesiyle daha uzun süre, daha yoğun antrenman yapabiliyorsunuz. Daha da ötesi, normalde egzersiz yapmayı sürekli erteliyorsanız ve koltuğa yayılıp Netflix’teki favori dizinizi izlemek daha cazip geliyorsa, HIIT yine yardımınıza koşuyor. Araştırmalara göre yüksek tempolu ve yoğun egzersizler, yavaş ve durağan kardiyo egzersizlerinden daha fazla keyif veriyor. Dolayısıyla kaytarma ihtimaliniz de azalıyor. 

Kendinize zaman tanıyın

HIIT’e ilk başladığınızda, her hareketi güvenli ve etkili yaptığınızdan emin olmak için biraz yavaş olun. İşin tekniğini çözdükten sonra hızlanabilirsiniz. Vücut ağırlığınızın kullanıldığı egzersizlerde fazla risk olmasa da, kettlebell, barbell veya dambıl içeren kuvvet temelli hareketler için bu adım çok önemli.

Antrenmanlarda değişiklikler yapın

Klasik şınav çekemiyorsanız eğer, dizlerinin üzerinde şınav çekmeyi deneyin. Fitness ve teknik seviyeniz çok yüksek değilse, bir hareketin kolay versiyonunu yapmak en iyi çözümdür. Ve daha az etkili sayılmaz: Vücudunuz ve kaslarınız yine çalışmış olur.

Antrenmana hafif ağırlıklarla başlayın 

Çoğu HIIT antrenmanı, fonksiyonel ve gündelik hayatta yapılan hareketleri içerir. Dolayısıyla aslında hareketleri doğal olarak biliyoruz ve sakatlık riskini pek düşünmüyoruz. Siz yine de risk almayın ve ağırlıkları hafif, tekrarları yüksek tutmaya bakın.Ancak direnç odaklı bir HIIT seansındaysanız, yüksek ağırlıklar daha etkili olacaktır. 

HIIT antrenmanından önce beslenme

Kardiyo temelli bir HIIT seansına girecekseniz, dersten iki saat önce hafif bir yemek yiyin. Ağırlıkla çalışacaksanız, bir saat öncesinde protein ve karbonhidrat içeren bir ara öğün yapmaya özen gösterin. Antrenmandan 30 dakika sonra ise vücudunuzun kaybettiği makrobesinleri telafi edin. Bunun için protein karışımlarından yararlanabilirsiniz. Su içmeyi de sakın unutmayın.

Devamı

FITNESS

Koşu bandı hareketleri

Umut Doğan Yıldız

-

Koşu bandını kullanarak yapılacak hareketler listesi düzenledik. İşte koşu bandı hareketleri.

Aşağıdaki hareketleri koşuya başlamadan ve bitirdikten sonra yapın. İlk hareketi 40 saniye içinde mümkün olduğunca tekrarlayın, 20 saniye dinlenin ve diğer harekete geçin. Toplam 3 set yapın.

Knee tuck

Koşu bandının ekranına sırtınızı dönün, kollarından sıkıca tutun ve ayaklarınızı banttan kaldırın. Kollarınızı düz tutarak karnınızı sıkın ve dizlerinizi göğsünüze doğru çekin. Hareketi tersten yaparak başlangıç pozisyonuna dönün. Bu, bir tekrar eder.

Lat pull-up

Bandın üzerine oturun, dizlerinizi bükün ve koşu bandının kollarından tutarak ellerinizle omuzlarınızı aynı hizaya getirin. Yan sırt bölgenizi sıkarken vücudunuzu yerden kaldırın ve göğsünüzü hep düz tutun. Hareketi tersten yaparak başlangıç pozisyonuna dönün. Bu, bir tekrar eder.

Inverted row

Bandın üzerine yatın, dizlerinizi bükün, koşu bandının kollarını tutarak üst bedeninizi havada asılı tutun. Kalçalarınızı kaldırın, karnınızı sıkın ve kürek kemiklerinizi birbirlerine yaklaştırırken göğsünüzü koşu bandının kollarına doğru çekin. Hareketi tersten yaparak başlangıç pozisyonuna dönün. Bu, bir tekrar eder.

