Bizi Takip Edin

FITNESS

ERKEN KALKAN ÇOK YOL ALIR

-

 

Antrenman için en iyi vakit kendinizi en hazır hissettiğiniz vakittir. Peki, sabah yapılan antrenmanların yararları var mı? Kazançlarınızı artırabilir misiniz? Haydi, kalkın yataktan!

ENERJİ PATLAMASI

Sabah yaptığınız antrenmanlar günün geri kalanında da enerjik olmanızı sağlar. Antrenman kalp atış hızınızı artıracak ve vücudunuza daha fazla oksijenin pompalanmasını sağlayacaktır. Bu da antrenman sonrasında bile saatlerce metabolizmanızı canlı tutacaktır. Bir de şimdi miskince yatakta dönüp durduğunuz sabahları düşünün. Sabah antrenmanından yararlanan sadece kalbiniz ve kaslarınız değil tüm vücudunuz. Gün içinde dayanıklılık seviyeniz, odak ve hafıza gücünüz artar.

LEZZET ARTIŞI

Sabah saatlerinde hızlandırmaya başladığınız metabolizmanız gün içinde daha fazla kalori yakmanıza neden olacaktır. Üstelik yiyeceklerin lezzetine daha fazla varacağınızı da biliyor muydunuz? Vücudunuz, antrenman sırasında açlık hormonlarını bastıracaktır bu sadece gerçekten acıktığınızda yemek yemenizi sağlar. Antrenman öncesi atıştırmalıkları ve antrenman sonrasında yediğiniz öğün gün içinde tüketmeniz gereken besin değerlerini ve porsiyonlarınızı da düzenleyecektir.

YÜKSEK PERFORMANS

Hangisi daha fazla kalori yaktırır sizce? Nefes nefese koşmak mı? Full enerjiyle hareket halindeyken mi? Yüksek yoğunlukta yapacağınız interval çalışmalardan en iyi sonucu almak mı istiyorsunuz? Sabah uyandığınızda zihniniz boş olur. Bu sayede daha kolay odaklanabilirsiniz. İşin özü enerjinize en iyi odaklandığınız ve antrenmana kendinizi adayabildiğiniz anda gücünüz de en üst seviyede olur.

TAM YOL İLERİ

Birçoklarının antrenman için sabah çalışmak istemelerinin nedeni gündelik problemlerin ya da dış etkenlerin onları sabah rahatsız etmeyişidir. Böylece antrenmanlarını sürekli bölmek zorunda kalmazlar. Çocuğunuzu okuldan almak zorunda olduğunuzdan dolayı antrenman öncesi öğünü atlayabilirsiniz. Sonuç olarak enerjiniz tükenebilir. Sabah yapacağınız antrenman fiziksel ve ruhsal açıdan rahatlamanıza yol açar. Bu da gün boyu daha rahat ve huzurlu olmanıza imkan sağlar.

DAHA İYİ UYKU

Sabah erkenden antrenman yapmanız geceleri daha iyi uyumanız anlamına geliyor. İyi uyku, antrenman sonrası vücudunuzun daha iyi ve çabuk iyileşmesini sağlarken hızla kilo vermenize de yardımcı olur. Sabah yaptığınız antrenmanla adrenalin hormonları harekete geçecektir. Öte yandan günün ilk saatlerinden beri metabolizmanız canlandığından ve kaslarınız aktif olduğundan gece uykuya dalmanız kolaylaşacaktır.

SONUÇ

Açıkçası antrenman için en uygun vakit kendinizi en rahat hissettiğiniz zaman.
Özellikle yüksek yoğunlukta interval çalışmalar açısından sabah antrenmanlarının karşı konulamaz faydaları mevcut. Önemli olan bir diğer nokta da antrenmana kendinizi tamamıyla hazırlamanız. Egzersizleri yaparken enerjinizi koruyabilmek adına atıştırmalık da olsa kaliteli bir şeyler tüketmeniz şart. Aç karnına çalışmak sizin için hem tehlikeli hem de yağ yakmanızı engeller.

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör :

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com