Güçlü Bir Koşucu Ol

Güçlenmenin önemli olduğu tek yer ağırlık çalışmak değildir. Güçlenmek, koşu antrenmanlarını da daha verimli hâle getirir (hatta koşucuların kişisel rekorunu kırmasına bile yardımcı olabilir). Yukarıda gördüğünüz güçlenme rutini, geleneksel intervallerin aksine lunge ve side shuffle gibi alt bedeni güçlendiren hareketleri ön plana çıkarıyor. Üstelik tüm bunları koşu bandının üzerinde yapabilirsiniz. Bu hareketler kalça, kalça fleksörü, hamstring, quad yani “koşu kasları”nı yorgunluğa karşı savaşmaları için geliştirir. Dolayısıyla başlangıçtan bitişe kadar aynı hızı koruyacak güce sahip olursunuz.

Devamı

FITNESS

Sabah spor yapmak doğru mu?

Umut Doğan Yıldız

-

Fitness motivasyonu nasıl artar? İşte bunun sırlarını açıklıyoruz.

Spor ne zaman yapılmalı? Spor sabah mı akşam mı yapılmalı? gibi soruların kesin bir cevabı henüz yok. Uzmanlar konuyla ilgili fikir birliğine varmış değiller. Elbette bilimsel verileri kullanarak biraz aydınlanabiliriz. Örneğin kahvaltı öncesi kardiyo yapmak yağ yakımını hızlandırıyor.

Ağırlık kaldıracak güç ve enerjiye en çok sahip olduğumuz zaman ise öğleden sonraya denk geliyor. Ama işin aslı bundan çok daha basit: Antrenman yapmak için en doğru zaman, sizin yapabildiğin zamandır.
Aşırı yoğun çalışma hayatlarımız göz önünde bulundurulunca, egzersize ayırdığımız tek zaman genelde başkalarının Netflix’te dizi maratonu yaptığı veya alarmı susturup uyumaya devam ettiği saatler oluyor.

Missouri Üniversitesi’nden Egzersiz Fizyolojisi ve Beslenme Uzmanı Profesör Stephen Ball, “Egzersiz yapacak vakit bulamadığınızı söylemenize rağmen, her gün saatlerinizi televizyon karşısında geçiriyorsanız burada bir yanlışlık var” diyor. Ball, herkesin zaman darlığı çektiğini ancak en yoğun insanın bile isterse egzersiz için zaman yaratabileceğini belirtiyor. Barack Obama’nın bile başkan olduğu zaman sabah 06.00’da kalkıp korumasıyla birlikte spor salonuna gittiğini hatırlatan Ball, “O da epey yoğun bir adamdı. Ama kalkıp egzersiz yapmayı ihmal etmiyordu” diyor.

Sabah spor yapmanın faydaları

Sabahın erken saatlerinde hareket etmenin elbette çok faydası var. Ball, “Sabah saatlerinde egzersiz yapanlar, egzersiz yapmaya uzun vadede daha çok bağlanıyor. Acil yapılacak işler genelde sabah çok erken saatlerde karşımıza çıkmadığı için bu saatler nispeten daha rahat” diyor. Egzersizden sonra sağlıklı bir kahvaltı seçimi yaparsanız, gün içinde de aynı beslenme alışkanlığını devam ettirirsiniz. Eğer sabah erkenden evden çıkacak durumda değilseniz, alarmınızı 10-15 dakika erkene kurun ve yatak odanızda esneme hareketleri veya vücut ağırlığı egzersizi yapın. Unutmayın, alışkanlık edinene kadar önemli olan ne yaptığınız değil; yeter ki biraz hareket edin.

Antrenmanlarını genelde sabah 04.00’te yapan, 2018 Boston Maratonu ikincisi Sarah Sellers, “İnsanlar genelde sabah egzersizi alışkanlığı edinmeden önce gece erken yatmaya alışmayı deniyor. Ama gece uykuları gelmediği için erken yatamıyorlar” diyor. Tanıdık geldi mi? Böyle olunca da sabah gözünüzü açmak bir işkenceye dönüşüyor. Oysa başta zor da gelse sabah kalkıp egzersizinizi yaparsanız, akşam yorgun hissedecek ve erken yatacaksınız. Bu sayede erken yatma alışkanlığını otomatik olarak kazanacaksınız.

Devamı

Popüler